Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξανα μανα μπραβο στην frog. Μονο μην μας αυξησει την τιμη. :p

 

 

 

Ξαναδιαβασε τι εγραψες γιατι δεν βγαινει νοημα. Τι διαφορα εχει το ενα με το αλλο που λες; Το εκαναν αντιστοιχα και στα αλλα πακετα και ετσι καταλαβες οτι διπλασιαζουν το πακετο και δεν δινουν απλα 60' στο 60M;

 

Βασικά αυτό που εννοεί φίλε, είναι ότι απλά με την αγορά του πακέτου σου δίνουν ένα ακόμα πακέτο δώρο! Δεν είναι 60' + 60' όπως πχ με το online bonous της Q που στα 60' σου κάνει δώρο άλλα 40'. Επίσης η προσφορά είναι μέχρι 8/2 οπότε δεν θα παίξει αύξηση λογικά.. Όσο υπάρχει η Q θα υπάρχει και ο βάτραχος απλά με ελάχιστα μειωμένες παροχές (βλέπε στα 3€/60' αντί για 100' και με πρώτη ανανέωση του μήνα 10€ 500ΜΒ αντί για με online ανανέωση 1000ΜΒ), γιατί πολύ απλά έχει λίγο καλύτερο σήμα! Πάντως έχω να πω μπράβο στην φρογκ γιατί τελευταία άρχισαν να κάνουν δωράκια (που δεν έκαναν ποτέ) ενώ ο ανταγωνιστής Q κάνει συχνά πυκνά. Πριν 2 βδομάδες μου έδωσαν 60' δώρο για μια βδομάδα όμως, και τώρα αυτό το οποίο ισχύει για ένα μήνα (το αναφέρει στο 1330).

 

@kostas_v : Συμφωνώ απόλυτα φίλε ότι πρέπει να αρχίσουν να αναγράφουν και τα δευτερόλεπτα, απλά όσα παραπάνω ζητάμε, τόσο μεγαλύτερες τιμές θα έχουμε στα πακέτα... Για να κάνεις online site για ανανεώσεις, και να αλλάξεις το σύστημα ανταλλαγής sms χρειάζονται φράγκα και διαφήμιση τα οποία τα χρεώνεται ο καταναλωτής! Δεν είναι τυχαίο πως και η Q αύξησε τις χρεώσεις και τα πακέτα της, όταν έκανε καινούριο το site της.. Οπότε ας μείνει ελαφρώς απαρχαιωμένος ο βάτραχος, και ας έχουμε φτηνές τιμές! :)

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν πολύ σαφής στο τι έγραψα. Απο εκεί και πέρα εάν κάποιος/κάποια δεν το αντιλαμβάνεται, πολύ ευχαρίστως να το εξηγήσω ξανά. Πάμε λοιπόν. Η Cosmote σου αναφέρει εάν αγοράσεις πακέτο 60' σου δίνει δώρο ένα δεύτερο πακέτο, συνεπώς ισχύουν τα χαρακτηριστικά του πακέτου και στο δώρο, ήτοι 3€ 120' προς όλους.Αντίθετα, έχει υπάρξει περίπτωση κατά την οποία έδινε δώρο 60' προς όλους το οποίο όμως ήταν bonus και είχε ελάχιστη χρέωση 3' ανά κλήση και διάρκεια 15 ημέρες (συνεπώς δεν έχει τα χαρακτηριστικά του πακέτου), αν δεν κάνω λάθος τον Μάρτιο του 14 είχε γίνει αυτό, κάτι που δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση. Πιστεύω να είναι κατανοητό αυτή τη φορά.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ θετική κίνηση απο τη Cosmote.

 

Ησουν τοσο σαφης προηγουμενως που αυτο με το bold το υπονοουσες στο προγενεστερο μηνυμα σου; :wacko: Ειπες χαρακτηριστικα "δεν είναι 60' δώρο" και πρεπει ο αλλος να μυρισει τα νυχια του και να καταλαβει οτι σκεφτοσουν τα προηγουμενα δωρα και οτι τα συγκρινες μεταξυ τους και για αυτο το λογο δεν ονομαζεται "60' δώρο" το παρον; :X Γιατι εσυ στο μυαλο σου το εχεις οτι οταν η frog εδινε δωρο 60min, τοτε ειχαν ελαχιστη χρεωση 3min και αρα αυτο δεν το λες "60 δωρο"! Μιλαμε για ΤΗΝ σαφηνεια.

