Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την boot splash screen χρησιμοποιω μια διαφορετικη της Lenovo που βρηκα online στα themes. Αρκετα καλυτερη απο την default.

Και αφου μιλησαμε για εκτυπωτες (αλλοι ειδικευονται σε προστατες ή αλτσχάιμερ, εγώ σε εκτυπωτές) να πω πως απο τη στιγμη που μιλαμε για HP εκτυπωτη, τελειωνει αυτοματα και η οποια αξιοπιστια του plugin ή της οποιας εφαρμογης της συγκεκριμενης εταιρειας. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται..εδω και λιγες μερες δεν μπορω να συνδεθω με 3g και gps..... δοκιμασα να κανω επανεκκινηση αλλα τπτ...σε περιπτωση που ειναι θεμα συσκευης τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση? πρεπει να παει κινα για να επισκευαστει?
Link to comment
Share on other sites

Διεγραψα καταλαθος το app settings απο την 1516.Που θα μπορουσα να το βρω?Επισης η μπαταρια τελειωνει τραγικα γρηγορα,εχει κανεις το ιδιο προβλημα?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Διεγραψα καταλαθος το app settings απο την 1516.Που θα μπορουσα να το βρω?Επισης η μπαταρια τελειωνει τραγικα γρηγορα,εχει κανεις το ιδιο προβλημα?Ευχαριστω
Άνοιξε το xposed, πήγαινε κατέβασμα και βρες το στην λίστα των modules. Επέλεξε το, πήγαινε στην καρτέλα "Εκδόσεις" και πάτα "Κατέβασμα".

Για την μπαταρία, πρέπει να βγάζεις την μερά με κανονική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες με την 1516 την πέρασα με dirty install (είχα την 1447) μπορώ να πω ότι δουλεύει μια χαρά με μερικά προβλήματα, οπως:

1. Κατά την διάρκεια χρήσης του gps μου πετάει ανά 2-3 λεπτά μήνυμα ότι οι υπηρεσίες Google έχουν σταματήσει αλλά χωρίς να έχει άλλο πρόβλημα, απλά θέλει να πατήσεις το οκ να φύγει το παράθυρο.

2. Μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας από την 1447 και αρκετές φορές φτάνει η και ξεπερνάει το 10‰ την ώρα, 3 εφαρμογές είδα ότι κάνουν την μεγαλύτερη κατανάλωση με πρωταθλήτρια το viber που ξεπερνάει το 60%,δυστηχως αυτό δεν αλλαξε ούτε με απεγκατασταση και εγκατάσταση πάλι.

Μεγάλη κατανάλωση είχαν και το Facebook και το Messenger του, φαίνεται ότι μετά την απεγκατασταση και εγκατάσταση τους πάλι βελτιώθηκε για αυτές.

Αυτές είναι εφαρμογές που τις έχω κλειδωμενες να μην κλείνουν έχω κάνει ήδη calibration με την νέα rom και από την αρχή έχω την επιλογή power saving

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων του Google Play services. Για την κατανάλωση των εφαρμογών φαντάζομαι ότι μιλάς για αδικαιολόγητη συμπεριφορά. Γιατί εμένα που ναι με έχω ανοικτό συνέχεια το Viber αλλά με ελάχιστη χρήση στην κατανάλωση είναι πολύ χαμηλά.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων του Google Play services. Για την κατανάλωση των εφαρμογών φαντάζομαι ότι μιλάς για αδικαιολόγητη συμπεριφορά. Γιατί εμένα που ναι με έχω ανοικτό συνέχεια το Viber αλλά με ελάχιστη χρήση στην κατανάλωση είναι πολύ χαμηλά.

