Jump to content

Q VS. Free2GO


PsyGreg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκτός κι αν κάνω λάθος, οι τιμές έχουν ΦΠΑ.

 

Αυτό που δεν έχουν είναι το τέλος κινητής (που δεν το έχει κανείς, συμβόλαιο ή κάρτα).

 

Έτερον εκάτερον.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν κάνω λάθος, οι τιμές έχουν ΦΠΑ.

 

Αυτό που δεν έχουν είναι το τέλος κινητής (που δεν το έχει κανείς, συμβόλαιο ή κάρτα).

 

Έτερον εκάτερον.

 

Καλα τι @@κια ειπα. Ακου φπα....τελος κινητης εννοουσα.

Ναι....δλδ οι τιμες παντου φαινονται χαμηλοτερες.

+12% τελη καρτοκινητης να υπολογιζουμε.

Στα συμβολαια τα τελη ειναι ακομα μεγαλυτερα απο 50€ και πανω.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Να ξεθάψω λιγο το θέμα και να ζητήσω την γνώμη σας!

Εχω έναν αριθμο F2G με τα 300' δωρο με ανανέωση απο 10€ και την ειδική προσφορά με τα 1500' για 25 μέρες και 120' λόγω σταθερού.Πρόσφατα πήρα έναν αριθμό Q όπου στην 1η ανανέωση καθε μήνα με 5€ και πάνω,μου δινει 200' προς ολους και 600' προς Wind/Q αφαιρωντας 4.03€ και χρέωση ανά δευτερόλεπτο.Μπορώ να βάλω και τα 120' του σταθερού σε αυτόν τον αριθμο αν θελήσω να τον κάνω βασικό.Επειδή πλέον μιλάω ελάχιστα και μικρής διάρκειας κλήσεις (περίπου 150-200' με 3λεπτη χρέωση) πανε όλα τα λεπτά στο F2G χαμένα...Μπορείτε να μου πείτε αν με συμφέρει να κανω βασικό την Q και τι μπόνους υπάρχουν που δεν γνωρίζω;;

Μηνύματα στέλνω μερικά ενώ ίντερνετ στο κινητό χρησιμοποιώ ελάχιστα και μόνο για κάτι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

η μεταφορά της προσφοράς 120' λόγω σταθερού σε οποιονδήποτε αριθμό q/wind νομίζω γίνεται χωρίς πρόβλημα οπότε αυτό ρυθμίζεται. Αν συμφέρει το f2g να το κάνεις q εξαρτάτε όπως ξέρεις από το πόσο τελικά μιλάς. Γενικά για μικρή χρήση συμφέρει η q οπότε ενδέχεται να σε συμφέρει απλά να γνωρίζεις ότι και τώρα βολεύεσαι με το f2g. Τον πρώτο μήνα με ανανέωση 12€ έχεις τα λεπτά των 300 λεπτών και για άλλους δύο μπορείς να αγοράσεις πακέτα των 5€ (200 λεπτά) άρα να βγάλεις 3 μήνες όσο κρατάει και η ανανέωση. Ισως και παραπάνω καθώς δεν θα ενεργοποιείς αμέσως τα 200' με 5€ καθώς θα έχεις τα λεπτά των μηνών 120' οπότε θα βγάζει 15-20 μέρες με αυτά. Υπάρχουν και τα log on and win που δίνουν "δωράκια" οπότε τον πρώτο μήνα θα έχεις mb/sms ή τι άλλο θες. Του άλλους όχι.

 

Δεν ξέρω τι είναι αυτό με τα 1500' που αναφέρεσαι (φοιτητικό?) ούτε πως στην q με 4.03 έχεις 200+600 με το δευτερόλεπτο. Μου διέφυγαν (?) αυτές οι προσφορές εκτός αν πρόκειτε για "ειδικές" σε νέους αριθμούς οπότε πως περιμένεις να τις έχεις αν κάνεις μεταφορά από f2g σε q? (αν κατάλαβα ότι αυτό σκέφτεσαι ως πρόταση). Στην Q το q economy έχουμε με 3.5€ και 150+150' με το δευτερόλπετο.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Να ξεθάψω λιγο το θέμα και να ζητήσω την γνώμη σας!

