Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Έχω εδώ και λίγες μέρες στα χέρια μου και το note 4 στην 8πύρινη versionτου.

Απλά να πω πως είναι η καλύτερη κάμερα σε Android που έχω δει ποτέ. Με εξαίρεση το οπτικό του k zoom που είχα πριν.

Σε σχέση με το S5 επίσης είναι σαφώς ανώτερο ενώ με το note 3 είναι απλά αλλού!

Δεν έχει τις ρυθμίσεις που έχουν τα lumia(1020 π.χ.)αλλά σε ευκολία άνοιγμα, εστίαση αποθήκευση είναι πύραυλος.

Στο δε αποτέλεσμα πολύ πολύ κοντά πλέον.

Προσοχή, εγώ μιλάω πάντα για συνθήκες καθημερινότητας, βγάζω το κινητό, επιλέγω θέμα, εστιάζω, βγάζω φώτο, και όχι για συνθήκες ειδικές όπως με τρίποδα ή κρατάω την αναπνοή μου μέχρι να σκάσω! :)

Στα εξωτερικά είναι κορυφαίο, στα δε εσωτερικά πολύ μεγάλη βελτίωση που δε τη περίμενα.

Και όλα τα επιλέγει μόνο του, ούτε καν night Mode δεν έχει.

Και παραμένει ταχύτατο.

Αν είναι έτσι αυτό τότε με το S6 θα πρέπει να περιμένουμε πραγματικά κορυφαία πράγματα παντού ειδικά αν αληθεύει ότι θα έχει κ f 1.9

Όποιο παιδί θέλει (Γιώργος(daemon),Κώστας(keras),Τάσος (moralas) κ όποιος άλλος θέλει βέβαια, κανονίζουμε μια μέρα αυτή τη βδομάδα για καφέ στο μόλ και να τα δούμε όλα από κοντά.

Εγώ πάντως που βλέπω στο PC της ίδιες φωτογραφίες που είχα τραβήξει με ότι κινητό είχα (περιλαμβανομενου των 1020 808 k zoom S5 και όλα τα top γενικά εκτός htc) βλέπω ότι με το note 4 το Android αποκτά επιτέλους σοβαρή κάμερα.

 

Μανο καταρχας καλοριζικο το εργαλειο. Περα απο την εξαιρετικη καμερα που εχει (θεωρω την καλυτερη σε android), ειναι και εξαιρετικη συσκευη αν καποιος θελει phablet. Εξαλλου στο ειχα ξαναπει οτι αυτο και το nexus 6 ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θες. ;)

Ευχαριστως να βρεθουμε για καφεδακι και να κανουμε συγκριτικο, θα ηθελα πολυ να το δω διπλα στο 1020 γιατι το συγκριτικο που εκανα εγω στο media, ηταν φυσικα μικρο και χωρις ιδιαιτερο συμπερασμα. Θεωρω οτι ισως ειναι η μονη συσκευη που πλησιαζει τοσο το 1020 χωρις να κανεις θυσιες στα υπολοιπα (specs συσκευης).

Θα χαρω επισης να μου στειλεις δειγματα στο email να τα δω. :)

Καλοριζικο και παλι!

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα πέσουν κεφάλια με τις νέες ναυαρχίδες των εταιριών... Αναμένω σφαγή εδώ μέσα... Φυσικά όλα εκτός του γούστου μου, μιάς και περιμένω z4compact μπας και δω το φως του πολιτισμού με αξιοπρεπή κάμερα.

 

Mακαρι, αν και δυστυχως μεχρι στιγμης η sony λογω αλγοριθμων δεν εχει δειξει τα καλυτερα αποτελεσματα στην σειρα z...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

G3, σημερα το απογευμα, κοντρα στον ελαχιστο ηλιο που ειδαμε.

 

16479405167_77f49856fe_z.jpg

 

Μέχρι και για wallpaper πάει.....!!!!!!!!;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

G3, σημερα το απογευμα, κοντρα στον ελαχιστο ηλιο που ειδαμε.

 

16479405167_77f49856fe_z.jpg

Φοβερή φωτογραφία!

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Θα πέσουν κεφάλια με τις νέες ναυαρχίδες των εταιριών... Αναμένω σφαγή εδώ μέσα... Φυσικά όλα εκτός του γούστου μου, μιάς και περιμένω z4compact μπας και δω το φως του πολιτισμού με αξιοπρεπή κάμερα.

