Jump to content

Υπάρχουν ταινίες που δεν καταλάβατε τι έγινε στο τέλος;


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπήρξαν ταινίες που σας "άφησαν χαζούς/ζές" ?? Που φύγατε από το σινεμά με την απορία ζωγραφισμένη στο προσωπό σας. λέγοντας "Καλά τι έγινε τώρα? Δεν κατάλαβα τίποτα".

 

Εγώ για παράδειγμα ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίχθηκε στο "Mulholland drive" καθώς επίσης δεν κατάλαβα τίποτα από το τέλος του "Planet of the apes" (Εδώ που τα λέμε ούτε στο DVD που το έχω σε special edition ο σκηνοθέτης δεν εξηγεί ακριβώς τι ήθελε να δείξει στο τέλος).

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμμμ...Οι "12 πίθηκοι" μου έρχονται στο μυαλό...

Στο planet of the apes είπε νομίζω ότι απλά ήθελε να δείξει το άτοπο του εγχειρήματος? κάτι έλεγε στα extra ο άνθρωπος, αλλά δεν θυμάμαι...

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vampyre (29 Δεκ. 2003 , 21:40)

Εγώ για παράδειγμα ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίχθηκε στο "Mulholland drive"

 

Πωω πιο συγχισμένη ταινία δεν ξανάδα! =ρ

Ακόμη.. το Unfaithful τελικά παραδώθηκε στην αστυνομία ;

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vampyre (29 Δεκ. 2003 , 21:40)

 

Eγώ για παράδειγμα ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίχθηκε στο "Mulholland drive"

 

Γενικα μην περιμενεις να καταλαβεις και πολλα απο ταινια του David Lynch ;) Ο καθενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα...

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Πολλέs φορέs μου έχει συμβεί αυτό. Και κατα κανόνα παρά το άδοξο και ελλειπέs φινάλε, η όλη ταινία ειναι συνήθωs πολύ καλή. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους 12 πιθηκους πολλοι δεν το εχουν καταλαβει. Κ εγω με την...τριτη το επιασα!!!! Αλλα παλι δεν μπορω να το εξηγησω σε καποιον που δεν το εχει καταλαβει ακομα (η κοπελα μου ας πουμε).
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση: μιλάμε για ταινίες που μας άφησαν με την απορία με την καλή έννοια απότι καταλαβαίνω από αυτές που ήδη αναφέρατε, έτσι; Σ'αυτήν την περίπτωση 2001 Οδύσσεια του Διαστήματος!
KCB
Link to comment
Share on other sites

Μία είναι το "ΜΕΜΕΝΤΟ". Τελείωσε, και γω νόμιζα ότι έκανε και δεύτερο διάλειμα ο κινηματογράφος! :wacko:

 

====================================

 

Και άλλη μία πρόσφατα... μόλις προχθές τα Χριστούγεννα πήγα και την είδα. "ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΙΓΜΑ" (The Human Stain).

 

Σαν δεύτερο τίτλο, θα έπρεπε να είχαν βάλει: "ΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ?" :whistle:

 

Έβλεπα κόσμο να φεύγει στη μέση της ταινίας... και τους θεώρησα κάπως! Αφού δεν περιμένανε να δουν το τέλος. Ε και τι κατάλαβα εγώ που το είδα???? :whistle:

 

Το περίμενε κανείς? ΑΝΤΟΝΙ ΧΟΠΚΙΝΣ, ΝΙΚΟΛ ΚΙΝΤΜΑΝ, ΕΝΤ ΧΑΡΙΣ, ΓΚΑΡΙ ΣΙΝΙΖ

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος ;) Αν και βγαίνει κάποιο νόημα δεν αποσαφηνίζεται τι μέλλει γενέσθαι με τον κόσμο...

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε.....

