Jump to content

Πρόβλημα με παρεμβολές από CB


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλοι πάλι νομίζουν πως οι ραδιοερασιτέχνες ευθύνονται για τις "παρεμβολές" που έχουν δήθεν οι τηλεοράσεις τους…

 

Ψάχνοντας για το θέμα βρήκα αυτό το topic. Δεν ξέρω αν έχει ακριβώς σχέση με τους ραδιοερασιτέχνες αλλά αυτός που μένει από κάτω μου στην πολυκατοικία έχει cb - δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες- . Όποτε μιλάει κάνει παρεμβολές στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο, διακόπτει τη σύνδεση στο διαδίκτυο + ακούγεται ακόμα και στα θυροτηλέφωνα... Ξέρεις κανείς τίτοτα πάνω στο θέμα; Ευχαριστώ.

:p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψάχνοντας για το θέμα βρήκα αυτό το topic. Δεν ξέρω αν έχει ακριβώς σχέση με τους ραδιοερασιτέχνες αλλά αυτός που μένει από κάτω μου στην πολυκατοικία έχει cb - δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες- . Όποτε μιλάει κάνει παρεμβολές στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο, διακόπτει τη σύνδεση στο διαδίκτυο + ακούγεται ακόμα και στα θυροτηλέφωνα... Ξέρεις κανείς τίτοτα πάνω στο θέμα; Ευχαριστώ.

καλο θα ειναι να εχεις καποια συναντηση μαζι του και να του εχηγησεις το προβλημα βεβαια καλο θα ειναι παλι να ριξεις κκαι μια ματια στα καλωδια της κεραιας σου και την παλαιοτητα τους και την θωρακηση τους

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα κάνεις όπως σου προτίνει ο mastelos έλεγχο στα δικά σου συστήματα (καλώδια, ενισχυτές σήματος αν υπάρχουν κτλ) για να δεις οτι είναι εντάξει. Εφόσον όλα είναι σωστά και δεν λύνεται το πρόβλημα, κατεφεύγεις στην λύση του να τον ενημερώσεις. Υπόψην, ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ και άλλο απλά να έχει μια άδεια CB. Στην 2η περίπτωση το να έχει πομποδέκτη στο σπίτι του ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ. Αν είναι ραδιοερασιτέχνης, φροντίζει να διορθώσει το πρόβλημα.

Τέλος δες εδώ που έχουν γραφτεί αρκετά πραγματα:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33947&highlight=%F1%E1%E4%E9%EF%E5%F1%E1%F3%E9%F4%DD%F7%ED%E7%E5%F2

Link to comment
Share on other sites

sv2evs το thread που δίνεις, το έχει ανοίξει πάλι ο qwerty5 :p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To να έχεις πρόβλημα στην γραμμή του ΟΤΕ σου, τότε σημαίνει ότι ο γείτονας σου βγαίνει με εξαιρετικά κακή προσαρμογή, πολλά στάσιμα κλπ.

 

Πες του να φτιάξει τον εξοπλισμό του, γείωση, κεραία, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

η να χαμηλωσει την ισχυ...

cb χωρις "παντοφλα" δεν νοειται....

Τα cb εχουν ισχυ 4-5 watts, με αυτη την ισχυ ειναι ακινδυνα γενικως.

Αν τα εφοδιασεις και με μια ιταλικη παντοφλα της συμφορας και βγαλει 500watts, ειναι πιθανοτατο να γινει πολυ broadband!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
To να έχεις πρόβλημα στην γραμμή του ΟΤΕ σου, τότε σημαίνει ότι ο γείτονας σου βγαίνει με εξαιρετικά κακή προσαρμογή, πολλά στάσιμα κλπ.

 

Πες του να φτιάξει τον εξοπλισμό του, γείωση, κεραία, κλπ.

 

Αν δεν τα ξερει αυτα μαλλον ειναι λιγο ασχετεγκορας:lol:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

η να χαμηλωσει την ισχυ...

cb χωρις "παντοφλα" δεν νοειται....

Τα cb εχουν ισχυ 4-5 watts, με αυτη την ισχυ ειναι ακινδυνα γενικως.

Αν τα εφοδιασεις και με μια ιταλικη παντοφλα της συμφορας και βγαλει 500watts, ειναι πιθανοτατο να γινει πολυ broadband!!!!

 

μεχρι 20 watt=no problem:rolleyes:

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει πρόβλημα με όλα αυτά, πέστου (αν μιλάμε για cb) να μιλάει σε FM διαμόρφωση για να μην σε παρεμβάλει (τουλάχιστον μέχρι να λυθεί το πρόβλημα).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...