Jump to content

iPhone 6


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPhone 6

Bigger than bigger.

 

 

iphone6-select-2014.png

______________________________________________________

 

Ημερομηνίες:

Ανακοίνωση: 9 Σεπτεμβρίου 2014

Κυκλοφορία: 19 Σεπτεμβρίου 2014

 

Περιγραφή συσκευής:

iPhone 6 isn’t simply bigger — it’s better in every way. Larger, yet dramatically thinner. More powerful, but remarkably power efficient. With a smooth metal surface that seamlessly meets the new Retina HD display. It’s one continuous form where hardware and software function in perfect unison, creating a new generation of iPhone that’s better by any measure.

______________________________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Αρχική έκδοση: iOS 8

Τρέχουσα: iOS 10

 

Χρώματα:

Γκρι / Ασημί / Χρυσαφί

 

Χωρητικότητα:

16 / 64 / 128 GB

______________________________________________________

 

Οθόνη:

Τύπος: IPS-LCD, Dual-domain pixels, 101% sRGB, 1400:1 Contrast ratio, 558 cd/m2 Max brightness

Διαστάσεις: 1334×750, 4,7-inch, 326 PPI

Άλλα: Fully laminated, Scratch-resistant glass, Fingerprint-resistant oleophobic coating

 

Επεξεργαστές:

Apple A8 (1,4 GHz Dual Core, ARMv8 [64-bit Apple Enhanced Cyclone], PowerVR GX6450 GPU [Quad-core], 20 nm Manufacturing process)

M8 Motion Coprocessor (150 MHz, ARMv7-M, ARM Cortex-M3, 90 nm Manufacturing process)

 

Μνήμη RAM:

1 GB (LPDDR3, 1600 eDRAM)

 

Κάμερες:

Εμπρόσθια: 1,2 MP, BSI sensor, ƒ/2,2 Διάφραγμα, 1,9 µm Pixel size, Face detection

  • Λήψη φωτό: 1280×960
  • Λήψη βίντεο: 720p (30 FPS)
  • Άλλα: Auto HDR photos/videos, Burst mode, Exposure control, Timer mode, Face detection

Οπίσθια: 8 MP, 1/3'' BSI sensor, ƒ/2,2 Διάφραγμα, 1,5 µm Pixel size, Five-element lens, Hybrid IR filter, Sapphire lens cover

  • Λήψη φωτό: 3264×2448, 43 MP Panoramas, Auto HDR photos, 10 FPS Burst mode, Auto image stabilization
  • Λήψη βίντεο: 1080p (30/60 FPS), 720p Slow-motion (120/240 FPS), Time-lapse, Continuous autofocus, Cinematic video stabilization
  • Άλλα: 3× Zoom, Photo/video geotagging, True-Tone LED flash, Autofocus via Focus Pixels, Face detection, Exposure control, Take still photos while recording video

 

Μπαταρία:

1.810 mAh (6,91 Wh)

 

Συνδεσιμότητα:

  • 2G (GPRS/EDGE): 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • 3G (UMTS/HSPA+ 21,1 Mbps/DC-HSPA+ 42 Mbps): 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz
  • 4G-LTE (Cat. 4): Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 38, 39, 40, 41
  • Voice over LTE (VoLTE)
  • WiFi 802.11: a, b, g, n, ac (2,4 & 5 GHz)
  • Calls over Wi-Fi
  • Bluetooth 4.0
  • GPS, GLONASS
  • FaceTime (Audio/Video, Wi-Fi or Cellular)
  • AirPlay: Mirroring, Photos, Audio, Video
  • iBeacon microlocation
  • Near field communication (NFC)
  • Lightning connector
  • nano-SIM

 

Αισθητήρες:

Αισθητήρας εγγύτητας, Γυροσκόπιο τριών αξόνων, Επιταχυνσιόμετρο, Αισθητήρας φωτισμού περιβάλλοντος, Αισθητήρας εγγύτητας, Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων, Βαρόμετρο

 

Δείκτης SAR (?):

FCC/IC - 1,6 W/kg (άνω του 1 g):

