Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο το "εξ υπαιτιότητός σου" δεν το καταλαβαινω

 

Να βρεθει ενοικιαστης και να μην τον δεχτει ο ιδιοκτητης

 

και εγω.Σε περιπτωση που εχει υπογραψει συμβολαιο πχ για 1 ετος φευγει μετα απο 2 μηνη προειδοποιηση οποτε θελει.

 

Που ειναι γραμμενα αυτα ρε παιδια ???? Η ελαχιστη μισθωση για ενα σπιτι ειναι τρια χρονια.Ειναι ο μονος περιορισμος στο συμβολαιο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να βρεθει ενοικιαστης και να μην τον δεχτει ο ιδιοκτητης

 

 

 

Που ειναι γραμμενα αυτα ρε παιδια ???? Η ελαχιστη μισθωση για ενα σπιτι ειναι τρια χρονια.Ειναι ο μονος περιορισμος στο συμβολαιο.

 

1.αν δεν τον δεχτει ειναι σχετικο ?μπορει να παιρνει 500 ευρω και να θελει να νοικιασει σπιτι των 600 ευρω

η να δουλευει μονο αυτος(μιλαω για δουλιτσα) και να εχει 5 παιδια και να βλεπεις οτι δεν την παλευει ?

Δεν ειναι ρατσισμος...απλα δεν ειναι εποχες να μπλεκεις σε ιστοριες

 

 

περιμενε

αν υπογραψεις για ενα χρονο και το δεχτει ο ιδιοκτητης με 2 μηνη προειδοποιηση μπορει να φυγει μετα απο 1 χρονο και δεν του ζηταει τιποτα ο ιδιοκτητης,αντιθετα ο ιδιοκτητης δεν μπορει να τον διωξει μεχρι 3 χρονια(ορος που προστατευει τον μισθωτη)

Αντιθετα αν υπογραψεις για 2 -3 χρονια και θες να φυγεις νωριτερα τοτε(παλι με εγγραφη προειδοποιηση) μπορει να σου ζητησει μισθια(εδω προστατευει και τον εκμισθωτη)

 

Αν δεν ειναι ετσι τοτε γιατι υπογραφουμε στο συμβολαιο το χρονικο διαστημα?

Εγω 2 φορες που εκανα συμβολαιο την μια ο ιδιοκτητης μου ζητησε για ενα χρονο,και την δευτερη ο αλλος ιδιοκτητης για 2 χρονια.

Μετα την παροδο εφυγα ειδοποιοντας παντα 2 μηνες πριν ,και δεν μου μπορουσαν να μου ζητησουν τιποτα.Αντιθετα δεν θα μπορουσαν να με διωξουν αν δεν ειχαν συμπληρωθει 3 ετη(αυτο που σου εξηγησα παραπανω)

Edited by filipt1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Γιάννης, σημασία έχει με ποιον έχει κάνει σύμβαση η ΔΕΗ...όμως, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία αίτηση προς την ΔΕΗ και να επισυνάψεις το μισθωτήριο υποδεικνύοντάς τους και την νέα του διεύθυνση..επί πλέον, φέρεις σημαντική ευθύνη...ποτέ μα ποτέ δεν αφήνουμε το ρολόϊ στο όνομά μας μετά την μίσθωση..

 

Σχετικώς με την διεκδίκηση μισθωμάτων...ο νόμος περί εμπορικών μισθώσεων, προβλέπει ότι μπορεί να αποχωρήσει ο μισθωτής, μετά πάροδον έτους, καταβάλλοντας ως αποζημίωση ένα μηνιαίο μίσθωμα και με προειδοποίηση προ ενός μηνός από της αποχωρήσεως...

 

Μπορείς να διεκδικήσεις τα οφειλόμενα μισθώματα μέχρι την λήξη της συμβατικώς συμφωνηθείσης διαρκείας της μισθώσεως, αφού όμως αποδείξεις ότι το μίσθιο παρέμεινε κενό όχι εξ υπαιτιότητός σου...εννοείται ότι η εγγύηση καταπίπτει υπέρ σου...

 

 

δηλ τι θες να πεις ?οτι θα τον κυνηγησει η Δεη?και πως?

