Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερετε αν σκπευει η google να προσθεσει δυνατοτητα βιντεοκληεσων μεσω του dialer μεχρι στιγμης το υποστηριζουν μονο συσκευες samsung. Ειναι εντελως χαζο να λειπει κατι τοσο αυτονοητο απο το android οταν υπαρχει σε συσκευες απο το 2003
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λειπει.

Μπορεις να κανεις ανετα βιντεοκλησεις με προγραμματα οπως skype, viber κ.τ.λ. που νομιζω τουλαχιστον viber εχουν σχεδον ολοι εγκατεστημενο στο κινητο τους οποτε ποιος ο λογος να βαλει η google και ενα δικο της προγραμμα που να κανει κατι το οποιο ηδη γινεται απο πολλα προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς κάποια εφαρμογή που να να ενεργοποιεί τα capative buttons ως notifications σε unrooted συσκευή; ενδιαφέρομαι για ένα Gigabyte Roma 2 plus.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να κανω κλησεις μεσω του δικτυου κινητης τηλεφωνιας οπως κανω απο το 2003
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει τροπος να γινουν extract επαφες απο κινητο που ειχε στενη επαφη με τοιχο? Δεν υπαρχει backup ουτε σε .vcf ουτε σε google. Επισης να μεταφερθουν επαφες απο viber στον καταλογο επαφων (δλδ το αντιστροφο απο το κανονικο)?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν σκπευει η google να προσθεσει δυνατοτητα βιντεοκληεσων μεσω του dialer μεχρι στιγμης το υποστηριζουν μονο συσκευες samsung. Ειναι εντελως χαζο να λειπει κατι τοσο αυτονοητο απο το android οταν υπαρχει σε συσκευες απο το 2003

 

Η google με βεβαιότητα δεν σκοπεύει να το κάνει ποτέ. Επαφίεται σε επιμέρους κατασκευαστές (όπως η Samsung) να το υλοποιήσουν στα κινητά τους. H google που είναι κατεξοχήν εταιρεία παροχής δικτυακών υπηρεσιών αναπτύσσει το Hangouts ακριβώς για αυτή τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αν κανω κηλση βιντεο μεσω hangouts θα χρεωθω data
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αν κανεις βιντεοκληση με οτιδηποτε θα χρεωθεις δεδομενα.

 

Δεν νομιζω να υπαρχει προγραμμα ή τροπος να μπορεις να κανεις βιντεοκλησεις χωρις να χρεωθεις εκτος αν το κινητο ειναι συνδεδεμενο το κινητο στο ιντερνετ μεσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αν κανεις βιντεοκληση με οτιδηποτε θα χρεωθεις δεδομενα.

 

Δεν νομιζω να υπαρχει προγραμμα ή τροπος να μπορεις να κανεις βιντεοκλησεις χωρις να χρεωθεις εκτος αν το κινητο ειναι συνδεδεμενο το κινητο στο ιντερνετ μεσω wifi.

Με την βιντεοκλήση που εννοεί ο φίλος δεν χρειάζονται δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αν κανεις βιντεοκληση με οτιδηποτε θα χρεωθεις δεδομενα.

 

Δεν νομιζω να υπαρχει προγραμμα ή τροπος να μπορεις να κανεις βιντεοκλησεις χωρις να χρεωθεις εκτος αν το κινητο ειναι συνδεδεμενο το κινητο στο ιντερνετ μεσω wifi.

Πρέπει και οι δύο να έχουν συσκευή Samsung (δεν γνωρίζω αν την ίδια λειτουργία την έχουν κι άλλες συσκευές?) και να είναι σε δίκτυο 3G. Δεν χρειάζεται να έχουν Wi-Fi ή data ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Με την βιντεοκλήση που εννοεί ο φίλος δεν χρειάζονται δεδομένα.

Πως γινεται αυτο?

 

Βιντεοκληση χωρις να χρειαζονται δεδομενα ή ιντερνετ γενικοτερα?

Link to comment
Share on other sites

"Το Mega θυμαται..." Καποτε γινοταν (απο το δικτυο, οπως γινονται οι κλησεις).

Καποτε στελναμε και εικονομηνυματα απο το δικτυο (SMS). **παυση για αναποληση**

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στον κόσμο. εδώ και κάτι μέρες στο ΝΟΤΕ 3 δε μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές που δεν προέρχονται κατευθείαν απο το play store. Για την ακριβεια, έχω καμιά 200-300 εφαρμογές στην sd για να τις τρέχω αλλά το ίδιο συμβαίνει και όταν κατεβαίνει εφαρμογή τώρα απο το mobogenie. Ενώ τσεκάρω το να μπορεί να τρέξει μια εφαρμογή που δεν είναι απο το play store (στο μενού της ασφάλειας), πάλι μόλις μου βγάζει τις επιλογές "ΑΚΥΡΩΣΗ" και "ΕΠΟΜΕΝΟ" ή "ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" (αν είναι να εγκατασταθεί πριν το "επόμενο") αλλά "ΚΛΙΚ στο "ΕΠΟΜΕΝΟ" για να προχωρήσει στην εγκατάσταση ή στο "ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" δε γίνεται, παρά μόνο στο "ΑΚΥΡΩΣΗ". Δηλαδή δεν προχωράει.