  • Σώμα: 1,18 W/kg
  • Κεφάλι: 1,18 W/kg

ICNIRP/EU - 2,0 W/kg (άνω των 10 g):

  • Σώμα: 0,98 W/kg
  • Κεφάλι: 0,97 W/kg

______________________________________________________

 

Εκδόσεις:

A1549: North American GSM (AT&T, T-Mobile), CDMA (Verizon), Apple Store Unlocked Device

A1586: CDMA Sprint, Japan model, Greek model

A1589: China Mobile model

 

 

Αναλυτικά

______________________________________

Σελίδα υποστήριξης

Οδηγός χρήσεως

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να δούμε και τι μπαταρία θα έχει.

Βέβαια,το κυριότερο θα είναι να την δούμε και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια της πισω οψης του μαυρου δεν υπαρχει πουθενα? ουτε καν στην παρουσιαση δεν την εδειξαν..........λολ σαν να προσπαθουν επιμελως να την κρυψουν ;);););)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω επειδη ψηνομαι να το παρω η ram ειναι 1γιγα η 2 οχι οτι εχω προβλημα απλως πληροφοριακα ρωταω.
Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι για τους οποίους θα το αποκτήσω:

 

- Μεγάλωμα οθόνης (4,7)

- Πληκτρολόγια third party (ζω και αναπνέω για το swype)

- Μεταπωλητική αξία

 

Για τη μνήμη αν δεν το ανοίξει κάποιος δε βλέπω να βγάζουμε άκρη. Άλλοι γράφουν 1GB κι άλλοι 2GB (για το 4,7 πάντα).

 

Τέλος δεν μπορώ να αποφασίσω αν θέλω το white/silver ή το black/grey.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

εγώ περιμένω να δω πως θα τα πάει η μπαταρία. γιατί αν η μπαταρία έχει την ίδια απόδοση με το 5s και 1 gb ram(κάπου διάβασα ότι ένας κινέζος έκανε geekbench benchmark το 4.7" και φάνηκε ότι είχε 1 gb μνήμη + το γεγονός ότι αν είχε 2 gb φαντάζομαι θα το τονίζανε στην παρουσίαση) νομίζω ότι ευκαιρία θα ήταν να πάρει κάποιος το 5s τώρα που θα πέσει και η τιμή του..... λογικά μεγαλύτερη οθόνη θα έχει μεγαλύτερη επίπτωση στην μπαταρία, οπότε πάνω κάτω μπορεί να έχουν ίδια αυτονομία..... Από 6ην άλλη ο α8 λένε έχει 50% λιγότερη απαίτηση σε ενέργεια.... επίσης με ενδιαφέρει η κάμερα συγκριτικά με το 5s..... να δω τα optics... είμαι ευχαριστημένος με το digital stabilization του 5s στα βίντεο οπότε θα είμαι και στο 6άρι.

 

σίγουρα δελεάζει το πόσο λεπτό είναι το κινητό, αλλά και τα λεφτά είναι λεφτά..... βγάλανε την έκδοση 32gb αντί να βγάλουν την 16άρα και να κάνουν την έκπληξη..... 32 στην τιμή του 16..... :X

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

με ποια συσκευη θα λεγατε οτι μοιαζει περισσοτερο το 6 σε διαστασεις;

για να εχω μια πρωτη εικονα αν θα με βολευει το μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

με ποια συσκευη θα λεγατε οτι μοιαζει περισσοτερο το 6 σε διαστασεις;

για να εχω μια πρωτη εικονα αν θα με βολευει το μεγεθος

Με το nexus 5. Πριν λίγο ώρα το είχα στο χέρι μου και συγκρίνοντας τις διαστάσεις του 6 και του nexus 5 κατέληξα είναι ότι είναι ένα nexus 5 με μικρότερη οθόνη. 2 χιλιοστά λιγότερο παχύ, σχεδόν 2 χιλιοστά λεπτότερο και κάτι χιλιοστά πιο ψηλό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Με το nexus 5. Πριν λίγο ώρα το είχα στο χέρι μου και συγκρίνοντας τις διαστάσεις του 6 και του nexus 5 κατέληξα είναι ότι είναι ένα nexus 5 με μικρότερη οθόνη. 2 χιλιοστά λιγότερο παχύ, σχεδόν 2 χιλιοστά λεπτότερο και κάτι χιλιοστά πιο ψηλό.

