Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες. Εχει ενας φιλος ενα nexus 4, το οποιο λογω πτωσεων και γενικα ελειψης προσοχης, εχει προβλημα η αφη σε καποιο σημειο και δεν πιανει, επισης εχει σπασει το πισω γυαλι της προσοψης και τελος, κατι που δεν ειναι προβλημα, το μεσαιο σημειο, δηλ. το κασωμα, το στεφανι γυρω-γυρω απ την οθονη ειναι γδαρμενο. Ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας αν αξιζει να προσπαθησω να του το φτιαξω π.χ. βρηκα στο ebay οθονη+digitizer+κασωμα http://www.ebay.com/itm/original-LG-E960-Google-Nexus-4-LCD-Display-Touch-Frontcover-Rahmen-Frame-NEU-/400862297852?pt=DE_Handy_Organizer_Ersatzteile_Werkzeuge&hash=item5d55413efc

πιστευετε αξιζει η ολη διαδικασια, θα εχω καποιο θεμα με την ποιοτητα του υλικου π.χ. θα αλλαξει η αποδοση ή ακτινοβολια?? Ειναι καλυτερα να παρω μονο οθονη+digitizer χωρις κασωμα. Και τελος για την πισω προσοψη, να παρω μια απο κινα ή θα χω θεμα??

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις. Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Είναι καλύτερα να πάρεις οθόνη-digitizer μαζί με το frame πακέτο.

Είναι αρκετά πιο εύκολη η αλλαγή έτσι και πέρα από την δυσκολία/ευκολία, μπορεί να μην σου κάτσει καλά η οθόνη στο frame σε κάποιο σημείο και να "παίζει" αν την πάρεις ξεχωριστά. Και η οικονομική διαφορά νομίζω είναι πολύ μικρή για να σε κάνει να το σκεφτείς από αυτή την πλευρά.

Αν είναι όντως original η οθόνη+frame που δίνεις στο link από ebay, είναι καλή τιμή 70€ σύνολο περίπου με τα μεταφορικά, όταν οι κινέζικες έχουν κοντά στα 50.

 

Τώρα να αλλάξει η απόδοση του κινητού δεν παίζει, η απόδοση της οθόνης μόνο μπορεί να αλλάξει αν δεν είναι original.

Για την πίσω πρόσοψη θα σου έλεγα να πάρεις από κίνα αν είναι σημαντική η διαφορά με την original και είναι να γλυτώσεις κάποια λεφτά

Δε νομίζω ότι θα κάνει διαφορά το συγκεκριμένο μέρος αν δεν είναι το original

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εμένα δυστυχώς μου έπεσε και η οθόνη έγινε χίλια κομμάτια. Αγόρασα άλλο κινητό LG g2 αλλά θέλω να το επισκευάσω έτσι για δεύτερο. Είδα ότι στο ebay κάνει 40 με 50 ευρώ η οθόνη. Στην αντιπροσωπία πόσο κάνει; Ρωτάω γιατί δε θέλω να πληρώσω 40 ευρώ και να κάνω και άλλη ζημιά. Είναι εύκολη η αλλαγή ή να το αφήσω γενικά στους ειδικούς;
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα να πάρεις οθόνη-digitizer μαζί με το frame πακέτο.

Είναι αρκετά πιο εύκολη η αλλαγή έτσι και πέρα από την δυσκολία/ευκολία, μπορεί να μην σου κάτσει καλά η οθόνη στο frame σε κάποιο σημείο και να "παίζει" αν την πάρεις ξεχωριστά. Και η οικονομική διαφορά νομίζω είναι πολύ μικρή για να σε κάνει να το σκεφτείς από αυτή την πλευρά.

Αν είναι όντως original η οθόνη+frame που δίνεις στο link από ebay, είναι καλή τιμή 70€ σύνολο περίπου με τα μεταφορικά, όταν οι κινέζικες έχουν κοντά στα 50.

