Jump to content

Q VS. Free2GO


PsyGreg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις επόμενες ημέρες θα κάνω μεταφορά ένα νούμερο από cosmote συμβόλαιο σε f2go μάλλον. Ο συνδιασμός που σκέφτομαι είναι

talk to all 200' προς όλους = 5 €

text to all 130 sms προς όλους = 5 €

talk & surf 300+ ( 600' W&Q+ 600 sms W&Q + 600 mbs = 8,5 €

 

Σύνολο / μήνα 18,5 €

 

Στην Q πιστεύετε ότι θα μπορέσω με τα ίδια χρήματα να έχω κάτι καλύτερο ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οχι για τα συγκεκριμένα χρειάζεσαι πολύ περισσότερα χρήματα στην Q οπότε προχωρα σε F2G :)
Link to comment
Share on other sites

Οχι για τα συγκεκριμένα χρειάζεσαι πολύ περισσότερα χρήματα στην Q οπότε προχωρα σε F2G :)

 

Nομίζω ότι είναι ο καλύτερος συνδιασμός ώστε να έχεις τα πάντα σε καλή ποσότητα και σχετικά καλή τιμή για έναν μήνα.......:O

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι είναι ο καλύτερος συνδιασμός ώστε να έχεις τα πάντα σε καλή ποσότητα και σχετικά καλή τιμή για έναν μήνα.......:O

 

Αρκετά καλός συνδυασμός γιατι εχει τα πάντα.αν είχες προλάβει και την προσφορά μέχρι 25/4 θα έβγαινες ακόμα πιο οικονομικα.Όπως και να χει είναι καλός συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλός συνδυασμός γιατι εχει τα πάντα.αν είχες προλάβει και την προσφορά μέχρι 25/4 θα έβγαινες ακόμα πιο οικονομικα.Όπως και να χει είναι καλός συνδυασμός.

 

Μην είμαστε και αχάριστοι :) από τα 40 στα 18,5 είναι μία καλή διαφορά :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μην είμαστε και αχάριστοι :) από τα 40 στα 18,5 είναι μία καλή διαφορά :)

 

Καλά δεν το συζητώ...μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το συζητώ...μεγάλη διαφορά.

 

και τα 40 χωρίς ιντερνέτι :lol::lol::lol::lol::lol:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

και τα 40 χωρίς ιντερνέτι :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Α τόσο καλά.... :p

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες ημέρες θα κάνω μεταφορά ένα νούμερο από cosmote συμβόλαιο σε f2go μάλλον. Ο συνδιασμός που σκέφτομαι είναι

talk to all 200' προς όλους = 5 €

text to all 130 sms προς όλους = 5 €

talk & surf 300+ ( 600' W&Q+ 600 sms W&Q + 600 mbs = 8,5 €

 

Σύνολο / μήνα 18,5 €

 

Στην Q πιστεύετε ότι θα μπορέσω με τα ίδια χρήματα να έχω κάτι καλύτερο ?

 

περίμενε! Αν μιλάς "διαφορερικά" δεν είναι έτσι. Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα. Διάβασε εδώ την ανάλυση μου η οποία είναι ακόμα πιο πολύ υπέρ της q καθώς τώρα δεν παίζει το bonus ανανέωσης.

 

ΜΗΝ μετράς μόνο χρόνους! Λάβε υπόψη σου ότι το f2g έχει 3' ελάχιστη διάρκια άρα τα 200 είναι 66 κλείσεις μαξ ενώ η μέση κλείση συνήθως (για μενα) είναι < 2 λεπτά άρα 132 λεπτά ομιλίας. Στην Q αγοράζεις 400' σε wind με 1€ και 60 προς τους άλλους με 3€ (μονο για τους άλλους όμως). Με 7€ έχεις 400' λεπτά wind/q και 120 σε voda/cote. Στην wind θέλεις 10€ για 170' λεπτά cote/voda και 86 λεπτα σε Q/wind (2Χ5€ = 400 λεπτά προς όλους που στην πράξη με το 1/3 σε wind/q και με μέση κλήση 2' είναι όπως λέω).

