Jump to content

Αγορές στο Internet μέσω πιστωτικής κάρτας


stean_202
 Κοινοποίηση

Θα αγοράζετε μέσω Internet με πιστωτική?  

22 members have voted

  1. 1. Θα αγοράζετε μέσω Internet με πιστωτική?

    • Ναι,δεν υπάρχει φόβος ανεξέλεγκτων χρεώσεων
      9
    • Όχι,υπάρχει φόβος ανεξέλεγκτων χρεώσεων
      3
    • Ίσως αν υπήρχε ασφαλής τρόπος
      10


Recommended Posts

Παίδες θέλω να κάνω κάποιες αγορές μέσω Internet , επειδή καταλαβαίνω ότι σ'αυτό η καρτοτική πιστουλά (όπως έλεγε και μια ψυχή :p ) είναι σχεδόν μονόδρομος, σκέφτομαι να βγάλω και εγώ μία να κάνω τη δουλειά μου...Για να είμαι ειλικρινής την όλη υπόθεση με τις αγορές on-line τη φοβόμουνα αλλά τόσοι που κάνουν αγορές μέσω Internet δεν μπορεί να κάνουν λάθος...Λοιπόν οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

 

1) Απ'οτι είχα διαβάσει, αν χρεωθείς κάνεις το οποίο θεωρείς λάθος μπόρείς να αρνηθείς την πληρωμή του σωστά ;

 

2) Είχα ακούσει ότι υπάρχουν κάρτες σαν τις πιστωτικές αλλά μόνο μιας χρήσης, δηλαδή πληρώνεις π.χ 500 ευρώπουλα κα παίρνεις μια κάρτα την οποία χρησιμοποιείς σαν πιστωτική μέχρι να εξαντληθεί το ποσό που έδωσες ,υπάρχει κάτι τέτοιο ;;; Αν ναι πως λέγεται και ποια τράπεζα το προσφέρει ;

Always smile, it makes people wonder what you are up to....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stean_202 (30 Δεκ. 2003 , 13:41)

2) Είχα ακούσει ότι υπάρχουν κάρτες σαν τις πιστωτικές αλλά μόνο μιας χρήσης, δηλαδή πληρώνεις π.χ 500 ευρώπουλα κα παίρνεις μια κάρτα την οποία χρησιμοποιείς σαν πιστωτική μέχρι να εξαντληθεί το ποσό που έδωσες ,υπάρχει κάτι τέτοιο ;;; Αν ναι πως λέγεται και ποια τράπεζα το προσφέρει ;

 

 

Αν εννοεις την GiftCard, την δινει η τραπεζα Αττικης.

Κι εγω προς τα 'κει προσανατολιζομαι... :)

 

Το καλο ειναι οτι χρησημοποιειται και απο οποιοδηποτε καταστημα

που δεχεται visa electron (σχεδον παντου δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, θα παω αύριο σε μια τράπεζα Αττικής να ρωτήσω λεπτομέρειες, λογικά θα προσφέρουν κάτι ανάλογο και άλλες τράπεζες, απλά δεν έχω όρεξη να πηγαίνω από τράπεζα σε τράπεζα να ρωτάω :rolleyes: ...
Always smile, it makes people wonder what you are up to....
Link to comment
Share on other sites

Στιν_202 δες κι εδώ πρώτα. Κι έχε υπόψιν για την προπληρωμένη κάρτα της Τ. Αττικής πως προυποθέτει και γερές προμήθειες ;)
Link to comment
Share on other sites

Δες και τα παρακάτω:

 

gift card

 

Ένας καινούργιος (σχετικά) τρόπος πληρωμής είναι και το EGNATIA Prepay

 

 

* Στο παραπάνω Link... πατήστε μετά εκεί που λέει: "Σχετικά με την υπηρεσία egnatiaPrepay"

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (30 Δεκ. 2003 , 15:40)

 

Στιν_202 δες κι εδώ πρώτα. Κι έχε υπόψιν για την προπληρωμένη κάρτα της Τ. Αττικής πως προυποθέτει και γερές προμήθειες ;)

 

 

Αναμενόμενο :mad: , θα παω αύριο να ρωτήσω λεπτομέρειες (τις οποίες το site διακριτικά αποκρύπτει :whistle: ) και θα σας πω...