 

Mulholland Drive==> Ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα...υπάρχει μια βασική "πλοκή"/"ιδέα" αλλα και πολλά μονοπατάκια για προσωπικές ερμηνείες. (Lynch εξάλλου , τί περιμένεις)

 

12 Monkeys==> Όσο σαχλο-φουτουριστικό-ρετρό και αν φαίνεται το έργο, μεταφέρει αρκετούς προβληματισμούς. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του

 

ΜΕΜΕΝΤΟ===> Η αρχή είναι το τέλος και το τέλος η αρχή. Σκηνοθετική απόλαυση. Το έργο είναι κορυφή

 

Έργο που με άφησε χαζό.... Το "Οι άλλοι"

Link to comment
Share on other sites

Doom Generation $#^@#%$% to telos tou einai trello

 

Gia na mh sxoliasw tis ypoloipes tainies tou arrakis

me apokwryfma mia tainia pou eida pou koroideye k satyrize oles tis seires k to beverly hills

k sto telos o prwtagwnisths apodeikyetai na exei omofylikes taseis metamorfwnetai se katsarida(!),

kabala to para8yro(!!!)

kai odeyei pros ta asteria(!!!!!)

enw mes th katakalh xara xaireta to agori tou k ton afwno 8eath(@#$%#@$^)

(ayth th stigmh kyliemai sto patwm, ma ti pairnw k ta blepw to palikari)

 

basika o arrakis me exei afhsei M@l@ka polles fores

 

Mia tainia perysi me ton Jeff Bridges

to skhnes egklhmatos nomizw kai afto de to katalaba poly

teleiwse xmmmm apotoma na pw?

de teleiwse ka8olou na pw....

me thn aporia exw meinei $#^#%^^#^$@#

 

To Chungking Express tou Tarantino (h prwth tou tainia)

oso latreyw to styl tou toso me trellane ayth h tainia

to eida to kalokairi tou '99 mia nyxta prin fygw diakopes :p

otan eida th tainia ayth gkabw8hka o xristianos

koufh apo thn arxh ws to telos

ase pou apo thn arxh ws to telos exei mono ENA soundtrack to California Dreaming,

to kommati paizei sta pio api8ana merh

P.X.

anoigw radiofwno afto

paw sto fast food gia kafe anoigoun to radio gia mousikh afto

bre pali sto fastfood allh mera gia tost afto

thleorash afto

mesa sth tainia ayto

se anypopto xrono akous apospasmata apo afto

titloi telous ayto

H tainia exei Iapwnezous h8opoious

k poly koufo telos

k kamia sxesh me to styl pou mas exei synh8isei o Tarantino

 

Telos, to Un Cien Andalucian

(O Skylos Ths Andalusias) pou einai 12lepta tainia (!)

ouden sxolio(!)

 

(edited)

Gia thn Istoria ton en logw titlo ton mnhmoneysan

oi PiXies sto Debaser

 

Got me a movie

I want you to know

Slicing Up Eyeballs

I want you to know

Girlie So Groovy

I want you to know

Don't know about you

But I'm Un Cien Andalucian

Wanna Grow

Up to be

Be a Debaser, Debaser .......

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Το memento δεν είναι ακαταλαβίστικο ρε παιδιά! Απλά πρέπει να περιμένεις μέχρι το τέλος για να καταλάβεις την ιστορία!

Γιατί τα δείχνει με αντίστροφη χρονολογική σειρά! Πρέπει να είσαι διαρκώς στη τσίτα για να θυμάσαι τι είδες και να το καταάβαίνεις βλε΄ποντας την επόμενη σκην΄ν (την προηγούμενη χρονικά)!

Καμία σχέση με mullholand δηλαδή που είναι ότι να ναι!

Link to comment
Share on other sites

The Hannibal.... :blink: τι να πω δεν εχω λογια να περιγραψω αυτη την μαμακια

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (30 Δεκ. 2003 , 13:49)

 

Το memento δεν είναι ακαταλαβίστικο ρε παιδιά! Απλά πρέπει να περιμένεις μέχρι το τέλος για να καταλάβεις την ιστορία!

