Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, θέλω να μου κάνω δωράκι ενόψει Χριστουγέννων ένα capacitive 8ιντσο tablet γιατί το βρίσκω πιο βολικό από τα 10άρια και πιο πρακτικό απο τα 7αρια. Η χρήση του θα είναι κυρίως ως media player που θα συνδέεται σε τηλεόραση(θα πρέπει απαραιτήτως να παίζει full hd), διάβασμα βιβλίων και φυσικά σερφάρισμα.

 

Το έψαξα αρκετά το θέμα και βρήκα τα παρακάτω μοντέλα που μου άρεσαν:

 

Onda Vi30

 

Skypad M6

 

Quivver C8

 

Wopad i8

 

Έχει κανείς άποψη για αυτά τα μοντέλα?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας, θέλω να μου κάνω δωράκι ενόψει Χριστουγέννων ένα capacitive 8ιντσο tablet γιατί το βρίσκω πιο βολικό από τα 10άρια και πιο πρακτικό απο τα 7αρια. Η χρήση του θα είναι κυρίως ως media player που θα συνδέεται σε τηλεόραση(θα πρέπει απαραιτήτως να παίζει full hd), διάβασμα βιβλίων και φυσικά σερφάρισμα.

 

φίλε +1 και από εμένα για 8άρι για το σκεπτικό σου. Σε 4:3 με 8" είσαι ΟΚ.

Το τελευταίο που λέει ο φίλος νομίζω είναι ΟΚ. Το τσιπάκι που φοράει είναι καλύτερο για αναπαργωγή βίντεο αλλά χωλαίνει λίγο στο 3D (παιχνίδια). Από ότι λες όμως δεν σε ενδιαφέρει αυτό. Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

φίλε +1 και από εμένα για 8άρι για το σκεπτικό σου. Σε 4:3 με 8" είσαι ΟΚ.

Το τελευταίο που λέει ο φίλος νομίζω είναι ΟΚ. Το τσιπάκι που φοράει είναι καλύτερο για αναπαργωγή βίντεο αλλά χωλαίνει λίγο στο 3D (παιχνίδια). Από ότι λες όμως δεν σε ενδιαφέρει αυτό. Οπότε...

 

Eπιτέλους μια απάντηση :)

 

Ο επεξεργαστής του τελευταίου μοντέλου φαίνεται αρκετά καλός και ισχυρός από ότι έχω βρει ως τώρα, και μάλλον κλίνω προς ένα tablet με τον rockchips. Και φαίνεται να τα πάει καλά και στα 3D αν κρίνουμε από τα βίντεο που υπάρχουν για το Μ12 που έχει τον ίδιο επεξεργαστή. Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια αλλά δεν με χαλάει κιόλας να μπορεί να τα παίζει για τις στγμές της απόλυτης βαρεμάρας.

 

To θέμα βέβαια τώρα δεν είναι ποιο μοντέλο τόσο πολύ όσο το από που. Αν το πάρω απ'έξω είναι φθηνότερο αλλά με 1 χρόνο εγγύηση, αν το πάρω απο εδώ ακριβότερο αλλά με 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

όταν είπα "χωλαίνει" ίσως έπρεπε λίγο να το διευκρινήσω. Δεν εννοώ βέβαια ότι δεν τα καταφέρνει, αλλά εκεί που είναι το φόρτε του (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) είναι η αναπαραγωγή βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

όταν είπα "χωλαίνει" ίσως έπρεπε λίγο να το διευκρινήσω. Δεν εννοώ βέβαια ότι δεν τα καταφέρνει, αλλά εκεί που είναι το φόρτε του (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) είναι η αναπαραγωγή βίντεο.

 

koolxs2973 έχεις απόλυτο δίκιο για την αναπαραγωγή βίντεο. Έχω στα χέρια μου το MeiYing για review και πράγματι παίζει τα πάντα.

 

Πρέπει να πω πάντως ότι μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα σε κανενός είδους παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

koolxs2973 έχεις απόλυτο δίκιο για την αναπαραγωγή βίντεο. Έχω στα χέρια μου το MeiYing για review και πράγματι παίζει τα πάντα.

