Jump to content

To pc αργεί να ανοίξει!


EVO_POWER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει πως ο υπολογιστής μου αργεί να ανοίξει. Συγκεκριμένα αργεί πολύ την ώρα που μου γράφει "καλως ηρθατε". Κάνει περίπου κανα λεπτό, και αυτό μου την σπάει αφάνταστα. Μπορώ να κάνω κάτι για να μειώσω το χρόνο καθυστέρησεις?

 

Υ.Γ ο υπολογιστής μου έχει επεξεργαστή intel pentium4 sta 2.6 me 1.25 giga ram kai karta grafikon nvidia g-force fx 5700 128 mb LE και σκληρό 60 γίγα από τα οποία χρησιμοποιώ τα 45 γιγα.

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει πως ο υπολογιστής μου αργεί να ανοίξει. Συγκεκριμένα αργεί πολύ την ώρα που μου γράφει "καλως ηρθατε". Κάνει περίπου κανα λεπτό, και αυτό μου την σπάει αφάνταστα. Μπορώ να κάνω κάτι για να μειώσω το χρόνο καθυστέρησεις?

 

Υ.Γ ο υπολογιστής μου έχει επεξεργαστή intel pentium4 sta 2.6 me 1.25 giga ram kai karta grafikon nvidia g-force fx 5700 128 mb LE και σκληρό 60 γίγα από τα οποία χρησιμοποιώ τα 45 γιγα.

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!!!

Κοιταξε στο startup να δεις τι φορτωνει καθε φορα που ανοιγει το pc και οτι δεν ειναι απαραιτητο βγαλτο πιστευω να δεις διαφορα:) run as->msconfig->startup!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε στο startup να δεις τι φορτωνει καθε φορα που ανοιγει το pc και οτι δεν ειναι απαραιτητο βγαλτο πιστευω να δεις διαφορα:) run as->msconfig->startup!

 

 

Το έχω κάνει και αυτό, αλλά τίποτα δυστυχώς.

Ευχαριστώ πάντως.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

1,Βγάλε τον ήχο έναρξης.

2.Έλεγξε το antivirus σου μήπως κάνει scan όταν ξεκινάς το μηχάνημα.

3.Δοκίμασε ξανά το msconfig που πρότεινε ο φίλος παραπάνω.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ φορματ ισως λυθει το προβλημα:rolleyes:

μαλλο οχι ''ισως'' αλλα ''σιγουρα'':)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις XP δοκίμασε να τρέξεις το bootvis.exe. Κάνε ένα search για να το βρεις είναι εργαλείο της Microsoft. Από εκεί και ύστερα τσέκαρε τις υπηρεσίες του συστήματος. Για καλύτερη εποπτεία των υπηρεσιών τρέξε από το run το services.msc
Link to comment
Share on other sites

paidia efarmosa ola osa mou eipate kai i allagi itan ekpliktiki!!! pleon to pc anoigei mesa se 1 lepto kai 40 deuterolepta!!! TELEIA!!!:D:D:D

 

 

EYXARISTO POLU GIA TIN BOI8IA!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Μερικά πραγματάκια που είναι must να γίνουν σε pc όπως το δικό σου:

Καθάρισμα startup με το msconfig

Καθάρισμα temp αρχείων του συστήματος

Καθάρισμα του prefetch folder

Έλεγχος στα services που τρέχουν και disable σε όσα είναι άχρηστα

Defrag

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ισχυουν και για vista ?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

τα vista όπως και κάθε άλλο windows OS τα κάνεις clean installation και ποτέ upgrade.

 

δε βάζεις bloatware και αν τα έχεις αγοράσει σε φορητό κάνεις uninstall περιττές εφαρμογές. (προσοχή μην βγάλεις drivers ή σημαντικές oem εφαρμογές)

 

για τον φάκελο temp σβήνεις ότι είναι μεγάλο (δλδ από 100-200MB και πάνω). κάποιες φορές προγράμματα όπως το winrar ή κατά τον installation αφήνουν σκουπίδια εκεί.

