Jump to content

Blackberry Q10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!! Blackberry ξανά!!!

Όλα δείχνουν διαφορετικά βέβαια στο OS 10.3 απο το OS 6 του ΒΒ 9700 αλλά δεν ξέρω αυτό το λειτουργικό σύστημα για μένα είναι το πιό τίμιο και ξεκάθαρο ανάμεσα στα "μήλα" τα "παραθυρα" και τα "γλυφιτζούρια"...

 

Και τώρα μια ερώτηση (ίσως να σας ζαλίσω λίγο τις πρώτες μέρες γι αυτό παρακαλώ την ανοχή και την κατανόηση σας): Η συσκευή που αγόρασα Q10 είναι απο Αγγλία με αποτέλεσμα ο φορτιστής που έχει να είναι αγγλικού τύπου πάνω στον οποίο κουμπώνει το USB καλώδιο που καταλήγει στο micro usb.

Παρήγγειλα αυτό τον αντάπτορα , θα μπορώ να φορτίζω κανονικά απο πρίζα ή μπορεί να υπάρχει θέμα με αμπέρ ωμ αντίσταση και τα σχετικα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!! Blackberry ξανά!!!

Όλα δείχνουν διαφορετικά βέβαια στο OS 10.3 απο το OS 6 του ΒΒ 9700 αλλά δεν ξέρω αυτό το λειτουργικό σύστημα για μένα είναι το πιό τίμιο και ξεκάθαρο ανάμεσα στα "μήλα" τα "παραθυρα" και τα "γλυφιτζούρια"...

 

Και τώρα μια ερώτηση (ίσως να σας ζαλίσω λίγο τις πρώτες μέρες γι αυτό παρακαλώ την ανοχή και την κατανόηση σας): Η συσκευή που αγόρασα Q10 είναι απο Αγγλία με αποτέλεσμα ο φορτιστής που έχει να είναι αγγλικού τύπου πάνω στον οποίο κουμπώνει το USB καλώδιο που καταλήγει στο micro usb.

Παρήγγειλα αυτό τον αντάπτορα , θα μπορώ να φορτίζω κανονικά απο πρίζα ή μπορεί να υπάρχει θέμα με αμπέρ ωμ αντίσταση και τα σχετικα?

 

το φορτιζω με ενα οποιαδηποτε usb φορτιστη...

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!! Blackberry ξανά!!!

Όλα δείχνουν διαφορετικά βέβαια στο OS 10.3 απο το OS 6 του ΒΒ 9700 αλλά δεν ξέρω αυτό το λειτουργικό σύστημα για μένα είναι το πιό τίμιο και ξεκάθαρο ανάμεσα στα "μήλα" τα "παραθυρα" και τα "γλυφιτζούρια"...

 

Και τώρα μια ερώτηση (ίσως να σας ζαλίσω λίγο τις πρώτες μέρες γι αυτό παρακαλώ την ανοχή και την κατανόηση σας): Η συσκευή που αγόρασα Q10 είναι απο Αγγλία με αποτέλεσμα ο φορτιστής που έχει να είναι αγγλικού τύπου πάνω στον οποίο κουμπώνει το USB καλώδιο που καταλήγει στο micro usb.

Παρήγγειλα αυτό τον αντάπτορα , θα μπορώ να φορτίζω κανονικά απο πρίζα ή μπορεί να υπάρχει θέμα με αμπέρ ωμ αντίσταση και τα σχετικα?

 

Καλα αυτο δε χρειαζοτανε να το παραγγειλεις, μπορουσες να πας και σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα ειδη και να βρεις ενα.

Οχι δε νομιζω πως θα εχεις προβλημα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από το "σοκ" με την αλλαγή των εικονιδίων κυρίως, βλέπω ότι οι αλλαγές που έχουν γίνει είναι πάρα πολλές και σε βάθος. Είχα και ένα θέμα με τη θερμοκρασία, έφτανε και τους 38, που τώρα με πολύ ζόρισμα να φτάσει στους 30. Επίσης, λειτουργεί και το viber άψογα (δεν κάνω κλήσεις), κατεβασμένο από 1Mobile. :D
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική σελίδα Home Screen πως μπορείς να κλείσεις τα ανοιχτα tabs και πως μπορείς να επιστρεφεις σην αρχική σελίδα απ οπουδήποτε βρίσκεσαι στα μενού?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική σελίδα Home Screen πως μπορείς να κλείσεις τα ανοιχτα tabs και πως μπορείς να επιστρεφεις σην αρχική σελίδα απ οπουδήποτε βρίσκεσαι στα μενού?

