Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν έχεις το default browser, υπάρχει ρυθμίσεις στο Page settings /load images....

κοίτα εκεί τι παίζει

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικά αγαπητοί η δεύτερη σιμ δεν λειτουργεί παρά το hard reset, τουλάχιστον πετάει σε ταχύτητα ακόμη περισσότερο, οπότε δεν θα μας χαλάσει τίποτα.

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Kαμια rom με νεοτερη εκδοση απο αυτην που έχει παίζει? Για Lollipop ουτε καν?
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω αλλαγή ρομ στο κινητό φίλου ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν στο τοπικ.

Το ζήτημα είναι ότι όταν πάω να κάνω update τον driver στη διαχείριση συσκευών επειδή έχω (μάλλον??) windows 8.1 μου βγάζει πρόβλημα με την ψηφιακή υπογραφή του πιστοποιητικού που πάω να εγκαταστήσω.

Καμιά ιδέα για το πως λύνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προσπαθώ να κάνω αλλαγή ρομ στο κινητό φίλου ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν στο τοπικ.

Το ζήτημα είναι ότι όταν πάω να κάνω update τον driver στη διαχείριση συσκευών επειδή έχω (μάλλον??) windows 8.1 μου βγάζει πρόβλημα με την ψηφιακή υπογραφή του πιστοποιητικού που πάω να εγκαταστήσω.

Καμιά ιδέα για το πως λύνεται;

 

http://www.wintips.org/how-to-fix-windows-cannot-verify-the-digital-signature-for-this-file-error-in-windows-8-7-vista/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους

θελω μια μικρη βοηθεια, σχετικα με το πςσ θα δημιουργησω back up την rom που εχω ηδη στο κινητο.

διαβασα ολα τα ποστς αλλα δεν το ειδα πουθενα (78 σελιδες με την μια ειναι βαρβαρο σπορ)

note πρωτη φορα προσπαθω να γαργαλησω το Α820 μου

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους

θελω μια μικρη βοηθεια, σχετικα με το πςσ θα δημιουργησω back up την rom που εχω ηδη στο κινητο.

διαβασα ολα τα ποστς αλλα δεν το ειδα πουθενα (78 σελιδες με την μια ειναι βαρβαρο σπορ)

note πρωτη φορα προσπαθω να γαργαλησω το Α820 μου

 

ευχαριστω

 

Το backup της rom το παίρνεις μέσω custom recovery, είτε cwm είτα twrp. Υπάρχει οδηγός πως θα τις εγκαταστήσεις στην τρίτη σελίδα.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγο καιρό διάβασα ότι ενημερώθηκε η εφαρμογή Youtube android και πλέον μπορούμε να δούμε βίντεο σε ανάλυση 720p. Γιατί στην ανάλυση των βίντεο από το Youtube (αναφέρομαι σε εκείνα που υποστηρίζουν ανάλυση έως 1080p) δεν μου εμφανίζει την επιλογή αναπαραγωγής σε 720p; Μέχρι 360p έχει.....

 

Τελευταία ενημέρωση: έκδοση 6.0.13

 

P.S.: Παρέλειψα να αναφέρω ότι έχω εγκατεστημένη την Lambda rom v2.4.1

Μήπως έχει να κάνει με αυτό;

Edited by gartzo_100
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν τηλέφωνο έφτασε στα χέρια μου για να αλλάξουμε την Rom μιας και ήταν μόνο με κινέζικα και αγγλικά.

Πρέπει να πω πως το αγάπησα το τηλέφωνο μιας και φαίνεται και στιβαρό και ξεφτίλα τιμουλα!!!

 

Εδώ λοιπόν θέλω να δείξω την διαδικασία για να περάσουμε μια ελληνική rom στο lenovo a820.

Όλα τα αρχεία που θα χρειαστείτε υπάρχουν στο description.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο ~1,5 χρονο συμβιωσης με το Α820 ειχε αρχισει να μου εμφανιζει διαφορα ενοχλητικα μηνυματα(google play stopped working κτλ) οποτε ειπα να του περασω καποια αλλη rom.

 

Aκολουθησα τις οδηγιες απο εδω και περασα την lamda 2.4.

 

Ολα μια χαρα...Μετα θυμηθηκα οτι καπου επεζε ενα fix για την internal μνημη και του περασα το meteos-mtk6589-rom-edit-4gb-en.apk.

Και καπου εκει αρχισαν τα παρατραγουδα.

Ξαναπερασα την lamda απο την αρχη αλλα δεν βοηθησε..

 

Για δωστε καμια ιδεα οι πιο εμπειροι...

 

Υ.Γ Στο recovery την βλεπει την micro-sd μολις ομως μπουταρει την χανει...

