Jump to content

Yahoo Mail


brebosgeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το βαλεις στην ξενη εκδοση(πχ υκ) δεν υπαρχει προβλημα.Λογικα εχει προβλημα το yahoo ελλαδας στην κωδικοποιηση των ελληνικων απ'οτι εμαθα
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα φταίει, μόλις το δοκίμασα στην υk έκδοση και δουλεύει κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι περίπου 2 βδομάδες, αν θυμάμαι καλά.. Δεν το παθαίνει συνέχεια βέβαια.. Κατά περιόδους..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά!

Έψαχνα μπας και βρω λύση, μάλλον θα φάω πόρτα από το yahoo.com.

Ρωτάω γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! :lol:

 

Έχω το Ν900.

Και θέλω να κάνω ρυθμίσεις για να λαμβάνω απ' ευθείας τα emails μου.

Έφαγα τον τόπο και μετά από πολλές προσπάθειες βρήκα αυτές τις ρυθμίσεις:

 

[b]Yahoo[/b]

Incoming Setting
User Name:User@yahoo.com
Password: Password of your yahoo mail
Incoming mail server: imap.n.mail.yahoo.com
Mailbox Name: Yahoo
Mailbox type: IMAP4
Security(Ports): Off
Port: Default

Outgoing Setting
Email Address:User@yahoo.com
User Name:User@yahoo.com
Password: Password of your yahoo mail
Outgoing mail server:smtp.mobile.mail.yahoo.com
Security(Ports): Off
Port:587

Ποιο είναι το πρόβλημα?

Έβαλα τις ρυθμίσεις και τα εισερχόμενα δουλεύουν άριστα!

Ταχύτατα και αξιόπιστα.

Το πρόβλημα είναι με τα εξερχόμενα!!

Προσπάθησα να στείλω email και μπαίνει στον φάκελο εξερχόμενα και στο καπάκι, το κινητό μου βγάζει το μήνυμα:

 

SMTP authentication failed. Check user name and password or that you have access to smtp.mobile.mail.yahoo.com

Τι παίζει? Τι πρέπει να ρυθμίσω/αλλάξω?

Μπορώ να μπαίνω στην πλήρη σελίδα του yahoo.com mail μου, αλλά η ταχύτερη οδός είναι πχ να βγάλω μια φωτογραφία-->send via email-->attach-->διεύθυνση email-->αποστολή!

 

Ξέρετε κάτι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!!

Τσεκαρισμένο και επίσημο :)

 

Με τις προηγούμενες ρυθμίσεις, έκανα μερικές δοκιμές και παρατήρησα το εξής.

Αν στέλνω email μέσω wifi, μπορώ να λάβω email αλλά δεν μπορώ να στείλω!

Αν όμως μπω μέσω vodafone, λαμβάνω και στέλνω χωρίς πρόβλημα!! :wacko:

 

Πήγα στις ρυθμίσεις (μετά από πρόταση φίλου, συντονιστή εδώ) και έβγαλα το τμήμα mobile στη διεύθυνση SMTP στα εξερχόμενα.

Δοκιμάζω, είτε μέσω vodafone είτε μέσω wifi και στέλνει και λαμβάνει κανονικότατα!!!

Επιτέλους.

 

Συνεπώς, οι σωστές ρυθμίσεις για push email στα κινητά για την yahoo.com είναι:

 


[b][u]Yahoo.com[/u][/b]

Incoming Setting
User Name:User@yahoo.com
Password: Password of your yahoo mail
Incoming mail server: imap.n.mail.yahoo.com
Mailbox Name: Yahoo
Mailbox type: IMAP4
Security(Ports): Off
Port: Default

Outgoing Setting
Email Address:User@yahoo.com
User Name:User@yahoo.com
Password: Password of your yahoo mail
Outgoing mail server:smtp.mail.yahoo.com
Security(Ports): Off
Port:587

 

Το δε περίεργο είναι πως η Yahoo κρατάει επτασφράγιστο μυστικό τις ρυθμίσεις αυτές. Και για να έχεις push email σε κινητά πρέπει να έχεις yahoo+ (επί πληρωμή δηλαδή...).

