Jump to content

blogging @ myphone.gr: Editor's voice, LG G2


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην αρχή ήταν το Nokia 1020. Μετά ακολούθησε το Moto X. Σήμερα η καινούργια στήλη που δίνει τον λόγο στους editors, επιστρέφει για ένα ακόμη πολυαναμενόμενο smartphone, το G2. H ναυαρχίδα της LG, η συσκευή που «κοιτάει στα μάτια» τα μεγαθήρια των άλλων κατασκευαστριών. Σήμερα, δίνουμε το λόγο στους ίδιους τους editors του myphone.gr, κάνοντας μια απλή ερώτηση: Ποιο είναι το σχόλιο σας για το καινούργιο LG G2;

 

vlachaquito, myPhone Editor in Chief

Η LG με την κυκλοφορία του G2, δείχνει ότι έχει μπει το νερό στο αυλάκι. Κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά, περιορισμένες διαστάσεις, καινοτομίες (camera με OIS, κουμπιά χειρισμού στο πίσω μέρος) δείχνουν ότι οι κορεάτες παίρνουν επιτέλους στα σοβαρά την αγορά των smartphones. Το συγκεκριμένο μοντέλο όμως πραγματικά ακροβατεί μεταξύ της επιτυχίας και της αποτυχίας. Αδιάφορος σχεδιασμός, αμφιλεγόμενες καινοτομίες (σωστά μαντέψατε, τα πίσω κουμπιά) UI από αδιάφορο έως παιδικό, φέρνουν σκεπτικισμό σε αρκετούς αγοραστές. Προσωπικά πιστεύω ότι η τιμή θα γείρει την πλάστιγγα αριστερά η δεξιά.

 

DJDB, Editor in Chief / Reviewer

Η LG κάνει ένα δυνατό «μπάσιμο» στην αγορά των Android smartphones, με μια συσκευή πολύ καλών (έως εξαιρετικών) τεχνικών προδιαγραφών. Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται άβολο και «περίεργο» (και ναι, μπορεί και να είναι), προσωπικά όμως δίνω ένα «thumbs up» για την επιλογή της να βάλει τα πλήκτρα στην οπίσθια πλευρά της συσκευής. Αν μη τι άλλο, δείχνει πως έχει τη διάθεση να ρισκάρει και να υιοθετήσει κάτι διαφορετικό. Και αν η αγορά έχει φτάσει σε παρακμή, μόνο εκείνοι οι τολμηροί που έχουν διάθεση για ρίσκο θα τη βγάλουν από αυτό.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/16033/phpthujpl.jpg

 

SaintPetrouil, News Editor

5.2 ίντσες απόλαυσης σε πιο περιορισμένο συνολικό μέγεθος. Προσεγμένο από την απόδοση του ήχου έως και τα πιο απλό. Φτάνοντας στην κάμερα, βλέπουμε επιτέλους μια εξαιρετική κάμερα σε Android με OIS, συνδυασμός που δείχνει πως το συγκεκριμένο λειτουργικό αρχίζει σιγά-σιγά να κοιτάζει στα μάτια τις φωτογραφικές ικανότητες των κινητών της Nokia. Η τοποθέτηση των κουμπιών κάτω από την κάμερα με προβληματίζει στο κατά πόσο θα βολέψει αυτή η αλλαγή, συν του ότι αυτή θα έχει πολλές δαχτυλιές. Το UI του επίσης δεν μου άρεσε, ενώ το notification center σχεδόν άχρηστο, μιας και έχει κατά 60% καταληφθεί από την LG.

 

Plankton69, Symbian.autopost.bot

Με μια λέξη, εντυπωσιακό. Η LG φρόντισε για άλλη μια φορά (μετά τα Optimus G και Nexus 4) να δημιουργήσει το απόλυτο smartphone για εκείνη, το οποίο δικαιωματικά είναι και η ναυαρχίδα της. Μπορεί να μην είναι Optimus, μπορεί να διαθέτει επαναστατικό τρόπο χειρισμού κλειδώματος, έντασης ήχου και γρήγορων επιλογών που θα «ξενίσει» τους χρήστες, δεν παύει όμως να είναι ισχυρό έναντι του ανταγωνισμού και - γιατί όχι - στην τριάδα των κορυφαίων συσκευών της αγοράς.