Edited by atoposs
Link to comment
Share on other sites

ΑΦού πέρασες την lamda και μετά το fix απλά έπρεπε να κάνεις ένα wipe δεν θυμάμαι ποιο, και να αφήσεις την lamda να bootarei.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα δεν αλλαξε τιποτα...

 

Τωρα περναω κατι αλλες rom μηπως και καποια απο αυτες κανει repartinioning αλλα δεν τρεφω ιδιαιτερες ελπιδες..

 

Υ.Γ Οσες official βρηκα ηταν σε rar σε αντιθεση με τις custom που ειναι σε αρχεια zip..Κανω κατι λαθος?

Υ.Γ2 Υπαρχει πουθενα καποιο tutorial για το factory mode του lenovo a820 γιατι τα εμφανιζει ολα κινεζικα και δεν καταλαβαινω τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα δεν αλλαξε τιποτα...

 

Τωρα περναω κατι αλλες rom μηπως και καποια απο αυτες κανει repartinioning αλλα δεν τρεφω ιδιαιτερες ελπιδες..

 

Υ.Γ Οσες official βρηκα ηταν σε rar σε αντιθεση με τις custom που ειναι σε αρχεια zip..Κανω κατι λαθος?

Υ.Γ2 Υπαρχει πουθενα καποιο tutorial για το factory mode του lenovo a820 γιατι τα εμφανιζει ολα κινεζικα και δεν καταλαβαινω τιποτα..

 

Κατέβασε την official του Lenovo απο εδώ :

http://www.ulozto.cz/x3uYtRYt/a820-s138-stock-v3-7z

Φλασαρέ την με flash tools. Αυτή η rom περιέχει τα σωστά ebr για τo stock partition της εσωτερικής μνήμης οπότε λογικά μετά το φλασάρισμα θα στρώσει.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει σπάσει η LCD οθόνη του κινητού του κολλητού μου.

Από οτι διαπίστωσα το digitizer δουλεύει κανονικά.

Υπάρχει μήπως κάποιος που αγόρασε από eBay.

Αν ναι, αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες, επανέρχομαι στο θέμα της νεκρής 2ης sim card που σας είχα απασχολήσει πριν από δύο μήνες το πολύ. Έχει αντιμετωπίσει τελικά κάποιος πρόβλημα; :X

Σε κάποια ξένα φόρουμ λένε ότι πρέπει να εγκαταστήσεις κάποια drivers. λέει κάποιος ενδεικτικά στο εξής φόρουμ για το Ρ780 που βρήκα (σε έρευνα διαπίστωσα ότι είναι σύνηθες πρόβλημα στα Lenovo:

http://forums.lenovo.com/t5/A-and-P-Series/Lenovo-P780-Sim-Card-Issue/td-p/1477438

 

"for all of u here, this not a problem with sim slots. it's with modem driver. update ur modem driver to v23 or vibe ui's modem driver v52. then the network signal receiving problem will be solved."

και παραθέτει άλλο λινκ:

http://forums.lenovo.com/t5/A-and-P-Series/P780-No-connectivity-on-2G-3G-works/td-p/1401507

Ελπίζω να μην παραβιάζω κανονισμούς του φόρουμ παραθέτωντας τις ιστοσελίδες αυτές...

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εχει το κινητο αυτό ο αδερφός μου και του χάλασαν τα handsfree Που είχε απο την μάνα του. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι συμβατό με όλα τα handsfree που κυκλοφορουν στην αγορά. Αυτη την στιγμη κάνει την δουλειά του με κατι παλιά nokia handsfree, αλλά πχ κάτι samsung και κάτι αλλα που δοκίμασε δεν δουλευαν. Θελω να ρωτησω, αν εχει πεσει στην αντιληψή σας κάποιο που να δουλεύει σίγουρα, είτε απο ελλάδα , είτε απο Κίνα. Ευχαριστώ.

 

 

Υ.Γ : Το κινητό το έχει απο αρχες Νοεμβρίου του 2013 και δουλεύει απροβλημάτιστα. Εξαιρείται ο launcher που με αλλαγη συνήλθε. Κανένα πρόβλημα και απλά θέλω να το παραθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εχει το κινητο αυτό ο αδερφός μου και του χάλασαν τα handsfree Που είχε απο την μάνα του. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι συμβατό με όλα τα handsfree που κυκλοφορουν στην αγορά. Αυτη την στιγμη κάνει την δουλειά του με κατι παλιά nokia handsfree, αλλά πχ κάτι samsung και κάτι αλλα που δοκίμασε δεν δουλευαν. Θελω να ρωτησω, αν εχει πεσει στην αντιληψή σας κάποιο που να δουλεύει σίγουρα, είτε απο ελλάδα , είτε απο Κίνα. Ευχαριστώ.