Το ρευμα ομως θα το κοψουν σε μενα.Δεν θα μου πουν οτι επειδη στα χρωσταει αυτος δεν θα στο κοψουμε εσενα.Και αυτος θα συνεχισει να χρωσταει και εγω θα πληρωσω τα σπασμενα.Βρισκεις ακρη με το κρατος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πληρωσεις λογαριασμο της ΔΕΗ στα αυτοματα μηχανηματα της Alpha bank για παραδειγμα καταθετωντας λιγοτερα χρηματα απο αυτα που σου ηρθαν στον λογαριασμο? Οσα εχεις δηάδη και καποια αλλη μερα να βαλεις τα υπολοιπα.

sorry που μπηκα σφηνα στην κουβεντα αλλα οποιος μπορει ας μου απαντησει, μην με ξεχνατε.:X

Link to comment
Share on other sites

sorry που μπηκα σφηνα στην κουβεντα αλλα οποιος μπορει ας μου απαντησει, μην με ξεχνατε.:X

 

Φυσικα και μπορεις αλλα ο λογαριασμος δεν θα φαινεται εξοφλημενος στη ΔΕΗ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη, θεώρησα λανθασμένα ότι πρόκειται περί εμπορικής μισθώσεως...εξ' υπαιτιότητος σημαίνει ότι παρέμεινε το μίσθιο κενό από δική σου δυστροπία, είτε αδράνεια και απραξία..

 

corkala : έχω την εντύπωση ότι ο ηλεκτρονικός κωδικός πληρωμής δεν θα δεχθεί την πληρωμή μικροτέρου ποσού από αυτό που αναγράφεται..

Link to comment
Share on other sites

 

corkala : έχω την εντύπωση ότι ο ηλεκτρονικός κωδικός πληρωμής δεν θα δεχθεί την πληρωμή μικροτέρου ποσού από αυτό που αναγράφεται..

 

Την δεχεται χωρις κανενα προβλημα.Ξερω περιπτωση ενοικου μου που του ειπα και κατεθεσε μονο το ποσο της αξιας της ΔΕΗ μαζι με δημοτικα τελη κλπ αλλα οχι το χαρατσι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις αλλα ο λογαριασμος δεν θα φαινεται εξοφλημενος στη ΔΕΗ.

 

θα φαινεται ομως οτι εχει μπει κατι? για παραδειγμα ηρθαν 2 λογαριασμοι απο 150ε ο ενας. συνολο 300ε. Αμα βαλω 200 θα δουν οτι εξοφληθει ο πρωτος και μπηκε κατι απο τον δευτερο?

Link to comment
Share on other sites

θα φαινεται ομως οτι εχει μπει κατι? για παραδειγμα ηρθαν 2 λογαριασμοι απο 150ε ο ενας. συνολο 300ε. Αμα βαλω 200 θα δουν οτι εξοφληθει ο πρωτος και μπηκε κατι απο τον δευτερο?

 

Ο ηλεκτρονικος κωδικος πληρωμης ειναι ο ιδιος ? Αν ναι με τον πρωτο δεν θα εχεις προβλημα αλλα θα πααρμενει υπολοιπο στον δευτερο

 

Κατι σχετικο που εγινε σημερα

 

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=55299

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουμε κάθε μήνα 156 ευρω αμοιβή διαχείρισης,80 ευρω για κηπουρό και 29 !! ευρω για έκδοση κοινοχρήστων.

Το ποσόν που μου αντιστοιχει είναι 8 ευρω και κατι. Οταν επικοινώνισα με το γραφείο διαχείρισης για να μάθω εαν όλες αυτές οι δαπάνες αφορούν και τους ενοικιαστές, η απάντηση που πήρα ήταν:<ο ιδιοκτήτης έχει το καταστατικό της πολυκατοικίας το οποίο τα αναφέρει ολα αυτά> φυσικά ο ιδιοκτήτης δεν το έχει ,δεν ξέρει τι γράφει μέσα και φυσικά δεν μου το έδειξε πρίν υπογράψουμε το συμβόλαιο.Το οποίο φυσικά δεν αναφέρει τίποτα για γραφεία διαχείρισης και κηπουρούς. Παρακαλώ πέστε μου εγώ τι πρέπει να κάνω ,να συνεχίζω να πληρώνω ολα αυτά.?

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις από την σελίδα 145 και μετά, θα βρεις κάποιες απαντήσεις που μόλις έχουν αναπτυχθεί σχετικώς με την απορία σου..
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις από την σελίδα 145 και μετά, θα βρεις κάποιες απαντήσεις που μόλις έχουν αναπτυχθεί σχετικώς με την απορία σου..

 

Διάβασα και απ'οτι κατάλαβα το γραφείο διαχείρισης και ο κηπουρός πληρώνετε απο τον ιδιοκτήτη (εκτός εαν δεν διάβασα καλά).

