Jump to content

Q VS. Free2GO


PsyGreg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προτείνω την δημιουργία αυτού του topic με σκοπό την ύπαρξη δυναμικής σύγκρισης των 2 πακέτων καρτοκινητής, για να διευκολυνθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι.

 

(αν διαφωνούν οι διαχειριστές ας το σβήσουν)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χρήσιμο topic.

Και εγώ ανάμεσα στα 2 ειμαι. Προς το παρόν απο wind σύνδεσή πήγα σε f2g.Η μονή βλακεία ειναι ότι η μετάβαση θέλει 30 μέρες.

Τεσπα.

Νομίζω με την τρέχον προσφορά συμφέρει f2g.

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

χρησιμο νημα.εχω 1 q και 1 f2g.δεν ειμαι των τηλεφωνηματων.με 1 € στην q και 10 στην wind,υπερκαλυπτομαι.να ρωτησω κατι;μπορω να μεταφερω μοναδες απο τις δικες μου σε καποιο αλλο νουμερο της wind ή q;;;μιλαω για εκτακτη αναγκη,δλδ ο παπους του παππου μου δεν δουλευει πολυ το κντ,αλλα μια στο τοσο θελει να κανει μια αναπαντητη.να του δινω ενα 50 λεπτο να εχει μεσα για την αναπαντητη,χωρις να τρεχουμε σε καταστηματα.
Link to comment
Share on other sites

όχι η wind δεν έχει sharing εδώ και κάτι χρόνια. αλλά και όσες εταιρείες έχουν μόνο από 5 ευρώ μπορείς να στείλεις και πάνω!;)
Link to comment
Share on other sites

@stauros772000

στην q όμως μπορείς να κάνεις αναέωση σε κατάστημ από 1€! για f2go δε γνωριζω αν γίνεται.

 

προσωπικά χρησιμοποιώ q και για την χρήση που κάνω με βολεύει!

Link to comment
Share on other sites

και στο f2g μπορεις να κανεις ανανεωση απο 1 ευρω...κατι αλλο,εντελει στην προσφορα της γουιντ με τα 300 προς ολους ,με ανανεωση 10 ,μιλανε και προς σταθερα;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω μέσα στην ημέρα να φτιάξω αρχείο Excel έχοντας δίπλα-δίπλα τα στοιχεία για την κάθε καρτοκινητή.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βγαλει την προσφορα των 300 λεπτων προς ολους, δεν ειχες κανενα νοημα να εχεις F2G, η Κιου ηταν καλυτερη σε ολα, ιδια πακετα ιδιες υπηρεσιες, πολυ καλυτερες χρεωσεις, ομως η αληθεια ειναι οτι η νεα προσφορα ειναι κινηση ματ! Παντως προσωπικα παραμενω στην Κιου και δεν κανω την μεταβαση...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Oταν ανανεωσεις σε καταστημα wind, αν εχεις Wind σου δινει χρονο ομιλιας προς ολους, αν εχεις Q σου δινει χρονο ομιλιας προς Wind/Q.
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσει κανείς την προσφορά των 300 λεπτών προς όλους με κάθε ανανέωση των 10 ευρώ (που ευνοοεί το Φ2Γ), οι διαφορές πλέον είναι μικρές. Πχ είναι πολύ φθηνότερο να καλεί κανείς Γουίντ/Κιού από πακέτο Κιού, αλλά φθηνότερο να καλείς όλους τους άλλους από πακέτο Φ2Γ (που αγοράστηκε στο διαδίκτυο). Αν κάποιος το σκέφτεται για αλλαγή μεταξύ των δύο, αξίζει τον κόπο μόνο αν η χρήση του είναι τόσο συγκεκριμένη που καταλήγει σε απτό αποτέλεσμα. Απτό αποτέλεσμα σημαίνει όφελος σε βάθος χρόνου και καλή σχέση τιμής/απόδοσης. Αν είναι να αλλάζεις κάθε μήνα για όφελος 5 ευρώ κατ' έτος, δεν αξίζει. Ο χρόνος που αφιερώνεις στην όλη διαδικασία αξίζει περισσότερο.