 

 

Υ.Γ : Το κινητό το έχει απο αρχες Νοεμβρίου του 2013 και δουλεύει απροβλημάτιστα. Εξαιρείται ο launcher που με αλλαγη συνήλθε. Κανένα πρόβλημα και απλά θέλω να το παραθέσω.

 

Αν θυμάμαι καλά η lenovo χρησιμοποιεί το πρότυπο omtp και όχι το ctia οπότε πρέπει να βρεις ακουστικά που αντιστοιχούν στο πρώτο πρότυπο. Αν δες βρεις μπορείς να δοκιμάσεις και τα ctia με έναν αντάπτορα που τα μετατρέπει σε omtp.

http://pc-at-home.gr/Sony-adapter-CTIA-to-OMTP-converter-cable-for-handsfree

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η lenovo χρησιμοποιεί το πρότυπο omtp και όχι το ctia οπότε πρέπει να βρεις ακουστικά που αντιστοιχούν στο πρώτο πρότυπο. Αν δες βρεις μπορείς να δοκιμάσεις και τα ctia με έναν αντάπτορα που τα μετατρέπει σε omtp.

http://pc-at-home.gr/Sony-adapter-CTIA-to-OMTP-converter-cable-for-handsfree

Εδώ ο ίδιος αντάπτορας σε πολύ καλυτερη τιμή http://www.ebay.com/itm/181318140400?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Δοκιμασμένο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια και χαρα!

 

Το a820 εχει αγοραστει απο κινα πριν 2 χρονια και ηρθε με ελληνικα και root. Μεχρι εχθες που καναμε update του λειτουργικου μεσα απο το τηλεφωνο, δεν υπηρχε προβλημα.

Απο εχθες λοιπον μετα το update δεν εχει ελληνικα (πραγμα που δεν με πειραζει τοσο) αλλα το σημαντικοτερο ειναι πως δε παιζει google play, gmail kai talks.

1.Υπαρχει τροπος οπως ειναι μετα απο το update να μπουν τα πραγραμματα της google και να δουλευουν κανονικα. (χωρις ελληνικα δεν πειραζει)

2. Υπαρχει τροπος γινει εγκατασταση των προηγουμενων ρυθμισεων δηλαδη να γινει οπως ηταν πριν με ελληνικα και google εφαρμογες?

3. ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα!

 

Το a820 εχει αγοραστει απο κινα πριν 2 χρονια και ηρθε με ελληνικα και root. Μεχρι εχθες που καναμε update του λειτουργικου μεσα απο το τηλεφωνο, δεν υπηρχε προβλημα.

Απο εχθες λοιπον μετα το update δεν εχει ελληνικα (πραγμα που δεν με πειραζει τοσο) αλλα το σημαντικοτερο ειναι πως δε παιζει google play, gmail kai talks.

1.Υπαρχει τροπος οπως ειναι μετα απο το update να μπουν τα πραγραμματα της google και να δουλευουν κανονικα. (χωρις ελληνικα δεν πειραζει)

2. Υπαρχει τροπος γινει εγκατασταση των προηγουμενων ρυθμισεων δηλαδη να γινει οπως ηταν πριν με ελληνικα και google εφαρμογες?

3. ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Εφόσον έκανες το update πάνω στην custom rom που είχες ήδη εγκατεστημένη σίγουρα έχασες το root, το custom recovery που πιθανόν να είχε εγκατεστημένο και το τηλέφωνο σου θα επανήλθε στην official κινέζικη rom που έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα σαν γλώσσες καθώς και με ένα σωρό κινεζικες εφαρμογές χωρίς google play. Για να επανέλθεις στην προηγούμενη κατάσταση πρέπει να ρουτάρεις πρώτα το τηλέφωνο σου. Πέρασε τους drivers (υπάρχει το link κάπου μέσα στο forum) και χρησιμοποίησε είτε το root genius είτε το Kingo root. Mετά θα εγκαταστήσεις μέσω του προγραμματος Mobileuncle tools μια custom recovery (cwm η twrp θα τις βρεις και τις δυο στο needrom) και μέσω της recovery θα φλασάρεις μια custom rom όπως είχες και πριν προκειμένου να επανέλθεις στην προηγούμενη κατάσταση.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας ευχαριστω πολυ!

Ηταν πολυτιμες οι τεχνικες συμβουλες.

Ελυσα το προβλημα μου, εκανα και merge τον εσωτερικη μνημη για να εχω 4gb και τωρα το κινητο ειναι και παλι bomba!

 

Να ειστε καλα που βοηθατε τον κόσμο1

Μπραβο σας !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...