Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ohhhhhhhhhhhhh! :!: όντως 180 λέει, thanks... είχα καιρό να κάνω κανα dispute και δεν το είχε πάρει το μάτι μου, ούτε μου 'κοψε προφανώς να τσεκάρω εκεί :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια. θελω να κανω αγορα απο το vickmall 365$ εχω στο paypal balance 20 ευρω εκανα τα δολλαρια primary .την μετατροπη να την κανει η τραπεζα επισης.λοιπον οταν κανω την αγορα θα παρει και τα 20 που ειναι στο balance και τα υπολοιπα απο την καρτα ή πρεπει να κανω και κατι αλλο για να ξεφορτωθω το balance μου με αυτη την αγορα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια. θελω να κανω αγορα απο το vickmall 365$ εχω στο paypal balance 20 ευρω εκανα τα δολλαρια primary .την μετατροπη να την κανει η τραπεζα επισης.λοιπον οταν κανω την αγορα θα παρει και τα 20 που ειναι στο balance και τα υπολοιπα απο την καρτα ή πρεπει να κανω και κατι αλλο για να ξεφορτωθω το balance μου με αυτη την αγορα?

 

Θα παρει τα 20 ευρω που ειναι διαθεσιμα και τα υπολοιπα θα τα τραβηξει απο την καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο Everbuying.net στις 22/02/15 ενα τηλεφωνο. Δεν το εχουν στειλει και σε ερωτηση μου απαντησαν οτι δεν το εχουν και η να περιμενω η να παρω κατι αλλο. Τους λεω να μου δωσουν τα χρηματα μου πισω και κανουν οντως τον κινεζο! Δεν μου απαντουν. Στην περιπτωση αυτη ανοιγω κανονικα dispute στο paypal και αμεσως κλιμακωνω την διαφορα σε απαιτηση να μου δωσουν τα χρηματα μου?

Ευχαριστω.

 

Καποιος που μπορει να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

101% NAI, στα bold.

 

Ανοίγεις dispute για full refund, το κάνεις απευθείας claim (το pp συμβουλεύει γενικα να περιμένουμε 3ημερο από το dispute πριν το κανουμε claim, ώστε να δοθεί η ευκαιρία στον πωλητη να απαντήσει. Αλλά στην περίπτωση σου δεν χρειάζεται, αφού έχεις επικοινωνησει εκτός pp και σε γράφουν, το ίδιο θα κάνουν όσο το αφήνεις σε επίπεδο dispute. Οπότε πας κατευθείαν σε claim -στο οποίο μπαίνουν όρια ημερομηνίας που έχουν στη διάθεση τους να απαντήσουν*- και στην αιτιολογία, από τις επιλογές για τον λόγο της αναβαθμισης σε claim, επιλέγεις εκεί που λέει ότι δεν πιστευεις πως θα τα βρειτε κλπ, θα το δεις).

 

*Αν ακολουθήσουν την ίδια τακτική, λογικά θα εκμεταλλευτούν όλο το χρονικό διάστημα/όριο που θα έχουν, μέχρι να δώσουν απάντηση στο claim σου. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά να περιμένεις μέχρι να έρθει η σειρά σου να απαντήσεις (θα βλέπεις τις οδηγίες και ημερομηνίες στα ενημερωτικά που θα παίρνεις στο μέιλ από pp για το ανοιγμένο case, τα διαβαζουμε παντα προσεκτικά) και να ακολουθηθεί το ping-pong μέχρι να βγει η απόφαση του pp. (Eκτός αν γίνει κανα θαύμα και με το που δουνε claim σου κανουν το refund... αλλά συνήθως είναι αντι-κινέζικο το συγκεκριμενο σεναριο... Αν γίνει, παίξε κι ένα τζόκερ).

 

Αν μετά το άνοιγμα του claim επικοινωνήσουν μαζί σου εκτός pp, μέσω μέιλ, και σου πούνε "κλείστε το claim να σας κάνουμε refund", ΔΕΝ το δέχεσαι!. Όταν κλείνουμε ένα dispute ή claim, δεν μπορούμε να το ξανανοίξουμε. Αν το κάνεις, μετά μπορούν να κάνουν ότι θέλουν άσχετα με το τι σου υποσχέθηκαν.

 

Πιστεύω πως πέρα από την όποια χρονοκαθυστέρηση που μπορεί να σου κάνουν μέχρι να δώσουν τις απαντήσεις τους, θα λήξει ανώδυνα αφού δεν έχεις λάβει ποτέ προϊόν, οπότε δεν παίζουν ιστορίες με απόδειξη περί προβλήματος προϊόντος ή επιστροφή προϊοντος κλπ.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που μπορει να βοηθησει?