 

Επιπλέον το sms στην Q κανει τα μισά από την f2g. Δλδ τα 130 sms έχουν 8,5€ οπότε συμφέρει η F2g με πακέτο. ΑΛΛΑ αν δεν θέλεις 130 το μήνα και μέχρι 77sms τον μήνα συμφέρει η Q (δλδ μέχρι 2 sms τη μέρα συμφέρει η q). Γιατί να πληρώσω 5€ αμα δεν στέλνω πάνω από 77 σμσ το μήνα? Στην Q είσαι χωρίς πακέτο φτηνότερος.

 

Ιντερνετ έχει 240μβ με 3€. Σε πολλούς έιναι αρκετά.

 

στην Q με 10€ έχει 400 μονολεπτα για wind (παραπάνω από τα 600 που σου δείνει σε 3λεπτά το f2g για "μέσες" κλείσεις), 120 καθαρά προς voda/cote (όσο τα 200' περίπου που σου δίνει το f2g στην πράξη) και με 3€ έχει 250mb. Αν θέλεις και sms έχεις με 2€ άλλα 30 sms χωρίς πρόγραμμα.

 

Δεν είναι σίγουρα καλύτερη η Q, λέω μάλλον ειναι καλύτερη η Q (δεν υπάρχει καθαρός νικητής)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

περίμενε! Αν μιλάς "διαφορερικά" δεν είναι έτσι. Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα. Διάβασε εδώ την ανάλυση μου η οποία είναι ακόμα πιο πολύ υπέρ της q καθώς τώρα δεν παίζει το bonus ανανέωσης.

 

ΜΗΝ μετράς μόνο χρόνους! Λάβε υπόψη σου ότι το f2g έχει 3' ελάχιστη διάρκια άρα τα 200 είναι 66 κλείσεις μαξ ενώ η μέση κλείση συνήθως (για μενα) είναι < 2 λεπτά άρα 132 λεπτά ομιλίας. Στην Q αγοράζεις 400' σε wind με 1€ και 60 προς τους άλλους με 3€ (μονο για τους άλλους όμως). Με 7€ έχεις 400' λεπτά wind/q και 120 σε voda/cote. Στην wind θέλεις 10€ για 170' λεπτά cote/voda και 86 λεπτα σε Q/wind (2Χ5€ = 400 λεπτά προς όλους που στην πράξη με το 1/3 σε wind/q και με μέση κλήση 2' είναι όπως λέω).

 

Επιπλέον το sms στην Q κανει τα μισά από την f2g. Δλδ τα 130 sms έχουν 8,5€ οπότε συμφέρει η F2g με πακέτο. ΑΛΛΑ αν δεν θέλεις 130 το μήνα και μέχρι 77sms τον μήνα συμφέρει η Q (δλδ μέχρι 2 sms τη μέρα συμφέρει η q). Γιατί να πληρώσω 5€ αμα δεν στέλνω πάνω από 77 σμσ το μήνα? Στην Q είσαι χωρίς πακέτο φτηνότερος.

 

Ιντερνετ έχει 240μβ με 3€. Σε πολλούς έιναι αρκετά.

 

στην Q με 10€ έχει 400 μονολεπτα για wind (παραπάνω από τα 600 που σου δείνει σε 3λεπτά το f2g για "μέσες" κλείσεις), 120 καθαρά προς voda/cote (όσο τα 200' περίπου που σου δίνει το f2g στην πράξη) και με 3€ έχει 250mb. Αν θέλεις και sms έχεις με 2€ άλλα 30 sms χωρίς πρόγραμμα.

