Jump to content

Ναργιλές (Τα πάντα σχετικά μ' αυτόν)


BET_ON_ME
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia ego agorasa enan apo tourkia meria. eho kontepsei na valo fotia sto spiti mou apo ta kataramena ta karvounakia :lol: .

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia ego agorasa enan apo tourkia meria. eho kontepsei na valo fotia sto spiti mou apo ta kataramena ta karvounakia :lol: .

ki egw apo tourkia ton eixa parei.ola ta lefta to ouzo kai to kerasi.

me ligo ouiskaki h vodka mesa thn akous sto poli xalaro.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αυτό με το ούζο και το ουίσκι ισχύει.

Είχα ρίξει κι εγώ μια φορά ούζο μέσα στο νερό και μετά τραγούδαγα "Γιατί τα πεντοχίλιαρα δεν είναι πετσετάκια":wacko: :lol:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eγω 4-5 φορες που δοκημασα ειταν η γευση μηλο, αλλα δεν μου αρεσε μετα απο μερικες τζουρες ενιωθα ενα μπουκομα δεν ειθελα να τραβηξω αλλη τζουρα ουτε ζαλη τιποτα μονο αυτο, ενα μπουκομα(και το περιεργο ειναι πως καπνιζω αρκετα χρωνια):O
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος καπνος για τον ναργιλε ειναι ενας, αλλα μετα θελεις ενα ταψι μακλαβα να φας!!!!;) :lol: :) :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου από Αργιλέ είναι... μιδαμινή. Μια φορά είχα κάνει πριν κάνα 2μηνο σε ένα μαγαζί Oriental στο Μπυρνάζι και δεν είχα καταλάβει τπτ... Καπνίζω χρόνια αλλά τον καπνό του Αργιλέ, για έναν περίεργο λόγο, δεν μπορούσα να τον κατεβάσω! Σαν να μην έπερνα τζούρα. Έτσι είναι η εγώ μογγολιαζόμουνα; :p :O
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καπνίζεις το πιο πιθανό είναι ναι. Εγώ που καπνίζω ένα τσιγάρο στους 2 μήνες (μόνο αν έχω σπαστεί) και σου λέω αλλού πατούσα κι αλλού βρισκόμουν!

 

Mπα δ ειναι παντα ετσι...εγω που δ καπνιζω(οχι οτι δ εχω δοκιμασει), αργυλε κανω πολλες φορες και εχω δοκιμασει παρα πολλες γευσεις. Αναλογα τον οργανισμο. Το μηλο αψογο(λιγο πιο 'βαρυ' απο τα αλλα νομιζω...)!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

profanws kai den kapnizete giauto sas zalise!

 

 

Εγω δεν καπνίζω σταθερά, μόνο οταν νιώσω όταν χρειαστώ τσιγάρο... Και αυτό δεν σημαίνει 2 πακετα την ημερα... Πολλές φορές 1-2 τσιγάρα την βδομάδα μπορει και πιο λίγο

Link to comment
Share on other sites

αφού δεν κατεβαίνει ο καπνός απο το ναργιλέ.κάτι σα το πούρο είναι.μόνο για να γαργαλάει το λαιμό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω δοκιμάσει γεύση φράουλα και ήταν καταπληκτικό. περισσότερα για τον ναργιλέ δεν ξέρω...

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά που έτυχε σ' ένα πάρτυ να κάνω αργιλέ δεν κατάλαβα τίποτα, ήταν γεύση φράουλα αλλα ηταν πάρα πολύ ελαφρύ, μετά βέβαια βάλαμε ουίσκι και άλλαξε το πράγμα :) και δεν καπνίζω και πολύ 1-2 πακέτα την εβδομάδα
Link to comment
Share on other sites

genika re paidia xerete an hreiazetai kapoiou eidous katharismo?

