Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω drain από mobile radio active, αλλά μόνο όταν δεν είμαι σε WiFi και παίρνω δεδομένα από κινητή τηλεφωνία.

 

 

Όσον αφορά τις ρομ. Δεν βλέπω πολύ κίνηση στο XDA σαν τα παλιά nexus. Liquidsmooth έχω ξεχάσει από ποτέ έχει να αναβαθμιστεί. Η chroma μόνο έχει προς το παρόν συχνά update και ωραίες προσθήκες. Έχω βάλει και xposed με gravity box και θέμα μέσω layers και γίνεται χαμός αν κανω factory reset και πάω σε άλλη ρομ. Θέλει στήσιμο από την αρχή.

Είναι και αρκετές cm roms, με καλούς developers που τις υποστηρίζουν αλλά δεν είμαι εγώ πολύ του cyanogen.

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω drain από mobile radio active, αλλά μόνο όταν δεν είμαι σε WiFi και παίρνω δεδομένα από κινητή τηλεφωνία.

 

 

Όσον αφορά τις ρομ. Δεν βλέπω πολύ κίνηση στο XDA σαν τα παλιά nexus. Liquidsmooth έχω ξεχάσει από ποτέ έχει να αναβαθμιστεί. Η chroma μόνο έχει προς το παρόν συχνά update και ωραίες προσθήκες. Έχω βάλει και xposed με gravity box και θέμα μέσω layers και γίνεται χαμός αν κανω factory reset και πάω σε άλλη ρομ. Θέλει στήσιμο από την αρχή.

Είναι και αρκετές cm roms, με καλούς developers που τις υποστηρίζουν αλλά δεν είμαι εγώ πολύ του cyanogen.

 

μα ναι και εγώ όταν ανοίγω mobile data έχω drain έχεις καταλάβει αν είναι από ένα app η από όλα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ότι τραβάει περισσότερο data, εκεί τραβάει πολύ και το mobile radio active. Μόνο το WiFi μας σωνει.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ότι τραβάει περισσότερο data, εκεί τραβάει πολύ και το mobile radio active. Μόνο το WiFi μας σωνει.

 

με chrome το είχα αυτό το πρόβλημα με dolphin δεν το έχω

Link to comment
Share on other sites

Μιασ και επιβάλλονταν ένα factory reset, σήμερα πήγα σε terminus που πρότεινε και παραπάνω ο stef08. Το πρώτο που παρατήρησα σίγουρα, είναι πως ο κερνελ που χρησιμοποιεί η ρομ σε σχέση με τον lean που είχα σχεδόν πάντα, δεν ανεβάζει σχεδόν καθόλου θερμοκρασία το τηλέφωνο όταν φορτίζει. Με τον lean έπαιρνε φωτιά το τηλέφωνο στην φόρτιση μόλις το χρησιμοποιούσα. Δεν ξέρω αν ειχα κάποιο πρόβλημα εγώ η αν είναι γενικό.

 

Εγώ το mobile radio active το έχω αρκετά με tapatalk, Facebook και γενικά σε όποια εφαρμογή μπαίνω και τραβάει -αρκετα - δεδομένα κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα συμβαίνει αυτό με τον lean, πάντως μακράν ο πιο αποδοτικος, σταθερός, και customized κερνελ για εμένα ήταν ο στοκ της dirty unicorns κρίμα που η εν λόγο ρομ δεν είναι rro friendly δεν θα έφευγα από αυτή

Αυτες τις μέρες δοκιμάζω την Purity και έχω να πω ότι χωρίς να έχει τα πολλά μπιχλιμπιδια των άλλων ρομ είναι πολύ σταθερή και γρήγορη

Edited by Stef08
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα συμβαίνει αυτό με τον lean, πάντως μακράν ο πιο αποδοτικος, σταθερός, και customized κερνελ για εμένα ήταν ο στοκ της dirty unicorns κρίμα που η εν λόγο ρομ δεν είναι rro friendly δεν θα έφευγα από αυτή

Αυτες τις μέρες δοκιμάζω την Purity και έχω να πω ότι χωρίς να έχει τα πολλά μπιχλιμπιδια των άλλων ρομ είναι πολύ σταθερή και γρήγορη

 

purity εννοεις την euphoria?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου Purity εννοώ την Purity μπορείς να την βρεις στο g+

https://plus.google.com/communities/105581179951601265485/stream/2c641bc0-da89-42b6-8ee8-eb349c45fc91

Edited by Stef08
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

.... Έχω βάλει και xposed με gravity box ....