Τώρα πες μου,για τους 4-5 μήνες που πλήρωσα τα κοινόχρηστα με τις δαπάνες που δεν με αφορούν , τι κάνω. Τα ζητάω απο τον ιδιοκτήτη ή δεν γίνετε τώρα αφού τα εχω ήδη πληρώση.Και κάτι τελευταίο. Δεν ειναι υποχρεωμένος ο διαχειριστής η το γραφείο διαχείρισης να ξεχωρίζουν απο την αρχη ποιές δαπάνες αφορούν τον ιδιοκτήτη και ποιές τους ενοικιαστές ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και απ'οτι κατάλαβα το γραφείο διαχείρισης και ο κηπουρός πληρώνετε απο τον ιδιοκτήτη (εκτός εαν δεν διάβασα καλά).

Τώρα πες μου,για τους 4-5 μήνες που πλήρωσα τα κοινόχρηστα με τις δαπάνες που δεν με αφορούν , τι κάνω. Τα ζητάω απο τον ιδιοκτήτη ή δεν γίνετε τώρα αφού τα εχω ήδη πληρώση.Και κάτι τελευταίο. Δεν ειναι υποχρεωμένος ο διαχειριστής η το γραφείο διαχείρισης να ξεχωρίζουν απο την αρχη ποιές δαπάνες αφορούν τον ιδιοκτήτη και ποιές τους ενοικιαστές ?

 

Φυσικα και ειναι υποχρεωμενοι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στην υπευθυνη δηωση γραψε και οτι εισαι ο μοναδικος κληρονομος εστω και αν δεν εισαι...Δεν θα το ψαξει κανεις αν δεν ενδιαφερθει αλλος για την παροχη.

Δεν χρειαζεται θεωρηση του γνησιου της υπογραφης.

 

Αν το περασω κατευθειαν στον νεο ενοικιαστη μπορω?

αλλα υπαρχει ενα προβλημα.5/2/2012 θα εκδοθει το εναντι με την 2 η δοση για το χαρατσι.Αν το πληρωσω εγω (το χαρατσι οκ εγω το πληρωνω)μπαινοντας ο νεος ενοικιαστης εστω θα του ερθει εκαθαριστικο το μαρτιο αυτα που θα εχει καψει μειον το εναντι,δηλ ενδεχεται να ειναι και πιστωτικος(δηλ θα του εχω πληρωσει το ρευμα αφου θα το εχω πληρωσει εγω το εναντι).Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση ?Οταν γινεται εκαθαριση και αλλαγη ονοματος υπαρχει εναντι η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Αν το περασω κατευθειαν στον νεο ενοικιαστη μπορω?

αλλα υπαρχει ενα προβλημα.5/2/2012 θα εκδοθει το εναντι με την 2 η δοση για το χαρατσι.Αν το πληρωσω εγω (το χαρατσι οκ εγω το πληρωνω)μπαινοντας ο νεος ενοικιαστης εστω θα του ερθει εκαθαριστικο το μαρτιο αυτα που θα εχει καψει μειον το εναντι,δηλ ενδεχεται να ειναι και πιστωτικος(δηλ θα του εχω πληρωσει το ρευμα αφου θα το εχω πληρωσει εγω το εναντι).Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση ?Οταν γινεται εκαθαριση και αλλαγη ονοματος υπαρχει εναντι η οχι?

 

Οταν φευγει ενας ενοικιαστης βγαινει τελικος λογαριασμος που πρεπει να πλωρωσει ασχετα με το ποτε ειναι η επομενη μετρηση..Αρα αυτος που φευγει θα πληρωσει οτι του αναλογει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι ιδιοκτητης ετσι και δεν κανω διακοπη για να βγαλω τελικο λογαρισμο και απλα αλλαξω το ονομα σε αυτο του ενοικιαστη θα ισχυουν τα παραπανω οκ?

Δηλ πρεπει να βγαλω τελικο λογαριασμο να πληρωσω οτι αναλογει και μετα να κανει επανασυνδεση ο νεος ενοικιαστης ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι ιδιοκτητης ετσι και δεν κανω διακοπη για να βγαλω τελικο λογαρισμο και απλα αλλαξω το ονομα σε αυτο του ενοικιαστη θα ισχυουν τα παραπανω οκ?

Δηλ πρεπει να βγαλω τελικο λογαριασμο να πληρωσω οτι αναλογει και μετα να κανει επανασυνδεση ο νεος ενοικιαστης ?