 

Πρέπει να πω πάντως ότι μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα σε κανενός είδους παιχνίδι.

 

To Meiying πρέπει να είναι αρκετά καλό, αν και νομίζω ότι η οθόνη του είναι σαν μια φθηνή ψηφιακή κορνίζα στα χρώματα, την ευκρίνεια και τις γωνίες θέασης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η νέα γενιά της archos 80 στα 250 ευρώ που ζητά είναι μια τίμια πρόταση για αυτά που θέλεις. Είναι λίγο άσχημο και φαίνεται λίγο φθηνό στη κατασκευή αλλά είναι πολύ καλητερο απο τα κινέζικα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,8α η8ελα ν μ προτεινετε ενα tablet που να μν ξεπερνα τα 300Ε και να εχει καλη οθονη, θυρες usb,και να μπορω να επεξεργαζομαι ανετα αρχεια pdf(adobe reader). Ελπιζω να μν ζηταω πολλα..σας ευχαριστω πλ εκ των προτερων!!:)
"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,8α η8ελα ν μ προτεινετε ενα tablet που να μν ξεπερνα τα 300Ε και να εχει καλη οθονη, θυρες usb,και να μπορω να επεξεργαζομαι ανετα αρχεια pdf(adobe reader). Ελπιζω να μν ζηταω πολλα..σας ευχαριστω πλ εκ των προτερων!!:)

 

To MID M12 είναι εξαιρετικό tablet συνολικά και θα καλύψει πλήρως τις ανάγκες σου. Μπορείς να το βρεις αρκετά οικονομικά από το εξωτερικό, όμως θα σου πρότεινα το e-tablet.gr(από όπου το έχω παραγγείλει και εγώ και είχα την δυνατότητα να το δοκιμάσω από κοντά) λόγω της υποστήριξης και της 2ετούς εγγύησης που παρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

σκέφτηκα να πάρω ένα Tablet για τον πατέρα μου, που είναι 70 χρονών και δείχνει να τον ενδιαφέρει η ενημέρωση μέσω ιντερνετ αλλά δεν είχε ποτέ του επαφή με υπολογιστές και άρα δυσκολεύεται πολύ με το ποντίκι κλπ και μου φαίνεται ότι το touch screen είναι πολύ πιο εύκολο γιατί όπου ακουμπάς το δάχτυλο σου εκεί κάνεις κλικ και αμέσως πας και βλέπεις αυτό που ήθελες. Το ίδιο άκουσα να λέει κάποιος στο ESC στην ΕΤ1, ότι ο ηλικιωμένος πατέρας του βολεύτηκε πολύ με το touch screen.

Ο πατέρας μου θέλει κυρίως να διαβάζει εφημερίδες οn-line, να βλέπει το e-mail του (ναι, έχει, του έχω φτιάξει εγώ :rolleyes:) και να του περνάω οικογενειακές φωτογραφίες για να τις βλέπει με την ησυχία του.

Εγώ δεν έχω ιδέα από tablet :O αλλά σκέφτηκα να του πάρω εκείνου ένα οικονομικό, να γίνει κι εκείνος ψηφιακά ανεξάρτητος και να μην με παρακαλάει να του δείξω τι έγραψε πχ η Καθημερινή ή εκείνες τις φωτογραφίες που είχαμε βγάλει πέρυσι στο χωριό. Οπότε, μιλάμε για κάτι με απλές δυνατότητες, χωρίς απαιτήσεις για ταχύτητα, αρκεί να μπαίνει στο ιντερνετ με κάποιον τρόπο και να μπορώ με κάποιο usb να του περνάω αρχεία.

Μπορώ να φέρω από ΗΠΑ ό,τι θέλω γιατί πηγαίνει τώρα η αδερφή μου.

Είδα ότι το Kindle Fire είναι καλό και φτηνό, επίσης και το Nook το οποίο επειδή το πουλάνε στα barnes and noble μπορεί να το πάρει η αδερφή μου εκεί επιτόπου και ίσως και να της το δείξουν και λίγο πώς δουλεύει οι πωλητές, εκεί.

Μιλάμε για κάτι κάτω από 200€ σίγουρα.

