Jump to content

ΕFR στην cosmote πότε?


man24s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω cosmote εδω και 4 χρονια και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την κάλυψη της που ειναι καλύτερη τοσο της βονταφον οσο κ της τιμ.η μονη μου ενσταση εχει νακ άνει με την ποιοτητα του εκπεμπόμενου κ λαμβανόμενου ήχου συνομιλίας λόγω της απουσιας EFR ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΕς 2.αναμένεται καμια εξέλιξη?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω cosmote εδω και 4 χρονια και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την κάλυψη της που ειναι καλύτερη τοσο της βονταφον οσο κ της τιμ.η μονη μου ενσταση εχει νακ άνει με την ποιοτητα του εκπεμπόμενου κ λαμβανόμενου ήχου συνομιλίας λόγω της απουσιας EFR ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΕς 2.αναμένεται καμια εξέλιξη?

Μπα, δεν νομίζω. Τόσα χρόνια έτσι είναι, σαν να ακούγεται ο άλλος μέσα από κουβά, τώρα θα το αλλάξουν οι ηλίθιοι; Μου αρέσει που μερικοί λένε ότι δεν χρειάζεται EFR στην Cosmote γιατί έχει καλύτερη ποιότητα από τις άλλες εταιρίες. Που την είδαν την καλύτερη ποιότητα; Ας κάνουν ένα τηλεφώνημα, αυτοί που πιστεύουν ότι στην Cosmote δεν χρειάζεται EFR, με κινητό Cosmote και στο καπάκι ένα με κινητό TIM για να δουν την τεράστια διαφορά του να έχει EFR κάποιο δίκτυο με το να μην έχει.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα ήταν κακό να βάλει EFR, ωστόσο έχει σαφώς καλύτερη κάλυψη από τους υπόλοιπους οπότε ο κόσμος προτιμά να έχει λίγο χειρότερο ήχο και κάλυψη παντού παρά καλύτερο (;) ήχο αλλά όχι παντού...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα ήταν κακό να βάλει EFR, ωστόσο έχει σαφώς καλύτερη κάλυψη από τους υπόλοιπους οπότε ο κόσμος προτιμά να έχει λίγο χειρότερο ήχο και κάλυψη παντού παρά καλύτερο (;) ήχο αλλά όχι παντού...
Sorry για το off-topic αλλά επι τη ευκαιρία η q έχει EFR;
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off-topic αλλά επι τη ευκαιρία η q έχει EFR;

Έχει. Μόλις το τσέκαρα :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

στο 3g πάντως ο ήχος και των τριών εταιριών είναι άπαικτος:)

όσον αφορά το gsm,εντάξει,έπρεπε να μπει EFR...!τώρα είναι αργά και δεν αξίζει μια τέτοια επένδυση...Καλύτερα εκτενές δίκτυο 3g με τέλεια κάλυψη και πολύ ανώτερης ποιότητας ήχο;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια θα ήταν καλό να έχουμε EFR... Πολύ καλή ποιότητα το 3G, αλλά "ψήνει" λίγο παραπάνω. Ο βασικός λόγος για τον οποίο έχουμε μόνιμα "κλειδωμένα" τα 3G κινητά σε 2ης γενιάς δίκτυο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

βασικά,μόλις μου έστειλαν απάντηση από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της κοσμοτε κ μου λένε οτι το σύστημα αυτο δεν είναι απαιτητό όπως ακριβώς το αναφέρουν στο σύστημα DCS1800 COSMOTE
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια θα ήταν καλό να έχουμε EFR... Πολύ καλή ποιότητα το 3G, αλλά "ψήνει" λίγο παραπάνω. Ο βασικός λόγος για τον οποίο έχουμε μόνιμα "κλειδωμένα" τα 3G κινητά σε 2ης γενιάς δίκτυο...

