Jump to content

Περίεργο email


panoseco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε μέσω e-mail ένα αρχείο σε rar που αναφέρει Windows Genuine Advantage και μου λέει αν το εγκαταστήσω αυτό το αρχείο θα μπορώ να κστεβάζω χωρίς πρόβλημα γιατί είναι κάτι σαν κράκ και αναφέρω ότι αυτό μου ήρθε απο τη Ρωσσία μάλλον γιατί βλέπω πρόθεμα ru. Τι πρέπι να κάνω να το κατεβάσω και να μου κάνει τις ενημερώσεις χωρίς πρόβλημα, είτε κάνοντας εγκατάσταση να δημιουργηθεί αξεπέραστο πρόβλημα στον υπολογιστή Και ρωτάω εγώ πως με βρήκαν και μου έστειλαν αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα.

 

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω βοήθεια.

Ρούξι Ψυχάρα για πάντα Τριφυλλάρα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μέσω e-mail ένα αρχείο σε rar που αναφέρει Windows Genuine Advantage και μου λέει αν το εγκαταστήσω αυτό το αρχείο θα μπορώ να κστεβάζω χωρίς πρόβλημα γιατί είναι κάτι σαν κράκ και αναφέρω ότι αυτό μου ήρθε απο τη Ρωσσία μάλλον γιατί βλέπω πρόθεμα ru. Τι πρέπι να κάνω να το κατεβάσω και να μου κάνει τις ενημερώσεις χωρίς πρόβλημα, είτε κάνοντας εγκατάσταση να δημιουργηθεί αξεπέραστο πρόβλημα στον υπολογιστή Και ρωτάω εγώ πως με βρήκαν και μου έστειλαν αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα.

 

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω βοήθεια.

File na to sviseis kai na min to anoikseis kan. mallon prokeitai gia kati upopto. min kaneis to lathos kai to anoikseis.

Link to comment
Share on other sites

Κανόνας πρώτος: Δεν εμπιστευόμαστε ποτέ αγνώστους που μας υπόσχονται .. δώρα. Η κοινωνική μηχανική κάνει θράυση, και είναι και ένας απο τους κυριότερους λόγους μετάδοσης ιών. Το τι να κάνεις: Σαφώς και δεν θα το εγκαταστήσεις. Αν υπάρχει μία πιθανότητα να πραγματοποιεί ότι υπόσχεται, υπάρχουν άλλες 99 να'ναι κάποιος ιός / trojan / worm κ.λπ κ.λπ. Το πως σε βρήκαν; Με τον ίδιο τρόπο που αρκετοί απο εμάς λαμβάνουμε e-mail για να ενισχυτικά στύσης, πληροφορίες και εκπτώσεις για το μπλέ χάπι, και άλλα παρόμοια.

 

Υ.γ Αν δε σου κάνει κόπο, θα'χεις ένα pm σε λίγο. Forward it στην διεύθυνση που θα λάβεις.

Υ.γ Και ναι, μην το ανοίξεις. Μη το τρέξεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Η κοινωνική μηχανική κάνει θράυση.

...αρκετοί απο εμάς λαμβάνουμε e-mail για να ενισχυτικά στύσης, πληροφορίες και εκπτώσεις για το μπλέ χάπι, και άλλα παρόμοια.

 

Social engineering, Globy, σωστά; Πραγματικά μπορείς να αποκομίσεις πολλές πληροφορίες με αυτή τη μέθοδο.

 

Δεν θα πω κάτι διαφορετικό από τους προλαλήσαντες απλά να προσθέσω ότι καλό είναι να μην δίνεις δεξιά και αριστερά το mail σου γιατί στο τέλος τα spam και οι ιοί που θα δέχεσαι θα είναι πιο πολλά από τα κανονικά σου mail!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Social engineering, Globy, σωστά; Πραγματικά μπορείς να αποκομίσεις πολλές πληροφορίες με αυτή τη μέθοδο.

 

Δεν θα πω κάτι διαφορετικό από τους προλαλήσαντες απλά να προσθέσω ότι καλό είναι να μην δίνεις δεξιά και αριστερά το mail σου γιατί στο τέλος τα spam και οι ιοί που θα δέχεσαι θα είναι πιο πολλά από τα κανονικά σου mail!

