Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα περάσει αυτην την ρομ http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-multilang-root-gapps/

το youtube επαιζε κανονικα ,μετα το τελευταιο update αρχισε ξανα τα δικα του,εκανα απεγκατασταση το update και δουλευε κανονικα για λιγο καιρο. Εεε καποια στιγμη δεν επαιζε με τιποτα,εκανα wipe cache,format system,format data,wipe dalvik cache ξανα flashara αλλα εκει αυτο στον χαβα του. Αμα υπαρχει καμια λυση θα ημουν ευγνωμων :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωστόσο, δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα με το +30 στα μηνύματα. Στις επαφές μου τα τηλέφωνα είναι περασμένα χωρίς +30, ενώ στα μηνύματα εμφανίζονται με +30 και δεν αναγνωρίζονται ως επαφές.

 

Δεν ξέρω αν αυτό λύνει το πρόβλημα, σε κάποιο τηλέφωνο το είχα χρησιμοποιήσει πάντως...

 

στο build.prop αλλάζεις τις εγγραφές

ro.config.hwft_MatchNum=11

ro.config.hwft_MatchNumShort=11

σε

ro.config.hwft_MatchNum=7

ro.config.hwft_MatchNumShort=7

και κάνεις και μια επανεκκίνηση...

εννοείται ότι είσαι root για να γράψεις στο build.prop

 

 

Για να έχετε YouTube που παίζει κάντε την μπακάλικη λύση...

shortcut σελιδοδείκτη YouTube (από τον browser) στην αρχική οθόνη...

Edited by FireOfHades
Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό λύνει το πρόβλημα, σε κάποιο τηλέφωνο το είχα χρησιμοποιήσει πάντως...

 

στο build.prop αλλάζεις τις εγγραφές

ro.config.hwft_MatchNum=11

ro.config.hwft_MatchNumShort=11

 

Δεν έχω τέτοιες εγγραφές στο αρχείο build.prop. :(

 

Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει Wi-Fi hotspot?

Σας δούλεψε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα το προβλημα μαλλον ειναι στα update του youtube κατεβασα παλιοτερες εκδοσεις και παιζει κανονικα...

εδω το λινκ για οποιον ενδιαφερεται, δοκιμαστε εκδοσεις μικροτερες απο 5

android_drawer.com/22783/download-youtube-app-apk

 

android_drawer.com χωρις την κατω παυλα "_" δεν μαφηνε να το βαλω κανονικα για καποιο λογο

Edited by dinossp
Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα μαλλον ειναι στα update του youtube κατεβασα παλιοτερες εκδοσεις και παιζει κανονικα...

εδω το λινκ για οποιον ενδιαφερεται, δοκιμαστε εκδοσεις μικροτερες απο 5

android_drawer.com/22783/download-youtube-app-apk

 

android_drawer.com χωρις την κατω παυλα "_" δεν μαφηνε να το βαλω κανονικα για καποιο λογο

 

εισαι πρώτος φιλε, επαιξε ετσι μια χαρα. δοκιμασα και τις τρεις διαθεσιμες ρομ που υπαρχουν στο google, αλλα σε καμια δεν επαιζε το youtube.με τον τροπο το δικο σου επαιξε (απλα δεν βλεπω στις ρυθμισεις του να μπορω καπως να απενεργοποιησω τυχον μελλοντικη αυτοματη αναβαθμιση του youtube).

εβαλα την εργοστασιακη του ρομ και μετα το ρούταρα με χρηση προγράμματος στον υπολογιστη.

 

ξερει κανενας αν θα βγει επισημα το android 5 για την συσκευη μας από την lenovo ?

κυκλοφορει μια εκδοση στο google ως android 5 αλλά ειναι σπασμενη σε 3 κομματια και δε καταφερα να την κατεβασω καπως.

στο xda forum, δεν υπαρχει ειδικο θεμα για το πολυ αξιολογο αυτο τηλεφωνο.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν βλεπω στις ρυθμισεις του να μπορω καπως να απενεργοποιησω τυχον μελλοντικη αυτοματη αναβαθμιση του youtube

 

Νομιζω υπαρχει επιλογη google store-->settings-->Auto-update apps-->Do not auto-update apps

και οτι θες να κανεις update το κανεις στο χειροκινητο :D

 

ξερει κανενας αν θα βγει επισημα το android 5 για την συσκευη μας από την lenovo ?

κυκλοφορει μια εκδοση στο google ως android 5 αλλά ειναι σπασμενη σε 3 κομματια και δε καταφερα να την κατεβασω καπως.

στο xda forum, δεν υπαρχει ειδικο θεμα για το πολυ αξιολογο αυτο τηλεφωνο.

 

Νομιζω δεν θα κανει επισημο update σε 5αρια.... μου κανει εντιπωση που βρηκες 5αρια android στο xda, μπορεις να στειλεις λινκ?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω υπαρχει επιλογη google store-->settings-->Auto-update apps-->Do not auto-update apps

και οτι θες να κανεις update το κανεις στο χειροκινητο :D

 

καλος τροπος, απλα θα ηθελα αν γινεται οι αλλες εφαρογες να αναβαθμιζονται αυτοματα.

 

Νομιζω δεν θα κανει επισημο update σε 5αρια.... μου κανει εντιπωση που βρηκες 5αρια android στο xda, μπορεις να στειλεις λινκ?:wacko:

 

 

αν γραψεις στο google "lolipop lenovo A916" βγαζει ενα λινκ, με μια ρομ σπασμενη σε 3 κομματια που αναφερεται οτι προερχεται από ποστ στο xda.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιες εγγραφές στο αρχείο build.prop. :(

 

Επίσης, έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει Wi-Fi hotspot?