 

Δεν είναι σίγουρα καλύτερη η Q, λέω μάλλον ειναι καλύτερη η Q (δεν υπάρχει καθαρός νικητής)

 

Ωραία ή ανάλυση σου και φαίνεται στά σημεία να υπερτερεί έναντι της wind, όμως θα πάω free2go και μετά από Κάνενα δίμηνο βλέπουμε....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως..στις κλήσεις εχει σημασία η διάρκεια τους.κανεις πολλές κλήσεις έως 2 λεπτά;;γιατι το 3 λεπτο είναι μπελάς αν κανεις μικρές κλήσεις και εξαφανίζει σε χρόνο ρεκόρ τα λέπτα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως..στις κλήσεις εχει σημασία η διάρκεια τους.κανεις πολλές κλήσεις έως 2 λεπτά;;γιατι το 3 λεπτο είναι μπελάς αν κανεις μικρές κλήσεις και εξαφανίζει σε χρόνο ρεκόρ τα λέπτα.

 

Δυο λεπτά και πάνω σίγουρα Είναι οι κλήσεις

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τότε αν είναι από 2 λεπτά και πανω δεν εχεις κάποιο παραπάνω κέρδος στην Q.. :)
Link to comment
Share on other sites

Τότε αν είναι από 2 λεπτά και πανω δεν εχεις κάποιο παραπάνω κέρδος στην Q.. :)

οχι δεν λέμε αυτό. Εξαρτάται και η ποσόστωση των κλήσεων (πόσο μιλάς σε wind/q σε σχέση με τους "άλλους"). Αν μιλάς μονο ή σχεδον μονο σε 'άλλους' (cote/voda) βολευει η f2g (ή ίσως wu/cu :p). Αν μιλάς σε wind/q (1/3 ή και λιγότερο πλέον) μάλλον/ίσως συμφέρει η q.

Πρέπει να κάνεις την "αποκρυπτογράφηση" με τα δικά σου δεδομένα.

 

Γενικά συμφέρει η Q.-

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...Αν μιλάς περισσότερο προς Wind/Q δεν τίθεται θέμα σύγκρισης καθώς πχ με 4€ έχεις 1.600 λεπτά(με online ενεργοποίηση).Απλά αν είχε λίγα περισσότερα λεπτά προς όλους η αν έδινε κάποια παραπάνω ως online bonus θα ήταν ακόμα πιο καλά.πάντως φυσικά και γενικά συμφέρει.
Link to comment
Share on other sites

συμφέρει η Q μόνο στις περιπτώσεις μικρής χρήσης καθώς και στις περιπτώσεις που μιλάς με WIND/Q

 

Ακριβως...!!Το F2G αυτη τη στιγμη ειναι το πιο ολοκληρωμενο πακετο της αγορας και η Q το πιο φθηνο ειδικα στα πακετα που ειναι προς ολη τη Wind.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω ξαναγραψει εχω Q και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.Αλλα επειδη δεν συμφερει το πακετο προς ολους που σου δινει μονο 60 με 3 ευρω σκεφτηκα να αγορασω κ αλλον ενα αριθμο f2g για προς ολους.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ισχυει ακομα το bonus που με μια 10 ευρω ανανεωση παιρνεις αυτοματα 300 προς ολους χωρις να σου φαει απο την καρτα.Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω ξαναγραψει εχω Q και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.Αλλα επειδη δεν συμφερει το πακετο προς ολους που σου δινει μονο 60 με 3 ευρω σκεφτηκα να αγορασω κ αλλον ενα αριθμο f2g για προς ολους.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ισχυει ακομα το bonus που με μια 10 ευρω ανανεωση παιρνεις αυτοματα 300 προς ολους χωρις να σου φαει απο την καρτα.Ευχαριστω!!!