 

Σε κάθε Active Frame, έτσι λέγονται τα εικονίδια των εφαρμογών σε κατάσταση minimize, έχει ένα Χ, στην κάτω δεξιά γωνία.

 

Με swipe, από το κάτω πλαίσιο της οθόνης. Όπως κάνεις minimize τις εφαρμογές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

Υπαρχει καποιο σερβις εδω στην Ελλαδα? Η arvato το εχει ή αναλαμβανει ο καθε φορα carrier ?Αν ναι καποιος που το εχει παρει απο παραεισαγωγη ? Λειτουργει η εγγυηση και αν ναι με ποιο τροπο ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεμε. Στην 10.2.1 αγγιζες την οθονη οπουδηποτε και εκανες ληψη φωτογραφιας η βιντεο.

Στην 10.3.1 δεν γινεται αυτο πλεον.

 

Προσωπικά προτιμώ την τωρινή νέα λειτουργία, με έχει βολέψει η δυνατότητα αυτή του focus.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

πρωτα επικοινωνσε με το μαγαζι που το πηρες και αναλογα θα σε καθοδηgησουν.την blackberrry την εχει αναλαβει η procordia.εχει συζητηθει μερικες σελιδες πρν.τι προβλημα εχεις?
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Απλά είμαι πολύ κοντά να μεταπηδησω από Android σε BB και το θέμα της κάλυψης και της εγγύησης είναι ένα σοβαρό θέμα για εμένα δεδομένου ότι η αγορά θα είναι από μαγαζί σκρουτζ.

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

πρωτα επικοινωνσε με το μαγαζι που το πηρες και αναλογα θα σε καθοδηgησουν.την blackberrry την εχει αναλαβει η procordia.εχει συζητηθει μερικες σελιδες πρν.τι προβλημα εχεις?

 

Δηλαδή η συγκεκριμένη εταιρία αναλαμβάνει την επισκευή συσκευών ΒΒ είτε εντός είτε εκτός εγγύησης?

Γιατί με το ΒΒ 9700 όταν χρειάστηκα μια φορά αλλαγή charge connector το έδωσα στην WIND και απο εκεί δεν ξέρω που πήγε αλλά η ουσία είναι οτι το πήρα πίσω μετά απο δύο μήνες!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου

Έχω πάρει μεταχειρισμένο Q10 Vodafone . Και ρωτώ γιατι μου δείχνει

την 10.2.1 σαν τελευταια έκδοση και δεν μπορω να το αναβαθμίσω σε 10.3.1 :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου

Έχω πάρει μεταχειρισμένο Q10 Vodafone . Και ρωτώ γιατι μου δείχνει

την 10.2.1 σαν τελευταια έκδοση και δεν μπορω να το αναβαθμίσω σε 10.3.1 :(

 

Για updates ψάχνεις με την κάρτα μέσα στη συσκευή;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και χωρίς καρτα αλλα τίποτα :(

Μήπως πρέπει η Καρτα να ειναι Vodafone ?

 

δοκιμασα και με καρτα vodafone αλλα τιποτα :mad:

παιδες τι φταιει και δεν παιρνει την αναβαθμιση ??

για πειτε μου σας παρακαλω

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και με καρτα vodafone αλλα τιποτα :mad:

παιδες τι φταιει και δεν παιρνει την αναβαθμιση ??

για πειτε μου σας παρακαλω

 

 

φιλε μου κλεισε το κινητο...βγαλε την sim..ανοιξε το παλι και συνδεσου με wifi.κανε αναζητηση για ενημερωσεις και μετα βαλε sim.λεπτομερειες εδω http://crackberry.com/did-you-purchase-your-device-shopblackberry-and-not-get-1031-update-yet.

ελπιζω να δουλεψει.

δευτερη επιλογη μπορεις να κανεις αναζητηση για καινουργιες εκδοσεις μεσω του bb link (desktop manager για το κινητο)

τριτη επιλογη κατεβασε μια leaked εκδοση και δοκιμασε παλι να κανεις ενημερωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή η συγκεκριμένη εταιρία αναλαμβάνει την επισκευή συσκευών ΒΒ είτε εντός είτε εκτός εγγύησης?

Γιατί με το ΒΒ 9700 όταν χρειάστηκα μια φορά αλλαγή charge connector το έδωσα στην WIND και απο εκεί δεν ξέρω που πήγε αλλά η ουσία είναι οτι το πήρα πίσω μετά απο δύο μήνες!!!

