Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.update-lollipop.org/mp3-0/lenovo-p780-5544.html Το εχει δοκομασει καποιος μπορει να περασει και πως?

γιατί μπόρεσες και κατέβασες απο αυτο τον σύνδεσμο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μα γιαυτό το λέω γιατί στο σαιτ αυτό σε παραπέμπει για κάθε συσκευή με ανροιντ να κάνεις αναβάθμιση.

απλά μαζεύουν κλικ για διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! εβαλα σημερα P780_4.4.2_1503_VibeUI_2.0_MultiLang_Gapps_Root_baralajbi και εχω σημα μονο απο την μια καρτα κ οχι καλο αντι για φουλ σημα εχω μονο μια γραμμη. καποια βοηθεια καποιος??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αναζητώ γνώμες και οδηγό φλασαρισματος νέας,λειτουργικής και απροβλημάτιστης ρομ για p780, αγορασμένο από το geek buying, το Νοέμβρη του 2014. Ακόμη φορά android 4.2,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αναζητώ γνώμες και οδηγό φλασαρισματος νέας,λειτουργικής και απροβλημάτιστης ρομ για p780, αγορασμένο από το geek buying, το Νοέμβρη του 2014. Ακόμη φορά android 4.2,

 

Το να μπαίνετε σε ένα φόρουμ και απλά να ζητάτε χωρίς να κάνετε στον κόπο να δείτε ούτε μία σελίδα πρίν

τί να πώ; :X

μήνυμα 2425 απο τον φίλο lazaros_nexus

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αδελφέ, με μαλώνεις. Διάβασα καμια 60αρια σελίδες. Δεν κατάλαβα και πολλά. Δεν έχω ανασκαλίσει κινητό και φοβάμαι το άγνωστο. Επίσης δεν θέλω να πειραματίζομαι ατέρμονα. Θέλω απλά να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ευχαριστώ και πάλι
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, ειναι η 3-4 φορα που γραφω για καποιο μου προβλημα το τελευταιο χρονο. Δεν εχω παρει ουτε μια απαντηση. Σημασια εχει πως το λυνω μεχρι να ερθει το επομενο :)

Το κινητο μου επεσε εσπασε οθονη, την αντικατεστησε φιλος τεχνικος.

Δειχνει να δουλευει καλα ΑΛΛΑ δεν δεν διαβαζει καμια SIM.

Την διαβασε 2 φορες μετα βιας αλλα μετα το εχασε το σημα.

Ξαναπερασα την ρομ απο μινιντιλ με τον γνωστο τροπο.

Αλλα τπτ, δεν διαβαζει καμια sim.

Θα εκτιμησω οποιαδηποτε απαντηση παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ειναι η 3-4 φορα που γραφω για καποιο μου προβλημα το τελευταιο χρονο. Δεν εχω παρει ουτε μια απαντηση. Σημασια εχει πως το λυνω μεχρι να ερθει το επομενο :)

Το κινητο μου επεσε εσπασε οθονη, την αντικατεστησε φιλος τεχνικος.

Δειχνει να δουλευει καλα ΑΛΛΑ δεν δεν διαβαζει καμια SIM.

Την διαβασε 2 φορες μετα βιας αλλα μετα το εχασε το σημα.

Ξαναπερασα την ρομ απο μινιντιλ με τον γνωστο τροπο.

Αλλα τπτ, δεν διαβαζει καμια sim.

Θα εκτιμησω οποιαδηποτε απαντηση παιδια.

 

Καλο θα ειναι αυτος που το ανοιξε και εκανε την επισκευη να τσεκαρει λιγο τις κολλησεις

στις θηκες που μπαινουν οι καρτες SIM. Πιθανο να εχει σπασει καποια κολληση ή επαφη

αλλα για πιο σιγουρα ας τις περασει μια με το κολητηρι .....

Πριν ομως απο αυτο δες αν τα ΙΜΕΙ υπαρχουν μεσα στο κινητο σου

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση Λαζαρε!

Οντως δεν ειχε ιμει

Εκανα την διαδικασια σβηνοντας τον φακελο /nvram αλλα δεν εγινε κατι. (Βεβαια δεν ξερω αν καλυπτα τον ορο ''On Stock ROM'')

Βγαζει Imei invalid

Εχεις καποια ιδεα να προτεινεις? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα μετα απο προσπαθειες να επαναφερω το ιμει.