Πώς σας φαίνεται η ιδέα μου;

Έχετε κάποια πρόταση να μου κάνετε;

Ίσως κάτι που να παίρνει και sim ώστε στα ταξίδια να το χρησιμοποιώ κι εγώ (μαζί με τον βασιλικό να ποτιστεί λίγο και η γλάστρα ;));

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κινέζικο 7άρι, για τα λεφτά του είναι μια χαρά για τις δουλειές ακριβώς που λές (βέβαια η master λειτουργία του είναι παιχνιδομηχανή για τον 2,5+ γιό μου!!). Από επώνυμα δεν γνωρίζω για να σου προτείνω, υποψιάζομαι οτι τα 200 θα είναι οριακά για μια capacitive touch screen, ρίξε μια ματιά στο λινκ που σου έστειλα με ΡΜ για κινέζικο....

Πιστεύω οτι ένα 10άρι θα ήταν ότι πρέπει, όχι απαραίτητα με gsm (θα ανέβει η τιμή και αν το πάρεις και από Αμερική πρέπει να προσέξεις τι θα πάρεις) αλλά σίγουρα με μια θήκη- πληκτρολόγιο (συνδέεται με usb), ώστε να μπορεί να πληκτρολογήσει πιό άνετα ο πατέρας σου. Αν όπως μου λές μπορεί και θέλει να διαβάσει εφημερίδα από το νετ, σίγουρα θα μπορέσει να μάθει τα βασικά του android με την οθόνη αφής!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το nook color και είχα και το rena3(κινέζικο,το χαίρεται τώρα ο αδερφός μου).Τα κινέζικα έχουν το αρνητικό οτι πρέπει να ασχοληθείς μαζί τους για να σου δώσουν αυτό που μπορούν,δηλαδή θέλουν σχεδόν σίγουρα κάποια custom rom που να δίνει λύσεις σε αυτά που δεν προέβλεψε ο κατασκευαστής.Το nook color και με την μαμίσια rom να το αφήσεις θα μπορεί να κάνει αυτά που περιγράφεις.Η μοναδική μου ένσταση είναι για το μέγεθος της οθόνης,πιθανότατα σε αυτή την ηλικία να θέλει κάποια λίγο μεγαλύτερη

 

Sent from my NookColor using Tapatalk

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα τις προάλλες ένα Archos και είμαι αρκετά ευχαριστημένος ως τώρα! Κάνει αυτά που θέλω.

 

http://www.getitnow.gr/prod/tablets/tablets/archos-70-internet-tablet/prod1078903pp/

 

δεν έχει 3G βέβαια αλλά για 3G πας από 6 κατοστάρικα και πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

σκέφτηκα να πάρω ένα Tablet για τον πατέρα μου, που είναι 70 χρονών και δείχνει να τον ενδιαφέρει η ενημέρωση μέσω ιντερνετ αλλά δεν είχε ποτέ του επαφή με υπολογιστές και άρα δυσκολεύεται πολύ με το ποντίκι κλπ και μου φαίνεται ότι το touch screen είναι πολύ πιο εύκολο γιατί όπου ακουμπάς το δάχτυλο σου εκεί κάνεις κλικ και αμέσως πας και βλέπεις αυτό που ήθελες. Το ίδιο άκουσα να λέει κάποιος στο ESC στην ΕΤ1, ότι ο ηλικιωμένος πατέρας του βολεύτηκε πολύ με το touch screen.

Ο πατέρας μου θέλει κυρίως να διαβάζει εφημερίδες οn-line, να βλέπει το e-mail του (ναι, έχει, του έχω φτιάξει εγώ :rolleyes:) και να του περνάω οικογενειακές φωτογραφίες για να τις βλέπει με την ησυχία του.

Εγώ δεν έχω ιδέα από tablet :O αλλά σκέφτηκα να του πάρω εκείνου ένα οικονομικό, να γίνει κι εκείνος ψηφιακά ανεξάρτητος και να μην με παρακαλάει να του δείξω τι έγραψε πχ η Καθημερινή ή εκείνες τις φωτογραφίες που είχαμε βγάλει πέρυσι στο χωριό. Οπότε, μιλάμε για κάτι με απλές δυνατότητες, χωρίς απαιτήσεις για ταχύτητα, αρκεί να μπαίνει στο ιντερνετ με κάποιον τρόπο και να μπορώ με κάποιο usb να του περνάω αρχεία.

