Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1775

Μπορεί να έχει καλύτερα specs αλλά η υλοποίηση στο software και η υποστήριξη που έχει δεν είναι τόσο καλή όσο στο minix. Προς το παρών το minix Neo x8-h plus είναι ότι καλύτερο υπάρχει (δική μου άποψη πάντα)

Εδω θα εχω λιγο διαφορετικη αποψη,το minix ειναι κατα πολυ πιο αδυναμο απο το draco,τουλαχιστον σε ωμη δυναμη.:)

Και τωρα που του περασα και ubuntu,αλλο επιπεδο.Τρεχει τα παντα απροβληματιστα και αβιαστα.

Και σε επιπεδο ποιοτητας κατασκευης,εκει το draco κανει την διαφορα.

Βεβαια στο θεμα υποστήριξη το minix ειναι σε ποιο καλο επιπεδο,αλλα και παλι το draco το στιριζουν στα γνωστα fora με roms απο οτι ειδα

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστή μάρκα σε media players, έχω ένα εδώ και χρόνια, μακάρι να είναι καλό

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το Ubuntu χωρίς h/w acceleration σε αναπαραγωγή βίντεο τι να το κάνεις

 

Τι ακριβως θεμα εχει χωρις h/w acceleration?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με το Tronsmart TSM-01 USB Air Mouse και οντως με αυτο το air mouse το tv box MK808B plus σβηνει και ανοιγει. Πατωντας το power off/on κουμπι του air mouse, το tv box σβηνει. Με το tv box σβηστο, πατωντας για 2 δευτερολεπτα το power off/on κουμπι του air mouse αναβει ενα πρασινο led φωτακι στο air mouse. Μολις αναψει, αφηνεις το κουμπι και το tv box ανοιγει κανονικα. Ειναι σημαντικο να αφησεις το κουμπι μολις αναψει το πρασινο led λαμπακι στο air mouse.

 

Δοκιμασα και με την εφαρμογη που αναφερεις και δεν ανοιγει. Μονο αν σβησω το tv box απο το air mouse ανοιγει.

Φιλε πηρα το air mouse το δοκιμασα αλλα δεν καταφερα να κανω το tv box να ανοιξει.

Οταν παταω το off/on κουμπι του air mouse σβηνει το tv box και το λεντακι που εχει το tv box σβηνει. Σε εσενα μενει ανοικτο ή σβηνει ? Μετα παταω παλι το off/on κουμπι του air mouse και δεν ανοιγει το tv box :(

 

Μηπως υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση που μου διαφευγει ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηρα το air mouse το δοκιμασα αλλα δεν καταφερα να κανω το tv box να ανοιξει.

Οταν παταω το off/on κουμπι του air mouse σβηνει το tv box και το λεντακι που εχει το tv box σβηνει. Σε εσενα μενει ανοικτο ή σβηνει ? Μετα παταω παλι το off/on κουμπι του air mouse και δεν ανοιγει το tv box :(

 

Μηπως υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση που μου διαφευγει ?

Το μπλε ledaki του tv box σβηνει οταν πατας το on/off κουμπι. Για να ανοιξει το box, πατας το on/off κουμπι του air mouse παρατεταμενα μεχρι να αναψει το πρασινο λεντακι του air mouse (περιπου 2 δευτερολεπτα). Μολις αναψει το πρασινο λεντακι του air mouse αφηνεις το κουμπι και το box ανοιγει. Οπως ειχα πει, αυτο ειναι το σημαντικο της υποθεσης. Αν αφησεις το κουμπι πριν αναψει το πρασινο λεντακι ή αν το κρατησεις πατημενο ενω εχει ηδη αναψει και σβησει το πρασινο λεντακι, δεν ανοιγει το box. Δοκιμασε ξανα και ενημερωσε για το αποτελεσμα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παίζει 1080p MKV αρχεία στα Ubuntu χωρίς σπασίματα?

Eαν δεν κανω καποιο λαθος,ναι δεν εχει θεμα,αλλα δεν θυμαμαι με ποιον player.

Θα τα ξαναπερασω καποια στιγμη,με την 1η ευκαιρια,και θα το τσεκαρω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε ledaki του tv box σβηνει οταν πατας το on/off κουμπι. Για να ανοιξει το box, πατας το on/off κουμπι του air mouse παρατεταμενα μεχρι να αναψει το πρασινο λεντακι του air mouse (περιπου 2 δευτερολεπτα). Μολις αναψει το πρασινο λεντακι του air mouse αφηνεις το κουμπι και το box ανοιγει. Οπως ειχα πει, αυτο ειναι το σημαντικο της υποθεσης. Αν αφησεις το κουμπι πριν αναψει το πρασινο λεντακι ή αν το κρατησεις πατημενο ενω εχει ηδη αναψει και σβησει το πρασινο λεντακι, δεν ανοιγει το box. Δοκιμασε ξανα και ενημερωσε για το αποτελεσμα.

Τωρα το δοκιμασα παλι, ολα καλα τα καταφερα :lol:

Ειδα οτι αν το κανω off και σε ελαχιστα δευτερολεπτα το κανω on ανοιγει κανονικα. Παντος κατα το on δεν κανει κανονικο boot με το bootanimation.

