Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η υπηρεσία «Vodafone Internet Όλη-Μέρα» τροποποιείται για όλους τους ιδιώτες και επαγγελματίες συνδρομητές Vodafone καρτοκινητής, καρτοπρογράμματος και συμβολαίου. Πιο συγκεκριμένα, ο περιορισμός στην ταχύτητα δικτύου που υπήρχε στα 15ΜΒ χρήσης από την υπηρεσία αναστέλλεται και πλέον θα υπάρξει επιπλέον χρέωση 1€ για κάθε 50MB επιπλέον χρήσης της υπηρεσίας.

Όλες οι ανωτέρω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 23%.

πηγη: http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40265&dateFrom=&dateUntil=# ( 27/02/2015 και ωρα 18:44 ) .

 

Δηλαδη για να καταλαβω χρησιμοποιουνε την πολτικη της wind ; που οταν καταναλωσεις τα 15mb σου ξανα τρωει ενα ευρω; .

Αλλα εδω μονο οταν υπερβεισ τα 50mb τοτε σου ξανα τρωει ενα ευρω; καλα καταλαβα; Παει το απεριοριστο ιντερνετ που ειχαμε με το ιντερνετ ολη μερα!! .

 

Αρα για να καταλαβω

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξέρετε, στα καρτοκινητά της Vodafone τα πακέτα είναι "κυλιόμενα"(μεταφέρονται τα υπόλοιπα στον επόμενο μήνα) αν ενεργοποιείς το ίδιο πακέτο πριν λήξει το προηγούμενο. Πάρα πολύ καλό αυτό, αλλά τελικά και πολύ δεσμευτικό καθώς γίνεται κανονικό "πάγιο" αφού είσαι πλέον "εθισμένος" στο συγκεκριμένο πακέτο και... δεν μπορείς να το κόψεις :p , ούτε καν να αγοράσεις άλλο πακέτο στη θέση του από φόβο ότι θα χάσεις ό,τι μάζεψες.

Για παράδειγμα θέλω να χρησιμοποιήσω το F2G μου αυτόν το καιρό γιατί έχω μαζεμένο αρκετό υπόλοιπο σε ευρώ και θέλω να το ξοδέψω αλλά δεν τολμάω να παρατήσω το CU student 5 πακέτο γιατί δεν θέλω να χάσω τα 6000' που έχω μαζέψει τον τελευταίο χρόνο...

Ουφ, προβλήματα... :rolleyes:

για να μαζεψεις 6000 λεπτα σημαινει οτι μιλας αρκετα λιγοτερο απο οσα παιρνεις καθε μηνα. αρα πρακτικα σου ειναι αχρηστα γιατι δεν θα τα χρησιμοποιησεις ποτε. αρα παρατα το για καποιους μηνες και ξοδευε απο το f2g σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για να μαζεψεις 6000 λεπτα σημαινει οτι μιλας αρκετα λιγοτερο απο οσα παιρνεις καθε μηνα. αρα πρακτικα σου ειναι αχρηστα γιατι δεν θα τα χρησιμοποιησεις ποτε. αρα παρατα το για καποιους μηνες και ξοδευε απο το f2g σου.

 

δεν τον συμφέρει να το κανει αυτο !,εγώ νομίζω ότι το πιο εθιστικο είναι το πακέτο των 7ευρώ Που εχει και ομιλία και μυνηματα και internet. Οπότε μόνο για ενα να το θέλεις να το χρησιμοποιείς έχεις 3ωφελος διότι έχεις και μυνηματα και ομιλία πέρα από το internet που πιθανόν να το αγοράζεις. Και επειδη όλα μεταφέρονται στον επόμενο μήνα σε συμφέρει αυτός ο εθισμός κάθε μήνα διότι κάποια στιγμή θα κατανάλωσεις περισσότερα μυνηματα από τον μήνα οπότε πάλι κέρδος έχεις σε κάθε περίπτωση άμα το δεις ξεκάθαρα. Πέρα από αυτο τα μπονους ανανέωσης μεταφέρεις !

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά των υπολοιπων των πακέτων συμβαίνει μόνο στην Vodafone ή και στις άλλες εταιρίες;
Link to comment
Share on other sites

Στο what's up σίγουρα γίνεται στο internet. Νομίζω πως όχι στα υπόλοιπα(ομιλία,sms).
Link to comment
Share on other sites

Vodafone Sharing

Στελνω ενα χρηματικο ποσο ας πουμε 20 ευρω απο το δικο μου νουμερο πχ στην αδελφη μου που εχει 1 ευρω υπολοιπο οποτε παει στα 21 ευρω συνολο η αδελφη μου, οκ μεχρι εδω.