Μπορώ να φέρω από ΗΠΑ ό,τι θέλω γιατί πηγαίνει τώρα η αδερφή μου.

Είδα ότι το Kindle Fire είναι καλό και φτηνό, επίσης και το Nook το οποίο επειδή το πουλάνε στα barnes and noble μπορεί να το πάρει η αδερφή μου εκεί επιτόπου και ίσως και να της το δείξουν και λίγο πώς δουλεύει οι πωλητές, εκεί.

Μιλάμε για κάτι κάτω από 200€ σίγουρα.

Πώς σας φαίνεται η ιδέα μου;

Έχετε κάποια πρόταση να μου κάνετε;

Ίσως κάτι που να παίρνει και sim ώστε στα ταξίδια να το χρησιμοποιώ κι εγώ (μαζί με τον βασιλικό να ποτιστεί λίγο και η γλάστρα ;));

 

Πολύ καλή η ιδέα σου, και εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα tablet για τη μαμά μου που είναι 50 χρονών αλλά τα βρίσκει σκούρα με το ποντίκι!!! Νομίζω ότι ένα tablet θα μπορεί να το χειριστεί καλύτερα. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα το nook color, αφού μπορείς να το φέρεις από Αμερική.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, παιδιά!

Προτιμώ να φέρω κάτι από Νέα Υόρκη ("αν δεν έχει περάσει τον Ατλαντικό, τι να το κάνεις;" είναι το -κοροϊδευτικό- μότο της οικογένειας σε σχέση με τα ψώνια μας, ακόμα και σαπούνια φέρνουμε από ΝΥ από τότε που πήγε η αδερφή μου εκεί για σπουδές :lol:, είμαστε μεγάλα νούμερα :rolleyes:) παρά να πάρω κάτι κινέζικο από εδώ!

Στο θέμα μας: Χτες πήγα στο Πλαίσιο και στο Καρφούρ και έπιασα πρώτη φορά στα χέρια μου τάμπλετ!

Ενθουσιάστηκα, είναι τόσο πιο... ορατή η οθόνη σε σχέση με το κινητό! :rolleyes:

Τα 10" είναι πιο ορατά και ευανάγνωστα αλλά τα 7" είναι πραγματικά τσέπης και "το παίρνεις και πας για καφέ". Οπότε, αρχικά, έχω να διαλέξω ανάμεσα στη "φορητότητα" και την "ορατότητα"... :ooch: Και σίγουρα το κόστος θα πρέπει να είναι κάτω από 300€ γιατί διαφορετικά θα πάρω Netbook, δεν δίνω τόσα λεφτά για τάμπλετ!

Μετά, όλα τα τεχνικά, ρομ κλπ δεν νομίζω να ασχοληθώ. Ήδη έχω android κινητό 10 μήνες και ούτε root δεν έχω κάνει, και από εφρμογές 4-5 βασικά έχω κατεβάσει, οπότε μάλλον και με το tablet δεν θα μπω σε διαδικάσιες τέτοιες, μαμίσιο θα το έχω. Και παιχνίδια δεν θα παίξει ποτέ, κανείς :shifty:.

 

Έχω διάφορες απορίες, όμως:

Το πρώτο που με ρώτησε ο πατέρας μου ήταν:

"Δηλαδή θα πηγαίνω στην παραλία και θα διαβάζω από το τάμπλετ την εφημερίδα μου;" :( Οπότε, χωρίς ιντερνετ του χάλασα όλο το σενάριο...

Μπορώ να δώσω στο τάμπλετ ιντερνετ με tethering;

Μπορώ να συνδέσω κινητό σε αυτό το mini USB που έχει; Το nokia phone manager μπορώ να το εγκαταστήσω;

Αποκλείεται να δώσω 500€ για τάμπλετ με 3G ούτε 400ε για που ένα είδα που παίρνει USB stick για ιντερνετ. Και στην παραλία δεν έχει wifi ούτε έχω κινητό που γίνεται ρούτερ (ή όπως αλλιώς λέγεται).