 

Βγήκε xposed για lollipop?? Έχω μέρες να διαβάσω σχετικά.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες, υπάρχει καμιά δυνατότητα να εμπλουτιστεί το λεξικό του Keyboard στο nexus?

To Google Keyboard έχει μεγάλη έλλειψη σε κλίσεις λέξεων και δεν λειτουργεί καλά το gesture typing (swype)

Αντιθέτως, όταν του πατάω το μικρόφωνο που έχει, αναγνωρίζει με φωνή σχεδόν τα πάντα

Σε HTC που είχα, το πληκτρολόγιο της HTC είχε όλες τις λέξεις. υπάρχει καμιά δυνατότητα να εξαγάγει κανείς το dictionary και να το βάλει ως add-on dictionary ή personal dictionary στο google keyboard?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δεν το Έψαξα και πολύ από την στιγμή που το swype στα ελληνικά δεν μου λειτουργούσε έφυγε...
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Βίντεο για μείωση της ανάλυσης την οθόνης του τηλεφώνου από quad hd, σε full hd η και hd. Απαραίτητο το ρουτ.

 

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο για μείωση της ανάλυσης την οθόνης του τηλεφώνου από quad hd, σε full hd η και hd. Απαραίτητο το ρουτ.

 

 

Να σαι καλά!! έφυγε αυτή η αλλαγή και θα γίνει με το που το λάβω!!!! τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αναρωτιέμαι πόσο χρόνο θα μας δώσει σε on screen use

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια σε επιδόσεις σίγουρα δεν είδα διαφορά. Σε μπαταρία ακόμα δεν ξέρω, θα δείξει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια σε επιδόσεις σίγουρα δεν είδα διαφορά. Σε μπαταρία ακόμα δεν ξέρω, θα δείξει.

 

Σε επιδόσεις τι διαφορά να δούμε? το κινητό πετάει... Σε μπαταρία θα φανεί...

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Σε επιδόσεις το πολύ πολύ να δεις λίγο μεγαλύτερο νούμερο στα benchmarks
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Resurrection remix+ lean kernel 1.16 + ανάλυση fhd.

 

Μια ώρα μόνο σε δεδομένα σήμερα χωρίς πολύ χρήση, και όλη την υπόλοιπη ώρα μόνο WiFi και χρήση tapatalk, Facebook, και όλα αυτά. Γενικά όλη μέρα με χαλιά σήμα. Νομίζω όμως κάτω από 50% πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία. Δηλαδή δεν θα φτάσει screen on time 5-5.30 ώρες πιστεύω.

 

Βραδινά αποτελέσματα. Ξαναλέω, σε δεδομένα το κινητό ήταν 1,30 ώρα περίπου χωρίς ιδιαίτερη χρήση. Όλη μέρα σε WiFi με χαλιά σήμα κινητής όμως. (συγνώμη για το διπλό ποστ, απλά στο παραπάνω δεν μου δείχνει τις εικόνες στο tapatalk και αν το επεξεργαστώ θα γίνει μπέρδεμα). Δεν ξέρω σε τι ποσοστό αυτός ο χρόνος sot, οφείλεται στην αλλαγή της ανάλυσης της οθόνης σε fhd.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Βραδινά αποτελέσματα. Ξαναλέω, σε δεδομένα το κινητό ήταν 1,30 ώρα περίπου χωρίς ιδιαίτερη χρήση. Όλη μέρα σε WiFi με χαλιά σήμα κινητής όμως. (συγνώμη για το διπλό ποστ, απλά στο παραπάνω δεν μου δείχνει τις εικόνες στο tapatalk και αν το επεξεργαστώ θα γίνει μπέρδεμα). Δεν ξέρω σε τι ποσοστό αυτός ο χρόνος sot, οφείλεται στην αλλαγή της ανάλυσης της οθόνης σε fhd.