 

Moralas, μην περιμένεις κάτι το ιδιαίτερο από Sony... Θα σου πρότεινα να πάρεις μια οποιαδήποτε συσκευή που θα σε βολέψει, χωρίς να κοιτάξεις την κάμερα, και να έχεις για φωτογραφική το 808. Έτσι κι αλλιώς κανένα δεν πρόκειται να το ξεπεράσει, τουλάχιστον όχι από τους συνήθεις υπόπτους... Προσωπικά περιμένω από Κινέζους βελτίωση, μιας και χρησιμοποιούν φυσικούς αλγορίθμους σε αντίθεση με την πλειοψηφία, καθώς και από κανέναν διαδοχο του CM1, με ενδιάμεσους αλγορίθμους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Razor, ωραία φωτό, πραγματικά για wallpaper ή cardpostal! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αλγόριθμους τι μπορεί να κάνει ένας φακός σαν αυτούς της Sony?

Δύο λύσεις υπάρχουν. Η πας σε τεράστιο φακό αλλά Nokia η παλεύεις με τους αλγόριθμους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

G3, σημερα το απογευμα, κοντρα στον ελαχιστο ηλιο που ειδαμε.

 

16479405167_77f49856fe_z.jpg

 

Μη ψαρωνετε...η φωτογραφια ειναι επεξεργασμενη.

Δεν υπαρχει κινητο που να βγαζει τετοια φωτογραφια...ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Μη ψαρωνετε...η φωτογραφια ειναι επεξεργασμενη.

Δεν υπαρχει κινητο που να βγαζει τετοια φωτογραφια...ακομη.

 

Πράγματι έχει πέσει photoshop απ ότι δείχνει το exif

Μπορούμε να έχουμε την κανονική;

Link to comment
Share on other sites

Μη ψαρωνετε...η φωτογραφια ειναι επεξεργασμενη.

Δεν υπαρχει κινητο που να βγαζει τετοια φωτογραφια...ακομη.

 

Μην φας εχουμε κοτοσουπα, μονο resize τιποτα αλλο. ;)

 

Και να συμπληρωσω, με jpeg ουτε που ασχολουμαι, μονο raw επεξεργαζομαι και μονο απο ψηφιακες, οσο για το photoshop, η μιση φωτογραφια, κυριως σε advance επιπεδο και σε επαγγελματικο, ειναι η ψηφιακη επεξεργασια.

Edited by RaZoR333
Link to comment
Share on other sites

z3 compact

ρυθμισεις ολες αυτοματες

με την μαμα καμερα

http://i103.photobucket.com/albums/m143/gsa1967/DSC_0015_zps3hw8a6ao.jpg

 

με open camera

 

http://i103.photobucket.com/albums/m143/gsa1967/IMG_20150207_125915_zpsoakadsn8.jpg

 

me open camera μεσα απο τζαμαρια

 

http://i103.photobucket.com/albums/m143/gsa1967/IMG_20150221_175150_zpss1vnkjxj.jpg

Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνω...ακομα και η καλυτερη φωτο θελει επεξεργασια.Ουτε σε κατηγορησα που την επεξεργαστηκες.

Απλα καλα θα ειναι να το αναφερουμε ...γιαιτ θα παει ο αλλος να τραβηξει με το g3 και θα λεει εγω γιατι δεν μπορω να βγαλω τετοιες φωτο.

 

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα, η φωτογραφια που βλεπεις ΔΕΝ ειναι επεξεργασμενη, την εχω κανει resize απο 10mp σε 2mp, γιατι ετσι και αλλιως απο εκει και πανω το g3, οπως και τα περισσοτερα κινητα, βγαζουν μια μεγενθυμενη θολουρα, επισης δεν θεωρω, οτι τα περισσοτερα jpeg που βγαζουν σχεδον ολα τα κινητα, εχουν και καποιο ιδιαιτερο ζουμι να βγαλουν στο photoshop, συνηθως ειδη ειναι τοσο επεξεργασμενα απο την ιδια συσκευη, που μαλλον θα την καψεις τελειως την φωτογραφια στο photoshop. Το μονο κινητο που αξιζε για επεξεργασια στο photoshop ειναι το 1020 που δινει raw αρχειο και εχει και σχετικα καλο dynamic range.