 

thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε παιδιά τι κακό είναι με αυτήν την δυσφήμιση του τηλεφώνου;

Όλοι έχουν να λένε ότι άσχετο μπορείς να φανταστείς.

Βλέπω άρθρα και δεν θέλω να μπω να τα δω γιατί με κουράζουν όλα τα σχόλια άσχετα με το θέμα μας.

Εμένα δεν μ αρέσει πχ το Samsung S5 και δεν θα το πάρω και δεν μπαίνω στο S5 topic να βρίζω οι άλλοι τι κόλλημα έχουν και μέρα νύχτα ψάχνουν iPhone 6 topics για να λένε ότι η συσκευή τους είναι η καλύτερη;

 

Επι του θέματος τώρα εντυπωσιακή η συσκευή εκτός από την κάμερα για εμένα που δεν έπρεπε να εξεχει έτσι.

Το NFC και όλα αυτά ευπρόσδεκτα γιατί στα αλλα λειτουργικά άδικα τα βάζουν. Ούτε συμφωνίες με εταιρίες ούτε τίποτα έτσι απλά έχει το τάδε κινητό NFC.

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Κάθε χρόνο ανακοινώνεται η συσκευή και λέει 20% ενέργεια μείον από αυτό, 30% μείον από αυτό.

Όλα αυτά τα μείον που πανε; Τόσα χρόνια η αυτονομία είναι ίδια 1 μέρα. Με τόση οικονομία έπρεπε να έχουμε φτάσει 3-4 μέρες αυτονομία από γενιά σε γενιά.

Λίγο στο συγκεκριμένο μας δουλεύουν.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Φέτος μια λογική απάντηση είναι το μεγάλωμα της οθόνης που προφανώς τρώει περισσότερη μπαταρία όταν είναι ανοικτή.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Με το nexus 5. Πριν λίγο ώρα το είχα στο χέρι μου και συγκρίνοντας τις διαστάσεις του 6 και του nexus 5 κατέληξα είναι ότι είναι ένα nexus 5 με μικρότερη οθόνη. 2 χιλιοστά λιγότερο παχύ, σχεδόν 2 χιλιοστά λεπτότερο και κάτι χιλιοστά πιο ψηλό.

 

εχει σχεδον ιδιες διαστασεις με το G2.αλλα με μιση ιντσα μικροτερη,εκαναν το θαυμα τους παλι

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν ξερω αν αλλαξω αμεσα το 5αρι καθως το εχω 6 μηνες.. αλλα ειμαι σε διλημα ποιο απο τα 2 μεγεθη να επιλεξω!! μου αρεσαν προσωπικα και τα 2!!

 

Οσο αφορα αυτο που λες τασο..δακρυσαν τα ματια μου στο thread τις παρουσιασεις...σιχαθηκα με αυτα που διαβαζα..αλλα δυστυχως αυτο το πραγμα δεν αλλαζει. εχω χρησιμοποισει και τα 2 λειτουργικα και απλα εχω καταληξει οτι μου αρεσει το Ios - iphone. τι καθονται και κραζουν λες και εχουν μετοχες ή τσακωνονται δεν μπορω να το καταλαβω..

Link to comment
Share on other sites

εχει σχεδον ιδιες διαστασεις με το G2.αλλα με μιση ιντσα μικροτερη,εκαναν το θαυμα τους παλι

 

Το G2 ούτε home button έχει ούτε είναι τόσο λεπτό. Που να τα χωρέσουν όλα εκεί μέσα αν γίνουν τα bezel τόσο μικρά?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε παιδιά τι κακό είναι με αυτήν την δυσφήμιση του τηλεφώνου;

Όλοι έχουν να λένε ότι άσχετο μπορείς να φανταστείς.

