Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia C7-00

(RM-675)

 

 

http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/nokia-c7/gal/gsmarena_002.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

14 Σεπτεμβρίου 2010

 

Ημερομηνία κυκλοφορίας:

29 Νοεμβρίου 2010

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia C7-00 is a powerful combination of internet, video, photos, music, maps with Symbian^3 operating system. With a large AMOLED capacitive touch screen supporting pinch to zoom, social networking integration, a 8 megapixel camera with dual LED flash, shooting 720p HD video, On Demand Web TV and A-GPS, you can create, discover and share a world of creativity. Additionally, for the software developers, the device includes Qt 4.6.3, Java MIDP 2.1, Bluetooth 3.0 and Flash Lite 4.0.

______________________________________

 

Αρχικό λειτουργικό σύστημα:

Symbian^3

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

111.040.1511 (Nokia Belle Refresh)

 

Δείκτης SAR:

0,73 W/kg

 

Ελληνικό product code:

059B537 (Charcoal black) / 059B5H2 (Frosty metal) / 059B5P9 (Mahogany brown)

059F0X8 (Greece GR Charcoal Black) / 059F1J7 (Greece GR Frosty Metal)

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά (GSMArena)

Φωτογραφίες (GSMArena)

Δελτίο τύπου

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by Alex_tz

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραία συσκευή, αν και λίγο παρωχημένος ο σχεδιασμός της. Δεν ξέρω, πολύ ...καμπυλωτό είναι για τα γούστα μου. Πολύ ωραίες όμως οι προσθήκες του νέου λειτουργικού αλλά και σε hardware. Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό κινητό για τα λεφτά του, εκτός της κάμερας αν και έχει HD εγγραφή βίντεο, έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το Ν8 και σε ότι αφορα το σχεδιασμό μου άρεσε πάρα πολύ (όλα τα άλλα είναι τετράγωνα) κάνει τη διαφορά, με υλικά από μέταλλο, δείχνει πολύ σικ και αποπνέει πολυτέλεια με πάχος μόλις 10,5 χιλ και διάρκεια μπαταρίας στην αναμονή 552 και ομιλία 9 ώρες, τρομερό. μάλλον είναι ο αντικαταστάτης του Ε71 που έχω τώρα. Εύγε νοκια!!!!!!! Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

ειναι το ν8 του "λαου"

δεν εχει 12μπ

και hdmi

κατα τα αλλα ειναι μια χαρα

μου κανει

αλλα πιστευω οτι μαλλον θα παω σε android μεχρι να βγει και να πεσει η τιμη του c7

το 5800 ειναι το καλλυτερο price /performance τηλ που ειχα και κανει τα παντα με την cfw ευχομαι να γινει και το c7 best seller

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μάλλον αυτό με έπεισε περισσότερο από τα υπόλοιπα δύο που κυκλοφόρησαν σήμερα.

 

Το πιο πιθανό είναι η νέα μου συσκευή να είναι Symbian^3.

Αν δε με κερδίσει τελικά το Ν8, ίσως πάω σε αυτό.

 

Από ό,τι βλέπω, έχει και εσωτερική μνήμη 8GB, αλλά και υποδοχή microSDHC, για τελική μνήμη τα 40GB. Άψογα! :)

 

Και επίσης δεν του λείπει ούτε η εγγραφή video HD, αλλά ούτε η αξιοπρεπέστατη κάμερα των 8mp.

Ούτε φυσικά και η capacitive AMOLED. Πολύ καλή επιλογή.

Λείπει φυσικά η έξοδος HDMI, αλλά ελπίζω τουλάχιστον να υποστηρίζει TV out μέσω της εξόδου 3.5mm.