 

Δεν αλλαζεις εσυ το ονομα της παροχης αλλα ο νεος κατοχος και ο τελικος λογαριασμος βγαινει αυτοματα στο ονομα του.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνουμε κάθε μήνα 156 ευρω αμοιβή διαχείρισης,80 ευρω για κηπουρό και 29 !! ευρω για έκδοση κοινοχρήστων.

 

Και 156 ευρώ αμοιβή διαχείρισης και έκδοση κοινοχρήστων 29 ευρώ ?!? Πόσα διαμερίσματα είστε;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζεις εσυ το ονομα της παροχης αλλα ο νεος κατοχος και ο τελικος λογαριασμος βγαινει αυτοματα στο ονομα του.

 

ναι ,αλλα αν 5 μερες μετα θα εκδοθει ο νεος λογαριασμος με το χαρατσι γιατι πρεπει να παει σε αυτον και οχι στον προηγουμενο(ασχετος αν θα τον πληρωσει ο ιδιοκτητης στην τελικη)Kαι αν ειναι πιστωτικος? εχω πληρωσει 2 εναντι απο 126 ευρω και εχω μηδενικη καταναλωση.Λογικα θα πρεπει να παρω πισω.Δηλ θα τα παρει ο νεος ενοικιαστης?Mε αλλα λογια για να μην μπερδευτουν τα πραγματα θελω να κανω διακοπη να μην υπαρχει ρευμα ωσπου να μπει καινουργιος ,να παει με τα χαρτια του (μισθ.συμβολαιο-λογαριασμο) να δωσει την εγγυηση που ζητα ε Δεη και να παρει ωραια και καλα το ρευμα στο ονομα του.Γινεται ?

Edited by filipt1
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 29 διαμερίσματα.

 

Περιπου 6 ευρω ανα διαμερισμα δεν μου φαινοντε πολλα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ενοικιαστης εχω το λογαριασμο της ΔΕΗ στο ονομα μου και εχει ερθει το τελος ακινητων.Εγω ομως επειδη φευγω απο το σπιτι τελος Γεναρη και ο ιδιοκτητης δε μου δινει λεφτα για να το πληρωσω ουτε θελει συμψηφισμο του ενοικιου τι κανω?Το τελος ειναι των ιδιοκτητων απο οτι ξερω.Μπορω να κανω διακοπη και να πληρωσω μονο τη δεη?
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ενοικιαστης εχω το λογαριασμο της ΔΕΗ στο ονομα μου και εχει ερθει το τελος ακινητων.Εγω ομως επειδη φευγω απο το σπιτι τελος Γεναρη και ο ιδιοκτητης δε μου δινει λεφτα για να το πληρωσω ουτε θελει συμψηφισμο του ενοικιου τι κανω?Το τελος ειναι των ιδιοκτητων απο οτι ξερω.Μπορω να κανω διακοπη και να πληρωσω μονο τη δεη?

Θα μπορουσες να πληρωσεις τη ΔΕΗ στο Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων,οπως εκανε η Μελινα,και να αφησεις να κοψουν το ρευμα.Ετσι κι αλλοιως,αυτο κανουν αν δεν πληρωθει ο λογαριασμος.

Οταν θα βρει το ρευμα κομμενο ο μαγκας,θα αναγκαστει να το πληρωσει.

Βεβαια,αν εχεις και κανα δικηγορο γνωστο,ριξε του και μια ερωτηση,ή αλλοιως,παρε το συνηγορο του Καταναλωτη,ή το συνηγορο του πολιτη,που ειναι δωρεαν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να πληρωσεις τη ΔΕΗ στο Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων,οπως εκανε η Μελινα,και να αφησεις να κοψουν το ρευμα.Ετσι κι αλλοιως,αυτο κανουν αν δεν πληρωθει ο λογαριασμος.

Οταν θα βρει το ρευμα κομμενο ο μαγκας,θα αναγκαστει να το πληρωσει.

Βεβαια,αν εχεις και κανα δικηγορο γνωστο,ριξε του και μια ερωτηση,ή αλλοιως,παρε το συνηγορο του Καταναλωτη,ή το συνηγορο του πολιτη,που ειναι δωρεαν.

Αν ο λογαριαμός είναι στο όνομα του ενοικιαστή τότε ο ιδιοκτήτης αλλάζει το όνομα πληρώνοντας μόνο το χαράτσι και την εγγύηση και έχει πάλι ρεύμα στο σπίτι. Την υπόλοιπη αξία του ρεύματος συνεχίζει να την χρωστάει το άτομο που είχε το όνομά του στον λογαριασμό και θα του τα ζητήσει η ΔΕΗ όταν θα πάει να κάνει σύνδεση σε άλλο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...