 

Unabomber, News Editor

Η LG μετά την μέτρια πορεία των τελευταίων χρόνων, φαίνεται να προσπαθεί να κατακτήσει πάλι τις πρώτες θέσεις πωλήσεων και αυτό δείχνει πως μπορεί να το καταφέρει άριστα με το νέο κινητό που ανακοίνωσε. Το G2, σε όλα τα χαρακτηριστικά του, φαίνεται άριστο, ευχάριστό γεγονός θα είναι τα οπίσθια πλήκτρα, ενώ προβλέπω πως θα διαθέτει την καλύτερη οθόνη της αγοράς. Ευχάριστό γεγονός επίσης είναι οι διαστάσεις της συσκευής, και για αυτό οφείλω να πω ένα μπράβο στην LG. Κατά τα άλλα, προβλέπω να έχει την καλύτερη οθόνη της αγοράς, ενώ η αυτονομία της συσκευής θα κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/16084/16035-1375889575-full.jpg

 

gnt, Trainee Editor

Με το G2, η LG επισφραγίζει στη συνείδηση των χρηστών το γεγονός ότι πλέον, δικαιωματικά, ανήκει στους «μεγάλους» του χώρου. Πρόκειται για ένα καθόλα άρτιο smartphone, με σχεδιαστικές ιδιαιτερότητες που το ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα flagship μοντέλα. Το hardware του είναι άριστος δείκτης του τι μέλλει γενέσθαι το 2014, πανίσχυρα συστήματα με ικανοποιητική αυτονομία δηλαδή. Η εξαιρετική του οθόνη δένει αρμονικά με ένα καλής ποιότητας πλαίσιο που περιλαμβάνει μια υποδειγματική κάμερα και με τις διαστάσεις του να παραμένουν εξαιρετικά συμπαγείς. Το μόνο ίσως σημείο που σχετικά υστερεί ακόμα, είναι το UI. Η LG με το μοντέλο αυτό δείχνει την ισχύ της και σημείο των ισχυρών είναι η διαφοροποίηση.

 

charlie_pace4, Trainee Editor

Είναι το G2 η ευκαιρία να πάρει τα πάνω της η LG; Σίγουρα εντυπωσίασε και αποτελεί αντικείμενο σχολιασμού από τη στιγμή που ανακοινώθηκε. Το hardware αντεπεξέρχεται στις high-end απαιτήσεις και λογικά δεν θα έχει προβλήματα αυτονομίας. Η οθόνη εντυπωσιάζει, ενώ μένει να δούμε αν θα βγει το ρίσκο με τα πλήκτρα στο πίσω μέρος της συσκευής. Από εκεί και πέρα, όσο δυνατή και να είναι η συσκευή, θα χρειαστεί κατάλληλη υποστήριξη από την εταιρεία, όχι μόνο στο κομμάτι της προώθησης αλλά κυρίως στο κομμάτι των αναβαθμίσεων, για να πετάξει από πάνω της το φάντασμα της «κακιάς εταιρείας» στο κομμάτι της υποστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο δεν αμφιβαλλει κανεις οτι ειναι τερας και στο hardware αλλα και σε διαστασεις... το ελαχιστο bezel που εχει σε συνδυασμο με μια οθονη 5" θα ηταν ιδανικοτερο

Η τοποθέτηση των κουμπιών κάτω από την κάμερα με προβληματίζει στο κατά πόσο θα βολέψει αυτή η αλλαγή, συν του ότι αυτή θα έχει πολλές δαχτυλιές.

 

το καλυμμα της καμερας εχει προστασια απο δαχτυλιες "anti-fingerprint sapphire glass lens"

Edited by ticker1510
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί όλοι έχουν τρελαθεί με τις διαστάσεις του G2?? το κινητό είναι 5,2 ίντσες, το note 2 είναι 5,5 άρα ποιο μικρό.

Επίσης λόγο του μικρού bezel είναι σχεδόν ίδιο στο μέγεθος με ένα Galaxy S4 απλά η οθόνη καλύπτει το περισσότερο μέρος του κινητού.

 

Το G2 είναι ένα πραγματικό ΤΕΡΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

O vlachaquito ,για μενα,ανεφερε το σημειο κλειδι.την τιμη.