χο χο...πάρτε κινητά ψήστρες.Εμένα το LG έχει 0,25 SAR σε 3g network...Οι Γιαπωνέζοι ξέρουν από τέτοιες συχνότητες.Αντίθετα στο gsm 900 έχει SAR 0,85...:lol: Άκου να δεις πράγματα.Και αυτός είναι ο λόγος που παίζω συνέχεια σε 3g:blink:

όσον αφορά την απάντηση της cosmote...:X ;) :happy:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω πληροφορηθει οτι η cosmote μετα την αλλαγη του εξοπλισμου της εχει βελτιωσει κατα πολυ την ποιοτητα συνομιλιας,αυτη τη στιγμη η ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλη,εστω και χωρις EFR ο ηχος ειναι αψογος,η κακη ποιοτητα της κοσμοτε πριν κατι χρονια οφειλοταν στο RXAM -107 τωρα το εχουνε ανεβασει σε ολη την Ελλαδα σε -111,οσο για την κιου νομιζω οτι εχει πιο χαλια ποιοτητα με το δικο της δικτυο
Link to comment
Share on other sites

Εχω πληροφορηθει οτι η cosmote μετα την αλλαγη του εξοπλισμου της εχει βελτιωσει κατα πολυ την ποιοτητα συνομιλιας,αυτη τη στιγμη η ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλη,εστω και χωρις EFR ο ηχος ειναι αψογος,η κακη ποιοτητα της κοσμοτε πριν κατι χρονια οφειλοταν στο RXAM -107 τωρα το εχουνε ανεβασει σε ολη την Ελλαδα σε -111,οσο για την κιου νομιζω οτι εχει πιο χαλια ποιοτητα με το δικο της δικτυο

 

 

ποσο καιρο εχεις να χρησιμοποιησεις Κοσμοτέ?

 

Εμεις για τωρα μιλαμε , δε μιλαμε για περυσι...

:X
Link to comment
Share on other sites

Εχω πληροφορηθει οτι η cosmote μετα την αλλαγη του εξοπλισμου της εχει βελτιωσει κατα πολυ την ποιοτητα συνομιλιας,αυτη τη στιγμη η ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλη,εστω και χωρις EFR ο ηχος ειναι αψογος,η κακη ποιοτητα της κοσμοτε πριν κατι χρονια οφειλοταν στο RXAM -107 τωρα το εχουνε ανεβασει σε ολη την Ελλαδα σε -111,οσο για την κιου νομιζω οτι εχει πιο χαλια ποιοτητα με το δικο της δικτυο

 

Το RXAM δεν είναι αυτό που λέει το στο κινητό πότε είναι εκτός δικτύου? Δηλαδή αντί για τα -107db πήγρ 111?

Link to comment
Share on other sites

Το RXAM δεν είναι αυτό που λέει το στο κινητό πότε είναι εκτός δικτύου? Δηλαδή αντί για τα -107db πήγρ 111?

nai,auto einai...deixnei ta elaxista db gia na sindethei to kinito sto diktyo...RXAM: min platos h/m kimmatos...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εαν το εκαναν -111 ειναι σαν να ειπαν στο κινητο να περιμενει λιγο ακομα να γινει ακομα χειροτερο το σημα για να αποσυνδεθει... Αυτο δεν ειναι καλο!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εαν το εκαναν -111 ειναι σαν να ειπαν στο κινητο να περιμενει λιγο ακομα να γινει ακομα χειροτερο το σημα για να αποσυνδεθει... Αυτο δεν ειναι καλο!

yeah right! i vodafone ti RXAM exei?

Link to comment
Share on other sites

yeah right! i vodafone ti RXAM exei?

-111db me M55 siemens sti thessalia.basika to eixe -106 palia:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

-111db me M55 siemens sti thessalia.basika to eixe -106 palia:lol:

α είναι μούφες τελικά όλοι!!! και αυτή 111? χαζομάρες κάνουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

α είναι μούφες τελικά όλοι!!! και αυτή 111? χαζομάρες κάνουν!!!!!

kalo einai vre,oso pio mikro,toso pio kala ekmetalleuetai to diktyo tis dynatotites lipsis tis siskeuis.Den einai NOKIA ola ta kinita pou stamatoun sta -105db...ta siemens xtipan kai me -110db...:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalo einai vre,oso pio mikro,toso pio kala ekmetalleuetai to diktyo tis dynatotites lipsis tis siskeuis.Den einai NOKIA ola ta kinita pou stamatoun sta -105db...ta siemens xtipan kai me -110db...:)

ara einai thema kai kinitou? egw nokia exw...thes na peis kati?!?!?!? LOL! psixwtike me ta sieeemens!!!! LOL! :)

