Jump to content

Απώλεια / Εύρεση iPhone. Τι κάνω;


narf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, όπως αναφέρω στον τίτλο βρέθηκε ενα iphone και θέλω την βοήθειά σας μήπως βρούμε λύση

 

Ενας φίλος μου πήρε σε οτοστόπ ένα ζευγάρι σλοβάκων από ότι κατάλαβε, γιατί είχαν μείνει από βενζίνη και τους έπεσε στο πίσω κάθισμα το τηλέφωνο. όταν το κατάλαβε ήταν αργά γιατί είχε κλείσει από μπαταρία. ρώτησε στην περιοχή γιατί είναι σε επαρχεία και το όχημά τους ήταν νοικιασμένο, άφησε και τα στοιχεία του στα γραφεία ενοικιάσεων αλλά τίποτα, ρώτησε και στην ασφάλεια επίσης τίποτα.

Το έιχε ανοιξει μήπως εντοπιστεί ή να βρεί κάποιο στοιχείο, αλλά γιόκ και έτσι μου το έδωσε μήπως βρώ κάποια άκρη εγώ. ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα διάφορα...

 

1ον το imei δεν εχει δηλωθεί ως απολεσθέν (επίσης λέει ότι αγοράστηκε στην Ελβετία)

 

2ον η κάρτα sim είναι ξένης χώρας και η εταιρία έχει παρουσία σε 6-7 χώρες όχι όμως στην Ελβετία

 

3ον παίζοντας πάτησα το μεσαίο κουμπί (home) δεν ξερω πως λεγεται... και είδα ότι μπορώ να μπώ στο play list και σκέφτηκα μήπως από τους καλλιτέχνες βρω κάτι αλλά έχει μουσική απο διάφορες εθνικότητες.

 

4ον στην οθόνη που βάζεις το passcode πάνω αριστερά γράφει searching, δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό

 

5ον το άφησα ανοιχτό, διπλα στο wifi μου αλλάζοντας τις ρυθμίσεις του ρουτερ μου να μην ζητάει κωδικό για την είσοδο, μήπως και συνδεθεί αυτόματα.... όπως και έξω στην αυλή για να έχει πρόσβαση στους δορυφόρους αλλά πάλι τίποτα....

 

υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τους εντοπίσουμε; κάτι που μπορούμε να κάνουμε;

 

ΥΓ λόγο φόρτου εργασίας δεν μπορώ να συνδέομαι ταχτικά, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, όπως αναφέρω στον τίτλο βρέθηκε ενα iphone και θέλω την βοήθειά σας μήπως βρούμε λύση

 

Ενας φίλος μου πήρε σε οτοστόπ ένα ζευγάρι σλοβάκων από ότι κατάλαβε, γιατί είχαν μείνει από βενζίνη και τους έπεσε στο πίσω κάθισμα το τηλέφωνο. όταν το κατάλαβε ήταν αργά γιατί είχε κλείσει από μπαταρία. ρώτησε στην περιοχή γιατί είναι σε επαρχεία και το όχημά τους ήταν νοικιασμένο, άφησε και τα στοιχεία του στα γραφεία ενοικιάσεων αλλά τίποτα, ρώτησε και στην ασφάλεια επίσης τίποτα.

Το έιχε ανοιξει μήπως εντοπιστεί ή να βρεί κάποιο στοιχείο, αλλά γιόκ και έτσι μου το έδωσε μήπως βρώ κάποια άκρη εγώ. ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα διάφορα...

 

1ον το imei δεν εχει δηλωθεί ως απολεσθέν (επίσης λέει ότι αγοράστηκε στην Ελβετία)

 

2ον η κάρτα sim είναι ξένης χώρας και η εταιρία έχει παρουσία σε 6-7 χώρες όχι όμως στην Ελβετία

 

3ον παίζοντας πάτησα το μεσαίο κουμπί (home) δεν ξερω πως λεγεται... και είδα ότι μπορώ να μπώ στο play list και σκέφτηκα μήπως από τους καλλιτέχνες βρω κάτι αλλά έχει μουσική απο διάφορες εθνικότητες.

 

4ον στην οθόνη που βάζεις το passcode πάνω αριστερά γράφει searching, δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό

 

5ον το άφησα ανοιχτό, διπλα στο wifi μου αλλάζοντας τις ρυθμίσεις του ρουτερ μου να μην ζητάει κωδικό για την είσοδο, μήπως και συνδεθεί αυτόματα.... όπως και έξω στην αυλή για να έχει πρόσβαση στους δορυφόρους αλλά πάλι τίποτα....

