Jump to content

Ταξιδεύοντας οδικώς στη Γερμανία με GPS


Psilos2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το προβλημα.

 

Την αλλη βδομάδα θα ταξιδέψω με το αμαξι για γερμανία, θα ξεκινήσω απο θεσσαλονίκη ,σκοπια,κροατια,αυστρια,γερμανια για να καταλήξω φρανκφούρτη.

 

Η αποριά.

 

Ποιο απο τα διαθεσιμα προγράμματα gps (destinator,tomtom,navigon...) κατα την εμπειρίας σας ειναι αυτο που θα μπορέσει να με βοηθήσει περισσότερο σε αυτη την διαδρομή?

Δεν με ενδιαφέρει να ακουω η να βλέπω ελληνικα καθως και με τα αγγλικά ειμαι μια χαρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χμμ!!

Απ΄οτι θυμαμαι το ΤΟΜ ΤΟΜ ειναι το καλυτερο!!

εχει ΟΛΗ τη διαδρομη και πιστευω θα σε καλυψη!

Απο την αλλη και το ROUTE 66 ειναι πολυ καλο!!!

Το Destinator δυστηχως ειναι πολυ καλο αλλα ειναι λιγο αργο:( Το δοκιμασα και αλλου μου εδειχνε και αλλου ημουν!

Link to comment
Share on other sites

χμμ!!

Απ΄οτι θυμαμαι το ΤΟΜ ΤΟΜ ειναι το καλυτερο!!

εχει ΟΛΗ τη διαδρομη και πιστευω θα σε καλυψη!

Απο την αλλη και το ROUTE 66 ειναι πολυ καλο!!!

Το Destinator δυστηχως ειναι πολυ καλο αλλα ειναι λιγο αργο:( Το δοκιμασα και αλλου μου εδειχνε και αλλου ημουν!

Προφανώς δεν χρησιμοποιείς την νόμιμη έκδοση !

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποίησα Dest 6 και Tom Tom στη διαδρομή Γερμανία (Βερολίνο) - Τσεχία (Πράγα). Μου φάνηκε πολύ πιο προσιτό το Dest ισως και λόγω συνήθειας. Στο Tom tom κάποια στιγμή χάθηκα ίσως και γιατί δεν ήταν τοσο ακριβές στις διασταυρώσεις όσο το Dest.

Μέσα στις πόλεις το dest αποδείχτηκε άψογο.

Από την άλλη μου φάνηκε ότι το Dest είχε μια τάση στη γρήγορη διαδρομή να διαλέγει μικρούς δρόμους που ναι μεν ήταν αρκετά όμορφες διαδρομές αλλά σε "ψάρωνε" μιας και δεν ακολουθούσες τις πινακίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και αν διαλέξεις από αυτές τις εφαρμογές που αναφέρεις, θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Χρησιμοποίησα το Tomtom στη Γερμανία και έμεινα ενθουσιασμένος.

Άψογο, ακριβές και γρήγορο.

Destinator δεν είχα για να δοκιμάσω, αλλά φαντάζομαι θα είναι το ίδιο καλό.

Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, αν έχεις χρησιμοποιήσει ένα πρόγραμμα και το έχεις μάθει, αυτό να πάρεις και στο ταξίδι σου. Μην δοκιμάζεις νέα προγράμματα και μενού σε ένα ταξίδι.

 

Πάντως και από ξένα forum που παρακολουθώ, στα προγράμματα πλοήγησης για την Ευρώπη, ένα κάποιο προβάδισμα έχουν το Tomtom ή το IGO 2006

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη αποφαση, τελικά τα κατεβασα όλα με ολους τους χαρτες και οποιο θεωρησω καλύτερο θα το αγοράσω.

 

Είπα μήπως εκανε κανεις το ταξίδι πριν απο εμενα ωστε να δω τις εμπειρίες του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκανα το ταξιδι, αρκετες φορες και μενω... διπλα απο τη Φρανκφουρτη!