 

Προσωπικά έχω Κιού εδώ και πόσα χρόνια. Δεν αλλάζω από κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

περιμένω να περάσει ο καιρός και αν δεν δω καλή επιδότηση απο συμβόλαιο να πάω σε q...
Link to comment
Share on other sites

Έχω αριθμό Q .... μπορώ να επικοινωνώ και με F2G αριθμούς μέσω sms και ομίλιας χωρίς να χρεώνομαι αφού αυτοί υπάγονται στην wind. Έτσι δεν είναι;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. :)

 

Και μια άλλη απορία....αν κάποιος με πάρει τηλέφωνο από αριθμό F2G θα φαγωθούν τα λεπτά προς wind/q κατά προτεραιότητα και αν αυτά τελειώσουν θα μπορούν να φαγωθούν και τα 300' προς άλλα δίκτυα.. έτσι ;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά Καλησπέρα,

 

Είμαι σε συμβόλαιο Wind το οποίο έληξε και θέλω να κάνω μετάβαση σε καρτοκινητό. είμαι ανάμεσα σε f2g και q. Οι πιό σχετικοί επί του θέματος τι θα μου πρότειναν; Το έχω χάσει λίγο.

 

Κυρίως μιλάω σε wind και q αλλά κάνω και τηλέφωνα εκτός δικτύου. Στο συμβόλαιο που ήμουν είχα 1500 λεπτά και 1500 sms (από τα οποία περίπου τα μισά μιλούσα 650-750') καθώς και 100' και 100sms σε άλλα δίκτυα και καλυπτόμουν απόλυτα. Βέβαια τα sms ψιλοάχρηστα μου ήταν. Είδα ότι η Q έχει χαμηλότερες χρεώσεις αλλά τώρα με την προσφορά του f2g ίσως υπερτερεί η Wind. Βέβαια από ότι βλέπω στο ιντερνετ η ελάχιστη χρέωση στο f2g είναι 3 λεπτά και προς όλους με την ανανέωση 10€ αλλά και αν πάρεις το πακέτο με τα 5€ που σου δίνει 600' σε Wind και Q. σε αντίθεση με την q που είναι ανά λεπτό εάν δεν κάνω λάθος

 

Τι με συμφαίρει να κάνω γιατί έχω χαθεί λίγο.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. εννοείτε φεύγεις από συμβόλαιο

2. Q & F2GO είναι της Wind

3. το δυνατό σημείο της Q είναι στην ομιλία όπου η κατανάλωση ανά λεπτο (Τα δωρεάν λεπτά καταναλώνονται ανά λεπτό χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης), ενώ στο F2GO ελάχιστος χρόνος είναι τα 3 λεπτά κι από εκεί και μετά ανά δευτερόλεπτο, και στο πακέτο όπου με 1 euro μιλάς 400' (μαζί με το online bonus) προς Wind/Q.

4. στο F2GO έχουμε με 5 ευρώ χρέωση 1γιγα, με 10ευρώ ανανέωση 300' προς όλους (και σταθερά) χωρίς να αφαιρούνται από την κάρτα, με 5 ευρώ χρέωση 200' προς όλους

 

 

αν τελικώς έχεις την κύρια μάζα επαφών σε wind/q τότε συμφαίρει Q. αν είναι διάσπαρτες οι επαφές, αλλά και χρειάζεσαι αρκετά Data, τότε f2go.

 

εγώ έχω f2go. από αρχές δεκέμβρη έχω βάλει σύνολο 20 ευρώ. στην κάρτα έχουν μείνει 17 ευρώ (διότι βάζουν ανα μήνα, σε σύνολο 6 μηνών, bonus 5 euro), για ομιλία δεν βάζω κάτι , τα 300' με καλύπτουν απόλυτα, και το μόνο που βάζω είναι το 5ευρω για το 1giga

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί σε έχασα λίγο.

 

Οι επαφές μου είναι διάσπαρτες αλλά μιλάω σε 5-6 νούμερα wind πάρα πολύ. Τα 100' που είχα όμως με κάλυπταν για τους άλλους. αυτό που με φοβίζει έιναι το 3λεπτο. Φαντάζομαι ότι εάν πάω σε f2g πρέπει να βάζω το πακέτο των 5€ που σου δίνει 600' κάθε μήνα και θα έχω και τα 300' από την ανανέωση των 10€. Ποιά από τις 2 τελικά;

 

αυτό με το bonus των 5€ που είπες για 6 μήνες που σου δίνουν που το λέει;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί σε έχασα λίγο.