 

υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τους εντοπίσουμε; κάτι που μπορούμε να κάνουμε;

 

ΥΓ λόγο φόρτου εργασίας δεν μπορώ να συνδέομαι ταχτικά, ευχαριστώ πολύ

 

Σύνδεσέ τη στο iTunes μήπως σου δώσει περισσότερα στοιχεία. Η συσκευή είναι locked απο τα γραφομενά σου :)

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήρα αντάπτορα για την sim και δανείστικα καλώδιο usb

έβαλα την κάρτα sim του iphone στο κινητό μου αλλά και αυτή έχει κωδικό.

μόλις κατέβασα το itunes και το συνδεσα με το λαπτοπ, βγάζει το μήνυμα

"για να επιτραπεί η πρόσβαση, απαντήστε στο Iphone σας"

στο τηλέφωνο δεν βγάζει τίποτα άλλο καινούριο

 

τουβλοποιήθηκε η συσκευή; υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήρα αντάπτορα για την sim και δανείστικα καλώδιο usb

έβαλα την κάρτα sim του iphone στο κινητό μου αλλά και αυτή έχει κωδικό.

μόλις κατέβασα το itunes και το συνδεσα με το λαπτοπ, βγάζει το μήνυμα

"για να επιτραπεί η πρόσβαση, απαντήστε στο Iphone σας"

στο τηλέφωνο δεν βγάζει τίποτα άλλο καινούριο

 

τουβλοποιήθηκε η συσκευή; υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;

 

Μπορείς μόνο να κανείς πλήρη διαγραφή και να το τούβλοποιηςεις μετά, εάν εχει ενεργοποιημένο το activation lock. Βάλε τη συσκευή σου σε DFU mode και στη συνέχεια restore. Εάν δεν γνωρίζεις πως μπαίνει σε DFU, δες το σύνδεσμο παρακάτω.

 

Πως να θέσετε τη συσκευή σας σε DFU Mode

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

αμέλησα φίλε DINFUN να σε ευχαριστώ και για τις παραπάνω οδηγίες και για τον οδηγό γιατί από iphone δεν σκαμπαζω γρι.

 

το άφησα το βραδύ και έκανε όλη την διαδικασία, απλά πάλι θέλει κωδικό για να μπει στη κάρτα. Γιατί η κάρτες σιμ δεν έχουν πάνω το τηλεφωνικό νούμερο τους δεν μπορω να καταλάβω...

 

έβγαλα τη κάρτα για να δω τι άλλο μπορώ να κάνω και ξεκίνησε το κινητό υποθέτω όπως το πρώτο άνοιγμά του. είχε κάποια εισαγωγικά για ρυθμίσεις, και για να συνδεθεί με το wifi, το σύνδεσα με το ίντερνετ και το άφησα έτσι γιατί δεν προχωρούσε άλλο χωρίς κάρτα σιμ, δεν φαίνεται όμως να ενημερώνει κανέναν.

 

αν προλάβω αύριο θα κόψω μια κάρτα σίμ για να του βάλω και να δω αν προχωράει και ξαναγράφω. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αμέλησα φίλε DINFUN να σε ευχαριστώ και για τις παραπάνω οδηγίες και για τον οδηγό γιατί από iphone δεν σκαμπαζω γρι.

 

το άφησα το βραδύ και έκανε όλη την διαδικασία, απλά πάλι θέλει κωδικό για να μπει στη κάρτα. Γιατί η κάρτες σιμ δεν έχουν πάνω το τηλεφωνικό νούμερο τους δεν μπορω να καταλάβω...

 

έβγαλα τη κάρτα για να δω τι άλλο μπορώ να κάνω και ξεκίνησε το κινητό υποθέτω όπως το πρώτο άνοιγμά του. είχε κάποια εισαγωγικά για ρυθμίσεις, και για να συνδεθεί με το wifi, το σύνδεσα με το ίντερνετ και το άφησα έτσι γιατί δεν προχωρούσε άλλο χωρίς κάρτα σιμ, δεν φαίνεται όμως να ενημερώνει κανέναν.

 

αν προλάβω αύριο θα κόψω μια κάρτα σίμ για να του βάλω και να δω αν προχωράει και ξαναγράφω. ευχαριστώ

 

Αφού δεν σου έβγαλε κάτι δεν είναι κλειδωμένο.

Απλά θελει να βάλεις μια κάρτα σιμ για να γίνει η ενεργοποίηση όπως σε όλα τα τηλέφωνα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την τιμιότητα σού.

Προσωπικά θα το έψαχνα λίγο,αν δεν έβρισκα άκρη,καλορίζικο μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα μπράβο για την τιμιότητα σου φίλε μου !!! Στην ασφάλεια δεν σε βοήθησαν καθόλου? Άμα τους δώσεις την sim μπορεί να μπορέσουν να βρούνε το κάτοχο και να το ειδοποιήσουνε...
Link to comment
Share on other sites

έβαλα καινούρια σιμ μέσα γιατί δεν κόβεται γι αυτό το μέγεθος η παλιά και μου έβγαλε μήνυμα, με τα στοιχεία του ξενοδοχείου που μένανε τα παιδιά, μίλησα με την υπεύθυνη του ξενοδοχείου και ήξερε την περίπτωση, μέχρι και την θήκη του κινητού γνώριζε. επικοινώνησε ήδη με τον κάτοχο και κανονίζουμε τα της επιστροφής του.