 

Εδω και 3 χρονια ειμαι κατοικος στο Μαιντς (οταν με το καλο φτασεις, ενα τηλεφωνο, ενα ΣΜΣ ειναι ικανο τοσο για καφε-μπυρα οσο και ξεναγηση στη Φρανκφουρτη + περιχωρα)...

 

Επι του πρακτεου τωρα!

 

Στο ΤομΤομ, αυτο που πραγματικα κανει τη διαφορα απο τα υπολοιπα ειναι το CrossCountry δυνατοτητα που εχει...

 

Ξεκινας απο Θεσσαλονικη και φτανεις Φρανκφουρτη ΜΕ ΕΝΑΝ χαρτη!

 

Οι καινουριοι χαρτες του ΤομΤομ εχουν Door to Door τη οποια χωρα (ορισμενες φορες και περισσοτερες χωρες) και στο ιδιο αρχειο, στον ιδιο χαρτη τροπον τινα, εχουν και το κεντρικο οδικο δικτυο ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ της Ευρωπης!!!

 

Για παραδειγμα, εχουμε τα εξης πακετα χωρων:

 

1) Σκανδιναβια (Νορβηγια, Σουηδια, Φινλανδια).

2) Γερμανια, Αυστρια, Ελβετια, Τσεχια, Πολωνια σε εναν χαρτη ολες μαζι.

3) Ιταλια.

4) Ισπανια μαζι με Πορτογαλια.

5) Βελγιο, Ολλανδια, Λουξεμβουργο.

6) Αγγλια.

7) Ιταλια.

8) Ανατολικη Ευρωπη (Ολες οι Γιουγκοσλαβικες χωρες, Βουλγαρια, Ουγγαρια, Ελλαδα, Ρουμανια κλπ).

 

Επαναλαμβανω οτι το καθενα απο αυτα εχει και ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κεντρικο οδικο δικτυο της Ευρωπης.

Για αυτο και ενδεικνυται για οταν εχεις να διασχυσεις πολλες χωρες...

 

Το αλλο μεγαλο πλεονεκτημα, ιδιως για καποιον που εχει να μπει σε πολεις, ειναι η μεγαλη βαση δεδομενων με καμερες, ρανταρ, στο επαρχιακο, εθνικο, οδικο δικτυο, αλλα και ολα τα ορια ταχυτητας στις πολεις! Ξερω οτι για καποιον με ξενες πινακιδες (τουριστα) δε μετραει και παρα πολυ, αλλα για εμενα ειναι σωτηρια!

 

Θελω να τονισω, οτι ο χαρτης Νρ. 8 που περιλαμβανει τις "ανατολικες" χωρες ειναι παλειος! Αρκετα παλειος!

Επισης, η διαδρομη, ειναι τραγικα απλη, ευκολη, και ο οποισδηποτε με λιγα αγγλικα τα καταφερνει μια χαρα ακομα και χωρις πλοηγηση να φτασει ΟΠΟΥ θελει στην Ευρωπη... τωρα για μεσα στη πολη, στις μεγαλεις πολεις, χωρις πλοηγηση, ξεχασε το! Επιβαλεται!

 

Αν θες, για τιπς και τρικς για το ταξιδι μπορω να σου στειλω αναλυτικοτερο μειλ η ακομα να σε παρω και τηλεφωνο!

Σε καθε περιπτωση, θα χαρω να σας βοηθησω σε οτι χρειαστειτε στη Γερμανια, και οπως ειπα να πιουμε και καμια μπυρα στη Φρανκφουρτη :)

 

Καλο δρομο!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γυρισα χθες απο Γερμανια πηγα αεροπορικος και νοικιασα αυτοκινητο για 10 μερες απο Βερολινο και γυρισα την μιση Γερμανια ειχα μαζι μου το ΜΙΟ 701 με DESTINATOR PN δουλεψε αψογα ακομα και στους μικροτερους δρομους των πολεων που επισκευθηκα
Link to comment
Share on other sites

gnikolai πραγματικά πολύ ζεστό το μυνημα σου.Και απολυτα κατατοπιστικό.