 

Ερωτηση: Η αδελφη μου με τη σειρα της μπορει να στειλει το χρηματικο ποσο (τα 20 ευρω) σε αλλο νουμερο ? Με Προϋποθέσεις χρησης (ανανεώσεων τουλάχιστον 25€ (ονομαστική αξία) τους τελευταίους 3 μήνες.) δεν υπαρχει προβλημα, ανανεωνει με 10 ευρω καρτα καθε 28 ημερες.

 

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Vodafone Sharing

Στελνω ενα χρηματικο ποσο ας πουμε 20 ευρω απο το δικο μου νουμερο πχ στην αδελφη μου που εχει 1 ευρω υπολοιπο οποτε παει στα 21 ευρω συνολο η αδελφη μου, οκ μεχρι εδω.

 

Ερωτηση: Η αδελφη μου με τη σειρα της μπορει να στειλει το χρηματικο ποσο (τα 20 ευρω) σε αλλο νουμερο ? Με Προϋποθέσεις χρησης (ανανεώσεων τουλάχιστον 25€ (ονομαστική αξία) τους τελευταίους 3 μήνες.) δεν υπαρχει προβλημα, ανανεωνει με 10 ευρω καρτα καθε 28 ημερες.

 

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων :)

 

ως ανανέωση δεν θεωρείτε η μεταφορά χρονου ομιλίας αλλά μόνο η κανονική κάρτα που βάζουμε. Αρα δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να μεταφέρει το χρονο ομιλίας που λες !

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζει και βαζει 10 ευρω καρτα καθε 28 ημερες, δηλαδη 30 ευρω καρτες σε λιγοτερο απο τρεις μηνες και ενεργοποιει παντα το ιδιο πακετο. Δεν την επιρεαζουν οι Προυποθεσεις χρησης.

Αυτο που δεν ξερω και θελω να μαθω ειναι αν μπορει να μεταφερει χρηματα που της εστειλαν για τον λογο οτι δεν τα εχει ''αγορασει/πληρωσει'' αυτη. Στην ουσια τα χρηματα που θα της στειλω στο νουμερο της θα τα στειλει και αυτη με τη σειρα της σε αλλο νουμερο, θελω να την ''χρησιμοποιήσω'' σαν ''ενδιαμεση'' για να μην φανω εγω με το νουμερο μου :O

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στο 6μηνο μετά την ανανέωση χάνεις τα χρήματα που έχεις υπόλοιπο αν δεν τα έχεις χρησιμοποιήσει, και στο 12μηνο χάνεις το νούμερο( +1 μήνα που έχεις περιθώριο να ανανεώσεις). Οπότε αν θες να το κρατήσεις κάνε μια ανανέωση 5€ αρχές Αυγούστου.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@ karthan 7 Ναι μπορεί να το κάνει

Απλά Θα σου στοιχίσει 0,50 ευρω Χ 2

Link to comment
Share on other sites

για να μαζεψεις 6000 λεπτα σημαινει οτι μιλας αρκετα λιγοτερο απο οσα παιρνεις καθε μηνα. αρα πρακτικα σου ειναι αχρηστα γιατι δεν θα τα χρησιμοποιησεις ποτε. αρα παρατα το για καποιους μηνες και ξοδευε απο το f2g σου.

Πράγματι, το student xclusive 5 μου δίνει 1000' και 200ΜΒ κάθε μήνα (συν 600' προς CU συν 600MB) και τα 6000' και τα 2GB τα μάζεψα σε 16 μήνες παρόλο που κάνω αλόγιστη (για τις ανάγκες μου) χρήση και σε ομιλία και σε data. Αλλά δεν μου πάει να τα αφήσω να μηδενιστούν, ξέρεις "my precious" κόλλημα :O.

Τώρα σκέφτηκα να μην ασχοληθώ με το f2g, άστο για αργότερα, αλλά κάνω κάτι άλλο: μου έχει ξεμείνει και ένα Καρτοκινητό Vodafone με καμιά 20αριά ευρώ υπόλοιπο (το χρησιμοποιούσα για το 1 λεπτό το 1' πριν πάρω CU student αλλά πλέον δεν το χρειάζομαι) και λέω να του κάνω 25 ευρώ ανανέωση και να τα μεταφέρω όλα στο CU μου, στο οποίο CU προς το παρόν κάνω κάθε μήνα ανανέωση 5 ευρώ για να αγοράζω το πακέτο xlusive 5. Μου φαίνεται λογικό και θα απαλλαγώ από μία sim ακόμα.