Εχω έναν αριθμο F2G με τα 300' δωρο με ανανέωση απο 10€ και την ειδική προσφορά με τα 1500' για 25 μέρες και 120' λόγω σταθερού.Πρόσφατα πήρα έναν αριθμό Q όπου στην 1η ανανέωση καθε μήνα με 5€ και πάνω,μου δινει 200' προς ολους και 600' προς Wind/Q αφαιρωντας 4.03€ και χρέωση ανά δευτερόλεπτο.Μπορώ να βάλω και τα 120' του σταθερού σε αυτόν τον αριθμο αν θελήσω να τον κάνω βασικό.Επειδή πλέον μιλάω ελάχιστα και μικρής διάρκειας κλήσεις (περίπου 150-200' με 3λεπτη χρέωση) πανε όλα τα λεπτά στο F2G χαμένα...Μπορείτε να μου πείτε αν με συμφέρει να κανω βασικό την Q και τι μπόνους υπάρχουν που δεν γνωρίζω;;

Μηνύματα στέλνω μερικά ενώ ίντερνετ στο κινητό χρησιμοποιώ ελάχιστα και μόνο για κάτι σημαντικό.

 

 

Εξαρτάται τι εννοείς με το "βασικό" (να το κάνεις)....Πχ αν έχεις 2καρτο σε πειράζει;

Ή εννοείς να το δώσεις (για να σε παίρνουν οι άλλοι) ως τον αριθμό "σου" :Αυτό εξαρτάται από τους άλλους πόσο εύκολα θα το "μάθουν".

Κατά τη γνώμη μου κανείς πρέπει να κοιτά τα παρακάτω 2 (με σειρά προτεραιότητας) και όταν τα καλύψει (μέσα από τις δυνατές επιλογές € , αλλά και "ποιότητας" :

 

1) Τί καλύπτει τις ανάγκες μου;

2) Οι παραπάνω πώς καλύπτονται με τα λιγότερα € (ετησίως, έτσι;;; γιατί υπάρχουν και κατι "περίεργα" 25ήμερα σε κάποιες, κατάλαβες, έτσι;)

 

Εκτός από το site τους: https://www.wind.gr/q/ για το τι έχει..

 

Εγώ έχω πάρει αυτά τον τελευταίο καιρό:

http://i64.tinypic.com/2e3sox0.png

 

http://i68.tinypic.com/2nb67wy.png

 

Και περιμένω και το 200΄όλους κ 1GB με 3,02€.

Αυτά.:)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

η μεταφορά της προσφοράς 120' λόγω σταθερού σε οποιονδήποτε αριθμό q/wind νομίζω γίνεται χωρίς πρόβλημα οπότε αυτό ρυθμίζεται. Αν συμφέρει το f2g να το κάνεις q εξαρτάτε όπως ξέρεις από το πόσο τελικά μιλάς. Γενικά για μικρή χρήση συμφέρει η q οπότε ενδέχεται να σε συμφέρει απλά να γνωρίζεις ότι και τώρα βολεύεσαι με το f2g. Τον πρώτο μήνα με ανανέωση 12€ έχεις τα λεπτά των 300 λεπτών και για άλλους δύο μπορείς να αγοράσεις πακέτα των 5€ (200 λεπτά) άρα να βγάλεις 3 μήνες όσο κρατάει και η ανανέωση. Ισως και παραπάνω καθώς δεν θα ενεργοποιείς αμέσως τα 200' με 5€ καθώς θα έχεις τα λεπτά των μηνών 120' οπότε θα βγάζει 15-20 μέρες με αυτά. Υπάρχουν και τα log on and win που δίνουν "δωράκια" οπότε τον πρώτο μήνα θα έχεις mb/sms ή τι άλλο θες. Του άλλους όχι.

