Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και ενημέρωση !!

 

Πολύ κρίμα που δεν έχουν ακόμα ή δεν προσθέτουν αυτήν την επιλογή με τα πεδία των επαφών.

Έτοιμος ήμουν να δοκιμάσω πάλι το BB10, αλλα δεν το βλέπω για την ώρα.

Για κάποιους όπως στην δίκη μου περίπτωση ειναι πολύ σημαντικό για την δουλειά μου.

Ας ελπίσω ότι κάποτε στο μέλλον θα το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε ενημέρωση, που να σας ζητάει επιβεβαίωση για τα στοιχεία των gmail λογαριασμών σας (έχω 2); :confused: Συγκεκριμένα, η μία ήθελε επιβεβαίωση για το caldav, ενώ η δεύτερη ανέφερε ότι οι κωδικοί έχουν αλλάξει ( ; ) και χρειάζονται επιβεβαίωση.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε ενημέρωση, που να σας ζητάει επιβεβαίωση για τα στοιχεία των gmail λογαριασμών σας (έχω 2); :confused: Συγκεκριμένα, η μία ήθελε επιβεβαίωση για το caldav, ενώ η δεύτερη ανέφερε ότι οι κωδικοί έχουν αλλάξει ( ; ) και χρειάζονται επιβεβαίωση.

 

Μού ήρθε και μένα αλλά την διέγραψα και ο εγκατεστημένος λογαριασμός του Gmail δουλεύει κανονικά ....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μού ήρθε και μένα αλλά την διέγραψα και ο εγκατεστημένος λογαριασμός του Gmail δουλεύει κανονικά ....

 

Αυτό έκανα κι εγώ τελικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

To Green Flashing led όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο σε δίκτυο υπάρχει τρόπος να το επαναφέρεις γιατί απ ότι διάβασα η ΒΒ το έχει καταργήσει και διατηρεί μόνο το κόκκινο σαν ειδοποίηση για οτιδήποτε εισερχόμενο?

 

Επίσης στο Link υπάρχει τρόπος να συγχρονίζω οτι θέλω εγώ με το MS OUTLOOK και όχι να τα συγχρονίζει όλα μαζί αυτόμάτως?

 

Δηλαδή στο παλιό Desktop Manager σου είχε επιλογές συγχρονισμού Επαφες, Ημερολόγιο Σημειώσεις και επέλεγες ποια ήθελες να συγχρονίσεις. Εδω στα συγχρονίζει όλα μαζί και δεν σε ρωτάει καν τι να κρατησει και τι να πεταξει σε περιπτωση conflict.

 

Ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εδώ υποτίθεται ότι βρίσκεις οδηγίες εγώ να σου πω δεν είδα να δουλεύει το λεντάκι σε άλλα χρώματα εκτός το κόκκινο

http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/deliverables/65818/als1346944581013.jsp

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο σχετικό link αναφέρει οτι οι μοναδικές περιπτώσεις εναλλαγής χρώματος του led είναι όταν φορτίζει ή όταν το επίπεδο της μπαταρίας έχει πέσει σε χαμηλά όρια. Απ ότι διάβασα σε κάποιο ξένο forum το πράσινο χρώμα που έδειχνε οτι η συσκευή είναι εντός δικτύου το κατήργησαν :(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To Green Flashing led όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο σε δίκτυο υπάρχει τρόπος να το επαναφέρεις γιατί απ ότι διάβασα η ΒΒ το έχει καταργήσει και διατηρεί μόνο το κόκκινο σαν ειδοποίηση για οτιδήποτε εισερχόμενο?

 

Όταν λες Πράσινο led, όταν συνδέεται σε δίκτυο; Πάντως, με τη 10.3.1, υπάρχει η επιλογή να θέσουμε διαφορετικό χρώμα led, για κάθε εφαρμογή. Και μπορείς να διαλέξεις απο τα παρακάτω χρώματα: Κόκκινο, πράσινο, λευκό, μπλε, γαλάζιο, πορτοκαλί, ροζ, κόκκινο.