 

Ερχομαι Γερμανία για να κυνηγήσω την τύχη μου μαζι με την κοπέλα μου (ομογενής,ηταν μεχρι τα 18 της εκει) στον τομεα της πληροφορικής.

 

Τα γερμανικα μου ειναι οσο καλα μπορει να ειναι για τις 30 ώρες που έχω κάνει μάθημα.Τα αγγλικα μου απο την αλλη ειναι μια χαρα.

 

Και εγω ειπα φρανκφουρτη, αλλα κανονικα παω λιγο πιο κάτω στο erlenbach,ειναι κοντά στο ασαφενμποργκ.

 

Ειμαι στο τσαφ να τσιμπίσω η το mio ή το eten αλλα ειναι δύσκολη απόφαση γιατι τα λεφτα ειναι πολλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να αγορασεις καποια τετοια συσκευη, γνωμη μου ειναι να περιμενεις...

Να ερθεις εδω Γερμανια με το καλο, και τοτε αποφασιζεις και αγοραζεις... τι ακριβως σου τεροιαζει, γιατι εδω η πλοηγηση και τα συστηματα ειναι ΑΜΕΤΡΗΤΑ πολλα!

 

Ελπιζω να ερθεις με το καλο, οπως ερθεις τελος παντων! Το Ασσαφενμπουργκ ειναι απο την αλλη πλευρα της Φρανκφουρτης (σε σχεση με το Μαιντς) αλλα οπως ειπα, ελα εσυ Φρανκφουρτη και θα σας βρω εγω!

 

Και οπως σου ειπα, αν θελεις πληροφοριες για το ταξιδι, στειλε μου PM να τα πουμε με μειλ ειτε τηλεφωνικα!

 

Φανταζομαι και η κοπελα σου θα ξερει αρκετα πραγματα αφου μεγαλωσε εδω, αλλα αν ειστε μονη σας, ουτως η αλλως θα χαρω να σε κατατοπισω, γιατι η περιοχη ειναι παλουκι στη ζωη...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

gnikolai οι άμεσα διαθέσιμες συσκευές Pda/Gps/Phone είναι αυτές οι δύο συν μια τις HP οποτε οι επιλογες δεν ειναι τοσο πολλες . :)

 

Τί εννοείς ειναι παλούκι στην ζωή?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mου φαινεται οτι μπορει να βγαινουμε απο το θεμα...

 

Ειναι γνωστο το ρητο, οτι στη Γερμανια υποτιθεται οτι δουλευουν ολα σαν ενα καλοκουρδισμενο ρολοι και αυτα περι γραναζιων κλπ κλπ κλπ...

 

Υπαρχουν λοιπον καποια πραγματα τα οποια ειναι πλεον φυσιολογικο να μη ξερει καποιος... πραγματα που τα μαθαινει οταν αρχιζει να "μπλεκεται" με αυτα τα γραναζια της γραφιοκρατειας στη Γερμανια! τα οποια στο τελος μπορει να σου κοστιζουν ενα καρο λεφτα σε προστυμα και οχι μονο!

 

Αν νομιζουμε οτι στην Ελλαδα υπαρχει γραφειοκρατια, τοτε εδω θα τραβατε τα μαλλια σας :)

Για τη ζωη παλουκι, εξαρταται για το τι δουλεια θα κανεις, σε ποιον θα τη κανεις και που θα μενεις...

 

Για το ταξιδι απο Ελλαδα για Φρανκφουρτη, υπαρχουν 3 γνωστοι δρομοι...

 

ι- απο Ιταλια, ιι- απο ολοκληρη τη Γιουγκοσλαβια και ιιι- απο Ουγγαρια.