Ναι δεν δικαιολογειται, θα κάνω την εκκαθάριση δεδομενων

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασα την 1508 ST σε κινητό φίλου με απόλυτη επιτυχία ακολουθώντας τις οδηγίες που αναφέρονται εδώ, βάλαμε κανονικά τον λογαριασμό gmail του, μπήκε κανονικά play store, ο συγχρονισμός βλέπουμε από τα setting/accounts/Google γίνεται επιτυχώς, όμως δε του κατεβάζει τις επαφές από τον λογαριασμό του. Πάμε μέσω του contact manager να κάνουμε import from account, μας ζητάει εκ νέου να περάσουμε το email και το password, κάνει προσπάθεια σύνδεσης αλλά βγάζει μήνυμα ότι οι διακομιστές της Google έχουν πρόβλημα και να δοκιμάσουμε αργότερα. Τι μπορεί να παίζει; Όταν φλάσαρα τη ROM και τα gapps διέγραψα κάποιες εφαρμογές που μπήκαν με τα gapps (Google+, Google search κ.λπ.), υπάρχει περίπτωση να διέγραψα κάτι που να μην έπρεπε και να μη μπορεί να κατεβάσει τις επαφές (αν και έχω κάνει παρόμοια διαδικασία πολλές φορές χωρίς να έχω αντιμετωπίσει πάλι πρόβλημα); Και εάν συνέβη κάτι τέτοιο, πως μπορώ να απεγκαταστήσω τα gapps και να τα ξαναφλασάρω πάλι;
Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασα την 1508 ST σε κινητό φίλου με απόλυτη επιτυχία ακολουθώντας τις οδηγίες που αναφέρονται εδώ, βάλαμε κανονικά τον λογαριασμό gmail του, μπήκε κανονικά play store, ο συγχρονισμός βλέπουμε από τα setting/accounts/Google γίνεται επιτυχώς, όμως δε του κατεβάζει τις επαφές από τον λογαριασμό του. Πάμε μέσω του contact manager να κάνουμε import from account, μας ζητάει εκ νέου να περάσουμε το email και το password, κάνει προσπάθεια σύνδεσης αλλά βγάζει μήνυμα ότι οι διακομιστές της Google έχουν πρόβλημα και να δοκιμάσουμε αργότερα. Τι μπορεί να παίζει; Όταν φλάσαρα τη ROM και τα gapps διέγραψα κάποιες εφαρμογές που μπήκαν με τα gapps (Google+, Google search κ.λπ.), υπάρχει περίπτωση να διέγραψα κάτι που να μην έπρεπε και να μη μπορεί να κατεβάσει τις επαφές (αν και έχω κάνει παρόμοια διαδικασία πολλές φορές χωρίς να έχω αντιμετωπίσει πάλι πρόβλημα); Και εάν συνέβη κάτι τέτοιο, πως μπορώ να απεγκαταστήσω τα gapps και να τα ξαναφλασάρω πάλι;

Πας στην εφαρμογή contacts , πατάς το κουμπί menu, μετά επιλέγεις More features and settings, σκρολάρεις κάτω και βρίσκεις το Contacts to display και τσεκάρεις το All contacts .

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάλω all contacts εμφανίζει μόνο της SIM. Το γεγονός ότι εγώ επιλέγω τα contacts του gmail και δε μου εμφανίζει κάτι δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα ο συγχρονισμός; Αφού και στο import from account που κάνω βγάζει σφάλμα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάλω all contacts εμφανίζει μόνο της SIM. Το γεγονός ότι εγώ επιλέγω τα contacts του gmail και δε μου εμφανίζει κάτι δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα ο συγχρονισμός; Αφού και στο import from account που κάνω βγάζει σφάλμα.

 

Φλασαρε στο TWRP το https://www.dropbox.com/s/ngj9ics1bm8xd6p/gapps4.4.zip?dl=0 που είναι βασικό πακέτο gapps χωρίς πολλά πολλά (maps, Google+, κλπ) και δες αν γίνεται ο συγχρονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κάνω κάποιου είδους απεγκατάσταση των προηγούμενων; Ok, θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ kandilak.
Link to comment
Share on other sites

Στην 1516 οταν παιρνουμε καποιον τηλεφωνο και εχουμε φοτο για την επαφη του πως το κανουμε να φαινεται η φοτο του(οπως στις προηγουμενες εκδοσεις) και οχι η φοτο της lockscreen??
Link to comment
Share on other sites

Ή η μπαταρια μ εχει προβλημα ή κατι παιζει. κανει ενα τριωρο ν φορτισει στο 100% με τον μαμισιο φορτιστη. το βγαζω απο την πριζα τσουπ με την μια στο 99%. και με σχετικη μετρηση που εκανα χθες μονο δεδομενα ανοιχτα messenger κ fb ετσι να περασει η ωρα .... στα 25 λεπτα περιπου πεφτει 10%.

Μηπως φταινει οι εφαρμογες;;; μηπως φταιει η ρομ;;; εχω την 1516 του φιλου kandilak

εκτος απο την μπαταρια οποτε ειμαι σε εφαρμογη και παταω τ κεντρικο κουμπι home button συννεχεια μ λαγκαρει.

Link to comment
Share on other sites

Ή η μπαταρια μ εχει προβλημα ή κατι παιζει. κανει ενα τριωρο ν φορτισει στο 100% με τον μαμισιο φορτιστη. το βγαζω απο την πριζα τσουπ με την μια στο 99%. και με σχετικη μετρηση που εκανα χθες μονο δεδομενα ανοιχτα messenger κ fb ετσι να περασει η ωρα .... στα 25 λεπτα περιπου πεφτει 10%.

Μηπως φταινει οι εφαρμογες;;; μηπως φταιει η ρομ;;; εχω την 1516 του φιλου kandilak

εκτος απο την μπαταρια οποτε ειμαι σε εφαρμογη και παταω τ κεντρικο κουμπι home button συννεχεια μ λαγκαρει.

Είχα το ίδιο θέμα, να σου πω τι έκανα και τουλάχιστον γα μερικες ώρες η διαφορά είναι τεράστια.