Βλέπω άρθρα και δεν θέλω να μπω να τα δω γιατί με κουράζουν όλα τα σχόλια άσχετα με το θέμα μας.

Εμένα δεν μ αρέσει πχ το Samsung S5 και δεν θα το πάρω και δεν μπαίνω στο S5 topic να βρίζω οι άλλοι τι κόλλημα έχουν και μέρα νύχτα ψάχνουν iPhone 6 topics για να λένε ότι η συσκευή τους είναι η καλύτερη;

 

Επι του θέματος τώρα εντυπωσιακή η συσκευή εκτός από την κάμερα για εμένα που δεν έπρεπε να εξεχει έτσι.

Το NFC και όλα αυτά ευπρόσδεκτα γιατί στα αλλα λειτουργικά άδικα τα βάζουν. Ούτε συμφωνίες με εταιρίες ούτε τίποτα έτσι απλά έχει το τάδε κινητό NFC.

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Κάθε χρόνο ανακοινώνεται η συσκευή και λέει 20% ενέργεια μείον από αυτό, 30% μείον από αυτό.

Όλα αυτά τα μείον που πανε; Τόσα χρόνια η αυτονομία είναι ίδια 1 μέρα. Με τόση οικονομία έπρεπε να έχουμε φτάσει 3-4 μέρες αυτονομία από γενιά σε γενιά.

Λίγο στο συγκεκριμένο μας δουλεύουν.

 

Συμφωνώ φίλε σε όσα λες και εγώ τους βαριέμαι αυτούς που δεν τους αρέσει αλλά ασχολούνται πιο πολύ από εμάς που μας αρέσει. Οντως η κάμερα δεν έπρεπε να προεξέχει.. Η αυτονομία δυστυχώς θα είναι πάντα θέμα που λύνεται μόνο με power bank όσο για το NFC δεν ξέρω αν χρησιμεύει ουσιαστικά. Έχω BT το Plantronic Edge που υποστηρίζει NFC δηλαδή θα το συνδέω με NFC στο 6? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το NFC και όλα αυτά ευπρόσδεκτα γιατί στα αλλα λειτουργικά άδικα τα βάζουν. Ούτε συμφωνίες με εταιρίες ούτε τίποτα έτσι απλά έχει το τάδε κινητό NFC.

 

Το NFC δεν έχει μόνο χρηστικότητα στο να πληρώνεις... Υπάρχουν 1000 λειτουργίες ακόμα με αυτό... Για κοίταξε στο ίντερνετ για NFC pairing ή NFC Tags (στο youtube)... Άκου εκεί "άδικα το βάζουν"... Ψάξε πρώτα τι είναι το NFC, λες και ο λόγος που δεν το έβαζαν στην Apple είναι οι συμφωνίες... Τι άλλο θα ακούσουμε δηλαδή....

 

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι το NFC του iPhone6 θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για NFC Payments και όχι για τις υπόλοιπες λειτουργίες του NFC... Γνωρίζει κανείς κάτι σε αυτό...?? (ρώτησα και στο τόπικ της παρουσίασης αλλά εκεί γίνεται χαμός :p)

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το NFC δεν έχει μόνο χρηστικότητα στο να πληρώνεις... Υπάρχουν 1000 λειτουργίες ακόμα με αυτό... Για κοίταξε στο ίντερνετ για NFC pairing ή NFC Tags (στο youtube)... Άκου εκεί "άδικα το βάζουν"... Ψάξε πρώτα τι είναι το NFC, λες και ο λόγος που δεν το έβαζαν στην Apple είναι οι συμφωνίες... Τι άλλο θα ακούσουμε δηλαδή....

 

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι το NFC του iPhone6 θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για NFC Payments και όχι για τις υπόλοιπες λειτουργίες του NFC... Γνωρίζει κανείς κάτι σε αυτό...?? (ρώτησα και στο τόπικ της παρουσίασης αλλά εκεί γίνεται χαμός :p)

 

Ξέρω τι μπορείς να κάνεις με το Nfc δεν είμαι άσχετος αλλά σε όσες συσκευές είχα μου ήταν άχρηστο. Προσωπικά μιλάω. Όχι οτι στο iphone 6 αν το πάρω θα μου είναι χρήσιμο αυτά στην Αμερική δουλεύουν πολύ. Πάντως είμαι της άποψης όταν κάνεις μία υλοποίηση να την κάνεις σωστά.