 

Οριστε και η φωτο στα 10mp, φυσικα και δεν αλλαξε τιποτα και προσωπικα, ποιοτικα δεν την θεωρω καλη, μακαρι να ειχα την ψηφιακη μου εκεινη την στιγμη, αλλα πολλες φορες το θεμα και η εμπνευση στο καδραρισμα ειναι που βοηθαει και οχι το μεσο:

 

http://i1372.photobucket.com/albums/ag340/razorh333/20150301_173908_HDR_zps0iqzofg5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δοκιμάσει το Lenovo vibe z2 pro ? Τί λέει απο φώτο ?
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δοκιμάσει το Lenovo vibe z2 pro ? Τί λέει απο φώτο ?

Το ίδιο είχα ρωτήσει πριν λίγο καιρό, οι κάτοχοι του στο επίσημο θέμα της συσκευής μιλάνε για "φοβερή κάμερα", και πολλά review είναι πολύ θετικά. Βέβαια δεν έχει ανέβει εδώ κανένα δείγμα τόσο καιρό.

 

 

 

EDIT : μας άκουσε η lenovo.... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411939

Με αυτή την τιμή, κάποιος τολμηρός από εδώ μέσα?

Edited by teotsi

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο από τον paok περιμένω απάντηση σε προηγούμενη ερώτηση που έκανα για το τελευταίο συγκριτικό 1020 vs 930.. αν χρησιμοποιήθηκαν διαφορετικές ρυθμίσεις όσον αφορά την αντίθεση των χρωμάτων για το 930 διότι έχουν βγει πιο σκοτεινές από το 1020, ενώ μέχρι τώρα βλέπαμε φωτεινότερες.. Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δοκιμάσει το Lenovo vibe z2 pro ? Τί λέει απο φώτο ?

 

Εχω ακουσει και εγω καλα λογια αλλα θα ηθελα να την δω σε δραση. Ωραια συσκευη αν και λιγο τσιμπιμενη ακομα.

Ο κινεζος γενικοτερα εχει κερδισει επικινδυνα εδαφος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα, η φωτογραφια που βλεπεις ΔΕΝ ειναι επεξεργασμενη, την εχω κανει resize απο 10mp σε 2mp, γιατι ετσι και αλλιως απο εκει και πανω το g3, οπως και τα περισσοτερα κινητα, βγαζουν μια μεγενθυμενη θολουρα, επισης δεν θεωρω, οτι τα περισσοτερα jpeg που βγαζουν σχεδον ολα τα κινητα, εχουν και καποιο ιδιαιτερο ζουμι να βγαλουν στο photoshop, συνηθως ειδη ειναι τοσο επεξεργασμενα απο την ιδια συσκευη, που μαλλον θα την καψεις τελειως την φωτογραφια στο photoshop. Το μονο κινητο που αξιζε για επεξεργασια στο photoshop ειναι το 1020 που δινει raw αρχειο και εχει και σχετικα καλο dynamic range.

 

Οριστε και η φωτο στα 10mp, φυσικα και δεν αλλαξε τιποτα και προσωπικα, ποιοτικα δεν την θεωρω καλη, μακαρι να ειχα την ψηφιακη μου εκεινη την στιγμη, αλλα πολλες φορες το θεμα και η εμπνευση στο καδραρισμα ειναι που βοηθαει και οχι το μεσο:

 

Θεωρω οτι ειναι μια χαρα η φωτο σου και πολυ καλη. Αυτο που επρεπε να κανει το εκανε και με πολυ καλο αποτελεσμα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο από τον paok περιμένω απάντηση σε προηγούμενη ερώτηση που έκανα για το τελευταίο συγκριτικό 1020 vs 930.. αν χρησιμοποιήθηκαν διαφορετικές ρυθμίσεις όσον αφορά την αντίθεση των χρωμάτων για το 930 διότι έχουν βγει πιο σκοτεινές από το 1020, ενώ μέχρι τώρα βλέπαμε φωτεινότερες..

 

Εχεις δικιο...ξεχασα να απαντησω.Του 930 ειναι τραβηγμενες με την παλια nokia camera που υπαρχει μονο στη Lumia Cyan.