 

Το βασικο τιπ, ειναι οτι σε οποιαδηποτε Γιουγκασλαβικη χωρα βρεθεις/διασχυσεις (Σερβια, Μακεδονια, Κροατια κλπ) αν λεει 50, τοτε πεφτεις στα φρενα στα 50, καθοτι το προστυμο θα σε περιμενει! Ο συνοδηγος στη Γιουγκοσλαβια εχει μια αποστολη: Να βλεπει τις πινακιδες με τα ορια και να ενημερωνει ΣΥΝΕΧΩΣ τον οδηγο!

 

Αν μπορεις, κανε περιπου 100 ευρω σε σερβικα λεφτα (οχι παραπανω)! μπορει να γλυτωσεις 20 ευρω στα διοδια και στις βενζινες διασχυζοντας τη Σερβια και πληρωνοντας στο δικο τους νομισμα αντι σε ευρω (παντου μπορεις να πληρωνεις με ευρω αλλα σε γδερνουν στην ισοτιμια).

Μεχρι τη Κροατια πολλοι υπαλληλοι μιλαν και ελληνικα (στη Μακεδονια, μιλαν ολοι).

Απο Σερβια και πανω, τα γερμανικα βοηθουν παντου (Κροατια, Σλοβενια ειτε μεσω Ουγγαριας).

 

Στις χωρες οπως Ιταλια και Ουγγαρια ΔΕΝ διανυκτερευεις σε μερος οπου το αυτοκινητο ΔΕΝ μπαινει σε ιδιωτικο παρκινγκ...

 

Ολοκληρη η Γιουγκοσλαβια ειναι ΑΚΙΝΔΥΝΗ! Δεν υπαρχουν ΟΥΤΕ καλαζνικοφ, ουτε ομαδες που σταματαν αυτοκινητα, ουτε τρομοκρατες κλπ κλπ κλπ!

Η Βενζινη ειναι στην Αυστρια φθηνοτερη (αρκετα) απο οτι στη Γερμανια, οποτε και πριν περασεις τα συνορα ξαναφουλαρεις!

Η διαδρομη εχει πολλα διοδια, ενω στην Αυστρια πρεπει να αγορασεις αυτοκολητο πριν μπεις στη χωρα! Ειναι κατι σαν διωδια το οποιο το πληρωνεις μια φορα, οταν μπαινεις και ας βγεις μετα απο 20 λεπτα ή μετα απο 2 χλμ, πρεπει να το αγορασεις.

Στην Γερμανια ΔΕΝ εχει διωδια.

 

Και ενα καρο ακομα πραγματα...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Mου φαινεται οτι μπορει να βγαινουμε απο το θεμα...

 

Ειναι γνωστο το ρητο, οτι στη Γερμανια υποτιθεται οτι δουλευουν ολα σαν ενα καλοκουρδισμενο ρολοι και αυτα περι γραναζιων κλπ κλπ κλπ...

 

Υπαρχουν λοιπον καποια πραγματα τα οποια ειναι πλεον φυσιολογικο να μη ξερει καποιος... πραγματα που τα μαθαινει οταν αρχιζει να "μπλεκεται" με αυτα τα γραναζια της γραφιοκρατειας στη Γερμανια! τα οποια στο τελος μπορει να σου κοστιζουν ενα καρο λεφτα σε προστυμα και οχι μονο!

 

Αν νομιζουμε οτι στην Ελλαδα υπαρχει γραφειοκρατια, τοτε εδω θα τραβατε τα μαλλια σας :)

Για τη ζωη παλουκι, εξαρταται για το τι δουλεια θα κανεις, σε ποιον θα τη κανεις και που θα μενεις...

 

Για το ταξιδι απο Ελλαδα για Φρανκφουρτη, υπαρχουν 3 γνωστοι δρομοι...

 

ι- απο Ιταλια, ιι- απο ολοκληρη τη Γιουγκοσλαβια και ιιι- απο Ουγγαρια.

