Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο από Nokia Lumia συσκευές


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να επεξεργαστεις raw στο κινητο απλα το ξεχνας...!!!Αν θες παντως για linux ειτε grimp έιτε βαζεις καποιο προγραμμα για windows εφαρμογες...linux εχεις...αν εχεις τον τροπο κανεις τα παντα

 

 

Έπισης για τους μη γνωρίζωντες για το raw...(είναι στα αγγλικά όμως)

πηγή digitalcameraworld

http://www.digitalcameraworld.com/2013/09/03/raw-format-vs-jpeg-how-much-can-you-really-recover-in-raw/

http://www.digitalcameraworld.com/2015/02/25/7-things-didnt-know-raw/

Edited by ktlk
KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις μια φωτο που επεξεργαζομαι στο lightroom πως την σωζω στα αρχεια μου χωρια απο την πρωτοτυπη?
Link to comment
Share on other sites

Δυo περασμενες απο camera sight 360 και instagram

.................................................................

This photo is private.

Oops! You don't have permission to view this photo.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις μια φωτο που επεξεργαζομαι στο lightroom πως την σωζω στα αρχεια μου χωρια απο την πρωτοτυπη?

 

Αφού "φέρεις" την φωτογραφία εκεί που θες, πατάς file και μετα save as και την αποθηκεύεις όπου θες με όποιο όνομα θες.

Στη συνέχεια κλείνεις την φωτό και πατάς όχι στην αποθήκευση αλλαγών.

Έτσι έχεις και το πρωτότυπο στην αρχική του θέση και αυτό που έφτιαξες όπου το έσωσες.

Με τα λίγα που ξέρω αυτό κάνω.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μία μισή-μισή και πιάσε και ένα σοκολατούχο...:D

 

Και καρφί τουαλέτα!!!:lol:Αλλά αξίζει το κόπο μέχρι τελικής μπουκιάς!:lol:

Από τις φώτο που βλέπω νομίζω πως το 930 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το 1020..Ίσα ίσα φαίνεται πως η συνεχιζόμενη υποστήριξη στο λογισμικό της κάμερας του 930 κάνει τη διαφορά.

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

.........................

Από τις φώτο που βλέπω νομίζω πως το 930 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το 1020..Ίσα ίσα φαίνεται πως η συνεχιζόμενη υποστήριξη στο λογισμικό της κάμερας του 930 κάνει τη διαφορά.

 

 

Δεν είναι έτσι. Η 5αρα Pureview του 1020 δεν πιάνεται, είναι μοναδική, και λογικό είναι.

Επιπλέον, το 1020 έχει μεγαλύτερο βάθος πεδίου που κάνει τις φωτογραφίες πιο φυσικές, συν το φλας ξένου που κάνει μεγάλη τη διαφορά σε σκοτεινούς η χαμηλού φωτισμού χώρους όπου το 930 δεν τα πάει καλά, δεν μπορεί να πιάσει, να παγωσει κίνηση

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Η 5αρα Pureview του 1020 δεν πιάνεται, είναι μοναδική, και λογικό είναι.

Επιπλέον, το 1020 έχει μεγαλύτερο βάθος πεδίου που κάνει τις φωτογραφίες πιο φυσικές, συν το φλας ξένου που κάνει μεγάλη τη διαφορά σε σκοτεινούς η χαμηλού φωτισμού χώρους όπου το 930 δεν τα πάει καλά, δεν μπορεί να πιάσει, να παγωσει κίνηση

 

ακυρα ολα τα σχολια

1.Nokia 808, Lumia 1020, Lumia 930. To καλυτερο pureview το εχει με διαφορα το 808 λογω τοθ οτι η επεξεργασια γινεται μεσω hardware και οχι μεσω software.Δευτερο ερχεται το 930.το χειροτερο Pureview το εχει το 1020 οπου σε ημερησιες φωτο μπορεις να διακρινεις artifacts και θορυβο.

