Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum! Είμαι και εγώ πλέον κατοχος του alcatel 997d και θα ηθελα να κάνω 2-3 ερωτήσεις. Καταρχάς όντως το τηλέφωνο ειναι πάρα πολυ καλό πολυ γρήγορο με καλή οθονη κτλ κτλ. Το προβλημα που αντιμετωπίζω εγώ ειναι με την μπαταρία η οποία για καποιο λόγο μου κρατάει οριακά 1 μέρα με πολύ λίγη χρήση σε αντίθεση με αλλους χρήστες που διαβασα πιο πριν. Έχω απενεργοποιήσει τα πιο πολλά apps στο backround το wifi το 3g και διαφορα αλλα. Γενικά η μπαταρία καταναλώνεται πολύ γρήγορα ακόμα και στο standby με ή χωρίς να κανω κλησεις. Έχω μια υποψία ότι μπορει να ευθύνεται το update που έκανε μεσω του wifi αλλά δεν ξερω πως να το γυρίσω στην εργοστασιακή. Εγκατέστησα το Alcatel Android Manager και το ONE TOUCH Upgrade για να ξανακάνω update αλλα δεν αναγνωρίζει τους drivers οπότε στο control panel εμφανιζει μια συσκευή MKT65xxx Android Phone με θαυμαστικό. Αυτά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για δοκίμασε με αυτό το driver αν κάνει κάτι http://www.alcatelonetouch.com/global-en/images/contents/faq/usb_host_driver_2.0.6.8.rar

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν πιανει τιποτα παντως, τοτε δοκιμασε σε αλλο υπολογιστη. Καποιοι στο xda που ηθελαν να το ρουταρουν το ειχαν παθει κ τελικα με αλλο υπολογιστη το κινητο αναγνωριστηκε.
Link to comment
Share on other sites

Γειά, μου το έκανε και εμένα και οταν το είχα συνδεδεμένο στον υπολογιστη κατέβασα την μαύρη μπάρα απο πάνω και πάτησα Connected as USB Strorage και ενεργοποίησα την επιλογή Media device και μετά δούλεψε. Δοκίμασε το.

 

Υ.Γ για να γράφω ελληνικά κατέβασα την εφαρμογή που μου είπατε αλλα κάτι πάτησα στις ρυθμίσεις και κατέβασε το ελληνικό πληκτρολόγιο σε πολύ καλύτερη μορφή. Ευχαριστώ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

eimai_kala: Υποστηριζει, έχω κάνει!

ΩΩΩΩ τελεια ευχαριστω! Ελπιζω να ερθει συντομα κ ελληνικο, αλλιως θα το παρω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Δυστυχώς ακόμα δεν τα κατάφερα να συνδέσω το κινήτο με το pc ότι drivers και να δοκίμασα....όσο για την μπαταρία παρατήρησα ότι στο 100% της φόρτισης το ενσωματωμένο app για την μπαταρία Battery saver μου βγάζει active use 11 ώρες. Είναι φυσιολογικό αυτό? Οι υπόλοιποι κάτοχοι του κινήτου πόσο σας κρατάει περίπου?
Link to comment
Share on other sites

Active use και εμένα τόσο μου βγάζει. Όλη μέρα αν ασχολείσαι με αυτό λογικά. Δεν νομίζω πολλά τηλέφωνα να κρατάνε πάνω από 3 ώρες με 3G συνδεδεμένο να surfάρεις. Με αυτό μπορείς.
Link to comment
Share on other sites

Με συνεχή χρήση, σερφάρισμα παιχνίδια κτλ το καταλαβαίνω αλλά να αντέχει 8 ώρες το πολύ σε αναμονή χωρίς καθόλου χρήση,κλήσεις, ενεργοποιημένο 3g η wifi μου φαίνεται υπερβολικό.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτο ειναι φυσιολογικο!!εγω αν το αφησω το βραδυ 100% θα ξυπνησω στις 7 με περιπου 20%!!!!!καμια ιδεα η να το στειλω πισω?
Link to comment
Share on other sites

Θα ερθει Ελλαδα το κινητο αρχες Φεβρουαριου οπως εχει πει ηδη ενας φιλος. Επικοινωνησα κ εγω με την αντιπροσωπεια κ το επιβεβαιωσε :D
Link to comment
Share on other sites

Θα ερθει Ελλαδα το κινητο αρχες Φεβρουαριου οπως εχει πει ηδη ενας φιλος. Επικοινωνησα κ εγω με την αντιπροσωπεια κ το επιβεβαιωσε :D

 

Καλα αν δεις λιγο πισω , ειχαν πει και μεσα Νοεμβρη , αρχές Δεκέμβρη , αρχές Γενάρη.... οποτε δε ξερω κατα ποσο αξιοπιστοι ειναι πλεων