 

Βασικά αυτό που εννοεί φίλε, είναι ότι απλά με την αγορά του πακέτου σου δίνουν ένα ακόμα πακέτο δώρο! Δεν είναι 60' + 60' όπως πχ με το online bonous της Q που στα 60' σου κάνει δώρο άλλα 40'...

 

Μα γιατι φιλε μου τι διαφορα εχει; Δηλαδη σε τι θα διεφερε η Q αν εδινε 60'+60' απο το παρον δωρο της frog; Θα κολλησουμε στο πως θα το διατυπωσουμε δηλαδη στο αν δινει στο ενα δωρο αλλο ενα πακετο ενω στο αλλο +60'; παρολο που και στα δυο εχουν ελαχιστη χρεωση 1sec με χρονικη διαρκεια το μηνα; Με την τελευταια διευκρινηση του Tasos30 οτι στο παρελθον εδινε 60' αλλα υπο αλλους ορους, αυτο τοτε ναι εχει διαφορα.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

@kostas_v : Συμφωνώ απόλυτα φίλε ότι πρέπει να αρχίσουν να αναγράφουν και τα δευτερόλεπτα, απλά όσα παραπάνω ζητάμε, τόσο μεγαλύτερες τιμές θα έχουμε στα πακέτα... Για να κάνεις online site για ανανεώσεις, και να αλλάξεις το σύστημα ανταλλαγής sms χρειάζονται φράγκα και διαφήμιση τα οποία τα χρεώνεται ο καταναλωτής! Δεν είναι τυχαίο πως και η Q αύξησε τις χρεώσεις και τα πακέτα της, όταν έκανε καινούριο το site της.. Οπότε ας μείνει ελαφρώς απαρχαιωμένος ο βάτραχος, και ας έχουμε φτηνές τιμές! :)

 

Καλά, δεν είπαμε ούτε να αλλάξει το site, ούτε να βάλει την ανανέωση, ούτε να διαφημίσει. Είναι πάρα πολύ απλό αυτό που ζητάμε. Και είναι απλό γιατί έτσι κι αλλιώς τα υπολογίζει ανά δευτερόλεπτο. Ζητάμε λοιπόν απλά να τα γράφει και αυτά. Δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλη η δαπάνη πια. Επίσης οι άλλες εταιρίες το έχουν κάνει αυτό, η κοσμοτε δεν το έχει κάνει ούτε στα άλλα της καρτοκινητά που μονοπωλούν (whatsup). Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι δεν είναι οικονομικός ο λόγος. Μάλλον απλά δεν θέλει να είμαστε 100% ενημερωμένοι για τα δωρεάν λεπτά. Που ξέρεις. Μπορεί να υπολογίζει στο να περάσουμε το όριο, να φάμε την κάρτα και άρα, μεγαλύτερα κέρδη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που δεν εχει έρθει κανένα μήνυμα, εαν αγοράσω το πακετάκι με τα 60min θα μου δώσει και άλλα 60?Το δικό μου frog είναι με διπλασιασμό στην πρώτη ανανέωση.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που δεν εχει έρθει κανένα μήνυμα, εαν αγοράσω το πακετάκι με τα 60min θα μου δώσει και άλλα 60?Το δικό μου frog είναι με διπλασιασμό στην πρώτη ανανέωση.

 

Κανείς δεν μπορεί να σου το πει με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που δεν εχει έρθει κανένα μήνυμα, εαν αγοράσω το πακετάκι με τα 60min θα μου δώσει και άλλα 60?Το δικό μου frog είναι με διπλασιασμό στην πρώτη ανανέωση.

 

Στείλε ένα υπ στο 1330 να δεις τι θα σου γυρίσει

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πάρε τηλ το 1330 και άκου αν θα σου πει για το δώρο!

 

Οντως εμενα το λεει στο 1330.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που δεν εχει έρθει κανένα μήνυμα, εαν αγοράσω το πακετάκι με τα 60min θα μου δώσει και άλλα 60?Το δικό μου frog είναι με διπλασιασμό στην πρώτη ανανέωση.

Κι εγώ έχω διπλασιασμό, ενώ ούτε σ'εμένα είχε έρθει μήνυμα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενεργοποιημένο τον διπλασιασμό και μου έχει έρθει το μήνυμα !

 

Άσχετο: Ξέρει κανείς αν υπάρχουν διαθέσιμες nano-sim για το frog?