 

Βεβαίως και χρειάζετε... Υπαρχουν ειδικά εργαλεία για να τον καθαρίζουν... Δεν ξέρω που μπορείς να βρείς αλλά πρεπει να καθαρίζεται γιατι κολλάνε βρωμίες και σκόνη και είναι απαίσιο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά που έτυχε σ' ένα πάρτυ να κάνω αργιλέ δεν κατάλαβα τίποτα, ήταν γεύση φράουλα αλλα ηταν πάρα πολύ ελαφρύ, μετά βέβαια βάλαμε ουίσκι και άλλαξε το πράγμα :) και δεν καπνίζω και πολύ 1-2 πακέτα την εβδομάδα

Δεν έχει σημασία (ή μάλλον δεν έχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σημασία) πόσο καπνίζεις. Αν γενικότερα έχεις κάνει τσιγάρα στη ζωή σου (και 1-2 πακέτα τη βδομάδα δεν είναι και ελάχιστο :p) δεν τον πολυκαταλαβαίνεις τον ναργιλέ!!

 

Ε άμα είναι και με γεύση φράουλα...δεν νοιώθεις τίποτα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Exw kanei polles fores, se magazia typou oriental, sto spiti klp H kaluterh geush gia mena einai mhlo . Auta.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καπνίζω τσιγάρο καθόλου. Εδώ και τρια χρόνια έχω ναργιλέ στο σπιτι και κάνω τουλαχιστον 2 φορές την εβδομάδα.Εχω αρκετη εμπειρια καθοτι ολοι οι φιλοι μου στην αγγλια ηταν αραβες και αιγυπτιοι. Δεν μπορώ να πώ ότι εκτός απο ένα ελαφρυ ζαλισματακι είχα ποτε πρόβλημα.Και αυτο μονο οταν το συνοδευω με κανα ποτακι.Δεν μπορω να καταλαβω πως λενε μερικοι οτι δεν μπορουν να περπατησουν.Ο ναργιλες ειναι λιγοτερο βαρυς από το τσιγαρο διοτι φιλτραρεται μεσα απο το νερο. Στήν Αιγυπτο κανουν 4-5 ναργιλεδες την μερα. Θέλει προσοχη μονο το καρβουνακι να είναι καλο.Αν τον θέλεις βαρυ βαλε δυο καρβουνακια διαλυμενα σε μικρα κομματια.Οι τρυπούλες να ειναι μικρές και γυρω γυρω και μερικες στο κεντρο.Το καρβουνακι μην το βαζεις στο κεντρο αλλα προς εξω.το νερο πρεπει να ειναι περιπου στα 2/3 του κατω μερους.Να ειναι μεσα ο σωλήνας ενοείται.Ο καπνος να μην είναι πολύ πατικωμένος για να μπορει να περναέι ο αέρας απο μέσα.

Από αρώματα τα προσωπικά μου καλύτερα είναι φράουλα,πεπόνι, βανίλια .κυκλοφορουν παρα πολλές , έχω δοκιμάσει μέχρι και κοκα κόλα και σοκολάτα.Προσωπικά μου στελνουν καπνο και αρωματα από αίγυπτο αλλα έχω σταμπάρει αρκετα μαγαζία στη θεσσαλονικη που πουλάνε.Οι μικρόι ναργιλέδες δεν κανουν δουλεια.Καλυτερα πάρε εναν μεσαιου μεγεθους και προσοχη να είναι βιδωτός στην μέση.

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

εγώ μόλις γύρισα από Κωνσταντινούπολη, έφερα ναργιλέ, αλλά ξέχασα να πάρω καπνό!!

Εκεί κάναμε αρκετές φορές,κ παρόλο που δε καπνίζω, το μήλο και το σταφύλι δε μου φάνηκε ιδιαίτερα βαρύ..

αντίθετα πολυ βαρύ κ για εξπέρ του είδους, είναι το καπουτσίνο. εγώ απλά δοκίμασα κ μου ήταν αρκετό για να ζαλιστώ!!

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kap ναι υπάρχει και καπνός χωρίς γεύση, ο κανονικός, αυτόν κάνουν κατά βάση στην Αραβία...