Οι Android συσκεύες έχουν δυνατότητα να κάνουν τα πάντα σήμερα όμως αυτά που κάνω εγώ με ένα τηλέφωνο είναι 10 πράγματα. Αυτά τα 10 τα κάνει για μένα καλύτερα το iphone από κάποια άλλη συσκευή. Ούτε usb συνδέω ούτε ταινές κατεβάζω όυτε στέλνω τραγούδια με bluetooth γι αυτό δεν μου λέιπει κάτι.

Γούστα προσωπικά.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Άλλο σου είναι άχρηστο άλλο αυτό που έγραψες:

στα αλλα λειτουργικά άδικα τα βάζουν. Ούτε συμφωνίες με εταιρίες ούτε τίποτα έτσι απλά έχει το τάδε κινητό NFC.

 

Το ότι δεν το χρησιμοποίησες δεν σημαίνει ότι "άδικα το βάζουν"... Μια χαρά πράγματα κάνει και χρησιμεύει...

 

Όσο για το άλλο που είπες, τα 10 πράγματα που κάνει καλύτερα μπορείς να μου τα αναφέρεις??

Δεν είναι ειρωνική ερώτηση απλά πες μας...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Άλλο σου είναι άχρηστο άλλο αυτό που έγραψες:

 

 

Το ότι δεν το χρησιμοποίησες δεν σημαίνει ότι "άδικα το βάζουν"... Μια χαρά πράγματα κάνει και χρησιμεύει...

 

Όσο για το άλλο που είπες, τα 10 πράγματα που κάνει καλύτερα μπορείς να μου τα αναφέρεις??

Δεν είναι ειρωνική ερώτηση απλά πες μας...

 

Τηλεφωνο. Τι οποίο για να ανοίξει σε Samsung η εφαρμογή κανει 3 δευτερα.

FaceTime.

Ταχύτατη πληκτρολογηση χωρίς καμία παραμετροποιηση out of the box.

Φωτογραφίες που ανοίγει άμεσα η εφαρμογή κι ας εχω καμία 2000 φωτό.

GPS άμεσο κλείδωμα.

Πιο ποιοτικές εφαρμογές. Όχι πιο ελεύθερες με περισσότερες δυνατότητες πιο ποιοτικές.

Back up και restore πλήρως όπως ηταν το τηλεφωνο πριν.

iMessage γιατί κάποιοι που μιλάω αρκετά έχουν κι αυτοί iPhone.

Και πολύ λίγες ρυθμίσεις και του συστήματος και των εφαρμογών που σημαίνει δεν χανεσαι μέσα στα μενού να αλλάζεις ρυθμίσεις.

Γενικότερα το iOS στο σύνολο του με ικανοποιεί περισσότερο από το Android.

Κάτι ακόμα πληθώρα αξεσουάρ και θηκων όπου και να πας.

Αναβαθμισεις συνεχόμενες στην ώρα τους.

Η εφαρμογή της μουσικής που με ικανοποιεί περισσοτερο και γιατί κάποια από τα ίδια άλμπουμ το android μου τα βγάζει κινεζικά.

Γενικά η μονη συσκευή που αξίζει από Android για μένα είναι το One με ποιότητα κατασκευής καλη και λειτουργικό προσεγμένο συν αναβαθμισεις.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τα παίρνουμε ένα ένα...

 

Τηλεφωνο. Τι οποίο για να ανοίξει σε Samsung η εφαρμογή κανει 3 δευτερα.

Επειδή αργεί ο dialer της Samsung δεν σημαίνει ότι αργεί σε όλα τα άλλα τηλέφωνα... Και στην τελική βάζεις κάποιον άλλον...

 

FaceTime.