Αληθεια,ποια πιστευετε,προς ολους η ερωτηση και ειδικα στους editors-θα με ενδιεφερε η γνωμη τους- , οτι θα ειναι η τιμη και ποια τιμη τελικα θα βαλει η lg?

Πιστευω οτι κατω απο 650 ευρω δε θα πεσει...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Περι ορεξεως......

Δεν μου αρεσε καθολου, τα on screen buttons τα απεχθανομαι, αληθεια ποια εκδοση θα ερθει εδω αυτη με την ενσωματωμενη μπαταρια? :down: επισης δεν μου αρεσει που ειναι τα physical buttons στην πλατη. Προτιμω το galaxy s4 αν επρεπε αναγκαστικα να διαλεξω καποιο απο τα 2.

 

Δεν έχουν καμία σχέση τα δύο κινητά που συγκρίνεις πάντως. Εμένα κάτι μου λέει ότι τα κουμπιά πίσω θα είναι πιο βολικά και αυτό γιατί πάντα υπάρχει ένα δάχτυλο πίσω από τη συσκευή, ενώ τώρα για να κλειδώσεις ή να ξεκλειδώσεις το κινητό πρέπει να πας το δάχτυλο στο κουμπί και σε μεγάλες πια συσκευές αυτό είναι δύσκολο και πολλές φορές επικίνδυνο για να πέσει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα εκ πρώτης όψεως η νέα πρόταση της LG, αλλά (κατά τη γνώμη μου) είναι καταδικασμένη να αποτύχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό, κυρίως για τους παρακάτω λόγους:

 

- Volume & power keys στο πίσω μέρος. Προβλέπω πως θα είναι άβολα.

- Τα OS soft-keys καταλαμβάνουν τμήμα της οθόνης => Ωφέλιμη οθόνη < 5,2".

- Μεγάλη αλλά μη αποσπώμενη μπαταρία και χωρίς microSD.

- Η έκδοση με microSD θα έχει αποσπώμενη αλλά μικρότερη μπαταρία.

- Πολύ glossy πλαστικό στο πίσω μέρος - Το Galaxy S4 είναι πολύ ομορφότερο.

- Αδιάφορο έως ακαλαίσθητο s/w χωρίς κάτι το ιδιαίτερο/ξεχωριστό.

- Έλλειψη εμπιστοσύνης στην LG για υποστήριξη με updates σε βάθος χρόνου.

 

Τα θετικά του:

 

+ Κάμερα με οπτικό σταθεροποιητή εικόνας.

+ Μικρό bezel περιμετρικά της οθόνης.

 

Με λίγα λόγια, σε κάποια σημεία ξεχωρίζει (κάμερα, καλή εκμετάλλευση της εμπρόσθιας επιφάνειας), αλλά το συνολικό πακέτο δεν το βλέπω να πηγαίνει πολύ καλά. Εκτιμώ πως η συσκευή σχεδόν θα ξεχαστεί μετά την ανακοίνωση του Note III, του αναβαθμισμένου S4 και των νέων iPhones και θα χάσει γρήγορα την αξία της. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αίσθηση. Δεν υπάρχει κάτι που να με προσελκύει στη συσκευή αυτή, εκτός του OIS της κάμερας που πιστεύω πως θα υιοθετηθεί πολύ σύντομα από τον ανταγωνισμό.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αδιάφορο s/w; Αν είναι αδιάφορο της LG τότε ή αηδία της Samsung τι είναι; Από S2 πήγα στο G οπότε τα ξέρω και τα δύο πολύ καλά. Άλλωστε μιλάμε για Android, όπου τα πάντα μπορείς να τα αλλάξεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήρεμα. Ο καιρός θα δείξει.

 

Κακά τα ψέματα, διαθέτει ότι θα θέλαμε να έχει το S4 τον περασμένο Απρίλιο που κυκλοφόρησε.

Είπαμε είναι 5 μήνες νεότερο και έχει σχεδιαστεί να υπερέχει έναντι του S4 το οποίο θέλει να ανταγωνιστεί.

Μένει να δουμε στην πράξη που τα καταφέρνει και που όχι.

 

Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το design του. Όπως έγραψα "Κορεατίζει" πιο πολύ απο το S4.

