Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Internet μέσω BT και σταθερής γραμμής


bakolaz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα αυτό για να συζητήσουμε μια απορία που έχω. Κάπου διάβασα ότι κάποιοι έχουν καταφέρει με 7650 να κάνουν σύνδεση μέσω bluetooth με το pc τους και να πάρουν internet στο 7650 από την σταθερή γραμμή τους. Επίσης διάβασα ότι στο 6600 δεν το έχουν καταφέρει ακόμα.

Τι είναι αυτό που υπάρχει στο 7650 και λείπει από το 6600 που δεν επιτρέπει το να γίνει κάτι τέτοιο.

Αυτοί που το έχουν καταφέρει με 7650 θα μπορούσαν μήπως να μας περιγράψουν την διαδικασία για να καταλάβουμε τι γίνεται και πως; Χρειάζεται κάποιο software που να τρέχει ταυτόχρονα στο κινητό και στο pc για να είναι εφικτό κάτι τέτοιο; (φαντάζομαι πως μάλλον ναι).

 

Πολλές ερωτήσεις αλλά πρέπει να το δούμε έτσι δεν είναι :D

 

Κάπου βρήκα σκόρπιες αναφορές στο συγκεκριμένο ζήτημα αλλά ανακατεμένες με άλλες άσχετες συζητήσεις οι οποίες αποπροσανατόλισαν τελικώς την συζήτηση.

 

Ευχαριστώ ;)

Filika

Apostolis

 

 

Go wireless. Visit www.awmn.gr

 

Κόμβος #37: bakolaz

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 241
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το PC Suite, χωρίς αυτό τίποτα δε γίνεται. Στη συνέχεια δημιουργείς μια σύνδεση GPRS στο κινητό με access point bt και συνδέεσαι με αυτό.
Link to comment
Share on other sites

To access point bt είναι κάτι που υπάρχει μέσα στο 7650 ή το δημιουργείς εσύ. Στο 6600 δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ;

Filika

Apostolis

 

 

Go wireless. Visit www.awmn.gr

 

Κόμβος #37: bakolaz

Link to comment
Share on other sites

Το "δικτυακό" κομμάτι του 6600 είναι διαφορετικό. Π.χ. στο 7650 ένα access point χρειαζόταν τη δήλωση ενός gateway. Στο 6600 χρειάζεται proxy/port.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί τρόπος για πρόσβαση στο internet από το 6600 μέσω ΒΤ. :(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος έχει πρόσβαση στο internet από το pc του μέσω κάποιου proxy θα μπορεί δίνοντας την IP και το port να έχει πρόσβαση από το 6600 μέσω bluetooth;

Χτες καταφέραμε με ένα φίλο με το 7650 να συνδεθούμε στο internet χωρίς όμως την χρήση του pcsuite αλλά με το direct serial connection των windows. Μέσα στα access points του υπήρχε και ένα bluetoothlocalhost το οποίο απουσιάζει από το 6600. Μήπως αυτό δημιουργείται (εμφανίζεται) με την σύνδεση του κινητού με το pc και για αυτό δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο στο 6600 μου.(εγω δεν το έχω συνδέσει ακόμα με bluetooth αλλά σκοπεύω να το κάνω σύντομα).

Πάντως το bluetoothlocalhost ap δεν το είχε φτιάξει μόνος του ο φίλος μου....

Filika

Apostolis

 

 

Go wireless. Visit www.awmn.gr

 

Κόμβος #37: bakolaz

Link to comment
Share on other sites

Τα APs τα φτιάχνεις μόνος σου, δεν προϋπάρχουν!

Κανείς δεν είπε ότι χρειάζεται το PC Suite, γιατί άλλωστε; Με το ΒΤ serial connection και το κατάλληλο ΑΡ γίνεται η δουλειά. Το θέμα είναι ότι για το 6600 κανείς δεν έχει βρει ακόμη κατάλληλες ρυθμίσεις για το απαιτούμενο ΑΡ (εάν βέβαια είναι εφικτή η σύνδεση και με αυτό).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Μεσω της σταθερης γραμμης τους??? Γινετε αυτο? Μπορω δηλαδη να συνδεθω με την ΗΟL μεσω του N-GAGE? Θα με τρελανετε σημερα...
Link to comment
Share on other sites

Ego paidia sindeome me to 3650 meso BT alla me DSL grami apo Germania horis kanena provlima.