Δηλαδή δεν υπάρχουν άλλες 15 εφαρμογές σε smartphones και PC που να το κάνουν αυτό έτσι???

 

Ταχύτατη πληκτρολογηση χωρίς καμία παραμετροποιηση out of the box.

Δεν νομίζω να έχουν θέμα οι περισσότερες ναυαρχίδες του Android ούτε κάποιο WP... Και στο Android βάζεις άλλο πληκτρολόγιο και τελείωσες...

 

Φωτογραφίες που ανοίγει άμεσα η εφαρμογή κι ας εχω καμία 2000 φωτό.

Δεν έχω δει πολλές ναυαρχίδες τύπου Nexus, M8, Lumia να αργούν στο άνοιγμα των φώτο...

 

GPS άμεσο κλείδωμα.

Από όσο έχω δει σε Samsung Lg και Lumia δεν υπάρχει θέμα...

 

Πιο ποιοτικές εφαρμογές. Όχι πιο ελεύθερες με περισσότερες δυνατότητες πιο ποιοτικές.

Συμφωνώ 1000%

 

Back up και restore πλήρως όπως ηταν το τηλεφωνο πριν.

Συμβαίνει και στα άλλα 2 λειτουργικά...

 

iMessage γιατί κάποιοι που μιλάω αρκετά έχουν κι αυτοί iPhone.

Ίδια απάντηση με το FaceTime... Αν στείλεις στο viber δεν σου απαντάνε? :p

 

Και πολύ λίγες ρυθμίσεις και του συστήματος και των εφαρμογών που σημαίνει δεν χανεσαι μέσα στα μενού να αλλάζεις ρυθμίσεις.

Συμφωνώ και εμένα δεν μου αρέσει το όλο μπέρδεμα του Android αλλά δεν αποτελεί και μεγάλο κριτήριο επιλογής...

 

Γενικότερα το iOS στο σύνολο του με ικανοποιεί περισσότερο από το Android.

Τελείως υποκειμενικό οπότε δεν μπορώ να πω κάτι εδώ...

 

Κάτι ακόμα πληθώρα αξεσουάρ και θηκων όπου και να πας.

Ebay και 1000000 αποτελέσματα για όποια συσκευή και να ψάξεις αλλά τέλος πάντων...

 

Αναβαθμισεις συνεχόμενες στην ώρα τους.

Τι εννοείς στην ώρα τους???

 

Η εφαρμογή της μουσικής που με ικανοποιεί περισσοτερο και γιατί κάποια από τα ίδια άλμπουμ το android μου τα βγάζει κινεζικά.

Δεν νομίζω να μην μπορείς να βρεις μια εφαρμογή μουσικής που να σε καλύπτει στο Android...

 

Γενικά η μονη συσκευή που αξίζει από Android για μένα είναι το One με ποιότητα κατασκευής καλη και λειτουργικό προσεγμένο συν αναβαθμισεις.

Από Android και εμένα μου αρέσει το One και θα προσθέσω και Nexus...

 

Το point μου είναι ότι δεν υπάρχουν πλέον τόσο μεγάλες διαφορές που ν α δικαιολογούν την πολύ μεγάλη διαφορά τιμής + ότι το Android υπερτερεί σε πολλά από τα υπόλοιπα λειτουργικά λόγω ελευθερίας... Εννοείται δικαίωμα σου να επιλέξεις όποια θες και πάλι καλά που έχουμε τέτοια πληθώρα επιλογών για να είμαστε όλοι (?) χαρούμενοι... Απλά πιάστηκα από το άστοχο θεωρώ σχόλιο σου για το NFC που δεν έστεκε για κανένα λόγο... Αρκετή κουβέντα γιατί θα περάσει σε VS η κατάσταση και το νήμα αφορά το iphone 6....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσουμε κι εδω τις συγκρίσεις. Ο τίτλος του τοπικ ειναι συγκεκριμένος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Τα παίρνουμε ένα ένα...

 

Τηλεφωνο. Τι οποίο για να ανοίξει σε Samsung η εφαρμογή κανει 3 δευτερα.