Και ναι οντως εχουν βγει ελαφρως πιο σκοτεινες του 930 ...πραγμα που ειναι αξιοσημειωτο. Σε ολα τα βραδυνα συγκριτικα που εχω κανει αναμεσα σε 1020 και 930...παντα το 930 δινει πιο φωτεινες φωτογραφιες.Το μονο που μπορω να υποθεσω εδω ειναι οτι εχω κανει touch focus σε διαφορετικα σημεια στα δυο κινητα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι μια χαρα η φωτο σου και πολυ καλη. Αυτο που επρεπε να κανει το εκανε και με πολυ καλο αποτελεσμα.

 

Αυτο που κανει καλα το g3, με hdr ειναι να πιανει τον μεσαιο τονο του γκρι, αν δεις σε αυτην την φωτο το ιστογραμμα ειναι σχεδον στην μεση, αν σε αρεσει ομως να ειναι στην μεση. Αλλα στην θερμοκρασια λευκου και στα χρωματα ειναι off, γιαυτο και το εξωπραγματικο κιτρινο, οπως επισης η αναλυση/ευκρινεια ειναι πολυ χαμηλη, καλη μονο για την μικρη οθονη του κινητου.

 

Εγω θα την ηθελα ετσι αυτη την φωτο.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν μηνύματα.

Αν υπάρχουν αμφιβολίες για την αυθεντικότητα κάποιων φωτογραφιών μπορείτε να το αναφέρετε είτε σε εμένα είτε σε κάποιον super moderator του forum. Δεν είστε εδώ για να κρίνεται την προσωπική δουλειά των άλλων. Ο τίτλος είναι ξεκάθαρος και οποιαδήποτε άλλα σχόλια είναι περιττά.

 

Νομίζω ότι κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται την δική τους προσβολή προς τους άλλους και ξαφνιάζονται αν τους προσβάλει μετά αυτός ο άλλος! :down:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα ρωτήσει πριν λίγο καιρό, οι κάτοχοι του στο επίσημο θέμα της συσκευής μιλάνε για "φοβερή κάμερα", και πολλά review είναι πολύ θετικά. Βέβαια δεν έχει ανέβει εδώ κανένα δείγμα τόσο καιρό.

 

 

 

EDIT : μας άκουσε η lenovo.... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411939

Με αυτή την τιμή, κάποιος τολμηρός από εδώ μέσα?

 

Εγώ το πήρα σήμερα τελικά το Lenovo Vibe Z2 pro. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο ...αλλα δεν είμαι και πολύ έμπειρος. Θα ανεβάσω πρώτα στο auto και μετά θα προσπαθήσω και στο manual mode.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα σήμερα τελικά το Lenovo Vibe Z2 pro. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο ...αλλα δεν είμαι και πολύ έμπειρος. Θα ανεβάσω πρώτα στο auto και μετά θα προσπαθήσω και στο manual mode.

 

την ημερα βγαλε με HDR εξω σε τοπια.

Link to comment
Share on other sites

Μία πρωινή όπως ξημέρωνε

WP_20150303_06_29_34_Raw

Ωραία και δύσκολη φωτό. Η αντίθεση φωτός πάντα δυσκολεύει την κατάσταση, αλλά τα φώτα εδώ βοήθησαν αρκετά. Θα μπορούσε ίσως να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά σαν σύνολο μια χαρά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και δύσκολη φωτό. Η αντίθεση φωτός πάντα δυσκολεύει την κατάσταση, αλλά τα φώτα εδώ βοήθησαν αρκετά. Θα μπορούσε ίσως να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά σαν σύνολο μια χαρά.

 

Συμφωνώ και πιο πολύ γι αυτό την ανέβασα, μπορεί να μην έπιασε πολύ λεπτομέρεια αλλά κατάφερε να βγάλει ακριβώς τησ συνθήκες που επικρατούσαν εκείνη την ώρα.. Ϊσως εάν έβαζα αλη ταχύτητα κλείστρου να έπιανε περισσότερη λεπτομέρεια αλλά αυτή ήταν πιο ρεαλιστική και μου άρεσε! Έβγαλα και μια ίδια με hdr (rich capture) αλλά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα..

 

Και μια απογευματινή μιας και είχε κέφια ο καιρός σήμερα! WP_20150303_06_27_45_Rich με rich capture

Edited by asamoa1
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...