 

Δεν ξέρω τι είναι αυτό με τα 1500' που αναφέρεσαι (φοιτητικό?) ούτε πως στην q με 4.03 έχεις 200+600 με το δευτερόλεπτο. Μου διέφυγαν (?) αυτές οι προσφορές εκτός αν πρόκειτε για "ειδικές" σε νέους αριθμούς οπότε πως περιμένεις να τις έχεις αν κάνεις μεταφορά από f2g σε q? (αν κατάλαβα ότι αυτό σκέφτεσαι ως πρόταση). Στην Q το q economy έχουμε με 3.5€ και 150+150' με το δευτερόλπετο.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...ναι είναι ειδική προσφορά που πήρα σε Q..Πήρα νέο αριθμο,δεν σκέφτομαι για μεταφορά.Απλα για να επιβεβαιώσω και τον Jimmy εννοώ ότι θελω να χρησιμοποιώ και να με παίρνουν σε έναν αριθμο...τον F2G τον έχω αυτή τη στιγμή δεν τον πειράζω,απλα δεν μιλάω πολύ πια παρα μόνο για κάτι σημαντικό και σκεφτόμουν τι είναι πιο καλό και οικονομικό.Αν δεν είχα τις προσφορές στο F2G (αυτο με τα 1500' είναι η φοιτητική/Ειδική προσφορά) δεν θα το σκεφτόμουν..

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...ναι είναι ειδική προσφορά που πήρα σε Q..Πήρα νέο αριθμο,δεν σκέφτομαι για μεταφορά.Απλα για να επιβεβαιώσω και τον Jimmy εννοώ ότι θελω να χρησιμοποιώ και να με παίρνουν σε έναν αριθμο...τον F2G τον έχω αυτή τη στιγμή δεν τον πειράζω,απλα δεν μιλάω πολύ πια παρα μόνο για κάτι σημαντικό και σκεφτόμουν τι είναι πιο καλό και οικονομικό.Αν δεν είχα τις προσφορές στο F2G (αυτο με τα 1500' είναι η φοιτητική/Ειδική προσφορά) δεν θα το σκεφτόμουν..

 

Όπως η συντριπτικότατη πλειοψηφία των συμπολιτών μας:

 

"Έχεις προσφορά: Τρέξε.....":w00t:

 

Άλλο "πακέτο" το που δε σου χρειάζεται: Δίνε 8,57 εσύ...Δεν έχει σημασία.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Στην q επίσης ακόμα δίνουν δώρο 1 γίγα με ανανέωση 10ευρώ (πριν λίγες μέρες το επιβεβαίωσα, από κατάστημα)

 

Και στο f2go αγοράζεις το 1,5GB με 8,5€: https://www.wind.gr/gr/f2g/paketa/smart-combos/smart-data-combo/

 

 

 

1 δίνω. άντε 1,5€....Θέλετε; Οχι??? ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Και στο f2go αγοράζεις το 1,5GB με 8,5€: https://www.wind.gr/gr/f2g/paketa/smart-combos/smart-data-combo/

 

 

 

1 δίνω. άντε 1,5€....Θέλετε; Οχι??? ΟΚ.

 

με την ανανέωση σου δίνουν 500mb δώρο στο F2G

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
τώρα το πιο οικονομικο ποιο ειναι;;;

το q με φτηνότερα πακέτα (δλδ πιο οικονομικά αλλά και πιο οικονομικά ανά λεπτό για μέση χρήση). Είχα f2g και το άφησα να λήξει. Το φτηνότερο πακέτο που μπορούσα να βάλω ήταν 6€ δλδ ανανέωση των 5 ήταν άχρηστη (στην q δεν είναι τα πακέτα αρχίζουν από 3.5Ε και είναι καλά 150+150' ανα δευτερόλεπτο που όμως σύντομα θα πάει στα 4€). Ειδικά για νέα νούμερα που δεν έχουν την παλιά προσφορά των 300' με κάθε ανανέωση 10€ (που όμως τώρα για να την έχεις την "πληρώνεις") δε βρίσκω το λόγο να είναι f2g και όχι q τουλάχιστον για χρήστες "νορμαλ" χρήσης (λίγο απ' όλα). Δεν ξέρω πια αν υπάρχει "προφίλ" χρήστη που συμφέρει το f2g το οποίο σε κυνηγά για ανανεώσεις κάρτα πιο πολύ από το q.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλημέρα.Ειχα έναν αριθμό F2G με την ειδική προσφορά και το Free 2 talk με τα 300' τον οποίο δυστυχώς δεν θα μπορώ πια να συντηρώ με όλες αυτές τις αυξήσεις που έρχονται και θα ήθελα να πάρω έναν νέο αριθμό να τον έχω σαν 2ο(προς το παρόν έχω το φοιτητικό Whats up σαν βασικό) και ήθελα την γνώμη σας αν προτείνετε F2G ή Q.Η χρήση θα είναι λίγες κλήσεις και ίντερνετ κυρίως από προσφορές που βγαίνουν.Να πάω Q για το countdown ή να προτιμήσω F2G γιατί έχω ελάχιστες επαφές που βρίσκονται στη Wind?
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στην Q θα βρεις πιο εύκολα προσφορές με λίγες παροχές.