 

το msconfig και τα services μην τα πειράξεις. αν έχεις 2MB ram (που πρέπει να έχεις για να τρέχουν σωστά τα vista) μην πειράξεις τπτ άλλο.

 

όσο για τον prefetch folder... ΜΗΝ παίζεις με αυτά.

 

τέτοια σκαλίσματα είναι που κάνουν το μεγαλύτερο κακό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

To prefetch folder το κάνεις clean χώρις κανένα πρόβλημα...

Τα services/startup δηλαδή γιατί να μην τα πειράξεις?Eπειδη αν εχεις 2GB μνημη θα αφήνεις να τρέχει το καθε prog...Μπα δυσκολα :D

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν άνθρωποι που παίζουν με τα πισί και άλλοι που βγάζουν το ψωμί τους. οι πρώτοι ας κάνουν ό,τι θέλουν.

 

οι δεύτεροι να το κάνουν... αλλά να κρατούν συχνά backup.

 

11 στις 10 μακακίες σε πισί είναι λόγω βλακίες ή λάθους του χρήστη...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
καλησπέρα παιδιά εχω και εγώ ένα παρομιο πρόβλημα εχω καθαρίσει το sturt up και γενικά το pc με το Registry Mechanic όταν ανοίγω το pc κολλάει κανένα λεπτό στο καλώς ήρθατε και μετά κανένα δίλεπτο στην επιφάνεια εργασίας μου δείχνει μόνο το φόντο και μετά μου δείχνει τα εικονίδια δεν εχω ιο
Link to comment
Share on other sites

χαρακτηριστικά; επεξεργαστης, ραμ, κλπ...

επίσης πόσα και ποια προγράμματα τρέχουν στο σταρτ απ;

Link to comment
Share on other sites

AMD sempron 140 2.7Ghz kai ram 1gb win xpκαι στο sturtup NvCpl ctfmon BCU αυτό δεν ξέρω τι είναι το απενεργοποιώ και όταν κάνω ρεσταρτ τσεκαρετε από μόνο του

 

κάποιος που ξέρει ρε παιδιά να δώσει τα φώτα του

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
γεια σας,δεν έχω πολύ καιρό που αγόρασα λαπτοπ και μάλιστα καλό και τώρα τελευταία αντιμετωπίζΩ πρόβλημα!δεν ανοίγει γρήγορα όπως άνοιγε ούτε και κλείνει! δν έχω κανένα σφάλμα γιατί και έκανα έλεγχο σφάλματων και ανασυγκρότηση! μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Τι μηχάνημα ειναι δεν αναφέρεις,για να δούμε τι μπορείς να αναμενεις απο αυτο.
Link to comment
Share on other sites

έχω το Lenovo s400 με 500 GB και 4 GIGA επεξεργαστή! δν έχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές και δν το έχω επιβαρύνει !έχω καλό antivirus χωρίς ιούς..που είναι το πρόβλημα δν μπορώ να καταλάβω!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το ''καλό antivirus'' να σου τρώει χρόνο. Περίμενε και την απάντηση του moderator.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

μήπως θέλει καμιά ρύθμιση το antivirus?το έχω ρυθμίσει να σκαναρει όλο τον υπολογιστή με το που μπαίνω στην επιφάνεια εργασίας! θα περιμένω να δω.. πάντως θέλω να βρεθεί μια λύση! ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

μήπως θέλει καμιά ρύθμιση το antivirus?το έχω ρυθμίσει να σκαναρει όλο τον υπολογιστή με το που μπαίνω στην επιφάνεια εργασίας! θα περιμένω να δω.. πάντως θέλω να βρεθεί μια λύση! ευχαριστώ πολύ!!!

 

Γιαυτό σου αργεί. Ποιο antivirus έχεις?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...