Jump to content

Lenovo s750


basdel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα μαυριζει η οθονη εγκαταστηστε το disable proximity sensor

 

Απο που το κατεβαζω ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασα στο κινητο την νεα rom του Andrea και εχω μερικα προβληματα

1) η οθονη μαυριζει σε καποιες εισερχομενες κλησεις και επανερχεται οταν τερματιστει η κληση ή οταν κουνηθει το κινητο.

Ισως να ειναι προβλημα του proximity sensor

2) δεν συνδεεται σε δεδομενα ενω το wifi λειτουργει κανονικα

3) ο dialer δεν λειτουργει και μπορω να κανω κλησεις μονο οταν αναζητησω καποια παλια κληση και κανω κλικ πανω για να καλεσω το νουμερο

Link to comment
Share on other sites

από ότι είδα στο λινκ και άλλοι χρήστες του xda έχουν προβλήματα στη σύνδεση data και ο Ιταλός δεν απαντά. Επίσης εξακολουθητικά δεν δίνει τις προηγούμενες versions - τουλάχιστον η έκδοση Μαίου που χρησιμοποιώ εγώ με S750 του 2014 είναι χωρίς υπερβολή ΑΨΟΓΗ. Η έκδοση Ιουλίου είχε κάποια προβληματάκια (π.χ. τη μαύρη οθόνη) και η τωρινή δείχνει μάλλον χειρότερη...

 

Εγώ θα σου πρότεινα να περάσεις την έκδοση Μαίου (δες τα ΡΜ σου) ή αν έχεις συσκευή του 2013 να βάλεις μια του needrom που προτάθηκε νωρίτερα ως η πιό σταθερή - μετά θα πρέπει να κάνεις τα fixάκια για dialer, calendar και email - όλα υπάρχουν σε προηγούμενα μηνύματα.

 

@pyrgoslyvios φίλε μου από το μενού ρυθμίσεις/ εφαρμογές, βρίσκεις την εφαρμογή που σε ενδιαφέρει και επιλέγοντάς την έχεις τις επιλογές clear data και clear cache. Πιθανότατα θα πρέπει να ξανακάνεις login στο google play οπότε έχε το login σου πρόχειρο

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια !Εχω ενα προβλημα με το κινητο μου εδω και κανα δυμηνο δεν εχει σημα για ομιλια και SMS.Οταν ειμαι σε ανοιχτο χωρο δειχνει σημα χωρις παλι να μπορεις να μιλησεις και να ακουσεις καθαρα.Αλλα στην τσεπη στο αυτοκινητο στο σπιτι δεν εχει σημα δειχνει x και στις 2 sim δοκιμασμενο και με αλλες συσκευες με τις δικες μου sim ειχαν σημα παντου.Αλλαξα 3 ROM και η τελευταια ηταν και η προτεινομενη που μου εστειλε η etotalk απο κινα.το θεμα μαλλον ειναι απο την κεραια του απο κακη επαφη η βλαβη της η καποιο αλλο εξαρτημα του κινητου.ειναι στην εγγυηση αγορασμενο 28/4/2014 και το θεμα ειναι οτι η etotalk για να το λυσει θελει να τις το στειλω κινα.Η αποστολη ειναι στο 30ευρω με ελτα και κανα μηνα συν τον κινδυνο τελωνειο (αγορα του 170+25dhl+110τελωνειο το πιασαν συνολο 305ευρω!!!!οταν το πηρα) συν το χρονο επισκευης συν το χρονο επιστροφης.τι μπορω να κανω εδω στην ελλαδα?ευχαριστω και σορυ για το ευρος του κειμενου!Νικος
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε πλήρωσες τελωνείο?έχουμε πει με απλό ταχυδρομείο κάνουμε παραγγελίες.

τέλος πάντων σύμφωνα με τα λεγόμενα σου το πιθανότερο ειναι να εχει πρόβλημα στην κόλληση τις κεραίας.