 

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και γω με τις προσφορές θα βάλω και τα 120' λόγω σταθερής ενός συγγενή και πιστεύω θα με καλύψει.Απλα δεν ήμουν σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και γω με τις προσφορές θα βάλω και τα 120' λόγω σταθερής ενός συγγενή και πιστεύω θα με καλύψει.Απλα δεν ήμουν σίγουρος.

 

Τα 120, όπως και όλα τα μπόνους, είναι τρίλεπτα και στην Q.

Για μικρή χρήση όμως, το πακέτο Q economy (μέσα από την εφαρμογή μόνο) δεν έχει αντίπαλο. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τα 120, όπως και όλα τα μπόνους, είναι τρίλεπτα και στην Q.

Για μικρή χρήση όμως, το πακέτο Q economy (μέσα από την εφαρμογή μόνο) δεν έχει αντίπαλο. :)

 

Ναι είναι καλό αν και σκέφτομαι και το μετά όταν τελειώσει το φοιτητικό Whats up τι θα με συμφέρει πιο πολύ για κλήσεις προς όλους.Θα δούμε,από Δευτέρα θα πάω στο κατάστημα.Βασικα αν κάνω αίτηση μέσα από το site για αριθμό και 10€ κάρτα θα χρειαστεί να πάω και σε κατάστημα όταν έρθει ο αριθμός ή απλά δείχνω την ταυτότητα στον courier?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ειχα έναν αριθμό F2G με την ειδική προσφορά και το Free 2 talk με τα 300' τον οποίο δυστυχώς δεν θα μπορώ πια να συντηρώ με όλες αυτές τις αυξήσεις που έρχονται και θα ήθελα να πάρω έναν νέο αριθμό να τον έχω σαν 2ο(προς το παρόν έχω το φοιτητικό Whats up σαν βασικό) και ήθελα την γνώμη σας αν προτείνετε F2G ή Q.Η χρήση θα είναι λίγες κλήσεις και ίντερνετ κυρίως από προσφορές που βγαίνουν.Να πάω Q για το countdown ή να προτιμήσω F2G γιατί έχω ελάχιστες επαφές που βρίσκονται στη Wind?

 

Κανε το free to talk σε free to surf για 500MB εξτρα.Αυτο εκανα στον πατερα μου οσο ηταν στη wind.Και βαζε τα 2GB με 5,30€ στο 12410.

Για κλησεις,το βασικο σου νουμερο.

Επισης αν δεχεσαι προσφορες μη το αφησεις,στη μανα μου στελνουν συχνα τα 5GB με 5€,3GB με λιγοτερο απο 5€,τα 15GB για 60 μερες με 10€ και 10GB με 8€.Και τα συγκεκριμενα πακετα βολευουν, επειδη δεν κανει βαρια χρηση.Στην ουσια εχει παντου ιντερνετ,δεν ψαχνει WiFi.

Και αν δεν εχει σημα,βαζει το αλλο νουμερο και τελος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι καλό αν και σκέφτομαι και το μετά όταν τελειώσει το φοιτητικό Whats up τι θα με συμφέρει πιο πολύ για κλήσεις προς όλους.Θα δούμε,από Δευτέρα θα πάω στο κατάστημα.Βασικα αν κάνω αίτηση μέσα από το site για αριθμό και 10€ κάρτα θα χρειαστεί να πάω και σε κατάστημα όταν έρθει ο αριθμός ή απλά δείχνω την ταυτότητα στον courier?

 

Δινεις φωτοτυπια ταυτοτητας στον κούριερ. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.Θα στα πουν αναλυτικα οταν θα σε παρουν τηλ. να επιβεβαιώσουν την online παραγγελία.