 

Sorry για την αναστάτωση :O

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερες μπαινω απο το κινητο στο m.yahoo.com να δω τα μειλ μου αλλα σε καθενα που ανοιγω μου βγαινει:Errow pc data invalid blueprint.Τι συμβαινει;

 

Απ' ότι βλέπω έχει λυθεί το πρόβλημα και τα δείχνει κανονικά έχοντας Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Το δε περίεργο είναι πως η Yahoo κρατάει επτασφράγιστο μυστικό τις ρυθμίσεις αυτές. Και για να έχεις push email σε κινητά πρέπει να έχεις yahoo+ (επί πληρωμή δηλαδή...).

 

Sorry για την αναστάτωση :O

 

Ναι, όλοι ξέρουν ότι μόνο με yahoo+ μπορείς να πάρεις mail σε mail client...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλοι ξέρουν ότι μόνο με yahoo+ μπορείς να πάρεις mail σε mail client...:rolleyes:

 

 

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις πάντως, λαμβάνω και στέλνω emails κανονικότατα σε απλό Yahoo.com email (χωρίς να πληρώνω το yahoo+) :)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ειχα yahoo+ για κανα χρονο αλλα εδω και 2 βδομαδες το εχω σταματησει, δεν ανανεωσα. Στο κινητο ολα δουλευουν κανονικα! Προφανως εχουν κρατηθει οι ρυθμισεις... :)
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σήμερα πήγα να ενημερώσω τον έναν από τους δύο λογαριασμούς Yahoo.com που έχω και μου βγάζει "λάθος όνομα ή κωδικός" . Τρόμαξα και μπήκα από τον browser και μου λέει "λυπούμαστε.... λόγω συντήρησης ". Το έχετε συναντήσει ξανά;

είναι λόγος ανησυχίας;

Στον άλλο λογαριασμό μπαίνω κανονικά.

Όλα αυτά από την συσκευή μου καθώς δεν έχω υπολογιστή κοντά μου (android 4.0.4)

Στην εφαρμογή της Yahoo δεν λέει το ίδιο με την stock, απλά δεν στέλνει μήνυμα ούτε κατεβάζει νέα.

Στην stock βέβαια διεγραψα και προσπάθησα να ξανά βάλω τον λογαριασμό αλλά λέει τα ίδια.

 

 

Edit : τελικά επανήλθε μερικές ώρες μετά μαζί με την καρδιά μου στην θέση της ...

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα

όπως αναφέρω και στον τίτλο όταν βάλω τον pass εμφανίζετε αυτό το σπότ

δέν έχω βάλει ποτέ όνομα για βοήθεια παρά έχω άλλο ένα yahoo.com εναλλακτικό ώστε αν υπάρξει πρόβλημα να μου στέλνει την επαναφορά κωδικού και ότι άλλο χρειασθεί

Έκανα και αλλαγή pass το ίδιο μήνυμα βγάζει

Επειδή μπαίνω σε διάφορα pc στη δουλειά διότι δεν υπάρχει σταθερό για κανέναν εκεί ίσως να δημιουργήθηκε η σύγχυση αλλά και πάλι από το 2003 δεν έχω αλλάξει τρόπο παρακολούθησης των email μου εκτός από τα δύο (φορητό και σταθερό) στο σπίτι που και αυτά έχουν το ίδιο πρόβλημα πλέον

Δοκίμασα με άλλους browser και είναι το ίδιο :confused:

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βοηθηστε με γιατι θα τρελαθω.

Στο λογαριασμο μου στο yahoo.gr στα αριστερα των επιλογων στις εφαρμογες πατουσα εκει και μου εμφανιζε μια υποκατηγορια που ηταν Σημειωσεις ή προχειρο δεν θυμαμαι καλα.

Τωρα δεν υπαρχει γιατι???