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν γίνεται να ενεργοποιήσουμε ξανά το πακετάκι 3€/120' που δίνουν προσφορά μέχρι τις 8/2? Το ενεργοποίησα ήδη μία φορά αλλά έγινα άπληστος και το ξόδεψα, και θα το έψηνα να το ξαναενεργοποιήσω και πάλι! (στο 1330 μου το αναφέρει ακόμα σαν προσφορά!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άσχετο: Ξέρει κανείς αν υπάρχουν διαθέσιμες nano-sim για το frog?

 

Απ' όσο ξέρω όχι φίλε.. Γενικότερα όμως μπορείς να το κόψεις σε κάναν γερμανό ή με δικό σου κόφτη.. Σε κάθε περίπτωση με δικιά σου ευθύνη.. Αν και νομίζω ότι στην χειρότερη που σου γίνει καμιά λαλακία και δεν λειτουργεί η κομμένη, την τραβάς μια αντικατάσταση με 5€ και είσαι σαν καινούριος!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ :

 

Δεν ξέρω αν με την αντικατάσταση θα λειτουργεί ακόμα ο διπλασιασμός, αν και λογικά θα λειτουργεί! Γιατί το τσιπάκι ανανεώνουν, όχι την γραμμή - προνόμια που έχεις ήδη..

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: Ξέρει κανείς αν υπάρχουν διαθέσιμες nano-sim για το frog?

 

Δεν έχουν κόπτες τα καταστήματα και όσα λίγα έχουν, έχουν μόνο για micro. Η λύση είναι να μπεις στο σκρουτζ και να αγοράσεις δικό σου κόπτη στο μέγεθος που θες. Δεν υπάρχει άλλη λύση για κάρτες φρογκ.

Link to comment
Share on other sites

Από τώρα και μέχρι τη Δευτέρα, με κάθε ανανέωση 10Ε σε κατάστημα γερμανός, οτε, κοσμοτέ, παίρνεις δώρο 500ΜΒ για 15 μέρες. Ήρθε μήνυμα πριν λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Από τώρα και μέχρι τη Δευτέρα, με κάθε ανανέωση 10Ε σε κατάστημα γερμανός, οτε, κοσμοτέ, παίρνεις δώρο 500ΜΒ για 15 μέρες. Ήρθε μήνυμα πριν λίγο.

 

Και μένα μου ήρθε μήνυμα αλλά δεν το πολυκατάλαβα.. τι πάει να πει για 15 μέρες? Αφού ισχύει ότι στην πρώτη ανανέωση παίρνεις δώρο 500ΜΒ για 1 μήνα, αν ανανεώσω στις 13 που λήγει το πακέτο με τα ΜΒ που έχω, τα 500 που θα πάρω, θα είναι για 1 μήνα ή για 15 μέρες?? Ή θα πάρω 1GB, δηλαδή 500ΜΒ για την πρώτη ανανέωση, και 500ΜΒ για το ότι θα ανανεώσω σε γερμανό πριν τις 16 του μήνα??

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου ήρθε μήνυμα αλλά δεν το πολυκατάλαβα.. τι πάει να πει για 15 μέρες? Αφού ισχύει ότι στην πρώτη ανανέωση παίρνεις δώρο 500ΜΒ για 1 μήνα, αν ανανεώσω στις 13 που λήγει το πακέτο με τα ΜΒ που έχω, τα 500 που θα πάρω, θα είναι για 1 μήνα ή για 15 μέρες?? Ή θα πάρω 1GB, δηλαδή 500ΜΒ για την πρώτη ανανέωση, και 500ΜΒ για το ότι θα ανανεώσω σε γερμανό πριν τις 16 του μήνα??

 

Λογικα το δευτερο αφου τα 500MB για 1μηνα ισχυουν για 10€ ανανεωσεις (προς το παρον) εως 28/2.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέει : 500 ΜΒ σε κάθε ανανέωση. Δηλαδή όχι μόνο στην πρώτη.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέει : 500 ΜΒ σε κάθε ανανέωση. Δηλαδή όχι μόνο στην πρώτη.

 

Ακριβώς. Εφόσον λέει σε κάθε ανανέωση, σημαίνει αυτό. Πες ότι εγώ πάω σήμερα στο γερμανό και βάλω 10Ε και πάω και σε 2 μέρες και βάλω άλλα 10. Για την κάθε ανανέωση ξεχωριστά, θα λάβω 500ΜΒ με λήξη σε 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Εφόσον λέει σε κάθε ανανέωση, σημαίνει αυτό. Πες ότι εγώ πάω σήμερα στο γερμανό και βάλω 10Ε και πάω και σε 2 μέρες και βάλω άλλα 10. Για την κάθε ανανέωση ξεχωριστά, θα λάβω 500ΜΒ με λήξη σε 15 μέρες.