 

Μας μπέρδεψε η Nokia, ανακάτεψε τα χαρτιά πολύ καλά. :D

 

[offtopic]Ξέρει κανείς αν και τα 3 καινούργια που παρουσιάστηκαν θα έχουν gorilla glass όπως το Ν8;[/offtopic]

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

50Ε διαφορά με το Ν8; Χαζό μου ακούγεται...Γιατί να μη πάει κανείς σε Ν8; +HDMI,+Carl Zeiss,-clearblack display!!! Whatever... Δε ξέρω,για να το κοστολογήσουν έτσι θα υπάρχει λόγος. Λέτε να έχει τόση διαφορά η οθόνη; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Πόσο αξιόπιστο είναι αυτό; Λέει - και μάλιστα το έχει τονισμένο με bold - ότι η κάμερά του είναι fixed-focus, ενώ στο site της Nokia αναφέρει την ύπαρξη auto-focus.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πόσο αξιόπιστο είναι αυτό; Λέει - και μάλιστα το έχει τονισμένο με bold - ότι η κάμερά του είναι fixed-focus, ενώ στο site της Nokia αναφέρει την ύπαρξη auto-focus.

Full Focus είναι κάμερα.

 

Camera Features

Auto Exposure, Dual-LED Flash, Exposure Compensation, Face Detection, Full Focus, Full Screen Viewfinder, Geotagging, Red-Eye Reduction, Self Timer, Still Image Editor

 

 

:dash:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει το full-focus από το auto-focus; :blink:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει το full-focus από το auto-focus; :blink:

Η διαφορά τους περιγράφεται εδώ (message 6) αν και αφορά την κάμερα του E52 η οποία αλλού ονομαζόταν Fixed Focus και αλλού Full Focus όπως δηλαδή και στα νέα κινητά.

 

Αν τα λεγόμενα του μηνύματος που παραθέτω ισχύουν τότε πρόκειται για μια τυπική Fixed Focus κάμερα (δεν έχει καθόλου Auto Focus hardware μηχανισμό) η οποία με την βοήθεια λογισμικού και του ειδικού φακού της τραβάει 3 διαφορετικές φωτογραφίες στα 3 διαφορετικά χρώματα της κλίμακας RGB και ύστερα προσπαθεί συνδυάζοντας της να παράγει ένα οπτικό αποτέλεσμα παρόμοιο με εκείνο του Auto Focus. Το Full Focus καλείται από όσο κοίταξα ορισμένες φορές και πιο τεχνικά ως "EDoF" (Extended Depth of Field -βλ. και εδώ).

 

Αυτά στα χαρτιά, φυσικά. Το πόσο καλά αποδίδει θα το μάθουμε στην πορεία.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν κάνει την ίδια βλακεία και στο C7-00 και στο E7-00, θα είναι πρωτοφανές για δύο κινητά να τραβούν υψηλής ανάλυσης βίντεο και να μην τραβούν φωτογραφίες με αυτόματη εστίαση. :blink:

 

Πρέπει να διευκρινιστεί αυτό το συντομότερο. Ειδάλλως, όντας μεταξύ των δύο αυτών και του Ν8, βλέπω να πηγαίνω καρφί στο Ν8, παρόλο που δεν θα έχει την καταπληκτική οθόνη των άλλων δύο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο forum.nokia.com δεν αναφέρουν τίποτα για Αuto focus αλλά ούτε για full focus στα C6-01 και Ε7-00. Τώρα τι ακριβώς ισχύει δεν ξέρω σίγουρα αλλά μάλλον και τ' άλλα 2 θα έχουν full focus.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γουστάρω που επιτέλους η Nokia απ'ότι φαίνεται θα κυκλοφορεί όλες τις νέες touch συσκευές και ειδικά με Symbian^3 χρησιμοποιώντας οθόνες Capacitive και όχι Resisitive.Για 'μένα τουλάχιστον σημαντική λεπτομέρια

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γουστάρω που επιτέλους η Nokia απ'ότι φαίνεται θα κυκλοφορεί όλες τις νέες touch συσκευές και ειδικά με Symbian^3 χρησιμοποιώντας οθόνες Capacitive και όχι Resisitive.Για 'μένα τουλάχιστον σημαντική λεπτομέρια

 

Μα ήταν ένας από τους λόγους για τους οποίους πήγε στην νέα έκδοση λειτουργικού, γιατί τα πλεονεκτήματα μιας οθόνης capacitive δεν ήταν δυνατό να υποστηριχθούν από την πλατφόρμα 5th Edition. Τώρα τα νέα κινητά Symbian^3 είναι πολύ πιο ολοκληρωμένα από άποψη υλικού και λογισμικού.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μα ήταν ένας από τους λόγους για τους οποίους πήγε στην νέα έκδοση λειτουργικού, γιατί τα πλεονεκτήματα μιας οθόνης capacitive δεν ήταν δυνατό να υποστηριχθούν από την πλατφόρμα 5th Edition. Τώρα τα νέα κινητά Symbian^3 είναι πολύ πιο ολοκληρωμένα από άποψη υλικού και λογισμικού.