Αν περασει λιγος χρονος δεν καταφερα να το ανοιξω, το ιδιο κανει και σε εσενα ? ή παλι κατι δεν κανω καλα ?

 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση, Sorry αν κουραζω με της ερωτησεις αλλα θελω να το δωσω στα ανηψακια μου και δεν θελω να ''παιζουν'' με μπριζες και ρευματα ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να τα τρέχει καλά στο xbmc. Σε λίγες μέρες θα κάνω review το ugoos ut3s που τρέχει Ubuntu με τον rk3288

Με xbmc δεν δοκιμασα,οποτε δεν μπορω να εχω αποψη,αλλα κατα τα αλλα το μηχανακι ειναι απιστευτα γρηγορο στα παντα.Οι 8 πυρηνες τελικα κανουν την διαφορα και εδω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. θέλω τα φώτα σας γιατί τα δικά μου δεν φέγγουν ούτε την μυτη μου..

 

Έχω ένα WD TV Live wifi, αλλα πλέον έχει αρχίσει και με κουράζει η όλα φάση με το downloading. Για αυτό ψάχνω ένα android tv box που να το συνδέσω με hdmi και ethernet (προαιρετικό το wifi) στην tv και να μπορώ να του βάλω πάνω ένα xbmc και ένα popcorn time (αλήθεια αυτό μπαίνει σε android box?) και έτσι να ησυχάσω από το... βγάλε βάλε του σκληρού δίσκου.

 

Πολύ σημαντικό είναι να έχει remote control και να υποδοχή usb για να παίζει και τον φορτωμένο σκληρό με τα mpeg2, avi, mkv .

 

Το ξέρω ότι σίγουρα έχετε γράψει στις προηγούμενες σελίδες ανάλογες προτάσεις, αλλα είναι πολλές για να ξέρω που να πρωτοδιαβασω.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Popcorn time υπάρχει και στο Android.. Έχουμε και λέμε.. Άμα θες μόνο να το χρησιμοποιείς για να βλέπεις ταινίες μέσω xbmc & popcorn , μπορείς να την κάνεις τη δουλειά αυτή και με κατι πολύ φτηνό, όπως με το MK808B Plus(30 ευρώ περίπου κοστίζει) ..Πιστεύω ότι οι επεξεργαστές με amlogic είναι καλύτεροι σε αποκωδικοποίηση στις ταινίες από ένα TV box που φοράει rk3288 και ας είναι πιο γρήγορος σε άλλα θέματα ο rockchip ..

Άμα έχεις σκοπό να δώσεις 100+ ευρώ και το θες αποκλειστικά για multi media κοίτα και σε amlogic s812 με 2GB ram..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας παρακαλώ. Έχω πάρει το

http://www.geekbuying.com/item/CX-S806-Amlogic-S812-Quad-Core-2-0GHz-Android-4-4-TV-BOX-HDMI-HDD-Player-2G-8G-2-4G-5G-WIFI-XBMC-Bluetooth-DLNA-Miracast---Black-335339.html

Ανοίγω την σελίδα

http://livetv.sx/en/

Και μέσω του sopcast στο note 3, note 2 και note 10.1 2014 edition βλέπω κανονικά τους αγώνες. Στο tv box δεν μπορώ με τίποτα. Του έχω βάλει Adobe Flash player. Κάνω ακριβώς τα ίδια αλλά στο tv box δεν τα καταφέρνω. Δεν φορτώνει το link που του δίνω. Μόνο κάτι κινέζικες εκπομπές κατεβάζει το πρόγραμμα sopcast αλλά και πάλι εικόνα δεν έχω, μόνο ήχο. Τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Popcorn time υπάρχει και στο Android.. Έχουμε και λέμε.. Άμα θες μόνο να το χρησιμοποιείς για να βλέπεις ταινίες μέσω xbmc & popcorn , μπορείς να την κάνεις τη δουλειά αυτή και με κατι πολύ φτηνό, όπως με το MK808B Plus(30 ευρώ περίπου κοστίζει) ..Πιστεύω ότι οι επεξεργαστές με amlogic είναι καλύτεροι σε αποκωδικοποίηση στις ταινίες από ένα TV box που φοράει rk3288 και ας είναι πιο γρήγορος σε άλλα θέματα ο rockchip ..

Άμα έχεις σκοπό να δώσεις 100+ ευρώ και το θες αποκλειστικά για multi media κοίτα και σε amlogic s812 με 2GB ram..

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση. Το φθηνό που μου λες έχει τηλεκοντρόλ; Για ταινίες το θέλω πιο πολύ ναι, τώρα αν έχει και άλλα καλούδια δεν θα πω όχι.