Εκτός αυτού έχει να ξεπεράσει το όνομα του. Η Samsung χρειάστηκε δυο χρόνια και πολλά δις δολάρια να το καταφέρει. Συν ότι παντα ήταν μεγαλύτερο όνομα από την LG.

Αυτά μετράνε στις αγορές. Για παράδειγμα στην Αίγυπτο δεν ξέρω αν εισάγονται. Δεν έχω δει ουτε ενα LG πουθενά.

 

Όσο για την κάμερα έγραψα και αλλού οτι δεν φτάνει το ois. Θα πρέπει να αποδείξει οτι μπορεί να ξεπεράσει την τέταρτη θέση που έπαιρνε ως τώρα σε όλα τα συγκριτικά.

 

Σίγουρα θα πάει πολυ καλύτερα από τους προκατόχους του γιατί η Samsung έχει αρχίσει να κουράζει. Δείχνει να μην ακούει τις επιθυμίες των πελταστών της και επιμένει σε χαζές δικές της εφαρμογές που τις κάνει να απαιτούν foul CPU και ram για να τρέξουν.

Αν λοιπόν η LG αντί για αμφιβόλου αξίας καινοτομίες (κατά τα πρότυπα της Samsung), έδινε ένα καλύτερο design και πιο ποιοτικά υλικά έστω τύπου moto x, θα μπορούσε να αποσπάσει ακόμα μεγαλυτερο μερίδιο απο τους συμπατριώτες της και κάθε χρόνο να το αυξάνει, εφόσον εκείνοι επιμένουν στα ίδια αλά apple.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

O vlachaquito ,για μενα,ανεφερε το σημειο κλειδι.την τιμη.

Αληθεια,ποια πιστευετε,προς ολους η ερωτηση και ειδικα στους editors-θα με ενδιεφερε η γνωμη τους- , οτι θα ειναι η τιμη και ποια τιμη τελικα θα βαλει η lg?

Πιστευω οτι κατω απο 650 ευρω δε θα πεσει...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370418

 

Ενημέρωση2: Η ιστοσελίδα Notebooksbilliger διαθέτει προς προπαραγγελία τη συσκευή με τιμή 599 ευρώ για την έκδοση με τα 16GB και 629 ευρώ για την έκδοση με τα 32GB.

 

Οπότε, δεν νομίζω να έρθει κάτω από τα 600 ευρώ στην Ελλάδα. Στην κλασσική τιμή συσκευών αυτού του επιπέδου πιθανολογώ πως θα είναι διαθέσιμο (Galaxy S4 κτλ)

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370418

 

 

 

Οπότε, δεν νομίζω να έρθει κάτω από τα 600 ευρώ στην Ελλάδα. Στην κλασσική τιμή συσκευών αυτού του επιπέδου πιθανολογώ πως θα είναι διαθέσιμο (Galaxy S4 κτλ)

 

Θενκς.

Δε ξερω ποσα λεφτα θελει να κερδισει μια εταιρεια,ουτε ποσο ειναι το κοστος κατασκευης ενος κινητου.

Ας κανω ενα ονειρο:για φαντασου,λεει,ναχε 500 ευρω.

ποιος ΔΕΝ θα τοπαιρνε;

ακομη και οσοι ειναι android haters...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα εκ πρώτης όψεως η νέα πρόταση της LG, αλλά (κατά τη γνώμη μου) είναι καταδικασμένη να αποτύχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό, κυρίως για τους παρακάτω λόγους:

 

- Volume & power keys στο πίσω μέρος. Προβλέπω πως θα είναι άβολα.

- Τα OS soft-keys καταλαμβάνουν τμήμα της οθόνης => Ωφέλιμη οθόνη < 5,2".

- Μεγάλη αλλά μη αποσπώμενη μπαταρία και χωρίς microSD.

- Η έκδοση με microSD θα έχει αποσπώμενη αλλά μικρότερη μπαταρία.

- Πολύ glossy πλαστικό στο πίσω μέρος - Το Galaxy S4 είναι πολύ ομορφότερο.

- Αδιάφορο έως ακαλαίσθητο s/w χωρίς κάτι το ιδιαίτερο/ξεχωριστό.

- Έλλειψη εμπιστοσύνης στην LG για υποστήριξη με updates σε βάθος χρόνου.