 

Πιο γενικά,το Symbian^3 υποστηρίζει 3D hardware acceleration σε όλες τις λειτουργίες τις συσκευής,από Flash Player μέχρι 3rd party Software... Γι'αυτό τα γραφικά είναι τόσο προχωρημένα.

Το Symbian^1,αν και ήταν το πιο καλό mobile OS δεν είχε τα γραφικά των άλλων (wm,iOS,Android) και ενώ ήταν πολύ μπροστά σε θέματα ενέργειας,επεξεργαστή,υπηρεσιών το UI έκανε να μοιάζει παρωχημένο;) Όλα αυτά άλλαξαν...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο forum.nokia.com δεν αναφέρουν τίποτα για Αuto focus αλλά ούτε για full focus στα C6-01 και Ε7-00. Τώρα τι ακριβώς ισχύει δεν ξέρω σίγουρα αλλά μάλλον και τ' άλλα 2 θα έχουν full focus.

 

Εδώ (από forum.nokia) η κάμερα του E7-00 περιγράφεται ως:

[..]8 megapixel Full Focus camera with dual-LED flash and support for capturing 720p HD video[..]

Για το C6-01 και το C7-00 το είδος focus που παρέχει η Camera δεν προσδιορίζεται. Τα δυο, E7-00/C6-01 κάνουν Focus από 50cm ως άπειρο ελέω FF, ενώ το N8 από 10cm ως άπειρο ελέω AF ;-), το δε C7-00 στα 100cm -1 μέτρο- ως άπειρο οπότε μάλλον δεν υπάρχει καν FF;. Για να διαβάσετε το "Focus range" κάντε κλικ στην ετικέτα "Multimedia" κάθε συσκευής.

 

--

Στην αρχή δεν με ένοιαζε αλλά χθες κάνοντας κάποιες φωτογραφικές δοκιμές με το K800i μου το οποίο έχει Auto Focus / Micro mode διαπίστωσα ότι υπό συνθήκες το micro μπορεί να φανεί χρήσιμο και να δώσει πολύ καλές φωτογραφίες.

 

Έτσι όπως εξελίσσονται τα πράματα, θα ήθελα ένα S^3 με QWERTY και Auto-Focus Camera αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάτι τέτοιο προς το παρόν.

 

Υ.Γ.

AF = Auto Focus

FF = Full Focus

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Όντως στην εισαγωγή το αναφέρει αλλά στην λίστα με τα χαρακτηριστικά της κάμερας δεν το αναφέρει, γι' αυτό το είπα και στο post μου.

 

Υ.Γ. Αν θες συσκευή (Nokia) με QWERTY και Auto-Focus μάλλον θα πρέπει να περιμένεις :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλη παγίδα τελικά ο καινούργιος τρόπος ονομασίας των συσκευών της Nokia. Για παράδειγμα, εκεί που παίρνεις το C7-00 που π.χ. δεν έχει auto-focus στην κάμερα, σου βγάζει ένα C7-01 που θα έχει όσα λείπουν - κάτι σαν τις εκδόσεις i που έβγαζε παλιά - και σε στέλνει αδιάβαστο να ψάχνεσαι... :blink:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στα χαρακτηριστικα οτι εχει face detection. Αν ομως ειναι full focus μονο, χωρις αυτοματη εστιαση, τι το χρειαζεται το face detection;
Link to comment
Share on other sites

θα ερθει σε αυτο το χρωμα ?

 

http://europe.nokia.com/PRODUCT_METADATA_0/Products/Phones/C-Series/C7/images/nokia_c7_mahogany_brown_vertical_left_604x604.png

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

επιτελους,το σχεδιαστικο τμημα της nokia Πηρε μπροστα.πολυ ωραιο δειχνει.μαλλον ενα απο τα επομενα μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...