 

Οι επαφές μου είναι διάσπαρτες αλλά μιλάω σε 5-6 νούμερα wind πάρα πολύ. Τα 100' που είχα όμως με κάλυπταν για τους άλλους. αυτό που με φοβίζει έιναι το 3λεπτο. Φαντάζομαι ότι εάν πάω σε f2g πρέπει να βάζω το πακέτο των 5€ που σου δίνει 600' κάθε μήνα και θα έχω και τα 300' από την ανανέωση των 10€. Ποιά από τις 2 τελικά;

 

αυτό με το bonus των 5€ που είπες για 6 μήνες που σου δίνουν που το λέει;

 

το bonus των 5 ευρώ το έγραφε το φακελάκι όταν πήρα την SIM. ανά μήνα βάζουν 5 ευρώ , σε σύνολο 6 μηνών (total 30 ευρώ)

από την στιγμή που θα βάλεις κάρτα από 10 ευρώ και πάνω αυτόματα χωρίς να φάει τίποτα από την κάρτα ενεργοποιούνται τα 300' ( http://www.wind.com.gr/gr/f2g/bonus-f2g/bonus-f2g/ )

με την προυπόθεση ότι έχεις κάνει εγγραφή στο ανάλογο πακέτο μόνο μία φορά (ουσιαστικά μόλις ενεργοποιείς τη κάρτα, πας και ενεργοποιείς και το πακέτο των 300'). από εκεί και μετά κάθε φορά που θα βάζεις κάρτα 10 ευρώ και πάνω θα έχεις και τα 300' χωρίς καμία επιβάρυνση.

 

άρα σου μένουν στην κάρτα 8,80 ευρώ

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/paketa/online-paketa/

 

βάζεις αυτό που λες με τα 600' που έχει και bonus και 300 SMS (δλδ θα έχεις τα 300 προς όλους,τα 600 πρις wind/q & 300 SMS προς Wind/q)

 

αν δεν σε καλύπτει αυτό βαζεις τα Data. 5 ευρώ με 1 giga

 

μόλις σου τελειώσουν τα 300' βάζεις άλλη μία 10άρα και παίρνεις νέο 300άρι όπως είπαμε πριν. δηλαδή με 20 ευρώ υπερκαλύπτεις τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

οπώς το είπαν τα παιδιά.

Συμφέρει η q όταν μιλάς περισσότερο σε q/wind (1€/300' μονολεπτα)

Συμφέρει η f2g όταν μιλάς περισσότερο σε 3ους (10€/300΄3λεπτα, 5€/600'&sms σε q/wind αλλα τριλεπτα, 5€ σε όλους 200' σε τριλεπτα)

 

Μια απλή στατιστική ανάλυση του μέσου ουδέτερου χρήστη (δεν έχει περισσοτερους σε wind).

 

Περίπτωση F2G 12€ ανανέωσης 10.6€ καθαρά. Εχει λοιπόν

300' + 200' +200' σε όλους δλδ 700' σε όλους αλλά λόγω 3 λεπτων πάει 233 το πολύ τηλέφωνα ή 77 τηλέφωνα wind/q και 156 στους άλλους (μεχρι διάρκιας 3 λετπών όλα).

 

Περίπτωση Q με 12€ ανανέωση

180' λεπτά σε όλους και 3 Χ 60 = 180' προς όλους + 1€ 300' wind/q. Μέγιστο 60+300 τηλεφωνα σε wind/q και 180 τηλέφωνα σε όλους. Σε αριθμό τηλεφώνων υπερτερεί ΑΛΛΑ..