Πλεον διαβαζει καθε φορα την sim. (Οποτε Λαζαρε μαλλον δεν θα εχουν θεμα οι κολλησεις)

Αλλα εχω νεο προβλημα, χανεται το σημα, καποιες φορες που το πιανει δουλευει κανονικα. Αλλα στην πορεια το χανει. Με αποτελεσμα να μην εχω κινητο...(ολες οι υπολοιπες λειτουργιες παντως δουλευουν κανονικα)

Να τα χαρακτηριστικα του κινητου

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t34.0-12/11077704_10204925147702407_1124408950_n.jpg?oh=7138a639651eaa656355a8b72af1983d&oe=5519F568&__gda__=1427771461_66c6f97ce61d91ab459af49ca2de8f62

Τι μπορω να κανω? Διαβαζω στο φορουμ για αλλαγη μοντεμ, προβλημα hardware, και διαφορα αλλα.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω με το flashtool που ψιλοεμαθα?

Αν μπορει να προτεινει κανεις κατι πριν πειραματιστω θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω παιδια

 

Περασα την ''P780_ROW_S226_Rooted_SPFlash_TWRP_CNFW''. ΤΟ προβλημα παραμενει.

Το σημα ερχεται και αργοτερα το χανει.

Αυτο που παρατηρω ειναι πως το κινητο καποια στιγμη ακομα και χωρις sim, ενω δουλευει καλα, κολλαει και ανοιγει μονο με hard reset.

Ξερεις κανεις τι μπορει να συμβαινει?

Αν δεν προτεινει κανεις κατι σχετικα με το software τοτε το μονο που μενει να κανω ειναι 2 πατεντες που διαβασα στο ρωσικο σχετικα με το hardware.

Edited by kornsak
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στα 110$ που τρεχει πλεον απο κινα θεωρειται καλη τιμη ή υπαρχει κατι καλυτερο(πιο συγχρονο) απο τη λενοβο;
Link to comment
Share on other sites

#2440 (συνέχεια)

Αφού τα έπαθα όλα, μέχρι και μπρικάρισμα, το κινητό εξακολουθούσε να έχει τα ίδια συμπτώματα ώστε το πήρα απόφαση πως είναι θέμα hardware. Είδα πως στο forum σε παλιότερα ποστ κανείς δεν κατάφερε να λύσει το πρόβλημα.

Στο ρώσικο φόρουμ βρήκα 2 πράγματα. Το ένα έλεγε να προσέξεις την διαδρομή της κεραίας και να ανορθώσεις τα πινάκια της κεραίας. Το δεύτερο να τοποθετήσεις ένα κομμάτι χαρτί στην μητρική στο κόκκινο πλαίσιο της φωτό που παραθέτω. Πήγα στο τεχνικό του εξήγησα τις πατέντες, αν και δεν μου έδωσε ελπίδες τα έκανε και τα δυο. Στο χαρτί που τοποθέτησε έβαλε κόλλα και στις δυο πλευρές του.

Το κινητό 3 μέρες τώρα δουλεύει κανονικά, δεν έχει χάσει το σήμα καμιά φορά, ούτε κάνει επανεκκινήσεις. (ελπίζω να συνεχίσει έτσι!)

Δεν ξέρω τι από τα 2 έδωσε λύση, ούτε το λόγο. Πλέον έχω ξανά το κινητό ζωντανό αφού κόντεψα να το πετάξω πολλές φορές...

http://lenovo-forums.ru/uploads/inline/2014-12/548b84c48c271_post20332541001373566167.jpg

Edited by kornsak
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρονια πολλα και του χρονου με υγεια...

Εχω βαλει κανα μηνα την s 226 απο συμβουλη συμφουριτη παραπανω και τον ευχαριστω απλα ηθελα να ρωτησω μηπως υπαρχει κατι καλυτερο νεοτερο γιατι σημερα παρατηρησα να χανω σημα για λιγο απο την 2καρτα και συγχρονος να μην μπορω να παρω απο την αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρονια πολλα και του χρονου με υγεια...

Εχω βαλει κανα μηνα την s 226 απο συμβουλη συμφουριτη παραπανω και τον ευχαριστω απλα ηθελα να ρωτησω μηπως υπαρχει κατι καλυτερο νεοτερο γιατι σημερα παρατηρησα να χανω σημα για λιγο απο την 2καρτα και συγχρονος να μην μπορω να παρω απο την αλλη...

Καλημέρα Χριστός Ανέστη.

