Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

συμφωνω μαζι σου. παντως να ξερεις οτι οσοι καρτες τις οποιες δεν πληρωνουν, οταν ληξει το πλαστικο οι τραπεζες δεν τους ανανεωνους τις καρτες και τις διακοπτουν. σε λιγο καιρο θα κυκλοφορουν ακομα λιγοτερες πιστωτικες, ισως τοτε χαλαρωσουν και οι τραπεζες.

 

pexths θα συμφωνησω μαζι σου ως ενα σημειο και οι τραπεζες εχουν αρχισει ηδη να το κανουν αυτο , αλλα δεν τους βγηκε και σε καλο να ξερεις και νομιζω οτι το ξανασκεφτονται λιγο σαν κινηση , γιατι στους περισσοτερους που την κοψανε δεν πληρωσανε καθολου και τους εμειναν τα φεσια , τουλαχιστον οταν ειχαν την καρτα οι καταναλωτες ολο και καποια δοση πληρωναν και με το κολπο που καθε φορα που πληρωνες σου κατεβαζανε το οριο μεχρι το ποσο που ειχες πληρωσει ειχαν λιγοτερες απωλιες ,οποτε πιστευω οτι θα τείνουν προς τα εκει απο εδω και εμπρος

Link to comment
Share on other sites

pexths θα συμφωνησω μαζι σου ως ενα σημειο και οι τραπεζες εχουν αρχισει ηδη να το κανουν αυτο , αλλα δεν τους βγηκε και σε καλο να ξερεις και νομιζω οτι το ξανασκεφτονται λιγο σαν κινηση , γιατι στους περισσοτερους που την κοψανε δεν πληρωσανε καθολου και τους εμειναν τα φεσια , τουλαχιστον οταν ειχαν την καρτα οι καταναλωτες ολο και καποια δοση πληρωναν και με το κολπο που καθε φορα που πληρωνες σου κατεβαζανε το οριο μεχρι το ποσο που ειχες πληρωσει ειχαν λιγοτερες απωλιες ,οποτε πιστευω οτι θα τείνουν προς τα εκει απο εδω και εμπρος

 

συμφωνω. αυτος που δεν εχει να πληρωσει ειτε εχει το πλαστικο στην κατοχη του ειτε οχι, παλι δεν θα ειναι τυπικος στις υποχρεωσεις του

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο το ακουω πρωτη φορα, και το αμφισβητω εντονα.

 

Έβγαλα δύο. Μια yes visa και μια reward mastercard. Και οι δύο χωρίς κατάθεση δικαιολογητικών παρά μόνο ταυτότητα και υπογραφή της σύμβασης επί τόπου στο κατάστημα. Ήρθαν μετά από 10 εργάσημες. Αναφέρομαι αποκλειστικά στις δύο παραπάνω κάρτες. Τι άλλο να σου πώ δηλαδή; Να στις φέρω να τις δεις;:lol:

Link to comment
Share on other sites

ξερω τις καρτες στις οποιες αναφερεσε. το αμφισβητω γιατι σε εμενα ζητησαν δικαιολογητικα παροτι ειμαι ηδη πελατης της τραπεζας
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα δύο. Μια yes visa και μια reward mastercard. Και οι δύο χωρίς κατάθεση δικαιολογητικών παρά μόνο ταυτότητα και υπογραφή της σύμβασης επί τόπου στο κατάστημα. Ήρθαν μετά από 10 εργάσημες. Αναφέρομαι αποκλειστικά στις δύο παραπάνω κάρτες. Τι άλλο να σου πώ δηλαδή; Να στις φέρω να τις δεις;:lol:

 

Οχι δεν χρειαζεται να τις δουμε , απλα αυτες τις μερες ειναι λιγο δυσκολο να βγει ετσι απλα μια πιστωτικη , πιστευω να καταλαβαινεις και εσυ τους λογους που αναφερει και ο pexths. Παντως καλα ξεμπερδεψες μονο με ταυτοτητα

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται να τις δουμε , απλα αυτες τις μερες ειναι λιγο δυσκολο να βγει ετσι απλα μια πιστωτικη , πιστευω να καταλαβαινεις και εσυ τους λογους που αναφερει και ο pexths. Παντως καλα ξεμπερδεψες μονο με ταυτοτητα

 