 

..αν υποθέσουμε ότι (χωρίς βλάβη τηε γενικότητας :p) τα περισσότερα τηλεφωνήματα είναι πάνω από 1 λεπτό (χρεώνει 2 λεπτα) τότε ας πούμε πως τα 2/3 των τηλ. χρεώνονται για 2' αρα έχουμε 60+60= 120 τηλεφωνα προς όλους και 260 προς wind/q

 

Ελπίζω να το καταλάβατε.. και να μην εχω κανει και κανα λάθος :cool:

 

Γενικά και με μια απλή στατιστική που λέει ότι καλούμε όλους το ίδιο συνεπάγεται

με 12€ f2g 'εχεις 233 τηλεφωνα προς όλους (77wind+156άλλοι)

με 12€ q έχεις 120 προς όλους και 260 προς wind/q συν το κρυφό όφελος ότι η Q έχει το SMS 0,06€ (και όχι 0,13€ wind)

 

Για μένα εν γένει και στις περισσότερες περιπτώσεις συμφέρει η Q εκτός αν θέλεις μιλάς σε τρίτους περισσότερες φορές και περισσότερα λεπτά (πχ αυτοί που έρχονται από wu καλύτερα f2g γιατί οι φίλοι τους ακόμα wu θα έχουν, εμείς από wind χρόνια, έχουμε πολλούς σε wind/q)

 

ΥΓ. Προσωπικά έχω ένα δίκαρτο (q/f2g) και είμαι πασάς.. :D

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

keysmith σωστά αυτά, αλλά η πιο καλή ανάλυση που έκανες αφορά μονο ομιλία, κι όχι data που το f2G υπερτερεί ^_^
Link to comment
Share on other sites

Τα data δεν τα έβαλα αλλα και η Q δεν είναι για πέταμα

3€ = 120mb+120 online

5€ = 500mb +100 online

Εδώ τα πακέτα

 

Και η F2G τόσο το πουλάει (5€/500mb) απλά.. δείναι άλλα 500Mb δώρο :lol: Κάποτε θα το πάρουν πίσω το online bonus αλλά οκ μέχρι τότε έτσι είναι. Εμένα θα μου έφταναν και τα 120mb (mini opera γαρ) με 3€ :O

 

Και στα SMS συμφέρει η Q να το ξαναπώ!

Στην Q το SMS προς όλους έχει 0,064€ (πλέον φόροι) όχι 0,13 που έχει στους περισσότερους. Τα μισά λεφτά ;)

και το f2g που έχει πακέτο για 100 sms το χρεώνει 5€ τα 100sms (0,05/σμσ) αλλά πρέπει να φας 100 για να συμφέρει, αν από τα 100 χρησιμοποιήσεις λιγότερα από 78 συμφέρει η Q (που δεν σε υποχρεώνει να αγοράσεις 100 ;))

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

@keysmith: απαιχτη αναλυση και θα συμπληρωσω οτι το q εχει τα καλυτερα πακετα προς εξωτερικο... Ειδικα με τα online μπονους, δεν εχει ανταγωνιστη. Δινει τα περισσοτερα λεπτα ομιλιας http://www.wind.com.gr/gr/q/paketa-q/international/ (κανετε κλικ σε καθε χωρα - στη λιστα στο αριστερο μερος της σελιδας - και βλεπετε τα μπονους).
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση F2G 12€ ανανέωσης 10.6€ καθαρά. Εχει λοιπόν

300' + 200' +200' σε όλους δλδ 700' σε όλους αλλά λόγω 3 λεπτων πάει 233 το πολύ τηλέφωνα ή 77 τηλέφωνα wind/q και 156 στους άλλους (μεχρι διάρκιας 3 λετπών όλα).

 

Περίπτωση Q με 12€ ανανέωση

180' λεπτά σε όλους και 3 Χ 60 = 180' προς όλους + 1€ 300' wind/q. Μέγιστο 60+300 τηλεφωνα σε wind/q και 180 τηλέφωνα σε όλους. Σε αριθμό τηλεφώνων υπερτερεί ΑΛΛΑ..

 

Να σε ρωτησω στην περιπτωση του f2g με ποιο σκεπτικο χωρισες τα 233 τηλεφωνα σε 77 προς wind/q και 156 προς ολους αφου και τα 700min ειναι προς ολους; Καπου το χασα αυτο.

 

Στην περιπτωση της Q τα πρωτα 180 λεπτα αν καταλαβα καλα ειναι απο το bonus ανανεωσης στο καταστημα; Γιατι ειναι 180 προς wind/q , οχι προς ολους. Μετα βεβαια το λες σωστα. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...