 

για εκτος εγγυησης επισκευες ειναι θεμα τιμης:αν στην procordia το κανουν οικονομικα εννοειται θα την προτιμησω ..

προσωπικα ξερω 2 μαγαζακια απο τα οποια εχω μεινει ευχαριστημενος και εχει τυχει να τα συστησω σε αλλα μελη και εμειναν ευχαριστημενοι (3-4 σελιδες πισω)

για εντος εγγυησης εχουν ρωτησει αλλα μελη την συγκεκριμενη εταιρια και επιβεβαιωσε οτι αναλαμβανει το service της blackberry (σχετικη συζητηση μερικες σελιδες πισω)

Edited by dalton114
αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και με καρτα vodafone αλλα τιποτα :mad:

παιδες τι φταιει και δεν παιρνει την αναβαθμιση ??

για πειτε μου σας παρακαλω

 

Και η δική μου συσκευή vodafone είναι και χωρίς κάρτα, μου εμφάνισε κανονικά το update. Επίσης, ακόμα και με f2g κάρτα, μου εμφάνισε το update.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου συσκευή vodafone είναι και χωρίς κάρτα, μου εμφάνισε κανονικά το update. Επίσης, ακόμα και με f2g κάρτα, μου εμφάνισε το update.

 

Τότε τι λέτε παιδιά :mad:

Λέτε να έχει πρόβλημα το κινητό μου :O

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες ΟΛΟΥΣ τους τρόπους που σου προανέφεραν και εξακολουθεί να σου λέει οτι το λειτουργικό της συσκευής είναι ενημερωμένο? Εμένα μόλις άνοιξα το τηλέφωνο για πρώτη φορά, (καινούργιο) και ολοκλήρωσε το βασικό σετάρισμα μου εβγαλε μήνυμα στο Link οτι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση.

 

Απλά επέλεξα να την κατεβάσω κατευθείαν στη συσκευή με χρήση wifi γιατί ήταν περίπου 2 GB το μέγεθος και ήθελα να το έχω συνδεδεμένο με φορτιστή. Σαν τελευταία λύση θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την 10.3 απο το site της ΒΒ στον υπολογιστή σου και να την εγκαταστήσεις μέσω Link.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τότε τι λέτε παιδιά :mad:

Λέτε να έχει πρόβλημα το κινητό μου :O

 

Το έχεις σετάρει το κινητό σου; Εννοώ, έχεις ρυθμίσει τους λογαριασμούς mail σου, εχεις συγχρονίσει επαφές και έχεις κατεβάσει εφαρμογές;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

ναι αγαπητοι

εχω βαλει mail και μαλιστα εταιρικο μεσω imap και κατεβαζει τελεια

και εφαρμογες και επαφες μετεφερα και ολα

επι τη ευκαιρια στο φορουμ της ΒΒ διαβασα οτι αρκετοι που εβαλαν την 10.3.1 ειχαν τρομερα προβληματα

και θεματα . σε ορισμενους δεν ανταποκρινοταν πλεον το κινητο ?? αλλοι ειχαν τον ηχο χαμηλο, κλπ

τι εχετε παρατηρησει εσεις ? διοτι αν ειναι να εχω τετοια προβληματα καλυτερα να μεινω στην 10.2.1

ΥΓ rookie 1 οπως εγραψα εγω το πηρα μεταχειρισμενο και ετσι δεν μου εβγαλε οτι υπαρχει νεα εκδοση κλπ

αυτο μου το εκανε το Ζ30 που πηρα κιολας και εκει μπηκα οπως σε εσενα η 10.3.1

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την 10.3 δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα , αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης με την 10.2 καθώς επέστρεψα στα ΒΒ μετά απο ένα μικρό διάλειμμα με Windows Phone. Το μοναδικό θέμα που με "ενοχλεί" είναι τοι απο τους λογαριασμούς email που έχω σετάρει (IMAP) στoν yahoo δεν μου "κόβει" τα spam που κόβει ο server Yahoo και μου τα κατεβάζει κανονικά. Απ όσο θυμάμαι με το 9700 δεν είχα τέτοιο θέμα αλλά είχα και τη δυνατότητα , λόγω BIS , να φιλτράρω τους αποστολείς που ήθελα δημιουργώντας δικούς μου κανόνες. Στο 10.3 δεν το εχω ψάξει ακόμα ίσως να υπάρχει η δυνατότητα να "ΦΙΛΤΡΆΡΩ" emails απο συγκεκριμένους αποστολείς.