Πηγαινε στο paypal στη συγκεκριμένη συναλλαγή. Κατω κατω λέει ''resolution center'' Πατα πάνω εκεί και θα σε καθοδηγήσει

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος αν μπορω να συνδεσω την skrill Mastercard σε λογαριασμο paypal ωστε να φορτωνω απο σκριλ χρηματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γνωριζει καποιος αν μπορω να συνδεσω την skrill Mastercard σε λογαριασμο paypal ωστε να φορτωνω απο σκριλ χρηματα?

 

Γινετε.Στην αρχη οταν βαλεις τα στιχεια της καρτας σε κραταει ενα ευρω για να δει αν η καρτα δουλευει(το οπιο 1 ευρω στο επιστρεφει μετα απο 10 με 15 μερες πισω στον λογαριασμο skrill) και μετα αν θελεις επιβεβεωση της καρτας αλλα 1,5 ευρω για την επιβεβεωση(το οπιο παει στο υπολοιπο στο paypal)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα πειτε για το paypal που χρειαζεται να παω στο σαιτ να τους στειλω φωτο για μια αγορα που εκανα και ηταν μουφα..μου ζητανε φωτο απο το paypal αλλα δεν ξερω που πρεπει να τις ανεβασω η τις στειλω στο paypal.
Link to comment
Share on other sites

Γινετε.Στην αρχη οταν βαλεις τα στιχεια της καρτας σε κραταει ενα ευρω για να δει αν η καρτα δουλευει(το οπιο 1 ευρω στο επιστρεφει μετα απο 10 με 15 μερες πισω στον λογαριασμο skrill) και μετα αν θελεις επιβεβεωση της καρτας αλλα 1,5 ευρω για την επιβεβεωση(το οπιο παει στο υπολοιπο στο paypal)

Εκανα επιβεβαιωση και εχει δεσμευσει 1 λιρα αλλα εδω και μια εβδομάδα περιμενω να φανει η κινηση στο σκριλλ ωατε να βαλω τον 4ψηφιο κωδικο που θα γραφει στο πειπαλ. Εχει κανενας προσφατη εμπειρία για το ποσος χρονος χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι λινκ μεσα στη σελίδα του dispute, αλλά θυμαμαι και φαση από άλλο παιδί που δεν το έβρισκε εκει, οπότε δες αυτο κι αυτό, και 3ο ποστ εδώ, μήπως... Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Εκανα επιβεβαιωση και εχει δεσμευσει 1 λιρα αλλα εδω και μια εβδομάδα περιμενω να φανει η κινηση στο σκριλλ ωατε να βαλω τον 4ψηφιο κωδικο που θα γραφει στο πειπαλ. Εχει κανενας προσφατη εμπειρία για το ποσος χρονος χρειάζεται?

 

Αργουν πολλη στην skrill να βγαλουν τον κωδικο.10 με 15 μερες....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κανει μια παραγγελια απο coolicool ενα ulefone be one με paypal αλλα η συναλαγη δεν εγινε, γιατι? μηπως επειδη ζητησα να γινει η μετατροπη απο την τραπεζα μου!!!!

δεν εγινε γιατι ειναι κλειστες οι τραπεζες και θα γινει αυριο το πρωι?

καποιος απο εδω μεσα μου ειπε οτι ειναι καλυτερο την μετατροπη να την κανει η τραπεζα μου!!!

αν εκανα την αγορα με μετατροπη απο paypal θα την εκανε κανονικα γιατι εχω αγορασει πολλα πραγματα με την καρτα, απλα στην μετατροπη απο yahoo converter μου λεει 125 και κατι ψιλα ενω με το παυπαλ μου ζητανε 132 και ειναι μεγαλη η διαφορα

πληρωνω με prepaid πειραιως

ας με ενημερωσει οποιος ξερει

ευχαριστω

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος να μην γίνει η συναλλαγή είναι να μην έχεις αρκετό υπόλοιπο ( Αρκετό εννοώ 2 - 3 ευρώ περισσότερα από την αγορά)
Link to comment
Share on other sites

Αργουν πολλη στην skrill να βγαλουν τον κωδικο.10 με 15 μερες....

Το επιβεβαιωνω. Σμρ μετα απο 12 μερες ηρθε κ ο κωδικος. Ευχαριστώ για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος να μην γίνει η συναλλαγή είναι να μην έχεις αρκετό υπόλοιπο ( Αρκετό εννοώ 2 - 3 ευρώ περισσότερα από την αγορά)

εχω 620 ευρο μεσα και το τηλεφωνο εχει 140 δολλαρια:p

μηπως επειδη ειναι prepaid?

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει εδω και ενα χρονο. Εχω αγορασει πολλες φορες απο ebay με αυτη την καρτα.

 

Αυτο το μηνυμα βγαζει:

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-xxxx because it has been denied by the card issuer. We'll use your preferred back-up payment method to complete this transaction. Please continue with this back-up payment method or choose a different way to pay.