 

 

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση ρε σεις...

Πείρα έναν ναργιλέ απτό Κάιρο, πανέμορφο και πάμφθηνο (σε σχέση με τις Ελληνικές τιμές...), μόλις 20 ή 25Ευρώ. Κάνω αρκετά λίγες φορές...

 

Το θέμα είναι το εξής:

 

Έκανα μια αναζήτηση στο google σχετικά με τον ναργιλέ.

Βρήκα 2 ενδιαφέροντα θέματα.

wiki: http://el.wikipedia.org/wiki/ναργιλές

Medlook: http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1714

 

Στο wiki λέει πως ο ναργιλές είναι λιγότερο επικίνδυνος απτό τσιγάρο.

Στο medlook όμως λέει πως είναι πιο επικίνδυνος απτό τσιγάρο..

 

Σκέφτηκα ότι στο medlook δεν είναι και τόσο ορθά αυτά που λέει γτ φέρει παραδείγματα από περιοχές τις Αραβίας στην οποία πολύ φτιάχνουν καπνό και από μόνοι τους κ επίσης στους τεκέδες λογικό είναι νάχουν κακής ποιότητας καπνό γτ είναι φθηνότερος (πως έχουμε κι εμείς κακής ποιότητας κρέας στα fast food). Εκτός αυτού όλα τα παραδείγματα που φέρει είναι από πολίτες της Αραβίας που δυστυχώς δεν έχουν την ίδια ποιότητα ζωής με μας.

 

Παρόλαυτά όμως θέλω να μάθω και δικές σας απόψεις γτ τα αντεπηχηρήματα μου δεν είναι και τόσο δυνατά και έτσι κ εγώ δεν έχω πιστεί απόλυτα...

 

Για πείτε μου λοιπόν εσείς...

Είναι πιο ακίνδυνος απτό τσιγάρο ο ναργιλές ή μούφες;

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου λοιπόν εσείς...

Είναι πιο ακίνδυνος απτό τσιγάρο ο ναργιλές ή μούφες;

Στο google αν ψαξεις πιστευω θα βρεις σιγουρα αποδειξεις που ειναι ισχυρες..

Εγω το μονο που ηξερα ειναι οτι επειδη φιλτραρεται απο το νερο καποια συστατικα του δεν παιρνουν στα πνευμονια,,,,:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα αγορασετε καπνο για να ναργιλε θα δειτε οτι εχει 0 πισσα και 0,1 νικοτινη !εννοειτε πως ειναι ποιο υγειηνος απο το τσιγαρο !
Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα αγορασετε καπνο για να ναργιλε θα δειτε οτι εχει 0 πισσα και 0,1 νικοτινη !εννοειτε πως ειναι ποιο υγειηνος απο το τσιγαρο !

 

ναι φίλος αλλά σύμφωνα με το παραπάνω σάιτ που είπα ο ναργιλές περιέχει κ κπ άλλα συστατικά τα οποία είναι χημικά και καρκινογόνα....

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση ο ναργιλές για καμιά φορά το μήνα.

 

Έχω δοκιμάσει μήλο και καραμέλα.Καλή φάση.Αξίζει μια δοκιμή άσχετα με το αν κάποιος είναι καπνιστής η όχι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που δεν είμαι καπνίστρια.έτυχε μία περίοδο πριν 2-3 χρόνια να κάνω ναργυλέ σχεδόν κάθε ημέρα.

προτίμηση γεύσης που είχα ήτο κεράσι.

καλά στην αρχή ανέβηκαν οι χτύποι της καρδιάς μου. ιδρώτας.ζαλάδα.

αλλά μετά συνήθισα.γούσταρα πολύ.

και βέβαια έκανα όταν πήγαινα για καφέ έτσι;

έκτοτε αγόρασα για το σπίτι έναν τεράστιο.δοκίμασα μία φορά,αλλά βρε παιδιά.......

δεν έχει την ίδια αίσθηση, να στον φέρνουνε έτοιμο και επαγγελματικά.

:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...