Με το titanium backup έσβησα 4 εφαρμογές που δεν είχα ιδέα τι έκαναν και ήταν στα κινέζικα (δεν άλλαξαν ούτε με το local), αυτές εμφανίστηκαν μετά την εγκατάσταση της ροκ, και έκανα εκκαθάριση τα δεδομένα από τις υπηρεσίες Google Play (αυτό πιθανόν να μην έπαιξε ρόλο, δεν ξερω)

Αποτελεσμα σε 5 ώρες με 2 ώρες ραδιόφωνο, 1,5 ώρα ανοιχτό gps, και κανα μισάωρο chat και σερφάρισμα, συνεχώς με WiFi και εφαρμογές να τρέχουν πίσω έπεσε 17%, πράγμα που αν συνεχιστεί θα είναι σούπερ η αυτονομία

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Ή η μπαταρια μ εχει προβλημα ή κατι παιζει. κανει ενα τριωρο ν φορτισει στο 100% με τον μαμισιο φορτιστη. το βγαζω απο την πριζα τσουπ με την μια στο 99%. και με σχετικη μετρηση που εκανα χθες μονο δεδομενα ανοιχτα messenger κ fb ετσι να περασει η ωρα .... στα 25 λεπτα περιπου πεφτει 10%.

Μηπως φταινει οι εφαρμογες;;; μηπως φταιει η ρομ;;; εχω την 1516 του φιλου kandilak

εκτος απο την μπαταρια οποτε ειμαι σε εφαρμογη και παταω τ κεντρικο κουμπι home button συννεχεια μ λαγκαρει.

το λάθος που γίνεται είναι ότι βγάζεται συμπέρασμα για την διαρκεια της μπαταρίας από την 1η ώρα χρήσης. Δυστυχώς η ευτυχώς η ενδείξεις για την κατάσταση της μπαταρίας στο Android απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν ακριβείς και αξιόπιστες. Δουλέψτε το τηλέφωνο μέχρι το 5-10% της μπαταρίας και μετά συζητάμε για το αν υπάρχει ή όχι μεγάλη κατανάλωση ή οικονομία.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι το boot animation το οποίο έπεται του boot splash screen.

 

Εχεις δικιο. Ναι, ειναι το animation, οχι η splash.

Link to comment
Share on other sites

Kadilak βοηθεια!

εβαλα την ROM σου και τωρα σέρνεται.

πριν ειχα την 1508.

Παίζει να φταίει που του έκανα dirty install ?

Ποια 1508 είχες? Αν είχες official δεν θα είχες (κανονικά) θέμα. Αν είναι 1508 custom τότε μπορεί να θέλει clean flash.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Αντιμετωπίζω το εξής χαζό πρόβλημα... Επειξα λίγο με το theme center (wallpapers και lock screen) και από την στιγμή που επανέφερα τις default επιλογές, εμφανίζεται σαν lock screen αυτή με τα μπαλόνια και το κοριτσάκι , που ναι μεν είναι η προεπιλεγμένη , όπως και πριν, αλλά πριν ήταν κάπως διαφορετική, είχε δηλαδή τα μπαλόνια αλλά σε συνδυασμό με την εικόνα με τις σταγόνες (αν δεν κάνω λάθος!).

 

Μπορεί κανείς να μου πει τί συμβαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Αντιμετωπίζω το εξής χαζό πρόβλημα... Επειξα λίγο με το theme center (wallpapers και lock screen) και από την στιγμή που επανέφερα τις default επιλογές, εμφανίζεται σαν lock screen αυτή με τα μπαλόνια και το κοριτσάκι , που ναι μεν είναι η προεπιλεγμένη , όπως και πριν, αλλά πριν ήταν κάπως διαφορετική, είχε δηλαδή τα μπαλόνια αλλά σε συνδυασμό με την εικόνα με τις σταγόνες (αν δεν κάνω λάθος!).

 

Μπορεί κανείς να μου πει τί συμβαίνει ?

 

Παιδιά άκυρο! Το βρήκα τελικά! Από wallpapers επιλέγεις την εικόνα που θες και αφού κάνεις "apply" έχει επιλογή να την βάλεις και lock screen wallpaper !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ειμαι και εγω, εδω και ενα μηνα, ενας ακομη ευτυχης κατοχος του a806 με την 1447. Το παρηγγειλα απο το vickmall eu warehouse και ηρθε σε 4 μερες, ακριβως την ημερα που μου ειχαν πει. Δεν εχω να επισημανω καποιο προβλημα, περαν ισως απο αυτο της αποκρισης της οθονης(θελει λιγο πιο εντονο πατημα σε σχεση με τις συσκευες που ειχα). Επισης να πω οτι ειμαι πρωην κατοχος inewv3 και θα ελεγα οτι οι διαφορες απο την πρωτη ματια στην ποιοτητα κατασκευης inew-lenovo ειναι εμφανεις...Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν παιζει καποια καλη θηκη σιλικονης,hard case με παραθυρακι,case με ενσωματωμενο καπακι μπαταριας ή οτιδηποτε αλλο αξεσουαρ που να αφορα τη συσκευη μας. Αυτη τη στιγμη φοραω την θηκη σιλικονης που μου στειλαν απ το vickmall, απλα δινει αρκετο ογκο στη συσκευη και ψαχνω για κατι αλλο.Ευχαριστω για τις γνωσεις που μοιραζεστε μαζι μας...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...