 

εδώ υποτίθεται ότι βρίσκεις οδηγίες εγώ να σου πω δεν είδα να δουλεύει το λεντάκι σε άλλα χρώματα εκτός το κόκκινο

http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/deliverables/65818/als1346944581013.jsp

 

Κοίταξε τι γράφω στον συμφορουμίτη.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν εύκολο να μας δώσεις ένα λινκ για να διαβάσουμε πως γίνεται αυτό γιατί δυσκολευομαι να το βρω στο σχετικο εγχειρίδιο της ΒΒ

Εννοω να αναβοσβήνει σε πράσινο χρώμα το led όσο είναι σε κάλυψη δικτύου το κινητό. Στο 9700 το είχε default αλλά απ ότι διάβασα σε άλλο φορουμ σχετικό με τα ΒΒ όπου έχουν ανοίξει σχετικό θέμα στην 10.3 δεν υπάρχει πλέον αυτή η επιλογή και εκατοντάδες χρηστές ζητούν απο την ΒΒ να την επαναφέρει.

Edited by Rookie1
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν εύκολο να μας δώσεις ένα λινκ για να διαβάσουμε πως γίνεται αυτό γιατί δυσκολευομαι να το βρω στο σχετικο εγχειρίδιο της ΒΒ

Εννοω να αναβοσβήνει σε πράσινο χρώμα το led όσο είναι σε κάλυψη δικτύου το κινητό. Στο 9700 το είχε default αλλά απ ότι διάβασα σε άλλο φορουμ σχετικό με τα ΒΒ όπου έχουν ανοίξει σχετικό θέμα στην 10.3 δεν υπάρχει πλέον αυτή η επιλογή και εκατοντάδες χρηστές ζητούν απο την ΒΒ να την επαναφέρει.

 

Σε λίγο θα βάλω screenshot, σε αυτό το post. :)

 

Εννοείς όπως τα παλιά Ericsson, που αναβόσβηνε σαν "παλμός";

 

Edit: Κάτι σαν τα Ericsson, δεν έψαξα.. θα το ψάξω και θα επανέλθω.

 

Ακολουθώντας τις συνημμένες εικόνες:

 

1. Ρυθμίσεις -> 2. Ειδοποιήσεις -> 3. Προφίλ -> 4. Προσαρμογή ειδοποιήσεων εφαρμογών -> 5. Επιλογή εφαρμογής.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως αυτό, αναβόσβηνε ανα 1 δευτερολεπτο σε πρασινο χρωμα και με αυτο τον τρόπο με μια ματια μπορουσες να δεις οτι το τηλέφωνο είχε σημα ακόμα και αν το είχες καπου πιο μακριά απο εκει που βρισκόσουν. Ακριβως οπως αναβοσβηνει το κοκκινο οταν εχεις μηνυμα η αναπαντητη κληση. Edited by Rookie1
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα βάλω screenshot, σε αυτό το post. :)

 

Εννοείς όπως τα παλιά Ericsson, που αναβόσβηνε σαν "παλμός";

 

Edit: Κάτι σαν τα Ericsson, δεν έψαξα.. θα το ψάξω και θα επανέλθω.

 

Ακολουθώντας τις συνημμένες εικόνες:

 

1. Ρυθμίσεις -> 2. Ειδοποιήσεις -> 3. Προφίλ -> 4. Προσαρμογή ειδοποιήσεων εφαρμογών -> 5. Επιλογή εφαρμογής.

 

Κάνοντας scroll προς τα πάνω, βλέπουμε την επιλογή της πρώτης οθόνης, Χρώμα led. Οι διαθέσιμες επιλογές φαίνονται στα 2 τελευταία screenshots.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας scroll προς τα πάνω, βλέπουμε την επιλογή της πρώτης οθόνης, Χρώμα led. Οι διαθέσιμες επιλογές φαίνονται στα 2 τελευταία screenshots.