Φυσικά τους καταλαβαίνω και τους ανέφερα και εγώ σε προηγούμενο post. To θέμα είναι ότι ανέφερα περιπτώσεις όπου εκδίδονται κάρτες χωρίς να ζητούνται δικαιολογητικά. Στην περίπτωση μου αυτό έγινε και μάλιστα μου το ανέφερε η υπάλληλος κίολας ότι δεν ζητούν δικαιολογητικά στις συγκεκριμένες κάρτες. Να επισημάνω επίσης ότι πελάτης της Eurobank δεν είμαι και ότι online αίτηση μου για άλλη κάρτα της συγκεκριμένης τράπεζας απορρίφθηκε χωρίς καν να ζητήσουν να δουν τα δικαιολογητικά...Τώρα γιατί αυτές τις ενέκριναν και μάλιστα χωρίς δικαιολογητικά μόνο αυτοί ξέρουν. Επίσης αν σε κάποιους ζητάνε δικαιολογητικά και σε άλλους όχι είναι δικό τους θέμα. Εγώ την εμπειρία μου ανέφερα και δεν αμφισβήτησα κανέναν με απόλυτο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τους καταλαβαίνω και τους ανέφερα και εγώ σε προηγούμενο post. To θέμα είναι ότι ανέφερα περιπτώσεις όπου εκδίδονται κάρτες χωρίς να ζητούνται δικαιολογητικά. Στην περίπτωση μου αυτό έγινε και μάλιστα μου το ανέφερε η υπάλληλος κίολας ότι δεν ζητούν δικαιολογητικά στις συγκεκριμένες κάρτες. Να επισημάνω επίσης ότι πελάτης της Eurobank δεν είμαι και ότι online αίτηση μου για άλλη κάρτα της συγκεκριμένης τράπεζας απορρίφθηκε χωρίς καν να ζητήσουν να δουν τα δικαιολογητικά...Τώρα γιατί αυτές τις ενέκριναν και μάλιστα χωρίς δικαιολογητικά μόνο αυτοί ξέρουν. Επίσης αν σε κάποιους ζητάνε δικαιολογητικά και σε άλλους όχι είναι δικό τους θέμα. Εγώ την εμπειρία μου ανέφερα και δεν αμφισβήτησα κανέναν με απόλυτο τρόπο.

 

στην online αιτηση για την καρτα yes εχει ενα πεδιο οπου επιλεγεις τον τροπο με τον οποιο θα δωσεις τα δικαιολογητικα στην τραπεζα. και οταν λεει δικαιολογητικα δεν εννοει την ταυτοτητα. πως ειναι δυνατον λοιπον στην αιτηση που συμπληρωνεις στο εμπορικο κεντρο, να βαζεις απλα το ονομα σου και με μια φωτοτυπια ταυτοτητας να παιρνεις πιστωτικη καρτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην online αιτηση για την καρτα yes εχει ενα πεδιο οπου επιλεγεις τον τροπο με τον οποιο θα δωσεις τα δικαιολογητικα στην τραπεζα. και οταν λεει δικαιολογητικα δεν εννοει την ταυτοτητα. πως ειναι δυνατον λοιπον στην αιτηση που συμπληρωνεις στο εμπορικο κεντρο, να βαζεις απλα το ονομα σου και με μια φωτοτυπια ταυτοτητας να παιρνεις πιστωτικη καρτα?

 

Πρώτον, δεν την συμπληρώνεις εσύ. Δεν είναι ένα φυλαδίο που το παίρνεις μόνος σου, το συμπληρώνεις και το ρίχνεις σε μια κάλπη. Δεν είναι κλήρωση. Είναι εκεί η υπάλληλος της τράπεζας, συμπληρώνει την αίτηση, φωτοτυπεί την ταυτότητα, υπογράφεις την σύμβαση και τα στέλνει όλα με fax στην τράπεζα. Προφανώς είναι προωθητική ενέργεια από την τράπεζα και το εμπορικό και για αυτό ενδεχομένως απλοποιούν την διαδικασία. Στην δική μου περίπτωση δεν ζητήθηκε να καταθέσω κανένα άλλο διακιολογητικό και επί αυτού το θέμα λήγει εδώ. Εσύ δηλαδή έκανες αίτηση για την συγκεκριμένη κάρτα μέσα στο κατάστημα και σου ζήτησαν να πας και εκαθαριστικό; Αν κάνεις αίτηση online λογικά ακολουθείται την τυπική διαδικασία που ζητά κατάθεση εκαθαριστικού κλπ. Αυτά που αναφέρω προφανώς δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, ούτε έχω και κανένα ώφελος να τα γράφω. Τώρα για πιό λόγο επιμένεις τόσο έντονα ότι κάνω λάθος, δεν το καταλαβαίνω.