Alla proipothesi eine na exeis to Nokia pc suite.

Kai opois endiaferete gia tis rithmiseis tis dino parakato:

Anoigete kainourio simio prosvaseis kai:

Onoma sindeseis--------DSL

Foreas dedomenon------GPRS

Onoma simeiou pros----Kanena

Onoma xristi-------------Kanena

Protropi Kod. prosv------Oxi

Kodikos prosvaseis------tipota

Elenxos stoixeion--------Asfaleis

Diefthinsi IP Pilis---------0.0.0.0

Afta anigete epita to Doris Browser kai exete internet kai apo to kinito sas.

P.S Den xero an oi rithmiseis tha einai ok se Ellada.

Opos proipa eime exoteriko kai se mena doulevi apsoga

 

a!!! kai telos prepi na gini conect apo to Mrouter se mia com port kai eisaste ok

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

egw thelw na rotiso kati allo

 

ehw kanonika ena pc pou syndeetai ena dsl router me dsl grammi mesw hub

psahnw na vrw tropo na kanw share tin grammi dsl tou starherou pc etsi wste na vlepo internet apo ton opera browser mesw tis dsl grammis...

 

ehw bluetooth sto pc pou syndeetai sto kounito kanonika

 

ginetai arage? vitsio e?

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο tonisgr είναι,

με τη μόνη διαφορά ότι στο "Όνομα σημείου πρόσβασης" στις ρυθμίσεις πρέπει να δηλώσετε το δικτυακό όνομα του PC σας.

Το όνομα αυτό το βλέπετε με δεξί κλικ στο MyComputer ->"Computer name" στο πεδίο "Full computer name".

 

Έτσι λειτουργεί μια χαρά :happy:

 

Δοκιμάστε το και καλή επιτυχία :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 ( 6 Ιαν. 2004 , 08:04)

 

Όπως τα είπε ο tonisgr είναι,

με τη μόνη διαφορά ότι στο "Όνομα σημείου πρόσβασης" στις ρυθμίσεις πρέπει να δηλώσετε το δικτυακό όνομα του PC σας.

Το όνομα αυτό το βλέπετε με δεξί κλικ στο MyComputer ->"Computer name" στο πεδίο "Full computer name".

 

Έτσι λειτουργεί μια χαρά :happy:

 

Δοκιμάστε το και καλή επιτυχία :)

 

 

 

Στο 6600 αναφέρεσαι;

Filika

Apostolis

 

 

Go wireless. Visit www.awmn.gr

 

Κόμβος #37: bakolaz

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο 6600 με τις ρυθμίσεις αυτές άλλες φορές παίζει άλλες φορές όχι :(

Τη μία δουλεύει, την άλλη μου βγάζει host not found, πιο μετά λέει dns look-up failed και μετά (όποτε του καπνίσει) ξαναδουλεύει.

Π.χ. πάνω που χάρηκα σήμερα το πρωί επειδή δούλεψε (post παραπάνω), μετά έφαγε φόλα και παραλίγο να χάσω και τα Windows (στο τσακ το γλίτωσα το format).

 

 

Βασικά είναι για τα μπάζα ο mRouter και το PC Suite του 6600 και πρέπει να είσαι πολύ τυχερός (σε επίπεδο του να πιάσεις joker) για να γίνει η σύνδεση μεταξύ PC-κινητού.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι ενοειτε? Να εχουμε σαν Browser το κινητο μας ενω περνουμε δεδομενα απο το ιντερνετ του PC? Γουσταρω...

 

Πως θα το κανω στο N-GAGE αυτο?

 

Ας μου πει καποιος τις ακριβεις διαδικασιες που πρεπει να πραγματοποιησω για να εχω ιντερνετ απο το PC στο κινητο...

 

Υ.Γ. Μηπως ενοειτε το αναποδο? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 ( 6 Ιαν. 2004 , 08:04)

 

Όπως τα είπε ο tonisgr είναι,

με τη μόνη διαφορά ότι στο "Όνομα σημείου πρόσβασης" στις ρυθμίσεις πρέπει να δηλώσετε το δικτυακό όνομα του PC σας.

Το όνομα αυτό το βλέπετε με δεξί κλικ στο MyComputer ->"Computer name" στο πεδίο "Full computer name".