2.Το xenon flash στο 1020 χαντακωνεται απο το κακο software και το γνωστο φαινομενο της κιτρινιλας.

3.Το 930 τα παει μια χαρα με το led flash σε σκοτεινους χωρους.

oi παρακατω φωτο θα αποδειξουν αυτα που λεω

Link to comment
Share on other sites

@paok4270 άσε αυτές τις αποδείξεις και προσπάθησε να αποδείξεις αυτό που σε έχω ενημερώσει μέσω pm. Δεν βλέπω να το κάνεις όμως.. που αυτό κάτι σημαίνει. Επίσης δεν χρειάζεται να επαναλβάνεσαι για πράγματα που έχουν ήδη συζητηθεί και να δημιουργείς αντιπαραθέσεις.

 

Δεν θέλω να μου απαντήσεις σε τίποτα εδώ. Αν έχεις κάτι να πεις μπορείς να το κάνεις μέσω pm.

Link to comment
Share on other sites

@paok4270 άσε αυτές τις αποδείξεις και προσπάθησε να αποδείξεις αυτό που σε έχω ενημερώσει μέσω pm. Δεν βλέπω να το κάνεις όμως.. που αυτό κάτι σημαίνει. Επίσης δεν χρειάζεται να επαναλβάνεσαι για πράγματα που έχουν ήδη συζητηθεί και να δημιουργείς αντιπαραθέσεις.

 

Δεν θέλω να μου απαντήσεις σε τίποτα εδώ. Αν έχεις κάτι να πεις μπορείς να το κάνεις μέσω pm.

 

εγω δε μιλαω ποτε στον αερα...αυτα που γραφω μπορω να τα τεκμηριωσω με φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Για το 808 δεν έχω άποψη αλλά κατά την γνώμη μου το 1020 εξακολουθεί να έχει την καλύτερη φωτογραφική μηχανή την οποία όμως χαντακωσε η MS με το να εγκαταλείψει την εξέλιξη της.

 

Όσο για τα άλλα κινητά πχ 930 ή Note 4 νομίζω ότι έχουν κλείσει σε σημαντικό βαθμό την ψαλίδα της απόδοσης ενώ ευνοούνται και από τα επιπλέον χαρακτηριστικα του του software τους πχ HDR κτλ.

 

Κατά την άποψή μου είναι καθαρά θέμα επιλογής. Όποιος θέλει να παίξει με τις χειροκίνητες ρυθμίσεις του 1020 δεν θα χάσει αλλά όποιος είναι διατεθιμενος να χάσει λίγο από την απόλυτη απόδοση προς όφελος της ευχρηστίας θα βρει σίγουρα κι άλλες πολύ καλές επιλογές.

 

Εγώ προσωπικά έχοντας αφήσει με ανάμικτα συναισθήματα το 1020 θα πάω μάλλον προς Note 4 και θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά επίσης τα 930 ή 1520 αν δεν είχαν τα WP.

Link to comment
Share on other sites

Για το 808 δεν έχω άποψη αλλά κατά την γνώμη μου το 1020 εξακολουθεί να έχει την καλύτερη φωτογραφική μηχανή την οποία όμως χαντακωσε η MS με το να εγκαταλείψει την εξέλιξη της.

 

Όσο για τα άλλα κινητά πχ 930 ή Note 4 νομίζω ότι έχουν κλείσει σε σημαντικό βαθμό την ψαλίδα της απόδοσης ενώ ευνοούνται και από τα επιπλέον χαρακτηριστικα του του software τους πχ HDR κτλ.

 

Κατά την άποψή μου είναι καθαρά θέμα επιλογής. Όποιος θέλει να παίξει με τις χειροκίνητες ρυθμίσεις του 1020 δεν θα χάσει αλλά όποιος είναι διατεθιμενος να χάσει λίγο από την απόλυτη απόδοση προς όφελος της ευχρηστίας θα βρει σίγουρα κι άλλες πολύ καλές επιλογές.