 

Το βασικο τιπ, ειναι οτι σε οποιαδηποτε Γιουγκασλαβικη χωρα βρεθεις/διασχυσεις (Σερβια, Μακεδονια, Κροατια κλπ) αν λεει 50, τοτε πεφτεις στα φρενα στα 50, καθοτι το προστυμο θα σε περιμενει! Ο συνοδηγος στη Γιουγκοσλαβια εχει μια αποστολη: Να βλεπει τις πινακιδες με τα ορια και να ενημερωνει ΣΥΝΕΧΩΣ τον οδηγο!

 

Αν μπορεις, κανε περιπου 100 ευρω σε σερβικα λεφτα (οχι παραπανω)! μπορει να γλυτωσεις 20 ευρω στα διοδια και στις βενζινες διασχυζοντας τη Σερβια και πληρωνοντας στο δικο τους νομισμα αντι σε ευρω (παντου μπορεις να πληρωνεις με ευρω αλλα σε γδερνουν στην ισοτιμια).

Μεχρι τη Κροατια πολλοι υπαλληλοι μιλαν και ελληνικα (στη Μακεδονια, μιλαν ολοι).

Απο Σερβια και πανω, τα γερμανικα βοηθουν παντου (Κροατια, Σλοβενια ειτε μεσω Ουγγαριας).

 

Στις χωρες οπως Ιταλια και Ουγγαρια ΔΕΝ διανυκτερευεις σε μερος οπου το αυτοκινητο ΔΕΝ μπαινει σε ιδιωτικο παρκινγκ...

 

Ολοκληρη η Γιουγκοσλαβια ειναι ΑΚΙΝΔΥΝΗ! Δεν υπαρχουν ΟΥΤΕ καλαζνικοφ, ουτε ομαδες που σταματαν αυτοκινητα, ουτε τρομοκρατες κλπ κλπ κλπ!

Η Βενζινη ειναι στην Αυστρια φθηνοτερη (αρκετα) απο οτι στη Γερμανια, οποτε και πριν περασεις τα συνορα ξαναφουλαρεις!

Η διαδρομη εχει πολλα διοδια, ενω στην Αυστρια πρεπει να αγορασεις αυτοκολητο πριν μπεις στη χωρα! Ειναι κατι σαν διωδια το οποιο το πληρωνεις μια φορα, οταν μπαινεις και ας βγεις μετα απο 20 λεπτα ή μετα απο 2 χλμ, πρεπει να το αγορασεις.

Στην Γερμανια ΔΕΝ εχει διωδια.

 

Και ενα καρο ακομα πραγματα...

 

Δεν έχω να κερδίσω κάτι απο το ποστ του φιλου μας πάνω...

Αλλά θέλω να πω ενα μεγάλο μπράβο.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

gnikolai το χαρακτηριστικο που αναφερεις (ενσωματομενο το βασικο οδικο δικτυο ευρωπης) υπαρχει στους χαρτες με την ενδειξη plus?η και σε αυτους χωρις την ενδειξη plus?

αν ναι τοτε τι διαφορα εχουν οι 2 ας πουμε *εκδοσεις* που βρισκονται στο ιδιο dvd?

και ποια να φορτωσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το ταξιδι, αρκετες φορες και μενω... διπλα απο τη Φρανκφουρτη!

 

.......

 

Επι του πρακτεου τωρα!

 

Στο ΤομΤομ, αυτο που πραγματικα κανει τη διαφορα απο τα υπολοιπα ειναι το CrossCountry δυνατοτητα που εχει...

 

Ξεκινας απο Θεσσαλονικη και φτανεις Φρανκφουρτη ΜΕ ΕΝΑΝ χαρτη!