Σας δούλεψε?

 

Δουλεύει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

αν γραψεις στο google "lolipop lenovo A916" βγαζει ενα λινκ, με μια ρομ σπασμενη σε 3 κομματια που αναφερεται οτι προερχεται από ποστ στο xda.

 

αμα δεν το δω στο κινητο δεν το πιστευω να σου πω την αληθεια,δεν υπαρχει κατι τετοιο στο xda απ οσο ξερω.. μουφια μυριζομα :p

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Η καλύτερη rom που βρήκα:

http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-multilang-root-gapps/

Έχει και αναλυτικές οδηγίες.

Για να γίνει dual stanby πληκτρολογείς στο τηλέφωνο: *#*#5448264#*#* κάνει επανεκκίνηση και είναι έτοιμο!

Δυστυχώς το "textra' είναι φτιαγμένο μόνο για μονόκαρτα.

Να'σαι καλά.

 

ΦΙΛΕ

 

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!

 

ΟΙ Α Λ Η Τ Ε Σ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ WIND ΖΗΤΟΥΣΑΝ 70 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ!

 

(κερναω καφε)

Edited by kogia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,ενδιαφερομαι να αγορασω και εγω το συγκεκριμενο κινητο.Αυτο που με προβληματιζει ειναι η χρηση του gps οταν δεν ειναι ενεργα δεδομενα internet.επειδη εχω κινητο με mediatek και αργει πολυ να βρει σημα...εχει δοκιμασει καποιος η' θα μπορουσε να δοκιμασει το gps χωρις ενεργα δεδομενα και να μου πει;ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα ...

παρελαβα και εγώ ... πολύ καλό τηλ ... απο το Vickmall

Λειτουργεί τέλεια ... κανένα πρόβλημα ...

 

2 ερωτήσεις ... παρακαλώ

 

1)έκανα απο το Google Play εγκατάσταση του Skype αλλά μόλις παω να ανοίξω την εφαρμογή και βγει η μπλέ οθόνη αμέσως κλείνει (η εφαρμογή) .

Εκανα πολλές φορές εγκατασταση -απεγκατάσταση αλλά το πρόβλημα παραμένει ... έχει κάποιος καμιά ιδέα ?

 

2) τοποθέτησα "tempered glass" ... νομίζω ότι μειώνεται η αίσθηση της αφής ? να την αλλάξω να βάλω απλή ζελατίνα ? τι λέτε ?

ευχαριστώ

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλοδουλευτο το κινητο!μηπως εχεις δοκιμασει την καμερα και το gps μεχρι στιγμης?Λογικα θα το παραγγειλω και εγω απο vickmall τις επομενες ημερες.Σε ποσες ημερες σου ηρθε?
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλη η καμερα με καλο flash και πολυ καλο το gps ξεκλειδωνει σε κλασματα δευτερολεπτου τους δορυφορους.Μονο θεμα το youtube και η δευτερη καρτα που ειναι 2G αλλα το 4G της πρωτης ειναι πολυ καλο(εχω vodafone).
Link to comment
Share on other sites

@severoth πολύ καλά και τα δυο !

Εμένα έκανε 40 μέρες να έρθει απο vickmall ... είναι η πρώτη φορά που αργεί τόσο ... συνήθως παραλάμβανα μέσα σε 2 βδομάδες το πολύ ...

 

Παιδιά με το Skype έχετε πρόβλημα εσείς ?

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!ελπίζω το gps να είναι γρήγορο και χωρίς ενεργά δεδομένα!θα το παραγγειλω σε άσπρο απο vickmall,θα το τεσταρω και αν μου αρέσει μπορεί να πάρω και άλλο ενα για συγγενή μου.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα ...

έκανα απο το Google Play εγκατάσταση του Skype αλλά μόλις παω να ανοίξω την εφαρμογή και βγει η μπλέ οθόνη αμέσως κλείνει (η εφαρμογή)

Εκανα πολλές φορές εγκατασταση -απεγκατάσταση αλλά το πρόβλημα παραμένει ... έχει κάποιος καμιά ιδέα ?

 

εδώ έχουμε κάποια λύση παιδιά please ? :rolleyes:

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Για το Skype μπαίνετε εδώ (http://www.androidapksfree.com/apk/skype-apk-latest-version-download-free/) και κατεβάζετε την έκδοση 5.3 . Μας έχουνε κάψει με τα updates :/
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Για το Skype μπαίνετε εδώ (http://www.androidapksfree.com/apk/skype-apk-latest-version-download-free/) και κατεβάζετε την έκδοση 5.3 . Μας έχουνε κάψει με τα updates :/

 

ΝΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :up::up::up::up:

 

Φίλε είσαι ΘΕΟΣΣΣ !!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! μου έλυσες το πρόβλημα !!!!! respect :respect:

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα και εγω απο vickmall!Πιστευω για την τιμη του ειναι πολυ καλη επιλογη!Στην αναμονη τωρα!:)

 

και πολύ καλά έκανες ... καλορίζικο

εγώ είμαι Lenoβάκιας καρό τώρα ... και δεν το έχω μετανοιώσει ... σε όσα έχω παραγγείλει δικά μου και φίλων ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα σε Asus zenfone το κινητό μας έχει πολλές αδυναμίες και δεν το βλέπω να τις φτιάχνουν, σε hardware μαμαει αλλά σε software είναι τρυπιο σαν σουρωτηρι. Παρόλα αυτά είναι value for money συσκευή. ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...