 

Ακριβώς φίλε μου. Η αδυναμία μας (για μια πληθώρα λόγων) να διακρίνουμε και να «φιλτράρουμε» ορισμένες καταστάσεις, μας καθιστά το μεγαλύτερο κενό ασφαλείας και, ταυτόχρονα, την κοινωνική μηχανική ένα απο τα ισχυρότερα όπλα που έχουν στα χέρια τους οι συγγραφείς των ιών.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μέσω e-mail ένα αρχείο σε rar που αναφέρει Windows Genuine Advantage και μου λέει αν το εγκαταστήσω αυτό το αρχείο θα μπορώ να κστεβάζω χωρίς πρόβλημα γιατί είναι κάτι σαν κράκ και αναφέρω ότι αυτό μου ήρθε απο τη Ρωσσία μάλλον γιατί βλέπω πρόθεμα ru. Τι πρέπι να κάνω να το κατεβάσω και να μου κάνει τις ενημερώσεις χωρίς πρόβλημα, είτε κάνοντας εγκατάσταση να δημιουργηθεί αξεπέραστο πρόβλημα στον υπολογιστή Και ρωτάω εγώ πως με βρήκαν και μου έστειλαν αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα.

 

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω βοήθεια.

Ρωσσία είπες??? Ωχ ωχ ωχ! Καμιά μολότωφ με e-mail:lol:

Link to comment
Share on other sites

Aν και τα έχουμε ξαναπεί, οποιοδήποτε e-mail που λαμβάνετε από άγνωστο αποστολέα, απλά μην ασχολείστε μαζί του περισσότερο από όσο χρειάζεται για να το στείλετε στον κάλαθο των αχρήστων. Αν στο inbox σας φτάνουν συχνά πολλά τέτοια e-mail μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιο εργαλείο filtering. Το απλούστερο είναι αυτό που υπάρχει ενσωματωμένο στο Outlook (τουλάχιστον στο 2003, για παλιότερα δε θυμάμαι). Η Microsoft ενημερώνει τον σχετικό κατάλογο και μπορείτε να κατεβάσετε τo update από τη σελίδα που έχει τα διαθέσιμα downloads για το Office. Για κατι καλύτερο θα πρέπει να ψάξετε για κάποιο εργαλείο antispam (σχετικό topic).
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Η κοινωνική μηχανική κάνει θράυση.

...αρκετοί απο εμάς λαμβάνουμε e-mail για να ενισχυτικά στύσης, πληροφορίες και εκπτώσεις για το μπλέ χάπι, και άλλα παρόμοια.

 

Social engineering, Globy, σωστά; Πραγματικά μπορείς να αποκομίσεις πολλές πληροφορίες με αυτή τη μέθοδο.

 

Δεν θα πω κάτι διαφορετικό από τους προλαλήσαντες απλά να προσθέσω ότι καλό είναι να μην δίνεις δεξιά και αριστερά το mail σου γιατί στο τέλος τα spam και οι ιοί που θα δέχεσαι θα είναι πιο πολλά από τα κανονικά σου mail!

 

Eh, auto einai hdh alh8eia.. Egw toulaxiston den dexomai 80+ mails pou einai ta spam :p

me ola auta pou lete mou kinhsate thn periergeia :p panoseco an exeis thn kalosynh mou to prow8eis? To email mou einai sthn ypografh. . .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μέσω e-mail ένα αρχείο σε rar που αναφέρει Windows Genuine Advantage και μου λέει αν το εγκαταστήσω αυτό το αρχείο θα μπορώ να κστεβάζω χωρίς πρόβλημα γιατί είναι κάτι σαν κράκ και αναφέρω ότι αυτό μου ήρθε απο τη Ρωσσία μάλλον γιατί βλέπω πρόθεμα ru. Τι πρέπι να κάνω να το κατεβάσω και να μου κάνει τις ενημερώσεις χωρίς πρόβλημα, είτε κάνοντας εγκατάσταση να δημιουργηθεί αξεπέραστο πρόβλημα στον υπολογιστή Και ρωτάω εγώ πως με βρήκαν και μου έστειλαν αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα.

 

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω βοήθεια.

 

 

Καλησπέρα...