Τι μπορώ να κάνω; Σε ποιο νήμα να ρωτήσω;

Edited by tseapis
συμπληρώσεις
Link to comment
Share on other sites

^Έριξα μια ματιά...

Τώρα έφαγα φλασιά! Ο πατέρας μου δεν ξέρει καθόλου αγγλικά. Αν αγοράσω από ΗΠΑ, θα μπορέσω να του βάλω ελληνικά, είναι σαν κινητό, δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι κάτοχος ενός Asus Eee Pad Transformer TF101 εδώ και 5 μήνες,και σκέπτομαι να το αλλάξω με ένα ipad2 ,ο λόγος είναι ότι ενώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος από της περισσότερες λειτουργίες του ,σε θέμα παιχνιδιών υστερεί ,πράγμα πολύ σημαντικό για εμενα .

Aπό την άλλη για το ipad2 δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα για αυτό ,πέρα ότι έχει πολύ καλές επίδοσης στα παιχνίδια στα γραφικά ,αλλα και υποστήριξη.

Kάθε γνώμη και συμβουλή δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

σε θέμα παιχνιδιών υστερεί ,πράγμα πολύ σημαντικό για εμενα .

 

Πάρε ένα pc τούμπανο και παίξε πραγματικά παιχνίδια.Έλεος με το τι περιμένετε από την κάθε συσκευή

 

Sent from my NookColor using Tapatalk

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε, αξιζει το tablet που δινει η forthnet (αν εισαι συνδρομητης...)? Νομιζω οτι για 150-160 € ειναι αρκετα καλο...
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι κάτοχος ενός Asus Eee Pad Transformer TF101 εδώ και 5 μήνες,και σκέπτομαι να το αλλάξω με ένα ipad2 ,ο λόγος είναι ότι ενώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος από της περισσότερες λειτουργίες του ,σε θέμα παιχνιδιών υστερεί ,πράγμα πολύ σημαντικό για εμενα .

Aπό την άλλη για το ipad2 δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα για αυτό ,πέρα ότι έχει πολύ καλές επίδοσης στα παιχνίδια στα γραφικά ,αλλα και υποστήριξη.

Kάθε γνώμη και συμβουλή δεκτη.

 

Τό πουλάς τό asus

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω για tablet για να διαβάζω βιβλία (pdf κυριως), να βλέπω καμμιά ταινία και να πειράζω αρχεία word και excel...

 

Τι προτείνεται? Βασικά έλεγα να πάω σε 7άρι λόγω μικρού μεγέθους και ότι βολεύει με το ένα χέρι...

 

Τι λέτε???

:)

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω για tablet για να διαβάζω βιβλία (pdf κυριως), να βλέπω καμμιά ταινία και να πειράζω αρχεία word και excel...

 

Τι προτείνεται? Βασικά έλεγα να πάω σε 7άρι λόγω μικρού μεγέθους και ότι βολεύει με το ένα χέρι...

 

Τι λέτε???

:)

 

Για αυτά που λες το λιγότερο 8αρι. Στις 7 ίντσες θα σου βγουν τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που λες το λιγότερο 8αρι. Στις 7 ίντσες θα σου βγουν τα μάτια.

 

Το λέω γιατί και το amazon Kindle Fire 7'' είναι... άμα έβρισκα κανένα φτηνό used Samsung TAB 7''... θα άξιζε???

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί και το amazon Kindle Fire 7'' είναι... άμα έβρισκα κανένα φτηνό used Samsung TAB 7''... θα άξιζε???

 

Αν δεν σε ενοχλεί η μηδενική σχεδόν συνδεσιμότητα του ΤΑΒ 7", εννοείται ότι λέει σαν μηχάνημα. Η προσωπική μου άποψη πάντως είναι ότι για διάβασμα οτιδήποτε άλλο εκτός από 9.7" είναι παίδεμα, γι'αυτο και παράγγειλα το Μ19 το οποίο και περιμένω εναγωνίως :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...