Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, βγάζει error... Μόνο σε μένα?:wacko:

Τι να πω... Πας να συνδεθείς και σε πετάει ένα πράγμα? Άστο αν είναι τότε... Αφού υπάρχει καλή εναλλακτική σαν το LightBulb, είμαστε καλά για την ώρα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με το SPB Weather; Η έκδοση που έχω είναι 2.0.1 build 727. Δε μου ανανεώνει με τίποτα τον καιρό, ούτε μέσα απ' την εφαρμογή, ούτε απ' το widget. Μου βγάζει "General: system error (-34)". Έκανα και απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση, αλλά τίποτα. Τι παίζει;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με το SPB Weather; Η έκδοση που έχω είναι 2.0.1 build 727. Δε μου ανανεώνει με τίποτα τον καιρό, ούτε μέσα απ' την εφαρμογή, ούτε απ' το widget. Μου βγάζει "General: system error (-34)". Έκανα και απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση, αλλά τίποτα. Τι παίζει;

Όπως οι περισσότερες διαδικτυακές υπηρεσίες έχει σταματήσει να λειτουργεί. Για την SPB δεν ξέρω μήπως έχει κλείσει μάλιστα, γιατί στο κέλυφος SPB 3D δεν κατεβάζει ούτε τα ρολόγια και γενικά τίποτα από διαδίκτυο, πλην των εικόνων τοίχου (νομίζω από flickr)... Κρίμα, για πολλές υπηρεσίες, όπως Nokia Weather, Nokia Mail, Psiloc World Traveler, Nokia Guides, Skype, Kayak, Hotels, και τόσα άλλα... Πρέπει να στηριχθούμε κυρίως στις offline υπηρεσίες και προγράμματα αν θέλουμε να παραμείνουμε στο Symbian, μαζί με ό,τι υπάρχει ακόμη online... Για τον καιρό πάντως υπάρχουν ευτυχώς πολλές εναλλακτικές, με widget ή χωρίς (Gismeteo, qooweather, Weather HD, Accuweather κλπ)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όπως οι περισσότερες διαδικτυακές υπηρεσίες έχει σταματήσει να λειτουργεί. Για την SPB δεν ξέρω μήπως έχει κλείσει μάλιστα, γιατί στο κέλυφος SPB 3D δεν κατεβάζει ούτε τα ρολόγια και γενικά τίποτα από διαδίκτυο, πλην των εικόνων τοίχου (νομίζω από flickr)... Κρίμα, για πολλές υπηρεσίες, όπως Nokia Weather, Nokia Mail, Psiloc World Traveler, Nokia Guides, Skype, Kayak, Hotels, και τόσα άλλα... Πρέπει να στηριχθούμε κυρίως στις offline υπηρεσίες και προγράμματα αν θέλουμε να παραμείνουμε στο Symbian, μαζί με ό,τι υπάρχει ακόμη online... Για τον καιρό πάντως υπάρχουν ευτυχώς πολλές εναλλακτικές, με widget ή χωρίς (Gismeteo, qooweather, Weather HD, Accuweather κλπ)

Μάλιστα, κατάλαβα. Άρα το ξηλώνω ξανά, εφόσον δεν πρόκειται να ανανεώσει. Αργοπεθαίνει μέρα με τη μέρα το Symbian... :(

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα. Άρα το ξηλώνω ξανά, εφόσον δεν πρόκειται να ανανεώσει. Αργοπεθαίνει μέρα με τη μέρα το Symbian... :(

Υπάρχουν ακόμη προγραμματιστές πάντως που το στηρίζουν. Στα περισσότερα ακόμη βρίσκεις εναλλακτικές. Μια από τις εξαιρέσεις είναι το skype. Εκεί αναγκαστικά πας σε άλλη υπηρεσία (Nimbuzz, Fring, Viber, Whatsapp κλπ) με λιγότερες δυνατότητες στην πλειοψηφία...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους επεσε στα χερια μου ενα 5800 και θυμαμαι οτι ο αδερφος μου ειχε ενα προγραμματακι που εσβηνε αρχεια που δεν εσβηναν στο κινητο.... ξερει κανεις ποιο ειναι καλο και που μπορω να το βρω??
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόγραμμα που γνωρίζω αντίστοιχο με την εκκαθάριση δίσκου σε υπολογιστή είναι το mobile cleaner. Το έχω στο 808 και καθαρίζει προσωρινά αρχεία. Δεν ξέρω αν είναι συμβατό με παλιά μοντέλα. Αν δεν το βρεις στείλε μου μήνυμα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς youtube app για να κατεβάζω video? Το fasttube σταμάτησε να δουλεύει (βγάζει error).
Link to comment
Share on other sites