κι εγω εχω προβλημα με ρην καρτα, εκανα ολες τις ενεργειες για την αναβαθμιση της αλλα αγορες δεν μπορεσα να κανω.

 

Σε σχετικο μου ερωτημα στην paypαλ μου απαντησαν (τη δευτερη φορα) να αλλαξω κωδικο ασφαλειας και ερωτησεις ασφαλειας.

Το εκανα και παλι τιποτα:(

Εστειλα νεο ερωτημα και μου εδωσαν αυτη την απαντηση:

 

Dear ************************,

 

Thank you for contacting PayPal regarding issue with your payment. I’m happy to assist you today.

 

Mr. ********, I have reviewed your PayPal account and can see that your payment of $76.99 USD has been stopped by our internal security system.

 

To provide one of the safest online payment methods PayPal reviews every payment before it's approved. Occasionally, we may block the use of a particular card or your balance if there may be a higher-than-normal level of risk associated with the transaction.

 

When a payment is blocked, this is not a reflection of you or your account activities. Our internal security system is an automated system which reviews all of the details of every payment that is made through PayPal. It has been designed to recognise patterns that could result in buyer complaints, unauthorised claims or chargebacks. This is similar to the way your bank or credit card issuer approves transactions.

 

For fraud prevention reasons, I cannot see what aspect of this payment has caused our internal security system to intervene. Neither can I override or manually change the security settings to allow your payment to go through.

 

I can, however, give you advice on the steps you can take to reduce the chances that our internal security system will block any future payments.

 

We recommend that you Top Up your PayPal balance and then attempt to complete your payment once the funds have cleared to your account. As you have a Greek PayPal account, the bank account you use must also be registered in Greece for the Top Up to be successful. Here’s how to Top Up your PayPal balance:

 

Log in to your account at http://www.paypal.com/

Click ‘Top Up Account’ near the top of the page.

Click ‘Print transfer information’.

Go to your bank and initiate the transfer. You will need all of the information that you have printed out.

It may take 2 to 3 working days for the transfer to complete. We will email you when your PayPal account has received these funds. We do not charge any fees for topping up your PayPal account. You may wish to check with your bank to see if any bank fees apply.

 

Here are some things that you can do that may help:

 

Clear your cache and cookies or try a different web browser

Attempt to make the payment from a different card

Attempt to make the payment at a different time

Ensure that you are making your payment from your country of residence. If possible attempt to complete the payment from your home computer or the computer you most frequently use to access your PayPal account.

We regret any inconvenience this may have caused and we advise that you contact your seller and inform them why the payment has not been completed yet. If the seller accepts payments through PayPal they will be familiar with your situation.

 

I believe this information will be helpful in resolving your issue.

 

 

 

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

 

Sincerely,

Anna

 

PayPal

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...παιδια να ρωτησω κατι θελω...πρεπει απαραιτητα να κανεις link and confirm την καρτα που εχεις στο paypal η μπορεις να πληρωσεις και χωρις αυτη την διαδικασια? ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...παιδια να ρωτησω κατι θελω...πρεπει απαραιτητα να κανεις link and confirm την καρτα που εχεις στο paypal η μπορεις να πληρωσεις και χωρις αυτη την διαδικασια? ευχαριστω...

 

Καλο θα ηταν, να γινει. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε FoT1s απλα ρωταω αν χωρις αυτη τη διαδικασια μπορεις να κανεις συναλλαγες...σ'ευχαριστω πολυ...
Link to comment
Share on other sites

φιλε FoT1s απλα ρωταω αν χωρις αυτη τη διαδικασια μπορεις να κανεις συναλλαγες...σ'ευχαριστω πολυ...

 

Αν θυμαμε καλα αν δεν την κανεις μπορεις να κανεις αγορες μεχρι το ποσο των 2.500 ευρω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω 620 ευρο μεσα και το τηλεφωνο εχει 140 δολλαρια:p

μηπως επειδη ειναι prepaid?

 

Απο ολες της καρτες γινετε ακρι να ειναι visa,mastecard κ.α. Κανω πολλες αγορες με prepaid και εγω δεν εχω προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμε καλα αν δεν την κανεις μπορεις να κανεις αγορες μεχρι το ποσο των 2.500 ευρω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Απο ολες της καρτες γινετε ακρι να ειναι visa,mastecard κ.α. Κανω πολλες αγορες με prepaid και εγω δεν εχω προβλημα...

τελικα εκανα μια αγορα απο geekbying και μια απο aliexpress ολες κανονικα!!!!

εχω θεμα μονο με το coolicool τους εστειλα mail και περιμενω!!!!

τι μπορει να επαθε το κ@@@ σαιτ τι να πω!!

αυτο που μου βγαζει ειναι please check adrees αλλα εχω κανει πολλες αγορες απο coolicool χωρις προβλημα!!!

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...