 

Εγώ πάντως (ελαττωματικό μοντέλο ειχα, μου το άλλαξαν και το περιμένω από μέρα σε μέρα), πάνω απο 4 ώρες sot δεν έβγαζα. Και με greenify να τρέχει.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανένας την nx6 rom?https://nxrom.us/n6.html στο nexus 5 που την χρησιμοποιούσα ήτανε από τις καλύτερες και μπήκα σήμερα και είδα ότι υποστηρίζει και το nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Οχι εγώ αλλά βλέπω από τα changelogs ότι είναι σε πρώιμο στάδιο ακόμη σήμερα έβαλα PAC ROM και πάει πολύ καλά
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Οχι εγώ αλλά βλέπω από τα changelogs ότι είναι σε πρώιμο στάδιο ακόμη σήμερα έβαλα PAC ROM και πάει πολύ καλά

 

Παιδια μια ερωτηση,τωρα που με το καλο θα βγει και η 5.1 σε custom,θα μπορεσουμε να την περασουμε απευθειας απο recovery ενω ειμαστε ακομα στην 5.0.1 ή θα χρειαστεί πρώτα να βάλουμε την στοκ 5.1 και μετα διαδικασία ξεκλειδωματος κτλ?!

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ παρομοια Ερώτηση με drake19.

 

Αρχίζουν και κυκλοφορούν σιγά σιγά rom previews της 5.1. Πρώτα γράφουν ,φλασαρουμε bootloader+radio. Αυτό γίνεται μέσω recovery η κάπως αλλιώς; και όταν γίνει, σβήνονται τα πάντα, και το internal storage;

 

Με λίγα λόγια , όποιος έχει ασχοληθεί και έχει όρεξη, ας γράψει λίγο αναλυτικά τα βήματα μέχρι το σημείο που φλασαρουμε την ρομ !

 

ΥΓ. διαβάζω αρκετά παράπονα από αυτούς που φλασαραν το καινούριο radio. Οι εισερχόμενες κλησεις,λενε,ακούγονται μόνο από τα ηχεία και όχι από το ακουστικό.

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ παρομοια Ερώτηση με drake19.

 

Αρχίζουν και κυκλοφορούν σιγά σιγά rom previews της 5.1. Πρώτα γράφουν ,φλασαρουμε bootloader+radio. Αυτό γίνεται μέσω recovery η κάπως αλλιώς; και όταν γίνει, σβήνονται τα πάντα, και το internal storage;

 

Με λίγα λόγια , όποιος έχει ασχοληθεί και έχει όρεξη, ας γράψει λίγο αναλυτικά τα βήματα μέχρι το σημείο που φλασαρουμε την ρομ !

 

ΥΓ. διαβάζω αρκετά παράπονα από αυτούς που φλασαραν το καινούριο radio. Οι εισερχόμενες κλησεις,λενε,ακούγονται μόνο από τα ηχεία και όχι από το ακουστικό.

 

μεσω twrp περνάς τον bootloader και το radio και μετα περνάς την 5.1 rom που θέλεις,το internal storage δεν έχει καμια σχέση και αν δεν το επιλέξεις εσύ να γίνει φορμάτ δεν θα χαθεί τιποτα,τώρα εγώ από χθες το πρωί εχω φλασαρει μια stock rom 5.1 δεν ειχα κανενα πρόβλημα ουτε με κλήσεις ουτε με ιντερνετ με το καινουργιο radio

Link to comment
Share on other sites

μεσω twrp περνάς τον bootloader και το radio και μετα περνάς την 5.1 rom που θέλεις,το internal storage δεν έχει καμια σχέση και αν δεν το επιλέξεις εσύ να γίνει φορμάτ δεν θα χαθεί τιποτα,τώρα εγώ από χθες το πρωί εχω φλασαρει μια stock rom 5.1 δεν ειχα κανενα πρόβλημα ουτε με κλήσεις ουτε με ιντερνετ με το καινουργιο radio

Δηλαδή το zip που κατεβάζεις, που έχει μέσα και radio και bootloader, το φλασαρεις όπως ειναι απευθειας μέσω twrp σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...