Πως μπορω να το ανακτησω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το βλέπω στο δικό μου. Έγινε ανανέωση στο interface του yahoo οπότε ίσως είναι κάποιο που θα λυθεί σύντομα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλλον άλυτο. Είχα καιρό να μπω σε ένα από τα μέηλ μου, δοκίμασα να μπω πριν λίγο και μου έβγαλε τις ερωτήσεις ασφαλείας.... Εννοείται ότι δεν θυμάμαι τις απαντήσεις. Υπάρχει τρόπος να μπω; Τον κωδικό τον θυμάμαι. Μα θα τρελαθώ! Είναι δυνατόν να ξέρω τον κωδικό μου και να μην με βάζει;; Ανάμεσα σε κάτι λύσεις που είδα να προτείνονται σε άλλα φόρουμ, έγραφαν για χακάρισμα.

 

Upd

Το έλυσα. Τελικά σήμερα δεν μου έβγαλε τις ερωτήσεις ασφαλείας. Θενξ και για τη βοήθεια. λολ

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα.! Δεν έχω συναντήσει κάποια απάντηση στο δικό μου πρόβλημα όσο κι αν διάβασα εδώ μέσα... Εδώ και κάποιους μήνες προσπαθώντας να μπω στον λογαριασμό μου στο yahoo εμφανίζεται το μήνυμα: προσοχή εντοπίστηκε ύποπτη δραστηριότητα στο λογαριασμό σας κλπ. για να λειτουργήσει και πάλι πρέπει να αλλάξω τον κωδικό πρόσβασης. Αλλάζω τον κωδικό πρόσβασης και λειτουργεί πάλι για λίγες μέρες... Μετά από καμιά βδομάδα πάλι το ίδιο.. Εδώ και κάποιους μήνες έχω αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης πάνω από 10 φορές...πλέον δεν τους θυμάμαι καν...Όταν μπαίνω να δω την δραστηριότητα του λογαριασμού μου, δεν βλέπω κάτι ύποπτο...αμφιβάλλω λοιπόν αν ο λογαριασμός μου έχει παραβιαστεί τόσες φορές και με τόσους κωδικούς που έχω βάλει... Κουράστηκα και θέλω να τον διαγράψω τελείως τον λογαριασμό μου...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.! Δεν έχω συναντήσει κάποια απάντηση στο δικό μου πρόβλημα όσο κι αν διάβασα εδώ μέσα... Εδώ και κάποιους μήνες προσπαθώντας να μπω στον λογαριασμό μου στο yahoo εμφανίζεται το μήνυμα: προσοχή εντοπίστηκε ύποπτη δραστηριότητα στο λογαριασμό σας κλπ. για να λειτουργήσει και πάλι πρέπει να αλλάξω τον κωδικό πρόσβασης. Αλλάζω τον κωδικό πρόσβασης και λειτουργεί πάλι για λίγες μέρες... Μετά από καμιά βδομάδα πάλι το ίδιο.. Εδώ και κάποιους μήνες έχω αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης πάνω από 10 φορές...πλέον δεν τους θυμάμαι καν...Όταν μπαίνω να δω την δραστηριότητα του λογαριασμού μου, δεν βλέπω κάτι ύποπτο...αμφιβάλλω λοιπόν αν ο λογαριασμός μου έχει παραβιαστεί τόσες φορές και με τόσους κωδικούς που έχω βάλει... Κουράστηκα και θέλω να τον διαγράψω τελείως τον λογαριασμό μου...

Εμενα μια φορα μου το εβγαλε και αλλαξα τον κωδικο.αλλα δεν καταλαβαινω τι βλακεια ειναι αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.! Δεν έχω συναντήσει κάποια απάντηση στο δικό μου πρόβλημα όσο κι αν διάβασα εδώ μέσα... Εδώ και κάποιους μήνες προσπαθώντας να μπω στον λογαριασμό μου στο yahoo εμφανίζεται το μήνυμα: προσοχή εντοπίστηκε ύποπτη δραστηριότητα στο λογαριασμό σας κλπ. για να λειτουργήσει και πάλι πρέπει να αλλάξω τον κωδικό πρόσβασης. Αλλάζω τον κωδικό πρόσβασης και λειτουργεί πάλι για λίγες μέρες... Μετά από καμιά βδομάδα πάλι το ίδιο.. Εδώ και κάποιους μήνες έχω αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης πάνω από 10 φορές...πλέον δεν τους θυμάμαι καν...Όταν μπαίνω να δω την δραστηριότητα του λογαριασμού μου, δεν βλέπω κάτι ύποπτο...αμφιβάλλω λοιπόν αν ο λογαριασμός μου έχει παραβιαστεί τόσες φορές και με τόσους κωδικούς που έχω βάλει... Κουράστηκα και θέλω να τον διαγράψω τελείως τον λογαριασμό μου...