 

Το ακριβό που μου είπες το βρήκα στο aliexpress με 75$ αυτό είναι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα λες για το CX-S806 Amlogic S812 ..δοκιμασμένο πάντως και με καλές κριτικές στα φόρουμ είναι αυτό MINIX NEO X8-H Plus Amlogic S812..Για το άλλο που σου είπα το φτηνό δεν έχει στο πακέτο που το αγοράζεις κοντρόλ αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εύκολα με ένα ασύρματο ποντίκι ...και κάποια στιγμή να αγοράσεις και ένα κοντρόλ άμα το έχεις ανάγκη..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα λες για το CX-S806 Amlogic S812 ..δοκιμασμένο πάντως και με καλές κριτικές στα φόρουμ είναι αυτό MINIX NEO X8-H Plus Amlogic S812..Για το άλλο που σου είπα το φτηνό δεν έχει στο πακέτο που το αγοράζεις κοντρόλ αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εύκολα με ένα ασύρματο ποντίκι ...και κάποια στιγμή να αγοράσεις και ένα κοντρόλ άμα το έχεις ανάγκη..

Στο MK808B Plus μπορω να κουμποσω ενα σκληρο 500gb που εχω? θα αναγνωριζει .mkv .subs κτλ;

 

Σε ακριβη λυση ειμαι αναμεσα στο MINIX NEO X8-H Plus Amlogic S812 και στο Rikomagic MK80 (Octa Core, 2GB DDR, 16GB storage) εχει δοκιμασει κανεις το τελευταιο?

Edited by DEADMAN
Link to comment
Share on other sites

To MK808B Plus έχει θύρα ethernet? Από φωτογραφίες που έχω δει στα description στι ebay δεν φαίνεται να έχει. Αν είναι έτσι τότε τι είδους αντάπτορα πρέπει να πάρω αν θέλω να το συνδέσω με το ρούτερ ενσύρματα?
Link to comment
Share on other sites

To MK808B Plus έχει θύρα ethernet? Από φωτογραφίες που έχω δει στα description στι ebay δεν φαίνεται να έχει. Αν είναι έτσι τότε τι είδους αντάπτορα πρέπει να πάρω αν θέλω να το συνδέσω με το ρούτερ ενσύρματα?

 

tv sticks

 

ΘΕΤΙΚΑ

 

1) τιμή ΜΚ808 PLUS http://www.gearbest.com/tv-box/pp_124593.html?gclid=Cj0KEQiA4OqnBRDAj9aazvPji9ABEiQANq28oPJFtPkcXlXlBCYgso5HSJ7vFnizELiQGj-9rHmtegcaAsew8P8HAQ

2) μέγεθος

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

 

1) έλλειψη θήρας ethernet (αγορά καλωδίου usb to ethernet http://www.ebay.com/itm/USB-2-0-to-fast-Ethernet-10-100-RJ45-Network-LAN-Adapter-Card-Dongle-100Mb-/281284286086?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item417dd99686 $2.33 )

2)έλλειψη τηλεκοντρόλ ( αγορά ασύρματου ποντικιού και πληκτρολογίου (θα πρέπει να υπάρχει οπτική επαφή με το stick αλλιώς ίσως χρειαστεί προέκτασή usb )ή τηλεκοντρολ ή air mouse http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-TSM-01-Air-Mouse---Keyboard-for-TV-Box---PC---Motion-Sensing-Games-317283.html $ 17 )

3) ανάπτυξη υψηλών θερμοκρασιών λόγω κατασκευής [μικρο μέγεθος] (ιδίως σε καποια παιχνίδια να αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες και σαν αποτέλεσμα να μην έχουμε μεγάλη διάρκεια ζωής του stick στο χρόνο)

Edited by timeout
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες οι παρατηρήσεις σου timeout!

Ως προς την τιμή το βρήκα ακόμα φθηνότερα εδώ:

http://www.geekbuying.com/Search/?keyword=mk808b+plus

Για air mouse δεν μου πάει να δώσω 17 ευρώ (τα θεωρώ πολλά σε σχέση με τα 30 που έχει το tv box). Αν δεν πιάσει το usb mouse που έχω θα δοκιμάσω με το κινητό και τις εφαρμογές που υπάρχουν για τηλεχειρισμό.

Για ethernet δεν ξέρω αν τελικά χρειαστώ, θα το δοκιμάσω με wifi αρχικά και ανάλογα με το αποτέλεσμα θα δω αν χρειάζεται ή όχι να κάνω ενσύρματη σύνδεση. Επειδή το box με βλέπω να το παίρνω από geekbuying, αν παραγγείλω μόνο τον αντάπτορα από ebay με τα 2,33$ (για Ελλάδα λέει free shipping), δηλαδή θα πληρώσω αυτά τα 2,33 και τίποτα άλλο? Αναρωτιέμαι τι κέρδος βγάζει ο πωλητής για ένα τόσο μικρό ποσό αφού επιβαρύνεται και τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει το usb mouse που εχεις γι' αυτή τη δουλειά. Αν έχεις τηλ. android, να βαλεις το yatse για τηλεκοντρολ του kodi.

Κάποιος μου είχε πει οτι επιδοτούνται για τις αποστολές από το κράτος τους και ειναι δωρεάν τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

επισης ειμαι σε διλημμα αναμεσα στο M8 S802 και στο CS918.Κλεινω προς το Μ8 αλλα εχω επιφυλαξεις μηπως καει ψιλομπαμ...Ποιο θα προτεινατε;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...