 

 

εχω χρησιμοποιήσει κινητό με πλήκτρα πίσω (Acer Liquid Gallant E350) και εχω να πω πως είναι πολύ βολικo σε συνδυασμό να μπορεί να ξεκλειδώνει οθόνη με double tap

τα os keys είναι αρκετά καλά ειδικά όταν είναι διάφανα και μπορείς να ορίσεις το μέγεθος τους

αυτό με το micro sd δεν βλέπω να είχαν επιλογές όσο δεν προχωράει τεχνολογία στης μπαταρίες τέτοια χαζά θα βλέπουμε

glossy ηταν το test κομμάτι το κανονικό από ότι είδα έτσι θα είναι http://content.myphone.gr/photo/full/16033/phpthujpl.jpg

εχεις samsung και μιλάς για άσχημο Ui της lg??? (σαν πρώην κάτοχος του s3 εχω μάθει τι σημαίνει ασχήμια)

από θεμα updates νομίζω τελευταία υποστηρίζει καΐλα της συσκευές της (όχι όπως παλιό)

 

+ αν κάποιος είναι να διαλέξει ανάμεσα σε samsung και lg αρκετοί θα διαλεξουν lg μόνο και μόνο γιατί samsung εχει γίνει σχεδόν μονοπώλιο και άρχισε και χάνει την μπάλα και να applepoiitai

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Θενκς.

Δε ξερω ποσα λεφτα θελει να κερδισει μια εταιρεια,ουτε ποσο ειναι το κοστος κατασκευης ενος κινητου.

Ας κανω ενα ονειρο:για φαντασου,λεει,ναχε 500 ευρω.

ποιος ΔΕΝ θα τοπαιρνε;

ακομη και οσοι ειναι android haters...

 

Εγώ είμαι σίγουρος ότι θα πέσει γρήγορα σε αυτά τα επίπεδα, γιατί όπως φαίνεται και από εδώ είναι πολλοί που δεν εμπιστεύονται την LG και θα προτιμήσουν άλλα κινητά. Αυτό είναι καλό για εμάς που το βλέπουμε με καλό μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα μεγάλο, καλό και με σούπερ τεχνικά χαρακτηριστικά κινητό στα χνάρια των s4,one,z. Δεν διαφοροποιείται ουσιαστικά από τον ανταγωνισμό, το να το προτιμήσει κάποιος είναι περισσότερο θέμα γούστου, εμπιστοσύνης στο brand ή όσοι κοιτάνε κυρίως την ταχύτητα του επεξεργαστή. Για μένα το Moto X, είναι το μόνο android κινητό που σπάει το κύριο μάρκετινγκ 1080p, 5''+ οθόνη και καλώς ή κακώς αποτελεί μια διαφορετική πρόταση. Τo σημερινό software δεν αξιοποιεί τις πλήρεις δυνατότητες των νέων κινητών, οπότε η μανία με τις συνεχείς αναβαθμίσεις περισσότερο υπακούει στις επιταγές του μάρκετινγκ παρά στις ανάγκες του καταναλωτή. Η μόνη αισθητή διαφορά, είναι στην κάμερα και το αυξημένο μέγεθος της οθόνης σε σχέση με το περυσινό μοντέλο.
Link to comment
Share on other sites

εχω χρησιμοποιήσει κινητό με πλήκτρα πίσω (Acer Liquid Gallant E350) και εχω να πω πως είναι πολύ βολικo σε συνδυασμό να μπορεί να ξεκλειδώνει οθόνη με double tap

τα os keys είναι αρκετά καλά ειδικά όταν είναι διάφανα και μπορείς να ορίσεις το μέγεθος τους

αυτό με το micro sd δεν βλέπω να είχαν επιλογές όσο δεν προχωράει τεχνολογία στης μπαταρίες τέτοια χαζά θα βλέπουμε

glossy ηταν το test κομμάτι το κανονικό από ότι είδα έτσι θα είναι http://content.myphone.gr/photo/full/16033/phpthujpl.jpg

εχεις samsung και μιλάς για άσχημο Ui της lg??? (σαν πρώην κάτοχος του s3 εχω μάθει τι σημαίνει ασχήμια)

από θεμα updates νομίζω τελευταία υποστηρίζει καΐλα της συσκευές της (όχι όπως παλιό)

