Jump to content

Lenovo Vibe Z2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, ένα θεματάκι με το κάπως αδύναμο σήμα ξεπερνιέται φορώντας του μια οποιαδήποτε θήκη. Είναι μεταλλικό και κάτι παίζει όταν το πιάνεις "γυμνό".
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από 15 ημέρες χρήσης του Vibe Z2, Θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου (συγκριτικά και με το LG G3 Dual SIM που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό).

 

Σήμα: Πάρα πολύ καλό. Δεν με έχει προβληματίσει πουθενά. Αισθητά πιο σταθερό σήμα από το LG G3 Dual.

Αυτονομία: Λίγο καλύτερη από του G3. Η χαμηλή (σχετικά) ανάλυση, η μεγάλη μπαταρία και ο Snap 410 κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Οθόνη: Όμορφη οθόνη, με ζωντανά χρώματα και υψηλή φωτεινότητα. Τα 720p σε 5,5 ίντσες μπορεί να ακούγονται λίγα, αλλά στην πράξη, η απεικόνιση δεν προβληματίζει πουθενά, ακόμα και στην ανάγνωση των πιο μικρών γραμμάτων.

Μόνο σε απ' ευθείας αντιπαράθεση με οθόνη μεγαλύτερης ανάλυσης καταλαβαίνεις ότι υπάρχει μια μικρή υστέρηση.

Ποιότητα ήχου: Πολύ καλή μου φαίνεται. Δεν έχω πλήρη άποψη γιατί το χρησιμοποιώ κυρίως με bluetooth handsfree (άψογη συνεργασία με Plantronics headset και ηχοσύστημα αυτοκινήτου Renault).

Φωτογραφική μηχανή: Εξαιρετική για την κατηγορία! Υστερεί ελαφρώς μόνο σε σύγκριση με τις κορυφαίες, τύπου Note 4 ή LG G3 ή Vibe Z2 Pro.

 

Η γενικότερη εντύπωσή μου: Πρόκειται για ένα κινητό mid-range που σε κάνει να αναρωτιέσαι για πιο λόγο να υπάρχουν τα high-end!

Η απόδοσή του είναι τόσο καλή που πραγματικά αναρωτιέσαι αν όντως έχει τον Snapdragon 410 μέσα και όχι κάποιον 800άρη.

Το lag είναι ανύπαρκτη έννοια και οι επιδόσεις σε 3D πραγματικά με εντυπωσίασαν. Είμαι φανατικός του Real Racing 3 και με βάση αυτό κρίνω την απόδοση 3D του κάθε μοντέλου.

Η ομαλότητα της κίνησης στο Vibe Z2 με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Το G3 από την άλλη, με την τρομερά υψηλή του ανάλυση, χωλαίνει αισθητά στην πολύ βαριές πίστες.

Απ΄ ότι φαίνεται, τα 720p είναι μια ανάλυση στη οποία ο Snapdragon 410 ανταπεξέρχεται μια χαρά! Και βεβαίως, ακόμα και μετά από αρκετή ώρα "σκληρού" gaming, η θερμοκρασία της συσκευής παραμένει αρκετά χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε GED για την συγκριτική κριτική σου.

 

Να κάνω και εγώ μια μικρή κριτική για το συγκεκριμένο τηλέφωνο:

Επειδή είναι το πρώτο android κινητό μου (το προηγούμενο που είχα ήταν ένα ....windows mobile 6.5 :blink: ) δεν μπορώ να πω πολλά πέρα από το να επιβεβαιώσω ότι δεν βλέπω κανένα lag, το GPS κλειδώνει γρήγορα και η οθόνη του είναι εξαιρετική. Η λήψη σήματος wi-fi είναι ιδιαίτερα καλή (πολύ καλύτερη του laptop μου).

Η μπαταρία του μου διαρκεί 2 ημέρες περίπου με μέτρια χρήση. Χρησιμοποιώ τα stock προγράμματα (dialer, ημερολόγιο κλπ) και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Το UI της lenovo μου φαίνεται αρκετά καλό και όμορφο. Η φωτογραφική του μου φαίνεται καλή αλλά σε χαμηλό φωτισμό έχει σημαντικό θόρυβο. Επίσης, η ποιότητα του DAC/ενισχυτή ακουστικών είναι εντυπωσιακά καλή με τα κατάλληλα ακουστικά.