Link to comment
Share on other sites

ara einai thema kai kinitou? egw nokia exw...thes na peis kati?!?!?!? LOL! psixwtike me ta sieeemens!!!! LOL! :)

giati poios eipe oti eimai porwmenos me ta siemens; athlia einai...:happy: apla ston tomea tis lipsis einai mprosta...to diktyo me RXAM -111db sou dinei ti dinatotita na sindetheis me poli ligo sima...de nomizw oti einai kako...:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα παντα βολευει μια τετοια "αλλαγη" αφου ο χρηστης θα βλεπει στο ιδιο σημειο το κινητο του να πιανει σε προβληματικες περιοχες σε αντιθεση με το παρελθον και η cosmote δεν θα εχει επενδυσει ουτε ενα ευρω για βελτιωση καλυψης :lol: :ninja: :shifty:

 

Οσο για το EFR , ενταξει πλεον δεν εχει σημασια μιας και κοστιζει λεφτα που δεν υπαρχει λογος να επενδυθουν .

Απο την αλλη συνεχιζει να εχει το πιο "ενεργοβορο" δικτυο και χωρις αυτο .

Ααααχ παλια καλη ΤΙΜ και vodafone.

(Και που ειναι οι παλιες καλες δικαιολογιες της Cosmote για διαφορα καταναλωσης λογω 1800MHz... απεκτησαν και οι αλλοι 2 1800αρι χωρις τα χαλια της πρωτης)

Link to comment
Share on other sites

giati poios eipe oti eimai porwmenos me ta siemens; athlia einai...:happy: apla ston tomea tis lipsis einai mprosta...to diktyo me RXAM -111db sou dinei ti dinatotita na sindetheis me poli ligo sima...de nomizw oti einai kako...:cool:

einai sindedemeno perissoteri wra kai me poli xali sima...alla to thema einai vgazeis klisi? i apla exeis sima kai to xairesai????

Link to comment
Share on other sites

einai sindedemeno perissoteri wra kai me poli xali sima...alla to thema einai vgazeis klisi? i apla exeis sima kai to xairesai????

αν δεν έχει θόρυβο το σήμα,βγάζεις...Βέβαια εξαρτάται και από το κινητό! Είπαμε,για ληψη siemens είναι ΚΟΡΥΦΗ!!!

Η cosmote έχει τοποθετήσει σχεδόν σε όλες τις κεραίες ενισχυτές λήψης.Αυτό είναι πολύ καλό,καθώς,μπορεί και με -107 db να λάβεις κλήση,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα μπορέσεις να μιλησεις(αφάνταστη ευκολία για το Βόλο που βγαίνουμε στα μπαλκόνια)

Η cosmote,έχω την εντύπωση ότι έχει ρίξει τα επίπεδα κατανάλωσης!

Α,και κάτι άλλο αστείο...Τα ίδια επίπεδα κατανάλωσης με την cosmote στο gsm1800 έχει και η ΤΙΜ στο 3g...Λέτε να φταίνε οι σταθμοί βάσης της ΝΟΚΙΑ; :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει θόρυβο το σήμα,βγάζεις...Βέβαια εξαρτάται και από το κινητό! Είπαμε,για ληψη siemens είναι ΚΟΡΥΦΗ!!!

Η cosmote έχει τοποθετήσει σχεδόν σε όλες τις κεραίες ενισχυτές λήψης.Αυτό είναι πολύ καλό,καθώς,μπορεί και με -107 db να λάβεις κλήση,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα μπορέσεις να μιλησεις(αφάνταστη ευκολία για το Βόλο που βγαίνουμε στα μπαλκόνια)

Η cosmote,έχω την εντύπωση ότι έχει ρίξει τα επίπεδα κατανάλωσης!

Α,και κάτι άλλο αστείο...Τα ίδια επίπεδα κατανάλωσης με την cosmote στο gsm1800 έχει και η ΤΙΜ στο 3g...Λέτε να φταίνε οι σταθμοί βάσης της ΝΟΚΙΑ; :worry:

άντε και την έβγαλες την κλήση..τι κατάλαβες? αμα δεν μπορείς να μιλήσεις τι νόημα έχει? απλά για να χρεώσεις και τον άλλον? και να προσπαθείς να μιλήσεις χωρίς νόημα???? και γω σπίτι με μια γραμμούλα αν είμαι σε παράθυρο ή σε μπαλκόνι δεν μπορώ να μιλήσω(me cosmote etsi)...άσε που ενώ έχω σήμα μου έρχεται η ειδοποίηση κλήσεων(kai me cosmote kai me voda)....και με την vodafone συμβαίνει αυτό αλλά τουλάχιστον με μια γραμμούλα ακούω καμπάνα τον άλλον και είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...