δεν πας σε έναν που επισκευάζει κινητά να ρίξει μια μάτια στην πλακέτα,για να μην ταλαιπωρηθείς με όλα αυτά.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

μια φορα ειχα παει για σερβις ενα κινητο στην εγνατια 1 η 3 εκει στην αρχη στον βαρδαρη,αλλα πριν αρκετο καιρο.

εδω μπορεις να επιλεξεις.

http://www.vrisko.gr/search/service-%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%89%CE%BD/%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7/

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

βλέπω οτι έχει θαφτεί το θέμα για το κινητακι μας,ας το ανεβάσω λίγο..

φοράω την μαία ρομ από μινιντεαλ,,δλδ 4.2.1 αρ.εκδ. s026_130517

και θα ήμουν μια χαρά εάν δεν είχε το πρόβλημα τις μνήμης,όλα τα αλλα δουλεύουν τελεία.

τέλος πάντων ποια ρομ του Ιταλού να βάλω με τα λιγότερα bug και να μπορώ να βάζω τα πάντα στην κάρτα.

έχω αποθηκευμένη την 140520 του Ιταλού,να βάλω αυτή η την τελευταία που έχει ανεβάσει?

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είναι το πρώτο ποστ μου στο φόρουμ και θα ήθελα εκ των προτέρων να σας ευχαριστήσω για τα ποστ σας και τις σπαζοκεφαλιές που κάνατε τόσο καιρό μέχρι να δώσετε λύσεις στα προβλήματα που είχε το λογισμικό της συσκευής αυτής. Όσον αφορά το θέμα του Αριστείδη έχω βάλει στο κινητό μου την τελευταία ρομ που έβγαλε ο Ιταλός και λειτουργεί αρκετά καλά. Όσον αφορά την σύνδεση WI-FI πολλές φορές φαίνεται από το εικονίδιο σήματος Wi-Fi στην αρχική οθονη ότι δεν έχει σήμα πράγμα όμως που δεν ισχύει συνήθως. Μέχρι και σήμερα δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα και είναι μακράν καλύτερη από την μαμά ρομ ή την custom ρομ των Κινέζων. Κάποια θεματάκια που έχω προσέξει είναι τα εξής α) θέμα με proximity sensor (λυση απενεργοποιήση) β) θέμα τους max Ελληνικούς Χαρακτήρες στα SMS 57 χαρακτήρες υποστηρίζει (λύνεται και αυτό με την εγκατάσταση κάποιου άλλου app) γ) θέμα με gps αυτά...

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής η Linux έβγαλε το λογισμικό για smartphones. Το εν λόγω λογισμικό δεν φαίνεται να έχει κάτι το ιδιαίτερο αλλά σίγουρα θα έχει συνεχές update. Αν δούμε το θέμα επαγωγικά η Linux όταν δημιουργησε τα Ubuntu για PC ήταν μία αηδία αλλά μέχρι και σήμερα τα εξελίσει έχοντας καταφέρει να τα καλυτερεύσει και να είναι μια δωρεάν λύση όσον αφορά OS στα PC, άρα κάτι αντίστοιχο θα γίνει και εδώ. Θέλω να ρωτήσω έχει κανείς γνώση αν θα υποστηρίζει κάθε συσκευή smartphone και ακόμα καλύτερα αν έχει γίνει απόπειρα να εγκαταστήσει κανεί το λογισμικό Ubuntu Phone στο αγαπημένο μας smartphone.

 

Υ.Γ.: Σοιγνόμη αιάν αίκανα ωρθωγραφυκά λάθι....:w00t::thanks:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε ,γραφε τπτ γιατι εχει ξεχαστει το κινητακι μας.

θα βαλω την ρομ του ιταλου και ελπιζω να μην εχω τα ιδια προβληματα με την καταναλωση οπως την πρωτη φορα που την εβαλα.

οταν λες θεμα με το gps,τι ακριβως?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε ,γραφε τπτ γιατι εχει ξεχαστει το κινητακι μας.