 

 

ΥΓ δεν βρήκα εγώ το τήλ, ένας φίλος μου, εγώ προσπάθησα να βοηθήσω και χωρίς την βοήθεια του DINFUN δεν θα τα κατάφερνα.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

έβαλα καινούρια σιμ μέσα γιατί δεν κόβεται γι αυτό το μέγεθος η παλιά και μου έβγαλε μήνυμα, με τα στοιχεία του ξενοδοχείου που μένανε τα παιδιά, μίλησα με την υπεύθυνη του ξενοδοχείου και ήξερε την περίπτωση, μέχρι και την θήκη του κινητού γνώριζε. επικοινώνησε ήδη με τον κάτοχο και κανονίζουμε τα της επιστροφής του.

 

 

ΥΓ δεν βρήκα εγώ το τήλ, ένας φίλος μου, εγώ προσπάθησα να βοηθήσω και χωρίς την βοήθεια του DINFUN δεν θα τα κατάφερνα.

 

ευχαριστώ πολύ

 

τυχερός λοιπόν ο κάτοχος μέσα στην ατυχία του, χάρη σε σένα και στο φίλο σου. μπράβο σας και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

έβαλα καινούρια σιμ μέσα γιατί δεν κόβεται γι αυτό το μέγεθος η παλιά και μου έβγαλε μήνυμα, με τα στοιχεία του ξενοδοχείου που μένανε τα παιδιά, μίλησα με την υπεύθυνη του ξενοδοχείου και ήξερε την περίπτωση, μέχρι και την θήκη του κινητού γνώριζε. επικοινώνησε ήδη με τον κάτοχο και κανονίζουμε τα της επιστροφής του.

 

 

ΥΓ δεν βρήκα εγώ το τήλ, ένας φίλος μου, εγώ προσπάθησα να βοηθήσω και χωρίς την βοήθεια του DINFUN δεν θα τα κατάφερνα.

 

ευχαριστώ πολύ

 

Σημασία είχε η δίκη σας πρόθεση να επιστρέψετε τη συσκευή, τη μέθοδο θα την βρίσκαμε :)

Link to comment
Share on other sites

έβαλα καινούρια σιμ μέσα γιατί δεν κόβεται γι αυτό το μέγεθος η παλιά και μου έβγαλε μήνυμα, με τα στοιχεία του ξενοδοχείου που μένανε τα παιδιά, μίλησα με την υπεύθυνη του ξενοδοχείου και ήξερε την περίπτωση, μέχρι και την θήκη του κινητού γνώριζε. επικοινώνησε ήδη με τον κάτοχο και κανονίζουμε τα της επιστροφής του.

 

 

ΥΓ δεν βρήκα εγώ το τήλ, ένας φίλος μου, εγώ προσπάθησα να βοηθήσω και χωρίς την βοήθεια του DINFUN δεν θα τα κατάφερνα.

 

ευχαριστώ πολύ

Φίλε μου συγχαρητήρια !! Είσαι ένας ακόμα τους λίγους και σωστούς γύρω μας! Μπράβο σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια καλησπέρα. Για ενεργοποίηση του κινητού μου ζητάει να συνδεθώ με το Apple ID του προηγούμενου χρήστη. Έχει χαθεί το τηλέφωνο από τον ιδιοκτήτη στο Ηράκλειο Κρήτης και θέλω να τον βρω να του το επιστρέψω. Είχε ενεργοποιήσει την υπηρεσία find my iPhone αν την λέω σωστά και μου έχει δυο αριθμούς. Το θέμα είναι ότι μάλλον είναι Ρουμάνος αυτός γιατί έχει Mail που τελειώνει σε .ru και αριθμούς τηλεφώνων με κωδικούς μπροστά. Όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή. Το 0040 νομίζω είναι για Ρουμανία αλλά κάτι δεν κάνω σωστά και δεν βγάζω γραμμή. Μπορεί να μη χρειάζεται να βάζω όλους τους αριθμούς, δεν ξέρω. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Το mail του δεν φαίνεται κανονικά για να του στείλω. Τα περισσότερα γράμματα τα έχει με αστεράκια.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ru ειναι Ρωσσία.το *.ro ειναι Ρουμανια.Εφοσον το find my iphone ειναι ενεργοποιημενο το τηλεφωνο ειναι αχρηστο λειτουργικα.Αν εχει ανοιχτο το ιντερνετ τουλαχιστον μπορει να ερθει κανα μηνυμα απο τον κατοχο του κανα τηλεφωνο η email επικοινωνιας και μπορεσετε να βγαλετε ακρη.