Ξέρει κανείς τι ρύθμιση μπορεί να είναι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αλλαξεις την παρακατω ρυθμηση:

 

ρυθμησεις -> ασφαλεια -> αγνωστες πηγες.

 

Απλα τσεκαρεις το τετραγωνακι στο αγνωστες πηγες και εισαι οκ.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς λέω. Ότι ενώ αυτό το έχω τσεκάρει (το αγνωστες πηγές), κάτι άλλο δεν αφήνει να γίνει ΚΛΙΚ στο επόμενο-εγκατάσταση και έτσι δεν προχωράει.

 

Υ.Γ. Ενώ δεν είναι με γκρίζα γράμματα το ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, είναι με μαύρα που δείχνει ότι πατιέται το κουμπί, δεν πατιέται όμως. Έτσι αναγκαστικά ή πατάς ακύρωση, ή κάνεις ένα back ή πατάς home και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα της ακύρωσης.

Edited by eloy4s
Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ετυχε και μενα και βρηκα τη λυση οσο κουφη και αν σου φανει ειναι η εξης: απενεργοποιησε το φιλτρο οθονης! Ξερω οτι σου ακουγεται ασχετο αλλα ειχα το ιδιο προβλημα και το ελυσα με τη μια
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε, δε το είχα σκεφτεί. δούλεψε κατευθείαν. ευχαριστώ.
Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε. Και εγω τρελλαθηκα οταν διαβασα τη λυση στο ιντερνετ. Ειπα καλα τι χαζομαρες γραφουν? Ειναι δυνατον? Και τελικα μολις το δοκιμασα επαθα τη πλακα μου. Νομιζω οτι το προβλημα εμαφανιζεται οταν πας να εκαταστησεις εφαρμογες εκτος γοογλε πλει.
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο εντελώς, αλλά σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε. Και εγω τρελλαθηκα οταν διαβασα τη λυση στο ιντερνετ. Ειπα καλα τι χαζομαρες γραφουν? Ειναι δυνατον? Και τελικα μολις το δοκιμασα επαθα τη πλακα μου. Νομιζω οτι το προβλημα εμαφανιζεται οταν πας να εκαταστησεις εφαρμογες εκτος γοογλε πλει.

Εγώ ήμουν κοντά για να σου πω την αλήθεια, αλλά ακόμα ψαχνόμουν. Κοντά εννοώντας ότι σκέφτηκα ακόμα και κάτι που έχει σχέση με την οθόνη και έτσι απενεργοποιησα απο τη διαχείριση εφαρμογές ασφαλείας που έχουν να κάνουν με την οθόνη, αλλά ξέχασα ότι έχω ενεργοποιήσει το φίλτρο οθόνης (που δεν είχε σχέση με τις εκεί επιλογές), για την ακρίβεια δε το σκέφτηκα καθόλου.

Και όπως είπες μπορεί να τρέξει μόνο κατευθείαν απο το android market ή απο κάποια εφαρμογή backup-restore apk που είχε γίνει πριν backup της εφαρμογής πριν σβηστεί π.χ. σε περίπτωση που είχε περαστεί κάποια φορά. Αλλά απο το φάκελο αρχείων, ή απο κάποιον άλλο εξερευνητή, απο το androidzip αλλά και απο το mobogenie, ΔΕΝ!!!!

Μάθαμε και κάτι ακόμα. όσο ζούμε θα μαθαίνουμε.

Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση, αν αγοράσω αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.runtastic.android.pro2 με το κινητό που έχω τώρα, θα μπορώ στο μέλλον αν αλλάξω κινητό να την χρησιμοποιώ στο νεο; ή θα πρέπει πάλι νεα αγορά;
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεις. (10 λεπτα; )

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεις. (10 λεπτα; )

 

είναι σε προσφορά όπως και https://play.google.com/store/apps/details?id=com.runtastic.android.situp.pro

 

άρα αγοράζεις απλά την εφαρμογή, δεν παίζει ρόλο τι κινητό έχεις, θα δουλεύει σε όλα εφόσον το υποστηρίζουν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

είναι σε προσφορά όπως και https://play.google.com/store/apps/details?id=com.runtastic.android.situp.pro

 

άρα αγοράζεις απλά την εφαρμογή, δεν παίζει ρόλο τι κινητό έχεις, θα δουλεύει σε όλα εφόσον το υποστηρίζουν σωστά;

 

Αρκεί να έχεις σετάρει τον ίδιο λογαριασμό Google

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...