 

+ αν κάποιος είναι να διαλέξει ανάμεσα σε samsung και lg αρκετοί θα διαλεξουν lg μόνο και μόνο γιατί samsung εχει γίνει σχεδόν μονοπώλιο και άρχισε και χάνει την μπάλα και να applepoiitai

Αν το πίσω μέρος είναι όπως αυτό που δείχνεις στο link τότε ναι είναι όμορφο έτσι. Απλά είδα το τελείως glossy στα hands-on videos και φαινόταν πολύ άσχημο. Για τα πλήκτρα πίσω μακάρι να είναι όπως τα λες, ο χρόνος και η πραγματική χρήση θα δείξει. Για το UI, τουλάχιστον αυτό του Note II το βρίσκω όμορφο και με έμφαση στη λεπτομέρεια (όχι στο επίπεδο του iOS αλλά πολύ καλό). Για την ασχήμια του UI της LG έκρινα από τα hands-on videos, όπου απλά δεν μου άρεσε αυτό που είδα. Mεταξύ άλλων τα εικονίδια δεν φαίνονται πολύ προσεγμένα και δεν "δένουν" ωραία μεταξύ τους και πάνω στην home screen. Βέβαια γούστα είναι αυτά, σε άλλους μπορεί να αρέσει. Επίσης δεν είδα κάποια έξυπνη λειτουργία στο UI που να με τραβήξει.

 

Εν τέλει πιστεύω πως το LG G2 με όλες του τις ατέλειες αποτελεί ένα σημαντικό βήμα για την LG, στον αγώνα της για να αποκτήσει το καλό όνομα που πρέπει να έχει για να δει τις πωλήσεις και την επιτυχία της Samsung. Έχει όμως αρκετό δρόμο να διανύσει ακόμα και το G2 ανήκει στο μεταβατικό αυτό στάδιο, κάτι σαν τη Samsung το 2010-11 με το Galaxy S/S2, με τη διαφορά ότι τώρα υπάρχει ο ισχυρός αντίπαλος που δεν θα αφήσει εύκολα τον θρόνο που κατέχει.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σαν εμφάνιση δεν με τρέλανε (όπως φαντάζομαι δεν τρέλανε κανένα μας) και μου αρέσει μόνο το λευκό, από τα vids πάντα. Τώρα για το UI δεν καταλαβαίνω τι σας κάνει τόσο άσχημο πλέον καθώς είναι και λιγάκι θέμα γούστου. Στο S4 μου πέρασα μια pure πριν λίγες μέρες και με έπιασε τρόμος, μου φάνηκε φτωχό και ξεπερασμένο το όλο feel, γούστα είναι αυτά. Σαν specs δείχνει τέρας και τουλάχιστο στην LG έχω εμπιστοσύνη για σωστή υλοποίηση sw ώστε όλη αυτή η δύναμη "να βγαίνει στον δρόμο". Προσωπικά αν το βρω σε έκδοση 32gb με την 3000mAh μπαταρία θα το πάρω απλά πολύ αργότερα ώστε να έχει πέσει η τιμή του, όπως έκανα και με το S4. Η οθόνη του πιστεύω θα είναι όνειρο και περιμένω να δω και η κάμερα τι θα λέει αλλά μέσα από τα σχόλια παιδιών εδώ μέσω που εμπιστεύομαι περισσότερο από διάφορα blogs, sites κτλ.. Γενικά πολύ καλή προσπάθεια, συν στο double tap, περίεργος να δω την εργονομία την πλήκτρων στο πίσω μέρος ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν το πίσω μέρος είναι όπως αυτό που δείχνεις στο link τότε ναι είναι όμορφο έτσι. Απλά είδα το τελείως glossy στα hands-on videos και φαινόταν πολύ άσχημο. Για τα πλήκτρα πίσω μακάρι να είναι όπως τα λες, ο χρόνος και η πραγματική χρήση θα δείξει. Για το UI, τουλάχιστον αυτό του Note II το βρίσκω όμορφο και με έμφαση στη λεπτομέρεια (όχι στο επίπεδο του iOS αλλά πολύ καλό). Για την ασχήμια του UI της LG έκρινα από τα hands-on videos, όπου απλά δεν μου άρεσε αυτό που είδα. Mεταξύ άλλων τα εικονίδια δεν φαίνονται πολύ προσεγμένα και δεν "δένουν" ωραία μεταξύ τους και πάνω στην home screen. Βέβαια γούστα είναι αυτά, σε άλλους μπορεί να αρέσει. Επίσης δεν είδα κάποια έξυπνη λειτουργία στο UI που να με τραβήξει.