Η τελευταία σε ROW είναι αυτή ROW_S228 (διάβασε τα σχόλεια αν υποστηρίζει τις εκδόσεις Κίνας) http://www.androidrookies.com/2015/02/full-rom-for-lenovo-p780-upgrade-with.html.και εδώ http://forum.xda-developers.com/lenovo-p780/development/p780-row-s226-flash-flashtool-t2909202 Δεν νομίζω να φταίει η ρομ για το πρόβλημα που έχεις ,πρίν το σκαλίσεις βάλε κανα ποιο παλιό μπακάπ αν έχεις η κάνε μια γενική επαναφορά

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

αδερφε' μου ει'χε συμβει και εμενα η λυση σ'εμενα τουλαχιστον απλως ξεβειδωσα το πισω καπακι και τοποθετησα τ ακαλωδιακια επειδη ειχαν φυγει απο την θεση τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμασε να βαλεισ ενα παλαιοτερο οδηγο για το modem οπως τον.modem_P780_V101

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλε και εγω την 228 και το modem MODEM MOLY V10 παρατηρησα καλυτερο σημα εδω στα γιαννενα τουλαχιστον δεν το χανει τοσες φορες οπως με τα αλλα μοντεμ που δοκιμασα τελικα υπαρχει κατι αξιοπιστω οσο αφορα το κινητο μας και το προβλημα με τα modem εδω στην ελλαδα? διοτι εχω παρατηρησει πως οπιο και να βαλουμε το ποιο σταθερο δεν υπαρχει.
Link to comment
Share on other sites

ας κανετε και κανενα κοπο να αλλαξετε sim με την καινουργια που εβαλα ειδα μια επιπλεον βελτιωση

 

 

 

Δεν έχει να κάνει. Το ίδιο θέμα είχα κι εγώ. Είναι καθαρά θέμα hardware, γιατί αν πιέσεις δυνατά στα ψηλα απο πισω, το σήμα επανέρχεται. Για λίγο βέβαια.. Ε, αυτο είχε σαν αποτέλεσμα, απλά να μη ξέρεις οτι το κινητό σου είναι "κλειστό" και να χάνεις πολλές κλήσεις.. Μια μέρα με θύμωσε τόσο που το πέταξα στον τοίχο και ξεμπέρδεψα..

 

 

 

Βέβαια, με τιμώρησε, γιατί η παλιομ##&κια αποθήκευε τις φωτο στην μνήμη του κινητού και έτσι, για να τις πάρω τωρα πρέπει να φτιάξω την οθόνη που έγινε κομμάτια.. Οποτε σας συμβουλεύω να διαλέξετε πιο ήπιες λύσεις, ή τουλάχιστον πριν κάνετε οτιδήποτε να έχετε πάρει backup!! :D :D

 

 

 

Κρίμα πάντως αυτο, γιατί πρόκειται για ενα πολυ καλό κινητό σε σχέση με τα χρήματα που κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι θεμα hardware τοτε πιστευω πως να εχει σχεση με την κεραια του αυτο ρε παιδια δεν διορθωνεται η πως αλλιως να τσεκαρουμε εαν οντως ειναι hardware το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι θεμα hardware τοτε πιστευω πως να εχει σχεση με την κεραια του αυτο ρε παιδια δεν διορθωνεται η πως αλλιως να τσεκαρουμε εαν οντως ειναι hardware το προβλημα?

τι θα κανουμε τα ιδια κανει με το σημα ακομα και με s 920 modem...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,εχω ενα lenovo p780 το οποίο δεν ανοίγει,απο οτι μου είπαν τα ανίψια μου προσπάθησαν να σβησουν ορισμενες εφαρμογες.

Ψάχνοντας διαπίστωσα οτι στο τηλ.δεν υπαρχη ουτε ενας φακελος,ουτε στην καρτα μνήμης,προφανώς εσβησαν τα παντα απο μεσα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και φλασαρισε αυτη S226.

http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/

και απο εδω το modem V101

https://drive.google.com/open?id=0B4fai69pFpApSDVabnNmTzd4M1E&authuser=0

 

γεια σου λαζαρε, εχω φλασαρει την s226 οπως ειπες κ δουλευει. το μονο που θελω να σε ρωτησω ειναι σχετικα με τι μνημη

rom. Phone storage μου γραφει total space 4GB διαθεσιμο 1GB, OS Occupied size 1.58GB, apps 619MB κλπ..

και απο τη ram διαθεσιμα μονο 300mb. η συσκευη ειναι κανονικα 1γ Ram 4gb rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατι ακομα στη διαχειριση εφαρμογων εσωτερικη αποθηκευση λεει συστημα ελευθερα 1.6GB - δεσμ εφαρμογες 816mb κ συστημα 754mb. Εχω κανει κατι λαθος? ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...