Μειονεκτήματα:

1. Η εξαιρετικά ανακλαστική οθόνη που δυσκολεύει την χρήση του στον ήλιο.

2. Η αργή απόκριση του αισθητήρα φωτεινότητας με αποτέλεσμα συχνά-πυκνά να μην ανεβάζει γρήγορα τη φωτεινότητα της οθόνης όταν αυτό απαιτείται.

3. Όταν πατάς παρατεταμένα ένα εικονίδιο στο UI τότε αυτόματα μπαίνει σε mode configuration κάτι που είναι αρκετά σπαστικό. Αλήθεια, λέτε να υπάρχει κάποιος τρόπος να το απενεργοποιήσουμε χωρίς root;

Edited by plin
Link to comment
Share on other sites

Η (εργοστασιακή) αυτόματη φωτεινότητα δεν με ικανοποίησε κι εμένα. Είναι πολύ σκοτεινή και δε ρυθμίζεται.

Την απενεργοποίησα και εγκατέστησα το Velis Auto Brightness

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.velis.auto.brightness

 

Λειτουργεί άψογα! (στον οδηγό ρύθμισης επέλεξα το profile "κανονικό TFT").

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω τα πληκτρα στο πλαι της φωνής και του on off ειναι λιγο χαλαρα στο πλαι.. Εχει κανεις κατι παρομοιο? Η ειναι θεμα κατασκευης του δικου μου?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: ΤΟ πίσω μέρος της συσκευής είναι ΚΑΝΟΝΙΚΟ αλουμίνιο? ή βουρτσισμένο πλαστικό που φαίνεται σαν αλουμίνιο????

 

Αν το χτυπήσετε ελαφρά με ένα κέρμα, κάνει μεταλλικό θόρυβο???

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να ειναι, σιγουρα δειχνει πολυ premium..!

Ως πρωην κατοχος nexus 7 2013, αν και ειχα συνηθισει

σε λιγο μεγαλυτερη οθονη, μπορω να πω πως ειμαι πολυ ικανοποιημένος απο τη γενικη εικονα του lenovo. Εχει βεβαια κατι ψιλοσαβουρες μεσα stock αλλα δεν εμποδίζουν στο ελαχιστο την αποδοση. Αυτο το security το εχετε και σεις??

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να ειναι, σιγουρα δειχνει πολυ premium..!

Ως πρωην κατοχος nexus 7 2013, αν και ειχα συνηθισει

σε λιγο μεγαλυτερη οθονη, μπορω να πω πως ειμαι πολυ ικανοποιημένος απο τη γενικη εικονα του lenovo. Εχει βεβαια κατι ψιλοσαβουρες μεσα stock αλλα δεν εμποδίζουν στο ελαχιστο την αποδοση. Αυτο το security το εχετε και σεις??

 

ναι αλλά δεν είναι κακό τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν με έχει ενοχλήσει

Link to comment
Share on other sites

Η (εργοστασιακή) αυτόματη φωτεινότητα δεν με ικανοποίησε κι εμένα. Είναι πολύ σκοτεινή και δε ρυθμίζεται.

Την απενεργοποίησα και εγκατέστησα το Velis Auto Brightness

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.velis.auto.brightness

 

Λειτουργεί άψογα! (στον οδηγό ρύθμισης επέλεξα το profile "κανονικό TFT").

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω να προσθέσω το gravity screen https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plexnor.gravityscreenofffree που αναβοσβήνει την οθόνη με βάση την θέση του τηλεφώνου ή/και χρησιμοποιώντας άλλους αισθητήρες της συσκευής - προσοχή! αν δεν σας αρέσει γίνεται απεγκατάσταση ΜΟΝΟ μέσα από την εφαρμογή. Το ενσωματωμένο antvirus το βρήκα εξαιρετικό, είναι το μόνο που τσακώνει τις φάουλ επικοινωνίες του a.i. type - εξαιρετικό πληκτρολόγιο, αλλά στέλνει data στους διαφημιστές...

 

Χθες ήμουν με μια φίλη που είχε το LG G3, το "δικό μας" πολύ πιο smooth - κρατάω μια επιφύλαξη γιατί είχε μια αρχαία sd 4GB η οποία πιθανόν να δημιουργούσε λαγκάρισμα...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: ΤΟ πίσω μέρος της συσκευής είναι ΚΑΝΟΝΙΚΟ αλουμίνιο? ή βουρτσισμένο πλαστικό που φαίνεται σαν αλουμίνιο????