 

Εν τέλει πιστεύω πως το LG G2 με όλες του τις ατέλειες αποτελεί ένα σημαντικό βήμα για την LG, στον αγώνα της για να αποκτήσει το καλό όνομα που πρέπει να έχει για να δει τις πωλήσεις και την επιτυχία της Samsung. Έχει όμως αρκετό δρόμο να διανύσει ακόμα και το G2 ανήκει στο μεταβατικό αυτό στάδιο, κάτι σαν τη Samsung το 2010-11 με το Galaxy S/S2, με τη διαφορά ότι τώρα υπάρχει ο ισχυρός αντίπαλος που δεν θα αφήσει εύκολα τον θρόνο που κατέχει.

 

ναι λογικά δεν είναι εκείνο το μπλιαχ πλαστικό που είδαμε

 

άλλο το note το note είναι τελείως διαφορετικό απο τα s series και σε εμφάνιση (ui και σε όλα)

Link to comment
Share on other sites

Επηρεασμένος από το G που είχα στην κατοχή μου, άν δουλεύει έτσι και το 2 χωρίς χαζοθεματάκια άλλων εταιριών :whistle: , το κινητο κυριολεκτικά θα σπέρνει και τρεχάτε να το μαζεύετε μετά.

Άν η οθόνη του είναι όπως του G Pro , θα είναι κυριολεκτικά όνειρο.

Το μόνο που μπορεί να την κρατήσει πίσω σε πωλήσεις έιναι ότι γράφει πάνω LG και όχι Samsung ή και htc ακόμη, αλλά θα τονίσω το samsung περισσότερο , γιατί έχει πέσει λιγάκι κόλλημα τα τελευταία 2 χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να την κρατήσει πίσω σε πωλήσεις έιναι ότι γράφει πάνω LG και όχι Samsung ή και htc ακόμη, αλλά θα τονίσω το samsung περισσότερο , γιατί έχει πέσει λιγάκι κόλλημα τα τελευταία 2 χρόνια.

Σε πληροφορώ ότι σε κάποιες χώρες πραγματικά είναι απούσα η LG, δυστυχώς για αυτήν και για μας. Έψαχνα να βρω το Optimus G αλλά και το Pro και απλά δεν τα έβρισκα σε χώρα της Αραβικής χερσονήσου.. Τελικά βρήκα το S4 στα 450ευρω σφραγισμένο και το πήρα (το Octa έκανε 430 λόγω έλλειψης 4G και αν θυμάμαι καλά βρήκα το G χωρίς εγγύηση κοντά στα 500 οπότε δεν προχώρησα παρόλο που θα το ήθελα). Όταν λοιπόν είσαι απούσα από χώρες που υπάρχει κοινό που τα σκάει για κινητή (σκέψου ότι Αμερική και Ευρώπη έχουν χτυπηθεί από την κρίση ανελέητα και έχει και συνέχεια) τότε δυστυχώς δεν θα φτάσεις σε πωλήσεις εκεί που πρέπει να φτάσεις έχοντας καλό προϊόν. Θέλει και marketing και διαθεσιμοτητα μέσω της ορθής δικτύωσης στις διεθνείς αγορές. Και μου κάνει εντύπωση γιατί οι τηλεοράσεις LG εδώ προμοταρονται παραπάνω από τις αντίστοιχες Samsung

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που η LG έβαλε τα εμπρόσθια κουμπιά, επάνω στην οθόνη, όπως τα Nexus. Όσο λιγότερα "σκληρά" κουμπιά έχει τόσο το καλύτερο, για εμένα τουλάχιστον. Αν το υποστηρίξει και με αναβαθμίσεις......πάντως το κινητό είναι τούμπανο!
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που η LG έβαλε τα εμπρόσθια κουμπιά, επάνω στην οθόνη, όπως τα Nexus. Όσο λιγότερα "σκληρά" κουμπιά έχει τόσο το καλύτερο, για εμένα τουλάχιστον. Αν το υποστηρίξει και με αναβαθμίσεις......πάντως το κινητό είναι τούμπανο!