 

Αν κάποιος το έχει αντιμετωπισει και έχει τη λύση, καλοδεχούμενη μια απάντηση :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αγαπητοι

εχω βαλει mail και μαλιστα εταιρικο μεσω imap και κατεβαζει τελεια

και εφαρμογες και επαφες μετεφερα και ολα

επι τη ευκαιρια στο φορουμ της ΒΒ διαβασα οτι αρκετοι που εβαλαν την 10.3.1 ειχαν τρομερα προβληματα

και θεματα . σε ορισμενους δεν ανταποκρινοταν πλεον το κινητο ?? αλλοι ειχαν τον ηχο χαμηλο, κλπ

τι εχετε παρατηρησει εσεις ? διοτι αν ειναι να εχω τετοια προβληματα καλυτερα να μεινω στην 10.2.1

ΥΓ rookie 1 οπως εγραψα εγω το πηρα μεταχειρισμενο και ετσι δεν μου εβγαλε οτι υπαρχει νεα εκδοση κλπ

αυτο μου το εκανε το Ζ30 που πηρα κιολας και εκει μπηκα οπως σε εσενα η 10.3.1

 

Κανένα, μα κανένα θέμα. Το είχα και με 10.2 και δε βλέπω κάτι προς το χειρότερο. Μόνο σήμερα είδα ότι η συσκευή είχε ανεβάσει αρκετά θερμοκρασία, αλλά πρέπει να έφταιγε η περιοχή που πήγα. Δεν πρέπει να έχει καλή κάλυψη ο πάροχός μου εκεί. Μόλις έφυγα, συνήλθε. :lol:

 

Δοκίμασες να βάλεις κάρτα άλλης εταιρείας;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κανένα, μα κανένα θέμα. Το είχα και με 10.2 και δε βλέπω κάτι προς το χειρότερο. Μόνο σήμερα είδα ότι η συσκευή είχε ανεβάσει αρκετά θερμοκρασία, αλλά πρέπει να έφταιγε η περιοχή που πήγα. Δεν πρέπει να έχει καλή κάλυψη ο πάροχός μου εκεί. Μόλις έφυγα, συνήλθε. :lol:

 

Δοκίμασες να βάλεις κάρτα άλλης εταιρείας;

 

Αγαπητε φίλε

Την ίδια σκέψη είχα κανει και εγω

Απο wind αρχική έβαλα και Vodafone ..πάλι δεν κανει update :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φίλε

Την ίδια σκέψη είχα κανει και εγω

Απο wind αρχική έβαλα και Vodafone ..πάλι δεν κανει update :cry:

 

Συνδέεσαι, για να ελέγξεις για το update, με τον ίδιο τρόπο; Δηλαδή, στο ίδιο wifi ή με 3g; Δοκίμασε να συνδεθείς σε άλλο wifi, γιατί το update είναι μεγάλο. 1gb ήταν στο δικό μου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα επιστρέφω με λίγο noob ερώτηση.. Στη διαδρομή Ρυθμίσεις -> Ασφάλεια και Ιδιωτικότητα -> Κωδικός συσκευής πάω, αν θέλω να κλειδώσω την οθόνη με κωδικό;

 

Επίσης κάποιες παλιότερες απορίες μου, που δεν απαντήθηκαν στο θέμα των αποριών...

 

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε, για πλοήγηση; Γιατί, στους προεγκατεστημένους χάρτες, όταν κάνω αναζήτηση οδού, μου εμφανίζει μήνυμα λάθους, ενώ στους NavFree, πάλι στην αναζήτηση, δε μου βρίσκει το δρόμο. Όμως, αν επιλέξω (μέσα στους Navfree) την επιλογή Google, βρίσκει το δρόμο, αλλά δε θέλω να χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες της Google. Έχετε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή;

 

Επίσης, κάποια εφαρμογή επεξεργασίας φωτογραφίας, που να επιτρέπει προσθήκη φίλτρων, με σχεδιασμό επάνω στην εικόνα και πιο συγκεκριμένα να μπορώ να "σχεδιάσω" επάνω στην εικόνα. Να έχειν δηλαδή, την επιλογή του "μολυβιού", που με το δάχτυλο να μπορώ να κάνω ένα κύκλο ή κάποια υπογράμμιση, για υπόδειξη/επισήμανση. Αν έχει και επιπλέον λειτουργίες από αυτές που έγραψα, ακόμα καλύτερα. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...