 

Εγώ προσωπικά έχοντας αφήσει με ανάμικτα συναισθήματα το 1020 θα πάω μάλλον προς Note 4 και θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά επίσης τα 930 ή 1520 αν δεν είχαν τα WP.

 

Δε πανε να έχουν και σως για να γλιστράει... Στο θέμα κάμερα πάλι "ξύλο" τρώνε... Ειδικά το Note_4.... :cool:

Στα υπόλοιπα ΟΚ. Τεχνολογία είναι κάθε 6 μήνες αλλάζει...

Επαναλαμβάνοντας το πείραμα του keras:

http://i60.tinypic.com/ehzv39.jpg

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν και συμφωνώ ότι το 1020 έχει ακόμα την καλύτερη κάμερα από μεριά απόδοσης που ντροπιαζει ακόμα και πολλές φωτογραφικές μηχανές δεν θα έλεγα πως το Note 4 τρώει ξύλο. Ούτε και το 930 ή το 1520 τουλάχιστον στην αυτόματη λειτουργία.

 

Τουλάχιστον δουλεύοντας τα διπλά δίπλα σε διάφορα σενάρια η διαφορά ήταν εμφανής μόνο όταν κάποιος έφτανε σε επίπεδα pixel pipping. Εκεί βέβαια που βγάζω το καπέλο στο 1020 είναι σε φωτογραφίες με πολύ χαμηλό φωτισμό και χωρίς φλας που πραγματικά κάθε φορά με άφηνε άφωνο!

 

Αντίθετα τα αλλα κινητα που αναφερω έχουν κάποιες λειτουργίες που βοηθάνε αρκετά. Πχ εγώ που έχω παιδιά που δεν κάθονται με τίποτα ακίνητα εκτιμώ λειτουργίες του τύπου best photo ή best face. Βεβαια και με το 1020 την έβρισκα την άκρη και με αποζημιωνε το αποτέλεσμα απλά νομίζω πως η ίδια η MS δυστυχως το εγκαταλειψε και δεν του έδωσε κάποιες επιπλέον λειτουργίες που θα το απογειωναν από άποψη χρηστικότητας.

 

Ακόμα και έτσι βέβαια το θεωρώ το καλύτερο φωτογραφικό κινητό που είχα ποτέ και ελπίζω όταν επιτέλους έρθει ο αντικαταστατης του να συνεχίσει την παράδοση του 1020.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν και συμφωνώ ότι το 1020 έχει ακόμα την καλύτερη κάμερα από μεριά απόδοσης που ντροπιαζει ακόμα και πολλές φωτογραφικές μηχανές δεν θα έλεγα πως το Note 4 τρώει ξύλο. Ούτε και το 930 ή το 1520 τουλάχιστον στην αυτόματη λειτουργία.

...........................................................................

Ακόμα και έτσι βέβαια το θεωρώ το καλύτερο φωτογραφικό κινητό που είχα ποτέ και ελπίζω όταν επιτέλους έρθει ο αντικαταστατης του να συνεχίσει την παράδοση του 1020.

 

Όλα στο auto. Απλά ανοιγεις τη βρύση και τραβάς:

 

Note_4 χωρίς HDR:

http://i61.tinypic.com/2dbmctj.jpg

 

Note_4 με HDR:

http://i58.tinypic.com/2edcz74.jpg

 

Lumia 1020:

http://i61.tinypic.com/i27o5v.jpg

 

Σε αυτό που τα σπάει το NOTE 4 είναι η ΟΘΟΝΑΡΑ που έχει, μιλάμε κρύσταλλο... :cool:

(να δεις φωτό του 1020 εκεί να δίνουν ρέστα!!! :lol: )

Τέσπα, αν πάρεις note_4 πάρε το 4Πύρηνο με snapdragon (αν παίζεις/παίζουν τα παιδιά σ παιχνίδια) ή

το 8πύρηνο με τον Exynos αν θέλεις όλα τα άλλα.

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...