Όπως έχω ξαναγράψει, αυτό που έχω πάθει -και μάλλον όχι μόνο εγώ- είναι ότι πριν αρχίσουν οι τρελές προσφορές στα καρτοκινητά είχα κάπου 15 sim από διάφορες εταιρίες και με την κάθε μία έκανα μία συγκεκριμένη χρήση που ήταν φτηνή για το κάθε πακέτο (data, κλήσεις εξωτερικό, 1 λεπτό το λεπτό κλπ). Από τότε που πήρα το CU φοιτητικό και δυσκόλεψαν και οι μεταφορές χρημάτων, παράτησα όσες από τις sim μπόρεσα χωρίς να χάσω (πολλά) χρήματα αλλά έχω ξεμείνει με 5-6 sim που δεν τις χρειάζομαι μεν αλλά πρέπει να τις ταΐζω για να μην χάσω τα υπόλοιπα μου δε. Και δεν είμαι και καθόλου του "νταραβεριού" για να τις βάλω αγγελία να τις πουλήσω έστω και κάτω του κόστους για μην τις ταΐζω... Θα ξεκινήσω τώρα, σήμερα, με απαλλαγή από το καρτοκινητό Vodafone με τα 20€ και βλέπουμε!

 

Edit: Μπορώ στο Καρτοκινητό Vodafone να πάρω δώρο data ανανέωση χρόνου ομιλίας 10€; Ρωτάω γιατί από το vodafone.gr όταν επιλέγω ανανέωση δεν μου λέει τίποτα για δώρο ενώ παλιά νομίζω το έγραφε κάπου εκεί στη σελίδα.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Aν κανεις online ανανεωση παιρνεις 250ΜΒ και αυτο ολο.Αν εχεις το παλιο bonus all με την ανανεωση θα παρεις και 400 λεπτα προς ολους και θα σου αφαιρεθουν 3 ευρω.Στο CU μονο υπαρχει το just surf bonus οπου με ανανεωση παιρνεις 500ΜΒ
Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδηποτε μπορει να παρει τα 300 λεπτα σε ολους αρκει να κανει την ανανεωση online. Επισης κατι που δεν εχει διαφημιστει , περα απο τα λεπτα που μεταφερονται στον επομενο μηνα, ειναι η συνδυαστικη προσφορα με την καρτα νεων με την οποια διπλαζεται η αξια του πακετου , δηλ βαζοντας καρτα των δεκα ευρω αυτοματα μετατρεπεται σε εικοσι. Οποιος έχει παιδια κατω των 30 ή ειναι ο ιδιος κατω των 30 μπορει να το χρησιμοποιησει. Η διαρκεια της καρτας νεων ειναι για ενα χρονο κ μετα ανανενεωνεται παλι.

Τι διαδικασία και δικαιολογητικά χρειάζεται η ανανέωση της κάρτας νέων;

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωταω, συνδυάζεται η κάρτα νέων με το φοιτητικό πακέτο ; Δεν το ακυρώνει;

 

Γιατί είχα ακούσει πως δεν γίνεται να έχεις και τα 2 ενεργοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωταω, συνδυάζεται η κάρτα νέων με το φοιτητικό πακέτο ; Δεν το ακυρώνει;

 

Γιατί είχα ακούσει πως δεν γίνεται να έχεις και τα 2 ενεργοποιημένα.

 

συνδυαζεται κανονικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συνδυαζεται κανονικα

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Να σε ρωτήσω τώρα, τα 10€ bonus προφανώς μένουν για ένα μήνα και καταναλώνονται πρώτα τα bonus ή όχι; Επειδή βάζω μια φορά το μήνα κάρτα και ενεργοποιώ το exclusive 7! Για να δω πως θα με συμφέρει με την χρήση μου. Βάζω την κάρτα και μετά από λίγες ημέρες ενεργοποιώ το πακέτο, όχι την ίδια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

@ karthan 7 Ναι μπορεί να το κάνει

Απλά Θα σου στοιχίσει 0,50 ευρω Χ 2

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αιτηση φορητοτητας απο wind σε vodafone καρτοκινητο και ενω μου ειπαν οτι θα γινει η φορητοτητα σε 6 ημερες εχουν περασει πανω απο 15 και δεν εχει γινει ακομα