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα

Μέσα στο σαββατοκύριακο το rootαρα. Έβαλα τους ήχους μου στο system directory και τώρα τους κρατάει. Εγκατέστησα δοκιμαστικά το LMT Launcher & το Button Savior και κράτησα το 2ο μιας και ο LMT Launcher το κάνει αργό. Για να δουλέψουνε σωστά ήθελε SuperSU. Έβγαλα τα softkeys κάτω και η ανάλυση έγινε κανονική 480x800. Το Antutu απο 6500 πήγε στα 6800 με αυτή την αλλαγή και μόνο! Θα κάνω και άλλες δοκιμές. Το καλό είναι οτι αν κάνεις καμιά ζημιά ... τρέχεις το One Touch Upgrade 2.6 κατεβάζει 600 ΜΒ σου εγκαθιστά τα πάντα απο την αρχή και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Φιλικά

Άκης

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε κανεις το επισημο Ελληνικο site ???

 

http://www.alcatelonetouch.com/gr/products/smartphones/one_touch_997.html#.UP2zwGf4J8E

 

λογικα πρεπει να ηρθε επισημα στην Ελλαδα

 

θα το αγορασω εντος των ημερων αν ισχυει παντως :)

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή λέει 4'' wvga μετά στην ανάλυση οθόνης λέει 4.3''... :confused:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή λέει 4'' wvga μετά στην ανάλυση οθόνης λέει 4.3''... :confused:

 

λαθακια ... :rolleyes: 4.3 ειναι

 

http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_997d-5110.php

 

επειδη διαβασα διαφορα σχολια σχετικα με υποστηριξη κινεζικων site σε περιπτωσεις βλαβων σε κινητα , πλεον ειμαι σιγουρος για αυτο το κινητο αφου εισαγεται ή θα εισαγεται απο επισημη αντιπροσωπια και θα εχει εγγυηση επι της ουσιας ...

 

να διευκρινησω οτι θα στραφω εδω λογω dual sim

Edited by chrisly

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το κινητο εχει ελληνικο μενου για να καταλαβω η οχι? στα μηνυματα εχει ελληνικο πληκτρολογιο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το κινητο εχει ελληνικο μενου για να καταλαβω η οχι? στα μηνυματα εχει ελληνικο πληκτρολογιο?

 

  • Ελληνικό μενου θα εχει οταν θα το φερει η ελληνικη αντιπροσωπια.
  • Αυτα που κυκλοφορουν τωρα ειναι για την αγορα της γερμανιας και δεν εχουν ελληνικο μενου (περιμενε να τα δεις στα μεγαλα καταστηματα για να εισαι σιγουρος πως εχει ερθει - θα γραφει algr στο κουτι)
  • και ελληνικο μενου να μην εχεις, μπορεις, κατεβαζοντας ενα ελληνικο πληκτρολογιο απο το market να γραφεις και ελληνικα.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. ευχαριστώ πολύ όλους τους χρήστες για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχουν παραθέσει μέχρι τώρα,ήταν πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές.. θα μπορούσε κάποιος που χρησιμοποιεί το κινητό να μας πει τις εντυπώσεις από την οθόνη του κινητού..για την ανάλυση των χρωμάτων, την ζωντάνια της οθόνης κτλ.συγκριτικά με το alcatel ot-995 που το έχω δει και έχει παρόμοια χαρακτηριστικά οθόνης(χρώματα, ανάλυση κτλ) δεν έμεινα και πολύ ικανοποιημένος..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου το τηλεφωνάκι είναι απίθανο. Μετά το rootάρισμα όλα είναι απλά πια. Ένα απλό linuxάκι είναι! Κατέβασα τα DPI στα 200 από 240. Έβαλα GO Launcher (μπορείτε να βάλετε όποιο θέλετε). Το antutu πλησίασε τα 6900 πια με απλές αλλαγές και χωρίς Overclocking.

Και φυσικά με 5x5 εικονίδια παίζει άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου το τηλεφωνάκι είναι απίθανο. Μετά το rootάρισμα όλα είναι απλά πια. Ένα απλό linuxάκι είναι! Κατέβασα τα DPI στα 200 από 240. Έβαλα GO Launcher (μπορείτε να βάλετε όποιο θέλετε). Το antutu πλησίασε τα 6900 πια με απλές αλλαγές και χωρίς Overclocking.

Και φυσικά με 5x5 εικονίδια παίζει άψογα!

 

Καλημέρα,

δεν είναι λίγο ρίσκο το rootάρισμα σε καινούριο κινητό; Εγώ είμαι noob στο είδος (χθες rootαρα το LG Optimus One που έχω), αλλά στην περίπτωσή μου, το έστειλα έως τώρα 2 φορές (!) στην αντιπροσωπεία για φτιάξιμο όσο ήταν εντός εγγύησης, πράγμα που δεν θα μπορούσα να είχα κάνει εάν ήταν rootαρισμένο νωρίτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...