 

Αν το χτυπήσετε ελαφρά με ένα κέρμα, κάνει μεταλλικό θόρυβο???

 

Ευχαριστώ !

 

Είναι σίγουρα μεταλλικό. Εκτός του ότι κάνει το "σωστό" ήχο, το κατλαβαίνεις και από την αφή. Έχει αυτή την ψυχρή αίσθηση του μετάλλου στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το φορτισα δευτερη φορα και δεν ανοιξε φορτισμενο στο 100%, αλλα στο 98%.. επειδη ειχα αρκετο καιρο να αλλαξω συσκευη και δε θυμαμαι, ειναι φυσιολογικο αυτοι μεχρι να στρωσει η μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι, μετά από 5-6 φορτίσεις μπορείς να κάνεις ένα calibration αν συνεχίσει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω.. αμα το ρουταρουμε το κινητο θα ελευθερωθεί παραπανω ραμ? ως πρωην κατοχος nexus 7 2013 ειχα συνηθισει να εχω παντα γυρω στο 1 gb ram ελευθερη.. όχι ότι θα ανοιξουμε 50 εφαρμογες μαζι, αλλα να υπαρχει χωρος! :)
Link to comment
Share on other sites

Αν αφαιρέσεις bloatware (εφαρμογές της Lenovo που τρέχουν στο παρασκήνιο) ναι θα απελευθερωθεί. Αλλά πρέπει να βρείς τρόπο για root, εγώ δεν βρήκα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαίο το root για να απελευθερώσεις μνήμη. Μπορείς να παγώσεις τις εφαρμογές που δε θέλεις μέσα από το ίδιο το λειτουργικό.

[ATTACH]59879[/ATTACH]

[ATTACH]59880[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαίο το root για να απελευθερώσεις μνήμη. Μπορείς να παγώσεις τις εφαρμογές που δε θέλεις μέσα από το ίδιο το λειτουργικό.

[ATTACH]59879[/ATTACH]

[ATTACH]59880[/ATTACH]

 

σε ευχαριστουμε, να σε ρωτησω πως παγωσες το security; όταν μπαινω στις εφαρμογες μπορώ να παγώσω μονο το security με το ασπρο εικονιδιο που είναι μονο για ιους, το πράσινο πως το απεργοποίησες;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστουμε, να σε ρωτησω πως παγωσες το security; όταν μπαινω στις εφαρμογες μπορώ να παγώσω μονο το security με το ασπρο εικονιδιο που είναι μονο για ιους, το πράσινο πως το απεργοποίησες;

Με τον ίδιο τρόπο. Δεν έκανα τίποτα διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, πριν απο λίγο αναβάθμισα τη συσκευή σε lollipop 5.02

αρχικά σχόλια: δεν υπάρχει το lenovo security,

νομίζω αφήνει περισσότερη ραμ ελεύθερη

εχει κάποια λάθη ορθογραφία όπως απενερεγοποίηση

δεν δουλεύει το knock knock, δεν κλειδώνει το τηλέφωνο δε διπλό χτύπημα στην οθόνη, όπως γινόταν μέχρι τώρα, υπάρχει κάποιος τρόπος να ξαναγίνει; γνωρίζει κανείς;

(μονο μπορεί να ξεκλειδώνει με διπλό κλικ απο τις ρυθμισεις δυνατότητας.)

υπάρχει καποιος άλλος που έχει αναβαθμιση σε λολιποπ;

κάποιο σχόλιο ή χρήσιμη πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Με φοβίζει το lollipop γιατί το είχα βάλει σε ένα Asus nexus tablet και έγινε πιο αργό. Εσύ παρατήρησες κάτι τέτοιο;

 

προς το παρών όχι, τωρα θα δείξει.

ξενερωσα με το κλειδωμα με το διπλο κλικ που δε γινεται πια,τωρα που παίζω το playstore κάνει κατι κόλπα το χρονικο όριο της σύνδεσης έληξε, ενώ έχω Internet μια χαρα, τι να πω θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και εγώ!!μέχρι στιγμής περισσότερη ram ελευθερη.το lenovo security δεν υπάρχει αλλά έχει avast .μου φαίνεται ποιο γρήγορο και δεν λαγκαρει μέχρι στιγμής.για μπαταρία θα δειξει στο τέλος της ημερας!!!
Ζητείται κόρη βενζινοπώλη για σοβαρή σχέση !!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...