Το 0040 ειναι Ρουμανια.. αλλα ισως δεν χρειαζεται να βαλεις προθεμα της περιοχης...

Παραδειγμα

Η Γερμανια εχει προθεμα 0049 και η πολη της Στουτγκαρδης 0711.Οταν καλει καποιος απο γερμανια καλει απλα 0711καιτονουμερο του συνδρομητη

Αν θες να καλεσεις ομως απο εξωτερικο δεν πρεπει να βαλεις το προθεμα 0 της περιοχης ... δηλαδη αν καλεις απο ελλαδα καλεις 0049711χχχχχχ

το ιδιο ισχυει και για τα κινητα εκει.Αρχιζουν απο 015ΧΧ 017ΧΧ 016ΧΧ κτλ... πχ αν το κινητο το καλεις απο γερμανια 0172χχχχχχχχ απο ελλαδα το καλεις 0049172χχχχχχ (φευγει το μηδεν και εδω.)

 

Ισως ισχυει και σε αλλες χωρες αυτο οποτε ψαχτο λιγο.

(οπως και να εχει το ζορι το εχει αυτος και οχι εσυ) αφηνε το ανοιχτο μηπως και σου στειλει κανα μηνυμα.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα.

Επικοινώνησα πριν λίγο ήταν μια κυρία και θα μιλήσουμε μέσω Mail αύριο για τα περαιτέρω. Απίστευτο της φάνηκε που την πήρα. Το είχε χάσει από τον Οκτώβρη που μας πέρασε σε ένα μαγαζί στην Κρήτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα.

Επικοινώνησα πριν λίγο ήταν μια κυρία και θα μιλήσουμε μέσω Mail αύριο για τα περαιτέρω. Απίστευτο της φάνηκε που την πήρα. Το είχε χάσει από τον Οκτώβρη που μας πέρασε σε ένα μαγαζί στην Κρήτη.

 

Mια χαρα.Θα το εκτιμησει και μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
καλησπερα, σημερα το πρωι πηγα για τρεξιμο και βρηκα ενα iphone 6, μαλλον απο καποιον επεσε μιας και εχει ενα χτυπημα στην μια γωνια και παροτι ειχε θηκη του χτυπημα αφησε σημαδι στο πλαισιο και η θηκη ειχε σπασει. υπαρχει τροπος να βρω τον ιδιοκτητη του?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, σημερα το πρωι πηγα για τρεξιμο και βρηκα ενα iphone 6, μαλλον απο καποιον επεσε μιας και εχει ενα χτυπημα στην μια γωνια και παροτι ειχε θηκη του χτυπημα αφησε σημαδι στο πλαισιο και η θηκη ειχε σπασει. υπαρχει τροπος να βρω τον ιδιοκτητη του?

 

Λογικά θα καλέσει κάποιος.

Επίσης από την SIM που έχει μέσα αν πας σε ένα κατάστημα με τον αριθμό που έχει επάνω μπορούν να βρουν τον κάτοχο.

Πολλά μπορείς να κάνεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ηταν κλειστο, το εβαλα να φορτισει αλλα θελει κωδικο να ανοιξει. απο δευτερα θα παω σε καποιο καταστημα να δουμε την sim
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ηταν κλειστο, το εβαλα να φορτισει αλλα θελει κωδικο να ανοιξει. απο δευτερα θα παω σε καποιο καταστημα να δουμε την sim

 

Δεν έχω να πω κάτι... έχεις απλά ένα μπράβο από εμένα! :bow:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να πω κάτι... έχεις απλά ένα μπράβο από εμένα! :bow:

 

+1 .............. έτσι ! ... είναι το μόνο που σκέφτομαι !

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια, δεν μου παει η καρδια να το κρατησω αν μπορω να βρω τον ιδιοκτητη του. δυστυχως η sim ηταν απο παροχο του εξωτερικου και σε ενα καταστημα της vodafone που πηγα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να βρουν τα στοιχεια του κατοχου. ισχυει? μου φανηκαν λιγο ασχετοι αυτοι του προσωπικου.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια, δεν μου παει η καρδια να το κρατησω αν μπορω να βρω τον ιδιοκτητη του. δυστυχως η sim ηταν απο παροχο του εξωτερικου και σε ενα καταστημα της vodafone που πηγα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να βρουν τα στοιχεια του κατοχου. ισχυει? μου φανηκαν λιγο ασχετοι αυτοι του προσωπικου.

 

Μήπως να βάλεις ξανά την σιμ μέσα και να το ανοίξεις αν δεν έχει κωδικό κλειδώματος η σιμ ίσως πάρει κάποιος τηλέφωνο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...