Ίσως είναι κουραστικό αυτό μα και απο εμένα θα ακούσεις τα ίδια...:shifty:

Αν δεν γνωρίζεις τον αποστολέα πατάς διαγραφή απ ευθείας...χωρίς καν να το σκέφτεσαι...:happy:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το διέγραψα πριν μου το πείτε αλλά συγκράτησα την διεύθυνση και μπήκα στο ρωσικό site, δεν σας γράφω την διεύθυνση γιατί δεν ξέρω αν πρέπει, και είδα ότι έχουν ένα προγράμμα που λέει ότι ξεπερνάει το Genuine advantage programma και είναι νομίζω του Απριλίου. τι λέτε να το εγκαταστήσω ή όχι.

 

:X

Ρούξι Ψυχάρα για πάντα Τριφυλλάρα.
Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφουμε σε τόσα posts να μην εμπιστεύεσαι τίποτα από αυτά που έρχονται σε e-mail του οποίου ο αποστολέας είναι άγνωστος.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το διέγραψα πριν μου το πείτε αλλά συγκράτησα την διεύθυνση και μπήκα στο ρωσικό site, δεν σας γράφω την διεύθυνση γιατί δεν ξέρω αν πρέπει, και είδα ότι έχουν ένα προγράμμα που λέει ότι ξεπερνάει το Genuine advantage programma και είναι νομίζω του Απριλίου. τι λέτε να το εγκαταστήσω ή όχι.

 

:X

Να μην το εγκαταστήσεις.Kατα 99,99% πρόκειται για ιό που απευθύνεται σε αφελείς και αδαείς χρήστες windows.Ο καλύτερος τρόπος να κρύψεις έναν ιό είναι διάφορα προγράμματα που "βοηθούν" τους χρήστες, ειδκά craking wanna-bes.Αυτό κάνουν και οι ρώσσοι.

 

Τώρα αν θέλεις σώνει και καλά να εγκαταστήσεις ιό στον Η/Υ σου, παρ' όλα όσα διάβασες...ελεύθερα:D

.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το διέγραψα πριν μου το πείτε αλλά συγκράτησα την διεύθυνση και μπήκα στο ρωσικό site, δεν σας γράφω την διεύθυνση γιατί δεν ξέρω αν πρέπει, και είδα ότι έχουν ένα προγράμμα που λέει ότι ξεπερνάει το Genuine advantage programma και είναι νομίζω του Απριλίου. τι λέτε να το εγκαταστήσω ή όχι.

 

:X

 

Φίλε μου, συγνώμη που θα στο πώ, αλλά πας γυρεύοντας να την πατήσεις!!! Για μένα έκανες λάθος που επισκεύτηκες και το site καθώς είναι γνωστό ότι μπορείς να κολλήσεις ιό μόνο και μόνο από την απλή επίσκεψη. Δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς, αν ξέρει κανένας παρακαλώ να μας ενημερώσει, αλλά υπάρχουν κώδικες (π.χ Java) που μπορούν να τρέξουν στο computer σου χωρίς να το καταλάβεις κάν!!!

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Τελικά το διέγραψα πριν μου το πείτε αλλά συγκράτησα την διεύθυνση και μπήκα στο ρωσικό site, δεν σας γράφω την διεύθυνση γιατί δεν ξέρω αν πρέπει, και είδα ότι έχουν ένα προγράμμα που λέει ότι ξεπερνάει το Genuine advantage programma και είναι νομίζω του Απριλίου. τι λέτε να το εγκαταστήσω ή όχι.

 

:X

 

Φίλε μου, συγνώμη που θα στο πώ, αλλά πας γυρεύοντας να την πατήσεις!!! Για μένα έκανες λάθος που επισκεύτηκες και το site καθώς είναι γνωστό ότι μπορείς να κολλήσεις ιό μόνο και μόνο από την απλή επίσκεψη. Δεν ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς, αν ξέρει κανένας παρακαλώ να μας ενημερώσει, αλλά υπάρχουν κώδικες (π.χ Java) που μπορούν να τρέξουν στο computer σου χωρίς να το καταλάβεις κάν!!!

 

Auta pa8aineis kyriws me ie kai ta ana8ematismena activex ctrls. Nai, mporeis na kollhseis diafora.. Ta perissotera ***** sites allwste exoun virii/worms/trojans/etc. . .

Link to comment
Share on other sites

Έκπληξη, έκπληξη!!!! Το παρακάτω screenshot προέρχεται από τη σελίδα του mininova.

Κοιτάξτε στα software ποιό έρχεται πρώτο στις προτιμήσεις των δικτύων p2p!!!!

 

http://img225.imageshack.us/img225/7083/a9mq.jpg

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...