Γιατί τα δείχνει με αντίστροφη χρονολογική σειρά! Πρέπει να είσαι διαρκώς στη τσίτα για να θυμάσαι τι είδες και να το καταάβαίνεις βλε΄ποντας την επόμενη σκην΄ν (την προηγούμενη χρονικά)!

 

Sorry για την παρένθεση.

 

Εάν δώσεις βάση & προσέξεις τις ασπρόμαυρες σκηνές, δεν χάνεσαι. Είναι τα μόνα πλάνα της ταινίας που έχουν κανονική ροή. Και σε βοηθούν από την αρχή να "μη χαθείς".

 

Αυτό το είχα διαβάσει στο site της ταινίας.... εκ των υστέρων :rolleyes:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vampyre (29 Δεκ. 2003 , 21:40)

 

Εγώ για παράδειγμα ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίχθηκε στο "Mulholland drive"

 

 

se synenteyksh tou o lynch eixe pei gia to mullholand drive:

"nomizw pws ola sto film bgazoun nohma,tha htan omws yperoxo an mporouse kaneis na me bohtheisei na to eksigisw"

 

ti psaxnesai loipon?

Link to comment
Share on other sites

oso gia to memento re paidia den einai akatalabistiko apla akoulouthei mia periergh morfh afhghshs...einai anapodh grammikh afhghsh..

dld ksekinaei apo to telos gia na kataleiksei sthn arxh...kati poly endiaferon mporw na pw...

Link to comment
Share on other sites

Το'χω δει μια φορά μονάχα το Μεμέντο, είναι όντως πολύ καλό. Επειδή όμως οι απόψεις είναι διφορούμενες, τελικά ο μπάτσος του έλεγε την αλήθεια ή τον δούλευε ψιλό γαζί? Έχει περάσει και καιρός και δε θυμάμαι τις λεπτομέρειες γμτ
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/20 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την sallax

Το'χω δει μια φορά μονάχα το Μεμέντο, είναι όντως πολύ καλό. Επειδή όμως οι απόψεις είναι διφορούμενες, τελικά ο μπάτσος του έλεγε την αλήθεια ή τον δούλευε ψιλό γαζί? Έχει περάσει και καιρός και δε θυμάμαι τις λεπτομέρειες γμτ

 

o mpatsos ton xrhsimopoiouse gia tis bromodoulies tou legontas tou oti o typos pou hthele na skotwsei htan o dolofonos tis gynaikas tou..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από τον/την sallax

Το'χω δει μια φορά μονάχα το Μεμέντο, είναι όντως πολύ καλό. Επειδή όμως οι απόψεις είναι διφορούμενες

 

Βρε παιδιά!! :o Δείτε τι λέει ο τίτλος του thread.

 

Υπάρχουν ταινίες που δεν καταλάβατε τι έγινε στο τέλος?

 

Δεν ζητάει να πούμε, ποιες είναι καλές και ποιες κακές. ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Μπαντ μπόη σούπερνετ, κουοτάρησες μόνο την εισαγωγή μου κι αγνόησες την επόμενη πρόταση που ήταν καρασχετική με το θρεντ... να μην επαναληφθεί παρακαλώ :rolleyes:

 

υγ. θενξ χανκ :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB (30 Δεκ. 2003 , 00:37)

 

Διευκρίνηση: μιλάμε για ταινίες που μας άφησαν με την απορία με την καλή έννοια απότι καταλαβαίνω από αυτές που ήδη αναφέρατε, έτσι;

 

Εκτός από την προηγούμενη ερώτησή μου (βλ. quote) ο σκοπός του topic είναι να δίνουμε και πιθανές εξηγήσεις ή να γίνεται απλή αναφορά όπως βλέπω να γίνεται μέχρι τώρα; :confused:

KCB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...