θα βαλω την ρομ του ιταλου και ελπιζω να μην εχω τα ιδια προβληματα με την καταναλωση οπως την πρωτη φορα που την εβαλα.

οταν λες θεμα με το gps,τι ακριβως?

 

Εγώ φίλε μου έχω περασμένη τη ρομ Ιταλού Μαϊου η οποία έκατσε τέλεια στο δικό μου και με τα patches που έχει ήδη ενσωματωμένα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, GPS δουλεύει μια χαρά (έχω και igo και navionics επάνω) και ο Ιταλός έχει κάνει swap την εσωτερική με την εξωτερική, άρα έχω πολύ περισσότερο χόρο (προφανώς όχι απεριόριστο). Η κατανάλωση μπαταρίας ήταν θέμα στην έκδοση Ιουλίου του Ιταλού, καταλαβαίνω οτι υπάρχει και νεώτερη που πιθανόν το έχει λύσει το θέμα.. Όπως και να έχει δοκίμασε την τελευταία και αν έχςι τα ίδια, πέρνα την έκδοση Μαίου που εγώ θεωρώ σταθερότερη από όλες - τουλάχιστον για συσκευές του 2014.

Θυμίσου να κάνεις ΟΛΑ τα βήματα που λέει ο Ιταλός στο xda για καθαρό install.

Link to comment
Share on other sites

κ

οταν λες θεμα με το gps,τι ακριβως?

 

Ε τα κλασσικά με τα Κινέζικα :ninja: αργεί να κλειδώσει και θέλει ανοικτοσιά για κλειδώσει και το κλασσικό πρόβλήμα με εφαρμογές του τύπου Sportstracker και runtastic αυτά εν ολίγοις αν και δεν είναι τα πράγματα τόσο τραφικά όσο στην μαμά ρομ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Vibeui Rom για το Lenovo s750. Αγγλικα μονο, χωρις Ελληνικα. Καλη, χρυση, με πολλα καλουδια του vibe, αλλα βαρια, πολυ βαρια. Και την μπαταρια, την καταπινει..

 

Download : https://cloud.mail.ru/public/e738983cdb35/deodexed_VIBEROM_V1.0_S750_2.zip

 

Screens : https://yadi.sk/d/eGDEQLE2epxCH

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση? εχω το s750 , οταν με καλουν η καλώ εμφανιζεται αυτο το εικονιδιο με το ανθρωπακι αντι φωτογραφιας (αν δεν εχω βαλει) και το ονοματεπωνυμο με σχετικα μικρα γραμματα ψηλα κι δεξια . Υπαρχει καποια ρυθμιση ή καποιος dialer που να εμφανιζει το ονομα στο κεντρο κατα την κλιση με μεγαλυτερα γραμματα όταν δεν υπαρχει φωτο?
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση? εχω το s750 , οταν με καλουν η καλώ εμφανιζεται αυτο το εικονιδιο με το ανθρωπακι αντι φωτογραφιας (αν δεν εχω βαλει) και το ονοματεπωνυμο με σχετικα μικρα γραμματα ψηλα κι δεξια . Υπαρχει καποια ρυθμιση ή καποιος dialer που να εμφανιζει το ονομα στο κεντρο κατα την κλιση με μεγαλυτερα γραμματα όταν δεν υπαρχει φωτο?

 

Καμμία ερώτηση δεν είναι χαζή φίλε μου, έχεις 2 πράγματα αν κοιτάξεις:

1. μέσα από την εφαρμογή lenovo contacts (ή όπως όνομάζεται γιατί δεν θυμάμαι και το έχω δώσει το S750) δες αν υπάρχει update και αν υπάρχει κάντο, στο τελευταίο του update είχε και Ελληνικούς χαρακτήρες. 2. ψάξε λίγο παλιότερα για μια εφαρμογή dialer που είχαν προτείνει παιδιά με S750, MW Dialer ή κάπως έτσι - ψάξε στο thread με τη λέξη dialer για αν δεις ότι σχετικό μύνημα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν τα καταφερα. κατεβασα το dw dialer που μου ειπες αλλα παλι οταν με καλουν και καλω βγαινει...εκεινο το ηλιθιο χαμογελαστο ανθρωπακι που αντικαταστα τη φωτο που δεν υπαρχει....και μου τρωει ολη την οθονη ενω το ονομα και το τηλεφωνο...ειναι ισα που φαινεται ψηλα. πιο πολυ το θελω για οταν οδηγω να βλεπω ποιος με παιρνει..απο μακρια. ελπιζω να εχετε καταλαβει γιατι ακριβως μιλαω. οποιος εχει καμια αλλη ιδεα ευπροσδεκτη.. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδιά μια ρομ που να δουλευει αψογα υπάρχει και από που ;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 1.5 χρόνο χρήσης του κινητού μπορώ να πω ότι άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του.

Έχω την αρχική rom του minideal, με το busy box, το xposed και το gravity εγκατεστημένα δεν έχω προβλήματα. Αυτά τα λίγα που υπήρχαν στην αρχή με ημερολόγιο, email κλπ λύθηκαν χειροκίνητα και δεν ξανά ασχολήθηκα. Το πρόβλημα με το λίγο χώρο το είχα έλυσα και αυτό εύκολα με partition στην sd.

 

Πλέον τα μοναδικά προβλήματα που έχει είναι το να μην βγάζει οθόνη για το pin κάποιες φορές κατά την εκκίνηση και σπάσιμο των μηνυμάτων που και που.

Η μπαταρία κρατούσε άνετα 3 μέρες τωρα πλέον 1 με το ζόρι και πιθανότατα θέλει αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλικάρια,

 

Μετά από καιρό μπήκα στο Google και πληκτρολόγησα στο search : lenovo s750 android lollipop

Μου έβγαλε αρκετά αποτελέσματα :

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.update-lollipop.org%2Fmp3-0%2Flenovo-s750-6673.html&ei=XX8uVcLbJsuqsQHOxYHoDA&usg=AFQjCNFtsXuz0wYOU-c0gU4HcRz4a3YxSw&sig2=QWCseevuBuNlULUcvIXchA&bvm=bv.90790515,d.bGg

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCYQFjAB&url=http%3A%2F%2Fphoneandgadgetdownload.blogspot.com%2F2014%2F12%2Fupgradeupdate-lenovo-s750-to-50-lollipop.html&ei=XX8uVcLbJsuqsQHOxYHoDA&usg=AFQjCNFGUOusvgdmjV_t_Kj3MYeQJ4yoPA&sig2=K37D9easD-y7efsLhYX93A&bvm=bv.90790515,d.bGg

http://51lollipop.website/how-to-install-android-5-1-lollipop-lenovo-s750/

http://lollipopupdatedownload.blogspot.gr/2014/12/upgradeupdate-lenovo-s750-to-50-lollipop.html

Ο μάγκας που τα ανέβασε είπε ότι τα χώρησε σε 3 λινκ λόγω χώρου... αλλά καθε λινκ που ανοίγεις ζητά πρώτα να συμπληρώσεις μία έρευνα η οποία πάντα ζητά τον τηλεφωνικό αριθμό σου... :rtfm:

Πιστεύω ότι είναι μούφα αν και δεν το δοκίμασα.... :rtfm:

Επίσης έκανα ένα μικρό ψάξιμο στο XDA.developers forum καθώς λέει ότι το αντέγραψε από το εν λόγω φόρουμ και δεν βρήκα τπτ... :wacko:

Έχει ακούσεις κανείς τπτ για αυτό; Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδιά και καλο μηνα. χτες εκει που το εβαζα βιαστικα στην κωλοτσεπη... ηταν ανοιχτο το καπακι και κοπηκε το λαστιχο... ναι ναι τα καταφερα ...κλεινει βεβαια και ως ανεξαρτητο τμημα αλλα ειναι θεμα χρονου να χαθει κι αυτο, Μηπως κανενας ομοιοπασχων η ψαγμενος ξερει αν υπαρχει αντλαλλακτικο? ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...