Επειδή αργεί ο dialer της Samsung δεν σημαίνει ότι αργεί σε όλα τα άλλα τηλέφωνα... Και στην τελική βάζεις κάποιον άλλον...

 

FaceTime.

Δηλαδή δεν υπάρχουν άλλες 15 εφαρμογές σε smartphones και PC που να το κάνουν αυτό έτσι???

 

Ταχύτατη πληκτρολογηση χωρίς καμία παραμετροποιηση out of the box.

Δεν νομίζω να έχουν θέμα οι περισσότερες ναυαρχίδες του Android ούτε κάποιο WP... Και στο Android βάζεις άλλο πληκτρολόγιο και τελείωσες...

 

Φωτογραφίες που ανοίγει άμεσα η εφαρμογή κι ας εχω καμία 2000 φωτό.

Δεν έχω δει πολλές ναυαρχίδες τύπου Nexus, M8, Lumia να αργούν στο άνοιγμα των φώτο...

 

GPS άμεσο κλείδωμα.

Από όσο έχω δει σε Samsung Lg και Lumia δεν υπάρχει θέμα...

 

Πιο ποιοτικές εφαρμογές. Όχι πιο ελεύθερες με περισσότερες δυνατότητες πιο ποιοτικές.

Συμφωνώ 1000%

 

Back up και restore πλήρως όπως ηταν το τηλεφωνο πριν.

Συμβαίνει και στα άλλα 2 λειτουργικά...

 

iMessage γιατί κάποιοι που μιλάω αρκετά έχουν κι αυτοί iPhone.

Ίδια απάντηση με το FaceTime... Αν στείλεις στο viber δεν σου απαντάνε? :p

 

Και πολύ λίγες ρυθμίσεις και του συστήματος και των εφαρμογών που σημαίνει δεν χανεσαι μέσα στα μενού να αλλάζεις ρυθμίσεις.

Συμφωνώ και εμένα δεν μου αρέσει το όλο μπέρδεμα του Android αλλά δεν αποτελεί και μεγάλο κριτήριο επιλογής...

 

Γενικότερα το iOS στο σύνολο του με ικανοποιεί περισσότερο από το Android.

Τελείως υποκειμενικό οπότε δεν μπορώ να πω κάτι εδώ...

 

Κάτι ακόμα πληθώρα αξεσουάρ και θηκων όπου και να πας.

Ebay και 1000000 αποτελέσματα για όποια συσκευή και να ψάξεις αλλά τέλος πάντων...

 

Αναβαθμισεις συνεχόμενες στην ώρα τους.

Τι εννοείς στην ώρα τους???

 

Η εφαρμογή της μουσικής που με ικανοποιεί περισσοτερο και γιατί κάποια από τα ίδια άλμπουμ το android μου τα βγάζει κινεζικά.

Δεν νομίζω να μην μπορείς να βρεις μια εφαρμογή μουσικής που να σε καλύπτει στο Android...

 

Γενικά η μονη συσκευή που αξίζει από Android για μένα είναι το One με ποιότητα κατασκευής καλη και λειτουργικό προσεγμένο συν αναβαθμισεις.

Από Android και εμένα μου αρέσει το One και θα προσθέσω και Nexus...

 

Το point μου είναι ότι δεν υπάρχουν πλέον τόσο μεγάλες διαφορές που ν α δικαιολογούν την πολύ μεγάλη διαφορά τιμής + ότι το Android υπερτερεί σε πολλά από τα υπόλοιπα λειτουργικά λόγω ελευθερίας... Εννοείται δικαίωμα σου να επιλέξεις όποια θες και πάλι καλά που έχουμε τέτοια πληθώρα επιλογών για να είμαστε όλοι (?) χαρούμενοι... Απλά πιάστηκα από το άστοχο θεωρώ σχόλιο σου για το NFC που δεν έστεκε για κανένα λόγο... Αρκετή κουβέντα γιατί θα περάσει σε VS η κατάσταση και το νήμα αφορά το iphone 6....