 

Με ποιο τροπο μπορω να κανω ληψη ρυθμισεων για τη συσκευη μου; Πρεπει να γινει χειροκινητα ή υπαρχει τροπος μεσω μηνυματος ;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να κανω ληψη ρυθμισεων για τη συσκευη μου; Πρεπει να γινει χειροκινητα ή υπαρχει τροπος μεσω μηνυματος ;

ευχαριστω

 

Name: Cosmote Internet

Apn: Internet

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας ρε παιδια.Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη καλυψη του frog στο εξωτερικο (συγκεκριμενα Σλοβενια).Τι γινεται με τις χρεωσεις?Π.χ. αν εχω ενεργοποιησει το προγραμμα των 60 λεπτων με 3€ απο Ελλαδα, θα ισχυει κανονικα ή θα μου ερθει καμια γουσουρα:lol:?Επισης , σε ποιο δικτυο θα πρεπει να συνδεθω εκει ? Σας ευχαριστω για καθε γνωμη.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη καλυψη του frog στο εξωτερικο (συγκεκριμενα Σλοβενια).Τι γινεται με τις χρεωσεις?Π.χ. αν εχω ενεργοποιησει το προγραμμα των 60 λεπτων με 3€ απο Ελλαδα, θα ισχυει κανονικα ή θα μου ερθει καμια γουσουρα:lol:?Επισης , σε ποιο δικτυο θα πρεπει να συνδεθω εκει ? Σας ευχαριστω για καθε γνωμη.

 

Πακέτα ομιλίας δεν ισχύουν στο εξωτερικό. Στο εξωτερικό τα ελληνικά δίκτυα δουλεύουν ως εξής: βάζεις αρκετή κάρτα πριν φύγεις και σε καλούν μόνο από Ελλάδα με χρέωση (δικιά σου) 0,06Ε/λεπτό. Από Ελλάδα θα χρεώνονται για εξερχόμενη κλήση σε ελληνικό δίκτυο, όπως και τώρα δηλαδή. Το δεύτερο που ρωτάς δεν το ξέρω.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη καλυψη του frog στο εξωτερικο (συγκεκριμενα Σλοβενια).Τι γινεται με τις χρεωσεις?Π.χ. αν εχω ενεργοποιησει το προγραμμα των 60 λεπτων με 3€ απο Ελλαδα, θα ισχυει κανονικα ή θα μου ερθει καμια γουσουρα:lol:?Επισης , σε ποιο δικτυο θα πρεπει να συνδεθω εκει ? Σας ευχαριστω για καθε γνωμη.

 

Η Σλοβενία ανήκει στην Ε.Ε.

Εισεχόμενη κλήση 0,065 και εξερχόμενη 0,22

Link to comment
Share on other sites

Η Σλοβενία ανήκει στην Ε.Ε.

Εισεχόμενη κλήση 0,065 και εξερχόμενη 0,22

εννοείται πως για να έχεις αυτές τις χρεώσεις ΔΕΝ πρέπει να ενεργοποιήσεις οποιοδήποτε πακέτο "προσφοράς" σου προτείνει ο φορέας σου. Συχνά η εταιρία σου σου στέλνει ΣΜΣ με παρότρυνση να ενεργοποιήσεις "πακέτο roamming" και καλά με καλύτερες χρεώσεις (πχ αρχική χρέωση 0,80€/κλήση και μετά χρήση του δωρεάν σου χρόνου που συχνά δίνει η voda). Αυτά τα πακέτα είναι για ΕΕ απάτη και συμφέρουν σε πολύ "ειδικές περιπτώσεις" (πχ πακέτα με άπειρα λεπτά και τηλέφωνα με μέση διάρκεια την μισή με μία ώρα).

Οπότε αφήνεις το κινητό σου όπως είναι και απολαμβάνεις τις παραπάνω χρεώσεις. Αν παλαιότερα σε άλλο ταξίδι είχες ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο roamming, απενεργοποίησε το θα έλεγα θα ισχύει ακόμα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ βρε παιδια για το ενδιαφερον.Η επομενη απορια μου ειναι ποιο δικτυο θα πρεπει να ενεργοποιησω οταν φτασω εκει (επειδη εχω παντα "μη αυτοματη αναζητηση").Φανταζομαι οτι δε θα υπαρχει cosmote εκει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...