 

Τώρα να αλλάξει η απόδοση του κινητού δεν παίζει, η απόδοση της οθόνης μόνο μπορεί να αλλάξει αν δεν είναι original.

Για την πίσω πρόσοψη θα σου έλεγα να πάρεις από κίνα αν είναι σημαντική η διαφορά με την original και είναι να γλυτώσεις κάποια λεφτά

Δε νομίζω ότι θα κάνει διαφορά το συγκεκριμένο μέρος αν δεν είναι το original

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση. Λες για την πισω προσοψη να μην εχω θεμα εε? Απλα επειδη εχει το nfc και κατι αλλες επαφες, λεω μηπως εχει καμια κεραια και κανα gps...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω μετα την 5.0.1. ένα baterry drain. Συγκεκριμένα μου βγάζει ενα ποσοστό του 3% οτι "το τηλέφωνο είναι αδρανές", στο τέλος της ημέρας. Δυστυχώς δεν είμαι root για να δω τα wakelocks της συσκευής. Αντιμετωπιζει κάποιος παρόμοιο προβλημα; Υπάρχει κάποια εφαρμογή που δεν απαιτεί root;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω μετα την 5.0.1. ένα baterry drain. Συγκεκριμένα μου βγάζει ενα ποσοστό του 3% οτι "το τηλέφωνο είναι αδρανές", στο τέλος της ημέρας. Δυστυχώς δεν είμαι root για να δω τα wakelocks της συσκευής. Αντιμετωπιζει κάποιος παρόμοιο προβλημα; Υπάρχει κάποια εφαρμογή που δεν απαιτεί root;

Βάλε betterbatterystats αλλά μόνο με root θα δεις όλες τις πληροφορίες .

Εννοείς deep sleep έχεις μόνο 3%;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε το διατύπωσα σωστά! Στο τέλος της ημερας μου εμφανίζει οτι ενα ποσοστό της τάξης του 3% καταναλώθηκε όταν το τηλέφωνο ηταν αδρανές, ενω μέχρι πρόσφατα δεν εμφανιζόταν κάτι ανάλογο
Link to comment
Share on other sites

Δε το διατύπωσα σωστά! Στο τέλος της ημερας μου εμφανίζει οτι ενα ποσοστό της τάξης του 3% καταναλώθηκε όταν το τηλέφωνο ηταν αδρανές, ενω μέχρι πρόσφατα δεν εμφανιζόταν κάτι ανάλογο

Δεν ανεβάζεις κανένα screenshot καλύτερα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε το διατύπωσα σωστά! Στο τέλος της ημερας μου εμφανίζει οτι ενα ποσοστό της τάξης του 3% καταναλώθηκε όταν το τηλέφωνο ηταν αδρανές, ενω μέχρι πρόσφατα δεν εμφανιζόταν κάτι ανάλογο

Εκτός από αυτό το σημάδι, εχεις δει διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας με την 5.0.1 σε σχέση με πριν? Γιατί αυτό από μόνο του φυσιολογικό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω screenshot στο τέλος της ημέρας. Απλά προηγουμένως έβγαζε 3,5 ώρες οθόνη και τώρα δε βγάζει ούτε τρεις, ενώ δεν εμφάνιζε και το "τηλέφωνο είναι αδρανές", σα στοιχείο κατανάλωσης μπαταρίας. Εκτός αν είναι η ιδέα μου!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε μου απαντήσατε! Η αντικατάσταση σπασμένης οθόνης πόσο κοστίζει στην αντιπροσωπία;
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 150

δεν αξίζει... καλύτερα μόνος και ας χάσω τα 40 -50. Ξέρεις περίπου πώς το ψάχνω ακριβός στο ebay το όλο θέμα της οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Είμαι ενα βήμα πριν γυρίσω πίσω σε κιτκατ . μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση να μην λαγγαρει τόσο το λολιποπ.. Σε ενα 6 μηνο θα αλλάξω κινητό αλλά δεν παλευεται η κατασταση.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Είμαι ενα βήμα πριν γυρίσω πίσω σε κιτκατ . μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση να μην λαγγαρει τόσο το λολιποπ.. Σε ενα 6 μηνο θα αλλάξω κινητό αλλά δεν παλευεται η κατασταση.