ούτε το cutetube δουλεύει

 

Κάτι άλλαξε το youtube τις τελευταίες μέρες (οκ, μπορεί να είναι και μήνας) και δεν δουλεύουν πολλά download προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ πίσω :)

http://www.shiaupload.ir/images/93822767675873532073.jpg

 

 

edit

Τελικά και εγώ ήμουν πίσω. Είχα απενεργοποιήσει την επιλογή check for updates on startup και δεν είχα δει ότι βγήκε η 1.10.10

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δοκίμασα χτες βράδυ εντελώς τυχαία το CuteBox και λειτούργησε κανονικά!!

Μέχρι χτες, όποτε το προσπαθούσα, έφτανε μέχρι ένα σημείο και όταν πήγαινε να συνδεθεί έκανε επανεκκίνηση το τηλ.

Τώρα, για σιγουριά θα κρατήσω backup το αρχείο login του που δημιουργείται στον φάκελο C:\Data\.config\Genera

 

Εάν επανέφεραν και το skype (αποκλείεται, μην ελπίζετε...) θα ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα...

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χτες βράδυ εντελώς τυχαία το CuteBox και λειτούργησε κανονικά!!

Μέχρι χτες, όποτε το προσπαθούσα, έφτανε μέχρι ένα σημείο και όταν πήγαινε να συνδεθεί έκανε επανεκκίνηση το τηλ.

Τώρα, για σιγουριά θα κρατήσω backup το αρχείο login του που δημιουργείται στον φάκελο C:\Data\.config\Genera

 

Εάν επανέφεραν και το skype (αποκλείεται, μην ελπίζετε...) θα ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα...

 

Άραγε λειτουργεί και το Dropian? Ενδιαφέρον ακούγεται! Πήρε καμιά ενημέρωση μήπως; Προσωπικά πάντως έχω κρατήσει μόνο το Onedrive που δίνει περισσότερα από το Dropbox, επομένως δουλεύω με το Skyfiles Pro και το FilesPlus που τα έχει όλα.

 

Το Skype είναι η μεγαλύτερη απώλεια από εφαρμογές πιστεύω... Σε όλα τα άλλα υπάρχουν εναλλακτικές. Άλλος client για skype όμως δεν υπάρχει... Η ελπίδα μου είναι να λειτουργήσει μέσω browser, π.χ. μέσω StarBrowser που έχει user agents, ώστε να ξεγελάει τη Microsoft, νομίζοντας πως είναι browser από υπολογιστή. Εκεί ελπίζω...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το Skype είναι η μεγαλύτερη απώλεια από εφαρμογές πιστεύω... Σε όλα τα άλλα υπάρχουν εναλλακτικές. Άλλος client για skype όμως δεν υπάρχει... Η ελπίδα μου είναι να λειτουργήσει μέσω browser, π.χ. μέσω StarBrowser που έχει user agents, ώστε να ξεγελάει τη Microsoft, νομίζοντας πως είναι browser από υπολογιστή. Εκεί ελπίζω...

 

Στα user agents του StarBrowser δεν βλέπω ρύθμιση για υπολογιστή παρά μόνο IOS, pureview, firefox, android και windows phone

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Στα user agents του StarBrowser δεν βλέπω ρύθμιση για υπολογιστή παρά μόνο IOS, pureview, firefox, android και windows phone

Νόμιζα ότι Firefox εννοούσε τον περιηγητή και όχι το λειτουργικό για κινητά... Άρα παίζει να μην βοηθήσει ούτε αυτό τελικά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χτες βράδυ εντελώς τυχαία το CuteBox και λειτούργησε κανονικά!!

Μέχρι χτες, όποτε το προσπαθούσα, έφτανε μέχρι ένα σημείο και όταν πήγαινε να συνδεθεί έκανε επανεκκίνηση το τηλ.