 

Στείλε email στην yahoo και ρώτα τους ... ( για να κοιτάξουν αν κάποιοι άλλοι παραβιάζουν τον λογαριασμό σου)

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Στείλε email στην yahoo και ρώτα τους ... ( για να κοιτάξουν αν κάποιοι άλλοι παραβιάζουν τον λογαριασμό σου)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...Πως μπορώ να επικοινωνήσω με το yahoo?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σε υπολογιστή τώρα, αλλά κάπου θα έχει μέσα στο λογαριασμό σου (μέσω browser του υπολογιστή) κάποιο helpdesk ή support ή κάτι παρόμοιο.

 

 

Edit : δοκίμασε αυτό :

 

http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/mail/ymail/known_issues/mltasynciss.html

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα.! Δεν έχω συναντήσει κάποια απάντηση στο δικό μου πρόβλημα όσο κι αν διάβασα εδώ μέσα... Εδώ και κάποιους μήνες προσπαθώντας να μπω στον λογαριασμό μου στο yahoo εμφανίζεται το μήνυμα: προσοχή εντοπίστηκε ύποπτη δραστηριότητα στο λογαριασμό σας κλπ. για να λειτουργήσει και πάλι πρέπει να αλλάξω τον κωδικό πρόσβασης. Αλλάζω τον κωδικό πρόσβασης και λειτουργεί πάλι για λίγες μέρες... Μετά από καμιά βδομάδα πάλι το ίδιο.. Εδώ και κάποιους μήνες έχω αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης πάνω από 10 φορές...πλέον δεν τους θυμάμαι καν...Όταν μπαίνω να δω την δραστηριότητα του λογαριασμού μου, δεν βλέπω κάτι ύποπτο...αμφιβάλλω λοιπόν αν ο λογαριασμός μου έχει παραβιαστεί τόσες φορές και με τόσους κωδικούς που έχω βάλει... Κουράστηκα και θέλω να τον διαγράψω τελείως τον λογαριασμό μου...

 

 

 

Καλημέρα πάλι!!! Παιδιά, από τότε που σας έστειλα το παραπάνω μήνυμα μου έχει συμβεί άλλες τέσσερις φορές...Ξέρετε σε περίπτωση που διαγράψω τον λογαριασμό μου, τι γίνεται με τις άλλες ιστοσελίδες, (facebook, twitter,κλπ.) στις οποίες συνδέομαι με τον λογαριασμό του yahoo?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πάλι!!! Παιδιά, από τότε που σας έστειλα το παραπάνω μήνυμα μου έχει συμβεί άλλες τέσσερις φορές...Ξέρετε σε περίπτωση που διαγράψω τον λογαριασμό μου, τι γίνεται με τις άλλες ιστοσελίδες, (facebook, twitter,κλπ.) στις οποίες συνδέομαι με τον λογαριασμό του yahoo?

 

Εμενα το εκανε μια φορα πριν κανενα 6μηνο αλλαξα pass και δεν το ξανα κανε.ξανα εβαλα το παλιο κλασσικο pass παλι και το ξανακανε!οποτε ξαναεβαλα το νεο pass και απο τοτε δεν το ξανακανε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

σήμερα, ως δια μαγείας κι από το πουθενά, ενώ πήγα να μπω κανονικά στο Yahoo mail, μου ζήτησε να απαντήσω τις 2 ερωτήσεις ασφαλείας. το κακό είναι πως δεν τις θυμάμαι διότι το mail είναι δεκαετίας κι άνω, και δεν έχω βάλει alt adress ούτε και κινητό στο mail

 

υπάρχει ελπίδα να μπορέσω να μπω ή πάει για φούντo το mail?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...