 

Έτσι λειτουργεί μια χαρά :happy:

 

Δοκιμάστε το και καλή επιτυχία :)

 

gine ligo pio sigekrimenos apo to apogevma prospatho alla tipota.....

mipos prepi na ginoun kai kapies rithmisis sto pc??????

sto full name na valo kai tin telia(.)sto telos tou onomatos??

mipos mipos mipos?????

Dose mas ta fota sou!!!!!!!!!plz. :cool:

Γεναίος δεν είναι αυτός που δεν φοβάται τίποτα,αλλα αυτός που αντιμετωπίζει τους φόβους του...

Greece Photos

http://img.uptime-project.net/img/5/73420.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν εχει οταν κανω δεξι κλικ στο "Ο υπολογιστης μου" καμια επιλογη που λεει "computer name" η "ονομα υπολογιστη"... εχω τα 98...

 

Γενικα τι πρεπει να κανω για να πετυχω συνδεση στο ιντερνετ απο το PC για το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sxetikos_asxetos ( 6 Ιαν. 2004 , 23:13)

 

Εμενα δεν εχει οταν κανω δεξι κλικ στο "Ο υπολογιστης μου" καμια επιλογη που λεει "computer name" η "ονομα υπολογιστη"... εχω τα 98...

 

Γενικα τι πρεπει να κανω για να πετυχω συνδεση στο ιντερνετ απο το PC για το κινητο?

 

 

Το σημειο που υπεδειξε ο ng78 ειναι για τα XP. Στα 98 κανεις δεξι κλικ στο Network Neighborhood και πας στο Identification εκει εχει το computer name. Με τα πατας cancel για αν πατησεις ΟΚ θα ζητησει restart (98 μαλακιες και μισες).

Host

Link to comment
Share on other sites

Vre paidia den eine tipota to diskolo an prosexte tis rithmiseis pou sas edosa parapano kai tis valete etsi opos exoun tha exete internet apo to kinito sas.

Se emena me ton Doris 1.18 doulevei apsoga kai se ellinika sites kai den pefti me tipota i sindesi.

Alla prepi na isaste se mia apostasi apo to BT tou Pc sas peripou sta 6-7 metra alios diskolevete na vri sindesei.

Ego eime sta 4 metra kai den me kovi pote.

Tora osoi rotate gia alla kinita opos p.x 6600 den nomizo na min mpori na sas doulepsi.

Den xero pandos se mena to 3650 kai tou kouniadou mou to 7650 petane kai doulevoune mia xara.

Opois exei apories edo imaste

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στο 7650 μου δούλευε μια χαρά εδώ κι ένα χρόνο. Το 6600 όμως έχει πολύ διαφορετικές ρυθμίσεις AP και δεν εφαρμόζεται η παραπάνω λύση. Δεν έχω δοκιμάσει μόνο αυτό που λέει ο ng78...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Που επιλεγω το σημειο προσβασης για να βαλω το bt εγω ρωταω... Ανοιγω εκει που λεει σημειο προσβασης και γραφω απλα bt?
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ και δυστυχώς δε δουλεύει.

Έβαλα σημείο πρόσβασης το full computer name, σύνδεση με το Mroute κανονικά αλλά δεν συνδέεται στο ιντερνετ.

 

Κανείς που να το χει δοκιμάσει στο 6600 και να δουλεύει ; :)

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δουλεψε! Πολυ τζαμι! Εβλεπα το Myphone στην οθονη του κινητου μου! ΧαΧα :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sxetikos_asxetos ( 7 Ιαν. 2004 , 22:37)

 

Εμενα δουλεψε! Πολυ τζαμι! Εβλεπα το Myphone στην οθονη του κινητου μου! ΧαΧα :p

 

 

 

τι κινητό έχεις?

 

Δε μας λες και τι ρυθμίσεις έβαλες στο σημείο πρόσβασης? :):)

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lefteriz ( 7 Ιαν. 2004 , 23:10)

 

τι κινητό έχεις?

 

Δε μας λες και τι ρυθμίσεις έβαλες στο σημείο πρόσβασης? :):)

 

 

N-GAGE εχω και για σημειο προσβασης εβαλα το ονομα του υπολογιστη ετσι οπως το βρηκα στο "τοπικο δικτυο" :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω Ν6600 και δεν τα κατάφερα με αυτές τις ρυθμίσεις..

Αν δεν βαριέται κάποιος μπορεί να γράψει αναλυτικά τι κάνουμε στο 6600??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...