Αν σκοπος σου ειναι να πεταξεις το f2g ίσως θα ηταν καλυτερο απλά να πας σε κατάστημα και να το μετατρεψεις σε q. Φυσικά το μειον ειναι οτι θα χασεις το υπολοιπο που τυχον εχεις και τις προσφορες (των 300' κλπ) μιας και αλλαζει η sim. Αν δεν εχεις προβλημα με αυτά νομίζω σε συμφερει σε σχεση με νεο νουμερο. Θα εχεις ενα νούμερο που ήδη είναι γνωστό και θα κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα. Η διαδικασία γίνεται σε κατάστημα και κανονικά δωρεάν,ισως κάποια καταστήματα ζητάνε 5€ για τη sim (ξεκαθάρισε το εξ'αρχής πριν κινήσεις διαδικασία). Η ενεργοποίηση της νεας κάρτας μπορεί να πάρει από λίγα λεπτά ως λίγες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά..Δεν με πειράζει να αλλάξω αριθμό,δεν με πειράζει να κρατήσω και τον ίδιο εφόσον μπορώ να γλυτώσω τις χρεώσεις που έρχονται.Θα το κοιτάξω,θα πάω καλύτερα σε ένα κατάστημα αν υπάρχει κάποιο bonus σε νέους αριθμούς F2G ή Q πχ 500mb για ένα 6μηνο ή οτιδήποτε και αν δεν,κάνω τις αλλαγές που χρειάζεται με αυτόν που έχω..που φτάσαμε όμως,να θέλω να πάρω καινούργιο αριθμό για να μην έχω τις προσφορές που κάποτε ήταν ότι καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Αν έρθετε στη Βέροια και στα μέρη μας κοντά η αλλαγή γίνεται σε 5 λεπτά και χωρίς κόστος...

Στη Θεσσαλονίκη το έχουν 5 την σιμ και 10 η ανανέωση πολλά ζητάνε... Είτε για να πας q είτε f2g...

Αν πας q μη ξεχάσεις να πάρεις τηλέφωνο να σε ανοίξουνε το 4G γιατί μετά την μεταφορά ως q είναι απενεργοποιημένη... Αν πας σε f2g έχεις 4g...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στανταρ? Οταν ειχα κανει αλλαγη σε 4g sim στην q δουλεψε αμεσα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

..που φτάσαμε όμως,να θέλω να πάρω καινούργιο αριθμό για να μην έχω τις προσφορές που κάποτε ήταν ότι καλύτερο.

Δεν θέλω να δικαιολογησω τις νεες χρεώσεις,στις αλλες εταιρίες όμως εδω και πολύ καιρό μάλιστα,το χαράτσι για την αντίστοιχη προσφορά είναι μηνιαίο και μεγαλύτερο και βαίνει αυξανόμενο. Οπως και να εχει δεν παυει να ειναι βάρος σε σχεση με την αρχική μορφή της προσφοράς,που δεν είχε χαράτσι...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στανταρ? Οταν ειχα κανει αλλαγη σε 4g sim στην q δουλεψε αμεσα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θέλω να δικαιολογησω τις νεες χρεώσεις,στις αλλες εταιρίες όμως εδω και πολύ καιρό μάλιστα,το χαράτσι για την αντίστοιχη προσφορά είναι μηνιαίο και μεγαλύτερο και βαίνει αυξανόμενο. Οπως και να εχει δεν παυει να ειναι βάρος σε σχεση με την αρχική μορφή της προσφοράς,που δεν είχε χαράτσι...

 

Αντώνη ναι έχεις δίκιο θα το δω και αυτό οπωσδήποτε αν γυρίσω προς Q.Kmpatra ναι σωστό είναι αυτό που λες,απλά έτσι όπως είναι τα πράγματα πρέπει να βάζουμε 2 κάρτες κάθε 4 μήνες για να έχω μετα για το πακέτο και επειδή εγώ έβαζα τα 1500' μόλις τελείωνα τα 300' τώρα που θα παει 10€ δεν ξέρω κάθε 4μηνο πόσες κάρτες πρέπει να βάζω (δεν τα πάω καλά με τα μαθηματικά) εκτός του ότι πρέπει να πηγαίνω σε κατάστημα να βάζω 12€ για να φτάνει..Και το κατάστημα είναι στην πόλη,δεν είναι εύκολο όταν μένεις σε χωριό της επαρχίας.Τέλος πάντων,ελπίζω κάτι να γίνει και να αλλάξουν απόφαση για κάτι αλλά δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...