Always smile, it makes people wonder what you are up to....
Link to comment
Share on other sites

Videomix, ακούγεσαι καμμένος , εχεις καμμιά δυσάρεστη εμπειρία με τη συγκεκριμένη κάρτα ;
Always smile, it makes people wonder what you are up to....
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως την χρησιμοποιείς την πιστωτική σου κάρτα, κ πού την "βάζεις". Ένας απο τους ασφαλέστερους τρόπους χρησιμοποιησής της, είναι μέσω PayPal. Στο PP γράφτηκα (κ δεν έχω μετανιώσει για αυτό) γιατι έχανα λεφτά (και χρόνο) για την αποστολή χρημάτων στους πωλητές απο τους οποίους αγόραζα προιόντα. Τα χρήματα τα έβαζα σε φάκελο, κ έφταναν σε 10 μέρες. Και τότε μου τα στέλνανε. Αυτό είχε καταντήσει εκνευριστικό, κ γι'αυτό αποφάσισα να γραφτώ.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα ηλεκτρονικά μαγαζιά χρησιμοποιούν το PP. Σχεδόν όλα. Ένα απο τα μεγαλύτερα site δημοπρασιών (http://www.ebay.com), αρκετά ελληνικά, στο streamload.com και σε άλλα πολλά!!! Χρησιμοποιώ την κάρτα ΜΟΝΟ για αγορές, και σε "σοβαρά" site. Και πάντα μετά η PayPal μου στέλνει απόδειξη χρέωσης. Πληρώνω μέσω του email μου, και δεν γράφω πουθενά τον αριθμό της πιστωτικής μου. Μόνο με το Mail μου. Ασφαλέστερος τρόπος δεν υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (30 Δεκ. 2003 , 15:56)

 

Δες και τα παρακάτω:

 

gift card

 

Ένας καινούργιος (σχετικά) τρόπος πληρωμής είναι και το EGNATIA Prepay

 

 

* Στο παραπάνω Link... πατήστε μετά εκεί που λέει: "Σχετικά με την υπηρεσία egnatiaPrepay"

 

Η egnatia prepay, απ'ότι είδα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γενικευμένα στο ίντερνετ γιά αγορές, παρά μόνο από ειδικά και συγκεκριμένα, συμβεβλημένα με την Εγνατία ον λαϊν καταστήματα.... :(

 

Κάτι αντίστοιχο πάντως, έχω ακούσει ότι διαθέτει και η Τράπεζα Πειραιώς...Θα το ψάξω και θα ενημερώσω σχετικά....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k (30 Δεκ. 2003 , 18:30)

 

Η egnatia prepay, απ'ότι είδα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί γενικευμένα στο ίντερνετ γιά αγορές, παρά μόνο από ειδικά και συγκεκριμένα, συμβεβλημένα με την Εγνατία ον λαϊν καταστήματα.... :(

 

Ooops sorry!! :(

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι μόνο για ελληνικές επιχειρήσεις. Αλλά κι αυτές λίγες πάλι. Περνάει από κόσκινο η Εγνατία την επιχείρηση που θέλει να δέχεται πληρωμές από την Prepay. Λες και μοιράζουν εισητήρια για τον παράδεισο :rolleyes: :whistle:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stean_202 (30 Δεκ. 2003 , 17:09)

 

Videomix, ακούγεσαι καμμένος , εχεις καμμιά δυσάρεστη εμπειρία με τη συγκεκριμένη κάρτα ;

 

Είμαι καμμένοs απο κάρτεs. :(

Link to comment
Share on other sites

O pio katharos tropos einai meso trapezas attikis.dineis ta lefta brosta kai meta apo 3 meres exeis tin karta me to poso mesa.oi promithies den einai apagoreytikes.gia mia karta 185 eyro plirosa 8 eyro kai gia mia karta 35 eyro plirosa 5 eyro.einai analogos to poso.to mono meionektima einai oti an teleiosei to poso prepei na vgaleis alli.den xanagemizei diladi.eno apo oti xero sto exoteriko to kanoun kai ayto.eimai poli ikanopoiimenos apo tin ipiresia ayti kai malista me exei sosei apo xreosi 300 eyro pou pige na ginei alla fisika de vrikane tipota(se merikes ipiresies einai ola aytomatopoiimena kai kathe mina pane na se xreosoune-sixna xoris na se enimerosoune prota an theleis na sinexiseis na exeis tis paroxes).
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος skiabox (30 Δεκ. 2003 , 20:36)

 

to mono meionektima einai oti an teleiosei to poso prepei na vgaleis alli.den xanagemizei diladi.eno apo oti xero sto exoteriko to kanoun kai ayto

 

Αν γινόταν αυτό.... θα την είχα πάρει και γω από χθες.

 

- Ξέρεις μήπως ποιό είναι το ελάχιστο και ποιο το μέγιστο ποσό με το οποίο μπορείς να εκδόσεις την κάρτα?

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

50 με 500 νομιζω ειναι...

τωρα αν κοντευει να ληξει και εχεις 5.678ε μεσα και δεν ξερεις πως να τα παρεις,

το πολυ-πολυ πας στον γνωστο βενζινα σου (για να μην σε κραξουν αλλου :p)

και φουλαρεις με το στρονομικο αυτο ποσο το ρεσερβουαρ σου... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος skiabox (30 Δεκ. 2003 , 20:36)

 

O pio katharos tropos einai meso trapezas attikis.dineis ta lefta brosta kai meta apo 3 meres exeis tin karta me to poso mesa.oi promithies den einai apagoreytikes.gia mia karta 185 eyro plirosa 8 eyro kai gia mia karta 35 eyro plirosa 5 eyro.einai analogos to poso.to mono meionektima einai oti an teleiosei to poso prepei na vgaleis alli.den xanagemizei diladi.eno apo oti xero sto exoteriko to kanoun kai ayto.eimai poli ikanopoiimenos apo tin ipiresia ayti kai malista me exei sosei apo xreosi 300 eyro pou pige na ginei alla fisika de vrikane tipota(se merikes ipiresies einai ola aytomatopoiimena kai kathe mina pane na se xreosoune-sixna xoris na se enimerosoune prota an theleis na sinexiseis na exeis tis paroxes).