Edited by kax
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δεν την συμπληρώνεις εσύ. Δεν είναι ένα φυλαδίο που το παίρνεις μόνος σου, το συμπληρώνεις και το ρίχνεις σε μια κάλπη. Δεν είναι κλήρωση. Είναι εκεί η υπάλληλος της τράπεζας, συμπληρώνει την αίτηση, φωτοτυπεί την ταυτότητα, υπογράφεις την σύμβαση και τα στέλνει όλα με fax στην τράπεζα. Προφανώς είναι προωθητική ενέργεια από την τράπεζα και το εμπορικό και για αυτό ενδεχομένως απλοποιούν την διαδικασία. Στην δική μου περίπτωση δεν ζητήθηκε να καταθέσω κανένα άλλο διακιολογητικό και επί αυτού το θέμα λήγει εδώ. Εσύ δηλαδή έκανες αίτηση για την συγκεκριμένη κάρτα μέσα στο κατάστημα και σου ζήτησαν να πας και εκαθαριστικό; Αν κάνεις αίτηση online λογικά ακολουθείται την τυπική διαδικασία που ζητά κατάθεση εκαθαριστικού κλπ. Αυτά που αναφέρω προφανώς δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, ούτε έχω και κανένα ώφελος να τα γράφω. Τώρα για πιό λόγο επιμένεις τόσο έντονα ότι κάνω λάθος, δεν το καταλαβαίνω.

 

καταρχην αυτη που συμπληρωνει την αιτηση δεν ειναι υπαλληλος της τραπεζας. ειναι απλη προωθητρια.

εγω ακολουθησα την ιδια διαδικασια και μετα απο 3-4 μερες επικοινωνησαν μαζι μου απο την τραπεζα και μου ειπαν ποτε με βολευει να περασει ο κουριερ για να του παραδωσω καποια δικαιολογητικα.

πρωτη φορα στα χρονικα ακουω για διαφορετικη διαδικασια εκδοσης πιστωτικης καρτας απο προωθητικη ενεργεια. φαινεται εισαι ο πρωτος στον οποιο συμβαινει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καταρχην αυτη που συμπληρωνει την αιτηση δεν ειναι υπαλληλος της τραπεζας. ειναι απλη προωθητρια.

εγω ακολουθησα την ιδια διαδικασια και μετα απο 3-4 μερες επικοινωνησαν μαζι μου απο την τραπεζα και μου ειπαν ποτε με βολευει να περασει ο κουριερ για να του παραδωσω καποια δικαιολογητικα.

πρωτη φορα στα χρονικα ακουω για διαφορετικη διαδικασια εκδοσης πιστωτικης καρτας απο προωθητικη ενεργεια. φαινεται εισαι ο πρωτος στον οποιο συμβαινει

 

Επειδή το ακους εσύ πρώτη φορά δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει κιόλας. Το ίδιο ακριβώς έκανε και η alpha bank στο αθλητικό πανόραμα. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι καλύτερα... Τι σε ενόχλησε τόσο πολύ δεν κατάλαβα. Ότι σε εμένα δεν ζήτησαν δικαιολογητικά ή οτί σε εσένα ζήτησαν; Μπορείς να αναφέρεις την δική σου εκδοχή χωρίς να αμφισβητείς τα λεγόμενα των άλλων. Με την ίδια λογική θα μπορούσα να πω και εγώ ότι αμφισβητώ έντονα τα λεγόμενα σου πως για την έκδοση της συγκεκριμένης πιστωτικής κάρτας απαιτούνται δικαιολογητικά.