 

Κατ αρχήν ευχαριστώ πολύ για όλο τον κόπο που κάνεις προκειμένου να απαντάς , μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά του νήματος, στις απορίες μου. :)

 

Όντως σε κάτι τέτοιο αναφερόμουν μόνο που όπως είδα το διαθέτει στο ΑΘΟΡΥΒΘ προφιλ. Παλιότερα το διέθετε και στο ΝΟΡΜΑΛ και σε όλα τα άλλα προφίλ. Βέβαια ειδα οτι υπΑΡΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΉ ΠΟΥ ΑΓΟΡΆΖΕΙς ΑΠΟ ΤΟ aPP WORLD που κάνει τη δουλειά οπότε θα καταφύγω εκεί.

 

Και πάλι ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τη βοήθεια!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν ευχαριστώ πολύ για όλο τον κόπο που κάνεις προκειμένου να απαντάς , μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά του νήματος, στις απορίες μου. :)

 

Όντως σε κάτι τέτοιο αναφερόμουν μόνο που όπως είδα το διαθέτει στο ΑΘΟΡΥΒΘ προφιλ. Παλιότερα το διέθετε και στο ΝΟΡΜΑΛ και σε όλα τα άλλα προφίλ. Βέβαια ειδα οτι υπΑΡΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΉ ΠΟΥ ΑΓΟΡΆΖΕΙς ΑΠΟ ΤΟ aPP WORLD που κάνει τη δουλειά οπότε θα καταφύγω εκεί.

 

Και πάλι ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τη βοήθεια!!!

 

ποια είναι η εφαρμογή για την δουλειά αυτή :)

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η εφαρμογή για την δουλειά αυτή :)

 

H εφαρμογή λέγεται BeBuzz και έχει τη βασική έκδοση free αλλα την πλήρη έκδοση την χρεώνει οπως θα δεις στο σχετικό link. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι όπως το "μαμισιο" led που είχε μέχρι πρότινος η ΒΒ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν ευχαριστώ πολύ για όλο τον κόπο που κάνεις προκειμένου να απαντάς , μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά του νήματος, στις απορίες μου. :)

 

Και πάλι ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τη βοήθεια!!!

 

Τίποτα. Γι' αυτό είναι το forum. Ξέρουμε αν υπάρχει στο site BlackBerry σημείο, που να μπορούμε να προτείνουμε ιδέες, για να συμπεριληφθούν σε επόμενο update;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Γι' αυτό είναι το forum. Ξέρουμε αν υπάρχει στο site BlackBerry σημείο, που να μπορούμε να προτείνουμε ιδέες, για να συμπεριληφθούν σε επόμενο update;

 

Στό τέλος κάθε ενότητας του εγχειριδιου χρησης του ΒΒ 10.3 υπάρχει σχετικό πεδίο όπου μπορείς να γραψεις την πρόταση σου. Εγω τους εστειλα ηδη την προταση για επαναφορά του green led status.

 

Υπάρχει τρόπος κατά τη διάρκεια του συγχρονισμού επαφών συσκευής τηλεφώνου με επαφές απο το Microsoft Outlook 2010 μέσω του προγράμματος Link και με σύνδεση USB καλωδίου να συγχρονίζω τις επαφές μου ΜΟΝΟ απο εκεί και να μην μου συγχρονίζει (μέσω wifi-data) τις επαφές των τριών λογαριασμών email που έχω εγκαταστήσει στη συσκευή?