 

Θα είχε ενδιαφέρον να μας εξηγήσεις το λόγο που προσπαθείς να μας προφυλάξεiς απεγνωσμένα από το απονενοημένο διάβημα της αγοράς ενός νέου iPhone 6. Τι είναι αυτό το τόσο μεγάλο λάθος που πάμε να κάνουμε.

 

Για να σου εξηγήσω σε μένα δεν μου αρέσει το Note, δεν πηγαίνω όμως στα forums της Samsung να θέσω επιχειρήματα για να μην αγοράσούν ή να αγοράσουν τη συσκευή που τους αρέσει. Νοήμοντα όντα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε ενδιαφέρον να μας εξηγήσεις το λόγο που προσπαθείς να μας προφυλάξεiς απεγνωσμένα από το απονενοημένο διάβημα της αγοράς ενός νέου iPhone 6. Τι είναι αυτό το τόσο μεγάλο λάθος που πάμε να κάνουμε.

 

Για να σου εξηγήσω σε μένα δεν μου αρέσει το Note, δεν πηγαίνω όμως στα forums της Samsung να θέσω επιχειρήματα για να μην αγοράσούν ή να αγοράσουν τη συσκευή που τους αρέσει. Νοήμοντα όντα είμαστε.

 

Μάλλον δεν διάβασες την τελευταία παράγραφο... Κουβέντα κάναμε Κωνσταντίνε η οποία ξεκίνησε από το λόγο που μπήκα να ρωτήσω για το NFC και είδα την πρόταση που πόσταρα στην πρωτη μου απάντηση... Εγώ για το NFC απάντησα και ο φίλος Τάσος μου απάντησε για τα "10 πράγματα" τα οποία μου έφεραν την απορία "τι είναι αυτά τα 10 που δεν μπορεί να τα κάνει κάποιος άλλος" και ρώτησα... Αν το θεωρείς λάθος σβήσε τα μηνύματα...

Και στην τελική δεν είδα πουθενά να γράφω να μην πάρει κάποιος το iPhone ούτε είπα να πάρετε το Note... Πάλι καλά είπα που έχουμε ένα σωρό επιλογές... Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το ύφος της απάντησης σου...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες την τελευταία παράγραφο... Κουβέντα κάναμε Κωνσταντίνε η οποία ξεκίνησε από το λόγο που μπήκα να ρωτήσω για το NFC και είδα την πρόταση που πόσταρα στην πρωτη μου απάντηση... Εγώ για το NFC απάντησα και ο φίλος Τάσος μου απάντησε για τα "10 πράγματα" τα οποία μου έφεραν την απορία "τι είναι αυτά τα 10 που δεν μπορεί να τα κάνει κάποιος άλλος" και ρώτησα... Αν το θεωρείς λάθος σβήσε τα μηνύματα...

Και στην τελική δεν είδα πουθενά να γράφω να μην πάρει κάποιος το iPhone ούτε είπα να πάρετε το Note... Πάλι καλά είπα που έχουμε ένα σωρό επιλογές... Δεν καταλαβαίνω λοιπόν το ύφος της απάντησης σου...

 

κανένα ύφος, μου κάνει εντύπωση, με αφορμή το δικό σου μήνυμα.. αρκετοί χρήστες προσπαθούν να μας προφυλάξουν, τίποτε παραπάνω, και ψάχνω να δω το λόγο. Δεν έχω διαφορές με κανένα μέλος εδώ στο Forum, είμαστε στο επίσημο forum κι όχι στην ενότητα της αρχικής που μπορεί οποιασδήποτε να πει την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν κάποια άλλα μέλη... Εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο και ούτε έχω λόγο να το κάνω... Αν υπάρχει θέμα με μέλη που το κάνουν νομίζω θα ήταν πιο σωστό να απευθυνθείς σε αυτούς... Στην τελευταία πρόταση σου συμφωνώ και το έγραψα κιόλας ότι δεν πρέπει να ξεφύγει η κουβέντα... Εγώ όμως απάντησα στα λεγόμενα του φίλου χωρίς καμία πρόθεση για υποδείξεις....
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...