η wind εχει ελευθερωσει τον αριθμο και πρεπει να τον παρει η vodafone ετσι μου ειπαν απο τη wind

η vodafone μου λεει οτι εχει προβλημα στις φορητοτητες των καρτοκινητων μαλλον θελουν συμβολαια μονο τα πουλακια μου και δε ξερουν ποτε θα ολοκληρωθει

 

υπαρχει κανει που εχει κανει τωρα τελευταια φορητοτητα προς vodafone για να μου πει ποσες ημερες εκανε

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αιτηση φορητοτητας απο wind σε vodafone καρτοκινητο και ενω μου ειπαν οτι θα γινει η φορητοτητα σε 6 ημερες εχουν περασει πανω απο 15 και δεν εχει γινει ακομα

η wind εχει ελευθερωσει τον αριθμο και πρεπει να τον παρει η vodafone ετσι μου ειπαν απο τη wind

η vodafone μου λεει οτι εχει προβλημα στις φορητοτητες των καρτοκινητων μαλλον θελουν συμβολαια μονο τα πουλακια μου και δε ξερουν ποτε θα ολοκληρωθει

 

υπαρχει κανει που εχει κανει τωρα τελευταια φορητοτητα προς vodafone για να μου πει ποσες ημερες εκανε

 

Η διαδικασια φορητοτητας γινεται απο 6 ωρες μεχρι 2 μερες. Η δικη σου μαλλον δεν προχωρησε.Δεν υπαρχει δικαιολογια αν ειναι συμβολαιο η καρτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αιτηση φορητοτητας απο wind σε vodafone καρτοκινητο και ενω μου ειπαν οτι θα γινει η φορητοτητα σε 6 ημερες εχουν περασει πανω απο 15 και δεν εχει γινει ακομα

η wind εχει ελευθερωσει τον αριθμο και πρεπει να τον παρει η vodafone ετσι μου ειπαν απο τη wind

η vodafone μου λεει οτι εχει προβλημα στις φορητοτητες των καρτοκινητων μαλλον θελουν συμβολαια μονο τα πουλακια μου και δε ξερουν ποτε θα ολοκληρωθει

 

υπαρχει κανει που εχει κανει τωρα τελευταια φορητοτητα προς vodafone για να μου πει ποσες ημερες εκανε

 

εκανα και γω την πεμπτη που μας περασε, και περιμενω, το ιδιο ακριβως μου ειπαν και μενα οτι υπαρχει προβλημα στη φορητοτητα καρτοκινητων, μαλιστα οταν επεμενα να μου πει ποσες μερες κανει, ο πωλητής μου εδειξε αλλες 3 αιτησεις που ειχαν πανω απο βδομαδα σε αναμονη.

βεβαια αν τους ελεγα οτι θελω φορητοτητα για καινουρια συνδεση θα την ειχαν κανει ηδη.

αναμονη λοιπον..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Να σε ρωτήσω τώρα, τα 10€ bonus προφανώς μένουν για ένα μήνα και καταναλώνονται πρώτα τα bonus ή όχι; Επειδή βάζω μια φορά το μήνα κάρτα και ενεργοποιώ το exclusive 7! Για να δω πως θα με συμφέρει με την χρήση μου. Βάζω την κάρτα και μετά από λίγες ημέρες ενεργοποιώ το πακέτο, όχι την ίδια στιγμή.

 

Εγώ έχω απλό cu, πρώτα καταναλώνονται τα 10€ του bonus. Με το που σου έρθει το μήνυμα για το bonus μπορείς να το χρησιμοποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το ίδιο μου είπε κι εμένα φίλος για την φορητότητα καρτοκινητής. Καταγγελία άμεσα και να δείτε πως ενεργοποιούνται οι φορητότητες κι όλα..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειχα προσπαθησει να μεταφερω και εγω ενα νουμερο πριν τα Χριστούγεννα,το ιδιο πρόβλημα επικαλέστηκαν. :confused: Τελικά πήρα καινούργιο (που τους συμφερει καλύτερα μάλλον). Δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους προβληματα ειναι αυτα με τη φορητότητα στην καρτοκινητη ολων των εταιριων,που δεν λυνονται τα τελευταια 1-2 χρονια...
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αυτό μου είπαν και καθυστερησε η φορητότητα μου από cosmote συμβολαιο σε cu. Εγώ δεν ακυρωσα την φορητοτητα και έγινε σε 25 ημέρες συνολικά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...