 

Οι καινουριοι χαρτες του ΤομΤομ εχουν Door to Door τη οποια χωρα (ορισμενες φορες και περισσοτερες χωρες) και στο ιδιο αρχειο, στον ιδιο χαρτη τροπον τινα, εχουν και το κεντρικο οδικο δικτυο ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ της Ευρωπης!!!

 

............

 

Καλο δρομο!

Έχω την εντύπωση ότι συγκρίνεις το ΤΟΜ ΤΟΜ με την πολύ παλιά έκδοση του Destinator το D3. To Destiantor PN που κυκλοφορεί στην Ευρώπη εδώ και ενάμισι χρόνο περίπου (στην Ελλάδα από τον περασμένο Φεβρουάριο) έχει ακριβώς την ίδια δυνατότητα και μάλιστα χωρίς την ύπαρξη των major Europe roads. Απλώς κατά το compilation των χαρτών έχει γίνει η σύνδεση των διασυνοριακών δρόμων με την δημιουργία ενός buffer.

Παρεμπιπτόντως πριν δύο μήνες περίπου πετούσα για Γερμανία και παρακολουθούσα την πορεία του αεροπλάνου με το Destinator PN. Με εντυπωσίασε η ταχύτατη εναλλαγή των αναλυτικών χαρτών στο πέρασμα των συνόρων. Of topic: Τότε αντιμετώπισα την γκρίνα των αεροσυνοδών γιατί νόμιζαν ότι είχα τηλέφωνο. Τώρα υποθέτω μετά τα τελευταία γεγονότα θα είναι απλώς αδύνατο να το κάνει κανείς (θα του έχουν πάρει την συσκευή στον έλεγχο!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Με κανεται και νιωθω αμηχανα... Τι "μπραβο" ειναι αυτα... βοηθεια σε ενα παιδι που ερχεται να ζησει στη Γερμανια, ειναι το λιγοτερο που πρεπει να κανουμε!

 

Προσπαθωντας τωρα να απαντησω στις περισσοτερες ερωτησεις που προεκυψαν:

 

Δεν εκανα καμια συγκριση του ΤομΤομ με το αλλο που λες και ΔΕΝ αναφερομαι σε χαρτη με ονομα WesternEuropeCountries. Επισης αυτο που μαλλον κανει το Destinator (αυτοματη αλλαγη απο τον εναν χαρτη στον αλλον) ΔΕΝ το κανει το ΤομΤομ. Ο χαρτης ειναι ενας! οχι 2 ουτε 3 που αλλαζουν αυτοματα καθως διασχιζει κανεις τα συνορα. Ειναι ενας χαρτης! Εισαι για παραδειγμα στην Αθηνα, Κολιατσου 15 και θες να πας στη Φρανκφουρτη, Gustavsburgstrasse 35! Σου βγαζει τη διαδρομη, σου λεει οτι ειναι 2200 (τα ονοματα και τα νουμερα ειναι ενδεικτικα και ΔΕΝ ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα) και ξεκιναει η πλογηση. Δε νομιζω οτι το Destinator εχοντας το χαρτη της Ελλαδας μπορει να σου πει ποσα χλμ ειναι ειναι πχ η Φρανκφουρτη και να βρεις μια συγκεκριμενη οδο εχοντας σε ενεργεια τον χαρτη της Ελλαδας.

 

Οι χαρτες αυτοι, ειναι η εκδοση Plus και αυτη ειναι η διαφορα τους απο τις απλες εκδοσεις!

 

Με συγχωρειτε τωρα, αλλα λεω να παω για κανενα καφε στο "μαγευτικο" Μαιντς :)

 

Καλη σας μερα!