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: έχω ήδη απενεργοποιήσει τις σχετικές επιλογές απο τα Network/Settings για κάθε email account ξεχωριστά αλλά παρόλα αυτά δοκίμασα να κάνω συγχρονισμό επαφων MS Outlook με τη συσκευή χωρίς κανένα αποτέλεσμα παρά το γεγονός οτι το Link έδειχνε να ολοκληρώνει κανονικά το συγχρονισμό. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας δεν βρίσκω καμία επαφή στο τηλέφωνο... :(

Edited by thief
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος κατά τη διάρκεια του συγχρονισμού επαφών συσκευής τηλεφώνου με επαφές απο το Microsoft Outlook 2010 μέσω του προγράμματος Link και με σύνδεση USB καλωδίου να συγχρονίζω τις επαφές μου ΜΟΝΟ απο εκεί και να μην μου συγχρονίζει (μέσω wifi-data) τις επαφές των τριών λογαριασμών email που έχω εγκαταστήσει στη συσκευή?

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: έχω ήδη απενεργοποιήσει τις σχετικές επιλογές απο τα Network/Settings για κάθε email account ξεχωριστά αλλά παρόλα αυτά δοκίμασα να κάνω συγχρονισμό επαφων MS Outlook με τη συσκευή χωρίς κανένα αποτέλεσμα παρά το γεγονός οτι το Link έδειχνε να ολοκληρώνει κανονικά το συγχρονισμό. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας δεν βρίσκω καμία επαφή στο τηλέφωνο... :(

 

Για το πρώτο μέρος του post σου δε γνωρίζω κάτι. Το "χάσιμο" των επαφών το έπαθα κι εγώ, όταν έκανα εξαγωγή των επαφών από την κάρτα sim. Πίστευα ότι θα λειτουργήσει όπως σε WP και Android, αλλά κάνει εξαγωγή, ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ (τα κεφαλαία για future reference).

 

Και κάποιες δικές μου απορίες..

 

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε, για πλοήγηση; Γιατί, στους προεγκατεστημένους χάρτες, όταν κάνω αναζήτηση οδού, μου εμφανίζει μήνυμα λάθους, ενώ στους NavFree, πάλι στην αναζήτηση, δε μου βρίσκει το δρόμο. Όμως, αν επιλέξω (μέσα στους Navfree) την επιλογή Google, βρίσκει το δρόμο, αλλά δε θέλω να χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες της Google. Έχετε να μου προτείνετε κάποια εφαρμογή;

 

Επίσης, κάποια εφαρμογή επεξεργασίας φωτογραφίας, που να επιτρέπει προσθήκη φίλτρων, με σχεδιασμό επάνω στην εικόνα και πιο συγκεκριμένα να μπορώ να "σχεδιάσω" επάνω στην εικόνα. Να έχειν δηλαδή, την επιλογή του "μολυβιού", που με το δάχτυλο να μπορώ να κάνω ένα κύκλο ή κάποια υπογράμμιση, για υπόδειξη/επισήμανση. Αν έχει και επιπλέον λειτουργίες από αυτές που έγραψα, ακόμα καλύτερα. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα!!! Χάλασε το ακουστικό του Torch μου... γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα για service στην Αθήνα??? Έχω Wind και δυστυχώς δεν συνεργάζονται με blackberry... Αυτό τουλάχιστον μου είπαν.... Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα τα μούρα εξαφανίστηκαν από την πάνω δεξιά γωνία της συσκευής , σε wifi αν και το βλέπει δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα data, χωρίς μούρα και με τα data του παρόχου μπαίνει σε internet , όχι όμως σε bbm. προφανώς κάτι γίνεται με τον server της blackberry.
BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα τα μούρα εξαφανίστηκαν από την πάνω δεξιά γωνία της συσκευής , σε wifi αν και το βλέπει δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα data, χωρίς μούρα και με τα data του παρόχου μπαίνει σε internet , όχι όμως σε bbm. προφανώς κάτι γίνεται με τον server της blackberry.

 

Μόνο σήμερα το έχεις παρατηρήσει αυτό;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σήμερα το έχεις παρατηρήσει αυτό;

 

ναι, μόνο σήμερα .πιθανον και παλιότερα να συνεβει για ελάχιστο χρόνο και να μην το παρατήρησα . πάντως και άλλος φίλος με passport & Vodafone τα ίδια ...

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...