 

 

 

Pragmatika einai katharos kai poly swstos tropos! Thn exw dokimasei kai oi promitheies tous einai se logika plaisia! To mono periergo pou mou fenete einai pws ekdoses karta me 35 euro?? To elaxisto einai 50 kai vazw to xeri mou sthn fwtia!

Ma eisai sigouros?

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουνε.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, αν η χρονική της διάρκεια είναι συγκεκριμένη ή προσυμφωνημένη ή εξαρτάται από την αξία της....
Link to comment
Share on other sites

deathmatch de pisteyo.alloste den exei logiki ayto pou les.aytoi gia tin promithia endiaferontai.alloste kapou eida oti ama pareis ena daneio an thimamai kala sou dinoun doro mia gift card ton 30 eyro.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Den epimenw file mou alla prin 3/4 mhnes pou eixa paei na ekdosw mia mou eipane oti to elaxisto einai 50 euro! Isos den iksere h ypallhlos h isos exei allaksei h politikh ths trapezas apo tote!

 

Kales giortes skiabox kai kalh xronia :)

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουνε.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k (30 Δεκ. 2003 , 21:25)

 

Εγώ να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, αν η χρονική της διάρκεια είναι συγκεκριμένη ή προσυμφωνημένη ή εξαρτάται από την αξία της....

 

 

υσχει για ενα χρονο απο την εκδοση της , πολυ καλη επιλογη για αγορεσ απο ηλεκτρονικα καταστηματα ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι ρε παιδια να μην βγαλεις μια electron σε εναν αδειο λογαριασμο

και να τον αιματοδοτεις οποτε αγοραζεις κατι;

ουτε τρεχεις συνεχεια, ουτε προμηθειες εχεις, και ειναι και το κεφαλακι σου ησυχο...

 

Χρονια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η καλύτερη λύση. Πάντως εδώ η Τράπεζα Κύπρου έχει βγάλει την Internet Visa, μια πιστωτική κάρτα αποκλειστικά για συναλλαγές στο Internet. Διοτι μια κανονική Electron Visa, αν κάποιος "κλέψει" τα στοιχεία σου, μπορεί να τη χρισημοποιήσει και αλλού. Άν βρει υπόλοιπο βέβαια

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellinas (31 Δεκ. 2003 , 09:23)

 

Ego pantos piga na kano agora apo expansys.com kai den dehtikan tin electron!!! kai leei kai pano electronic use only haha

 

 

Το electronic use δεν σημαίνει Internet use. Απλά η κάρτα electron δεν έχει ανάγλυφα γραμμένο τον αριθμό της και συνεπώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε καταστήματα που διαθέτουν το ηλεκτρονικό , και όχι το παλαιού τύπου χειροκίνητο, "μηχάνημα".

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimpanourgias (30 Δεκ. 2003 , 18:10)

 

Το θέμα είναι πως την χρησιμοποιείς την πιστωτική σου κάρτα, κ πού την "βάζεις". Ένας απο τους ασφαλέστερους τρόπους χρησιμοποιησής της, είναι μέσω PayPal. Στο PP γράφτηκα (κ δεν έχω μετανιώσει για αυτό) γιατι έχανα λεφτά (και χρόνο) για την αποστολή χρημάτων στους πωλητές απο τους οποίους αγόραζα προιόντα. Τα χρήματα τα έβαζα σε φάκελο, κ έφταναν σε 10 μέρες. Και τότε μου τα στέλνανε. Αυτό είχε καταντήσει εκνευριστικό, κ γι'αυτό αποφάσισα να γραφτώ.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα ηλεκτρονικά μαγαζιά χρησιμοποιούν το PP. Σχεδόν όλα. Ένα απο τα μεγαλύτερα site δημοπρασιών (http://www.ebay.com), αρκετά ελληνικά, στο streamload.com και σε άλλα πολλά!!! Χρησιμοποιώ την κάρτα ΜΟΝΟ για αγορές, και σε "σοβαρά" site. Και πάντα μετά η PayPal μου στέλνει απόδειξη χρέωσης. Πληρώνω μέσω του email μου, και δεν γράφω πουθενά τον αριθμό της πιστωτικής μου. Μόνο με το Mail μου. Ασφαλέστερος τρόπος δεν υπάρχει!!!

 

 

Να συμπληρώσω ότι το Ebay-Paypal (μια και πρόκειται για την ίδια εταιρία πλέον) προσφέρει και αποζημίωση σε περιπτώσεις απάτης όπου η αγορά έχει γίνει μέσω Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...