 

Υ.Γ: Μου κανει εντυπωση να λειτουργει GPS μεσα σε αεροπλανο! Οχι αν επιτρεπεται, αλλα αν εχει σημα!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορεί να έχει σήμα. Γιατί όχι; Οι δορυφόροι είναι ορατοί από το αεροπλάνο. Πάντως όντως αυτό που κάνει το Destinator PN και 6 (καθώς και άλλα προγράμματα όπως το iGO) είναι ανώτερο από το TomTom. Το TomTom στους Plus χάρτες του έχει απλώς ενσωματώσει και τους κεντρικούς δρόμους της Ευρώπης με αποτέλεσμα αν έχει τον Plus χάρτη της Γερμανίας να μην μπορείς να έχεις ταυτόχρονα λεπτομερειακό χάρτη της Ελλάδας.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Komantos το ταξίδι έγινε με επιτυχία!! και αρκετη κούραση!

Μολις βρω λίγο χρόνο και βάλω ιντερνετ θα γραψω λιγα πράγματα!

 

Τελικά βρήκα εδωπέρα το Hp6515 με 200 ευρώ καινούργιο και το τσιμπισα φυσικά έβαλα χθες το βράδυ λίγο destinator αλλα νομίζω θα κρατήσω το igo 2006! θα δουμε!

 

Οι γερμανοί ειναι φιλοι μας!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και πολυ νομιζουν οτι η cross country δυνατοτητα του Tom Tom είναι μοναδικη μαλλον δεν ειχαν την εμπειρια του iGO. Και ειδικα για χαρτες των βορειων γειτονων μας εχει σαφως το προβαδισμα. Απλα ο κοσμος δεν το ξερει ακομα. Το iGO ειναι αδιαμφησβιτητα το Tom Tom killer!
Link to comment
Share on other sites

kalimera se oloys

ego me destinator 6 me navtech xartes den eixa to paramikro poblima

 

gyrisa olh thn niedersachen kato saxonia hannover klp

kai oi diadromes safestates kai ta shmeia endiaferontos akribestata

 

eixa kai to kingmap ( papago ) alla htan epioikos aparadextos o xartis

 

to igo exei mallon koinoys xartes me smart2go distixos den eixa ena apo ta dyo

 

filika

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

gia germania exi 3 lisis

 

mobile navigator |5

 

igo

 

tomtom

 

to tom tom kamia fora den mou bgasi tis odous giati den tis kseri eno to igo ki to mn|5 tis kseri oles !!!

 

sti odigisi to tomtom sou gbasi tin pisti an ise pano se kamia autobahn pia strofi thaparis i oxi to idio ki to igo

 

alla to mn|5 sou vgasi 1002 velakia stin othoni ki estanese sigouria

 

ta exo ola oti iparxi ki den iparxi to mn|5 ine o king gia emena

 

ki tora pou tha vgi kapotes to 6ri akoma pio kaliteraa

 

meno 17 xronia endiamesa mainz ki frankfurtis !!

Η Samsung έχει Πελάτες, Η Apple έχει οπαδούς !!!
Link to comment
Share on other sites

to igo to smart2go einai neoteres ekdoseis se sxseh me tomtom poy htan edo poy taleme protoporos

 

alla file dane mexri kai to pocket streets doyleyei sosta sthn germania

opos eipa to destinator me navtech htan arketa kalo san xartis

ego to xrhsimopoio sto hannover kai se olo to umland den eixa problima

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

to igo to smart2go einai neoteres ekdoseis se sxseh me tomtom poy htan edo poy taleme protoporos

 

alla file dane mexri kai to pocket streets doyleyei sosta sthn germania

opos eipa to destinator me navtech htan arketa kalo san xartis

ego to xrhsimopoio sto hannover kai se olo to umland den eixa problima

 

 

e tora exo to tomtom 6 apo exthes to idio men me to pentari alla pio neous xartes !!

 

kita ego psaxno na exo ena kalo programa xoris na berdepso ta boutia mou me isagoges apo xartes ktlp

 

to navigon omos to ksanaleo ine asteri giati me ta 1002 velakia pou sou dixni en oras ploigisis mou dini sougourgi para opiodipote lo programma !!

 

meine meihnung ! :-)

Η Samsung έχει Πελάτες, Η Apple έχει οπαδούς !!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...