Να βάλεις κάποια από τις custom Rom που έχουμε προτείνει τόσες φορές στο θέμα των Τροποποιήσεων.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Είμαι ενα βήμα πριν γυρίσω πίσω σε κιτκατ . μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση να μην λαγγαρει τόσο το λολιποπ.. Σε ενα 6 μηνο θα αλλάξω κινητό αλλά δεν παλευεται η κατασταση.

Που ακριβώς laggarei το τηλέφωνο? Γενικά στη χρήση ή σε κάποια εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Είμαι ενα βήμα πριν γυρίσω πίσω σε κιτκατ . μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια λύση να μην λαγγαρει τόσο το λολιποπ.. Σε ενα 6 μηνο θα αλλάξω κινητό αλλά δεν παλευεται η κατασταση.

 

Στοκ δουλευει μια χαρα, οποτε σβησε τα παντα και θασαι οκ.

Post may contain irony.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε μου απαντήσατε! Η αντικατάσταση σπασμένης οθόνης πόσο κοστίζει στην αντιπροσωπία;

 

Μια που συζητάμε για τιμές, έχει κανείς υπόψη του ποσό στοιχίζει αντίστοιχα η αλλαγή μπαταρίας?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς laggarei το τηλέφωνο? Γενικά στη χρήση ή σε κάποια εφαρμογή?

 

Γενικά στη χρηση είναι πολύ πιο αργό απο την kitkat. Αυτό που μου σπάει τα νεύρα κυρίως είναι το dial. Το lolipop το είχα βάλει με καθαρή εγκατάσταση πριν βγει ota. Απο την πρωτη μέρα που το έβαλα αρχισαν τα lag . τεσπα επειδή δεν θέλω να ασχολουμε με custom μάλλον γυρίσω σε κιτκατ μέχρι να αλλάξω συσκευή. Ευχαριστώ για τις απαντήσει ς

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από filip001 >

Αυτο ρε παιδια , που στα ξαφνικα εμφανιζεται μια μαυρη οθονη κ με λευκα γραμματα ,γραφει "Προετοιμασία...." κ δεν κανει τιποτα , τι μπορει να ειναι?

Με back συνηθωε φευγει , αλλα κ μια φορα που το αφησα απο περιεργια, δεν εκανε τιποτα εμφανες...

 

Μήπως χρησιμοποιείς bluetooth;

 

Ναι , μονιμα συνδεδεμένο με ένα Plantronics Edge.

Edited by filip001
Link to comment
Share on other sites

Μια που συζητάμε για τιμές, έχει κανείς υπόψη του ποσό στοιχίζει αντίστοιχα η αλλαγή μπαταρίας?

 

15 E στο Procordia.

Link to comment
Share on other sites

15 E στο Procordia.

 

TΤην προηγούμενη εβδομάδα που πήρα τηλέφωνο κάτι μου είπαν και για €25 εργασία!

Link to comment
Share on other sites

TΤην προηγούμενη εβδομάδα που πήρα τηλέφωνο κάτι μου είπαν και για €25 εργασία!

 

Εγω 15Ε πληρωσα συνολικα για αγορα μπαταριας και τα εργατικα.

Μηπως ειχες και κατι αλλο που ζητησες να κοιταξουν στο τηλεφωνο και σου ειπαν το συγκεκριμενο ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω 15Ε πληρωσα συνολικα για αγορα μπαταριας και τα εργατικα.

Μηπως ειχες και κατι αλλο που ζητησες να κοιταξουν στο τηλεφωνο και σου ειπαν το συγκεκριμενο ποσο?

 

Τώρα που το λες....

Η εγγύηση μου τελειώνει στο τέλος του μήνα και Ρώτησα αν μπορούν να το δουν γενικά.

Σωστός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...