Edited by kax
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δεν την συμπληρώνεις εσύ. Δεν είναι ένα φυλαδίο που το παίρνεις μόνος σου, το συμπληρώνεις και το ρίχνεις σε μια κάλπη. Δεν είναι κλήρωση. Είναι εκεί η υπάλληλος της τράπεζας, συμπληρώνει την αίτηση, φωτοτυπεί την ταυτότητα, υπογράφεις την σύμβαση και τα στέλνει όλα με fax στην τράπεζα. Προφανώς είναι προωθητική ενέργεια από την τράπεζα και το εμπορικό και για αυτό ενδεχομένως απλοποιούν την διαδικασία. Στην δική μου περίπτωση δεν ζητήθηκε να καταθέσω κανένα άλλο διακιολογητικό και επί αυτού το θέμα λήγει εδώ. Εσύ δηλαδή έκανες αίτηση για την συγκεκριμένη κάρτα μέσα στο κατάστημα και σου ζήτησαν να πας και εκαθαριστικό; Αν κάνεις αίτηση online λογικά ακολουθείται την τυπική διαδικασία που ζητά κατάθεση εκαθαριστικού κλπ. Αυτά που αναφέρω προφανώς δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, ούτε έχω και κανένα ώφελος να τα γράφω. Τώρα για πιό λόγο επιμένεις τόσο έντονα ότι κάνω λάθος, δεν το καταλαβαίνω.

 

Μιλας για μεγαλο εμπορικο στο Μαρουσι που εχει συνεργασια με αυτη την καρτα , εχω δει και εγω οτι κανουν αυτη την διαδικασια , δηλαδη αιτηση και φωτοτυπια ταυτοτητας , αλλα ειχα την εντυπωση οτι απο εκει και μετα γινεται η διαδικασια που αναφερει ο pexths, ( δηλαδη σε παιρνουν τηλ και ζητανε τα αλλα δικαιολογητικα )..μιας και δεν μπορεις να εχεις μαζι σου σε μια επισκεψη στο εμπορικο το εκκαθαριστικο σου.Δεν εχω γνωση του τι γινετε απο εκει και μετα..οποτε παω πάσο

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για μεγαλο εμπορικο στο Μαρουσι που εχει συνεργασια με αυτη την καρτα , εχω δει και εγω οτι κανουν αυτη την διαδικασια , δηλαδη αιτηση και φωτοτυπια ταυτοτητας , αλλα ειχα την εντυπωση οτι απο εκει και μετα γινεται η διαδικασια που αναφερει ο pexths, ( δηλαδη σε παιρνουν τηλ και ζητανε τα αλλα δικαιολογητικα )..μιας και δεν μπορεις να εχεις μαζι σου σε μια επισκεψη στο εμπορικο το εκκαθαριστικο σου.Δεν εχω γνωση του τι γινετε απο εκει και μετα..οποτε παω πάσο

 

Μα αυτή την εντύπωση είχα και εγώ. Ότι σε κάποια φάση πριν την έκδοση της κάρτας θα ζητήσουν εκαθαριστικό και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Αλλά στην δικιά μου περίπτωση και στις δύο κάρτες δεν ζητήθηκε τίποτα άλλο παρά μόνο η αίτηση που συμπληρώθηκε επί τόπου στο εμπορικό και η φτοτυπία της ταυτότητας. Αν κάποις χρήστης είχε διαφορετική εμπειρία μπορεί να το αναφέρει χωρίς όμως να αμφισβητεί με τρόπο απόλυτο τα λεγόμενα των άλλων που στο κάτω κάτω δεν βασίζονται σε υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

και στο Κατάστημα FOKAS έτσι βγαίνουν οι κάρτες.

Σε 20 λεπτά την ενέκρινε η Alpha και μου την έστειλε ( βέβαια είχα και άλλες κάρτες στην Alpha. )

Αντιθέτως στην Toyota Visa της Εθνικής, Μου ζήτησαν άπειρα δικαιολογητικά, και την απέρριψαν για γελοίο λόγο . Συγκεκριμένα στο εκαθαριστικό του 2010, εμφανιζόμουν με 179 ευρώ εισόδημα και ένα τεράστιο ποσό επίδομα ανεργίας . Παρόλο που τους εξήγησα ότι στην πραγματικότητα ήταν μισθός, μέχρι να μεταταχθώ από την Ολυμπιακή στην Υ.Π.Α., ( και παρόλο που έστειλα μισθοδοσία Υ.Π.Α. 2011 ) έφαγα άκυρο

Link to comment
Share on other sites

Και στα public βγαζουν ετσι τις καρτες diners club public .. Μονο με ταυτότητα και με πιστωτικο οριο 1000 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Και στα public βγαζουν ετσι τις καρτες diners club public .. Μονο με ταυτότητα και με πιστωτικο οριο 1000 ευρω

 

τωρα τελευταια η παλαιοτερα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και στα public βγαζουν ετσι τις καρτες diners club public .. Μονο με ταυτότητα και με πιστωτικο οριο 1000 ευρω

 

Και δεν ζητάει μετα τα δικαιολογητικά η citibank? Ειναι πολυ "δυσκολη" τραπεζα σε αυτά απ οτι ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ζητάει μετα τα δικαιολογητικά η citibank? Ειναι πολυ "δυσκολη" τραπεζα σε αυτά απ οτι ξερω...