Τώρα, για σιγουριά θα κρατήσω backup το αρχείο login του που δημιουργείται στον φάκελο C:\Data\.config\Genera

 

Εάν επανέφεραν και το skype (αποκλείεται, μην ελπίζετε...) θα ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα...

 

Το cutebox δεν έβγαλε update, μπορεί το dropbox να αναίρεσε την αλλαγή που είχε κάτι στο login και κολλούσε το σύστημα. Κάτι είναι και αυτό.

 

Επίσης, ο fbrowser που μετά από κάποιες αλλαγές στο fb είχε σταματήσει να δουλεύει, μετά από νέες αλλαγές στην html5 σελίδα του fb δουλεύει και πάλι κανονικότατα. Είναι αυτή τη στιγμή η πληρέστερη εφαρμογή για fb.

 

 

Νόμιζα ότι Firefox εννοούσε τον περιηγητή και όχι το λειτουργικό για κινητά... Άρα παίζει να μην βοηθήσει ούτε αυτό τελικά...

 

Ακόμα και να βρεις τρόπο να αλλάξεις τον user agent σε κάποιον symbian browser, πιστεύεις ότι υπάρχει έστω μία στο εκατομμύριο να καταφέρει ο browser αυτός να τρέχει skype;

Link to comment
Share on other sites

Σε σας ο StarBrowser τρέχει καλά;

Σε μένα (Νοκια 603 FP2) κάνει κάτι κολλήματα. Πιο ομαλός φαίνεται ο Opera αλλά και αυτός είναι αργός.

Γενικά, το ίντερνετ είναι μια ψιλο-πονεμένη ιστορία, χρειάζεται αρκετή υπομονή...:(

Link to comment
Share on other sites

Με τον StarBrowser για μένα δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς. Ωραίο interface αλλά από τη στιγμή που δεν υποστηρίζει tab browsing δεν έχει νόημα να συζητάμε. Εκτός αν μιλάμε για browser του 1998
Link to comment
Share on other sites

opera mini ή mobile.

Πιο γρήγορος/ελαφρύς και παραμετροποιήσιμος από όλους είναι ο UC Browser, ο οποίος δυστυχώς δεν εμφανίζει πάντα σωστά τις σελίδες. Επομένως συμφωνώ ότι πρώτη επιλογή είναι ο λιγότερο γρήγορος Opera Mobile (πλήρης) ή Mini. Θα ήθελα να ρωτήσω πάντως κι εγώ που έχω ως κύριο τον Opera Mobile, αξίζει να αγκαταστήσω και τον Mini; Έχει σημαντική διαφορά στην ταχύτητα;

 

Επίσης, για γρήγορες αναζητήσεις είναι και το Rapidsearch (νομίζω είναι από την ίδια εταιρεία με τον Star Browser, αλλά αυτό είναι πολύ πιο ελαφρύ).

 

Έχει και κάτι άλλους browser, αλλά θεωρώ καλύτερους αυτούς που έχουν αναφερθεί ήδη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τον StarBrowser για μένα δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς. Ωραίο interface αλλά από τη στιγμή που δεν υποστηρίζει tab browsing δεν έχει νόημα να συζητάμε. Εκτός αν μιλάμε για browser του 1998

Αυτός είναι σε HTML5 και έχει πολλά κολλήματα, διαφορετικά θα ήταν ωραία εναλλακτική του Opera ή UC.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τους δύο. Ο mini βολεύει σε 3g γιατί συμπιέζει τις σελίδες αλλά επειδή αυτό γίνεται online κάποιες φορές καθυστερεί στην πρώτη σύνδεση.

Γενικά πάντως είναι οι μόνοι browsers που προβάλουν σωστά σχεδόν όλες τις σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια άποψη έχω. Ο Opera (με τα όποια προβλήματά του) μάλλον είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση (τον Mini δεν τον έχω δοκιμάσει).

Ο StarBrowser έχει αρκετά κολλήματα και ο UC Browser, ενώ είναι αρκετά γρήγορος, δεν εμφανίζει σωστά τις σελίδες.

Επίσης, δεν με ικανοποιεί και ο default browser.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...