 

Σε πολλούς άλλους όμως δεν αρέσει. Τρώνε σχεδόν ενα πόντο απο την οθόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του είναι αρκετά μεγάλη για να υπάρξει πρόβλημα, ωστόσο αν είδα καλά στα βίντεο που κυκλοφορούν, η LG τα έχει κάνει να εξαφανίζονται σε ορισμένες λειτουργίες π.χ. αναπαραγωγή video και άλλες, οπότε η οθόνη δεν "χάνει". Πάντως, νομίζω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα φίλε μου.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εγω το βρισκω παρα πολυ σε ολους τους τομεις! Εμενα προσωπικα και ο σχεδιασμος του μου αρεσει και το ui.

Αλλα βλεπω πολλους που το κραζουν για το ui ,το σχεδιασμο κλπ, και αναρωτιεμαι

οτι αν ελεγε πανω samsung αντι για Lg θα το κραζανε??? Ας ερθει πρωτα το κινητο Ελλαδα και μετα το κρινουμε :)

Link to comment
Share on other sites

********* το ui για android λειτουργικο μιλαμε, θα γινει της παραμετροποιησης το καγκελο ετσι και πεσει ποτε στα χερια μου. Εχω το 4x και αποψε ελυσα κατα ενα μεγαλο βαθμο το θεμα της αυτονομιας με τον iodak kernel.

Προσωπικα η φιλοσοφια μου ειναι αγοραζω κινητο μαξιμουμ 350 ευρω και σιγα σιγα το κανω με την υποστηριξη των developers πυραυλο. Μακαρι να μην παει και τοσο καλα στις πωλησεις να το αγορασουν αυτοι που πρεπει και ξερουν να σκαλιζουν.:lol:

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι άσεμνες εκφράσεις

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα μεγάλο, καλό και με σούπερ τεχνικά χαρακτηριστικά κινητό στα χνάρια των s4,one,z. Δεν διαφοροποιείται ουσιαστικά από τον ανταγωνισμό, το να το προτιμήσει κάποιος είναι περισσότερο θέμα γούστου, εμπιστοσύνης στο brand ή όσοι κοιτάνε κυρίως την ταχύτητα του επεξεργαστή. Για μένα το Moto X, είναι το μόνο android κινητό που σπάει το κύριο μάρκετινγκ 1080p, 5''+ οθόνη και καλώς ή κακώς αποτελεί μια διαφορετική πρόταση. Τo σημερινό software δεν αξιοποιεί τις πλήρεις δυνατότητες των νέων κινητών, οπότε η μανία με τις συνεχείς αναβαθμίσεις περισσότερο υπακούει στις επιταγές του μάρκετινγκ παρά στις ανάγκες του καταναλωτή. Η μόνη αισθητή διαφορά, είναι στην κάμερα και το αυξημένο μέγεθος της οθόνης σε σχέση με το περυσινό μοντέλο.

 

Αυτο + τη μπαταρια..που για μενα παιζει μεγαλο ρολο.και με 3000αρα μπαταρια θα κανει κλωτσοπατιναδα τον ανταγωνισμο.γιατι να μη γινεται hype και marketing point και η μπαταρια,ρε ********...

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εγω το βρισκω παρα πολυ σε ολους τους τομεις! Εμενα προσωπικα και ο σχεδιασμος του μου αρεσει και το ui.

Αλλα βλεπω πολλους που το κραζουν για το ui ,το σχεδιασμο κλπ, και αναρωτιεμαι

οτι αν ελεγε πανω samsung αντι για Lg θα το κραζανε??? Ας ερθει πρωτα το κινητο Ελλαδα και μετα το κρινουμε :)

 

Πεστα χρυσοστομε μεχρι στιγμής ειναι η κορυφη το ξανα λεω ειδα το pro και τα σαμσουνγκ μπροστα τους ηταν απλες οδοντοκρεμες αλλα τι να καουμε εχουμε κολλήσει στα σαμσουνγκ και στο iphone πιστεύω οτι θα παει καλά εκτος αν κανει την εκπληξη το note3(που δεν τον πιστεύω ενα μεγαλο s4 θα ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...