 

γιαυτο ρωτησα σε ποια περιοδο αναφερεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια η παλαιοτερα?

 

Μιλαω για πριν τα Χριστουγεννα που πέρασαν. Ήθελε ένας φιλος μου να παρει ενα λαπτοπ με δοσεις και του ειπαν μονο με πιστωτικη και αν ηθελε να του εκδοσουν εκεινη την ώρα . Πραγματι μεσα σε 5 λεπτα έγιναν και με ταυτοτητα μονο.. Τιποτα αλλο..

 

Και δεν ζητάει μετα τα δικαιολογητικά η citibank? Ειναι πολυ "δυσκολη" τραπεζα σε αυτά απ οτι ξερω...

Ε όχι .. Η citibank ειναι η πιο ευκολη. Με οσους γνωστους το εχω συζητησει για φοιτητικες ολοι citibank εχουν και με πιστωτικο οριο 1000 ευρω που θεωρειται αρκετα υψηλο όριο..

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα μια βλακεία πριν λίγο. Επιχείρησα να κάνω εγγραφή επί πληρωμής σε ένα site μέσω του ccbill.com δίνοντας το νούμερο της χρεωστικής μου κάρτας. Ωστόσο η εγγραφή δεν έγινε αλλά τα 25€ που ζητούσε για μηνιαία συνδρομή αφαιρέθηκαν. Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και μου είπε ο υπάλληλος να πάω τη Δευτέρα να κάνω αμφισβήτιση συναλλαγής. Το χειρότερο βέβαια είναι το άλλο. Στο εν λόγω site κάπου έγραφε ότι όταν κάνεις μηνιαία συνδρομή, μετά θα χρεώνεσαι ένα μικρότερο ποσό κάθε μήνα για να παραταθεί η συνδρομή πράγμα που φυσικά δεν θέλω να γίνει... Αν κάνω αμφισβήτιση συναλλαγής θα πάψει η διαδικασία? Κάπου διάβασα ότι παίρνει καιρό. Μήπως να κάνω τίποτα άλλο? Να ακυρώσω την κάρτα ή να βάλω όριο στις συναλλαγές μέσω ίντερνετ π.χ. 5€? Δεν ξέρω καν αν γίνεται αυτό... Ουφ αγχώθηκα βραδιάτικα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έπαθες απολύτως τίποτα .

Online συναλλαγές που δεν φέρνουν την υπογραφή σου ακυρώνονται αμέσως από την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει καμία τράπεζα στην Ελλάδα κάρτα με τεχνολογία NFC για συναλλαγές μικρών ποσών ;
Link to comment
Share on other sites

Κάπου άκουσα ότι το δοκιμάζει η Alpha με κάρτες που έχει δώσει στους υπαλλήλους της...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπαθες απολύτως τίποτα .

Online συναλλαγές που δεν φέρνουν την υπογραφή σου ακυρώνονται αμέσως από την τράπεζα.

 

Σε αυτήν την περίπτωση πώς προστατεύονται οι έμποροι από επιτυχείς μεν διαδικτυακές συναλλαγές που αμφισβητεί όμως ο "πονηρός" αγοράστης?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση πώς προστατεύονται οι έμποροι από επιτυχείς μεν διαδικτυακές συναλλαγές που αμφισβητεί όμως ο "πονηρός" αγοράστης?

 

Σιγα την συναλλαγή, δεν εχασε και τίποτα ο "εμπορος" στην προκειμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση πώς προστατεύονται οι έμποροι από επιτυχείς μεν διαδικτυακές συναλλαγές που αμφισβητεί όμως ο "πονηρός" αγοράστης?

Όταν πρόκειται για ηλεκτρονική αγορά δηλαδή , μουσική ,στύχημα , ή συνδρομή σε Site δεν προστατεύονται .

Όταν πρόκειται για υλικό αγαθό , παρουσιάζουν την απόδειξη ταχυδρόμησης στην διεύθηνση σου και την υπογραφή της παραλαβής σου .

Αν το στείλουν σε άλλη διεύθηνση από αυτή που γράφει η κάρτα σου , επίσης δεν προστατεύονται .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...