 

Δυστυχως οχι δεν ισχυει...υπαρχει πακετο με 200' προς ολους με 5 ευρω(δεν μενει η καρτα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ πήρα ένα αριθμό Q, έκοψα μια σύνδεση cosmote που είχα και έδινα 50 ευρώ το μήνα και τώρα είμαι αφεντικό... Οσο μιλάω τόσο πληρώνω.. Εννοείται πως συμφέρει αν μιλάς με wind-Q. Εμένα με βολεύει και το πακέτο προς όλους που είναι 3 ευρώ τα 60 λεπτά και είναι μονολεπτα αλλά θα ήθελα λίγα παραπάνω, αν όχι 100 λεπτά 80 θα ήταν καλύτερα. Edited by foris
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα αριθμό Q, έκοψα μια σύνδεση cosmote που είχα και έδινα 50 ευρώ το μήνα και τώρα είμαι αφεντικό... Οσο μιλάω τόσο πληρώνω.. Εννοείται πως συμφέρει αν μιλάς με wind-Q. Εμένα με βολεύει και το πακέτο προς όλους που είναι 3 ευρώ τα 60 λεπτά και είναι μονολεπτα αλλά θα ήθελα λίγα παραπάνω, αν όχι 100 λεπτά 80 θα ήταν καλύτερα.

 

Αγοράζεις 2 πακέτα και με 6 ευρώ εχεις 120. Κάθε μήνα μπορείς να αγοράσεις το ιδιο πακετο μεχρι 4 φορες.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω με 3 ευρώ να έδινε η Q 80 η 100 λεπτα προς όλους. Αλλά δεν έχω παράπονο. Αυτά που πληρώναμε σε συνδέσεις δεν υπάρχουν πλέον. Οσο μιλάς τόσο πληρώνεις. Είναι η προσωπική μου άποψη. Edited by foris
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω με 3 ευρώ να έδινε η Q 80 η 100 λεπτα προς όλους. Αλλά δεν έχω παράπονο. Αυτά που πληρώναμε σε συνδέσεις δεν υπάρχουν πλέον. Οσο μιλάς τόσο πληρώνεις. Είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Κοιτα, 0,05/λεπτό ομιλίας, με χρέωση ανα 1 λεπτό από το πρώτο λεπτό (που όλα τα υπόλοιπα καρτοκινητά έχουν ελαχ.χρεωση τα 3 λεπτά) είναι σούπερ φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, 0,05/λεπτό ομιλίας, με χρέωση ανα 1 λεπτό από το πρώτο λεπτό (που όλα τα υπόλοιπα καρτοκινητά έχουν ελαχ.χρεωση τα 3 λεπτά) είναι σούπερ φτηνό.

 

Είναι φθηνό ΜΟΝΟ αν η κλήση σου είναι ΚΑΤΩ από 60 δευτερόλεπτα. Αν μιλήσεις 1' στην Q η χρέωση είναι 0,05€ και στο F2G 0,075€(Τρίλεπτο). Αν μιλήσεις 2' στην Q είναι 0,10€ και στο F2G 0,075€ αν μιλήσεις 3' στην Q 0,15€ και στο F2G είναι 0,075€ αν μιλήσεις 4' στην Q είναι 0,20€ και στο F2G 0,10€(τα μισά χρήματα). Όπως βλέπεις το πακέτο της Q είναι πανάκριβο σε σχέση με το πακέτο του F2G και δεν το σώζει το βήμα χρέωσης τα 60'' που αντιθέτως το θεωρώ μειονέκτημα να υπάρχει βήμα χρέωσης. Η Q συμφέρει ΜΟΝΟ αν μιλάς πολύ προς WIND και ΑΝ οι κλήσεις σου είναι ΚΑΤΩ από 60''.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Είναι φθηνό ΜΟΝΟ αν η κλήση σου είναι ΚΑΤΩ από 60 δευτερόλεπτα. Αν μιλήσεις 1' στην Q η χρέωση είναι 0,05€ και στο F2G 0,075€(Τρίλεπτο). Αν μιλήσεις 2' στην Q είναι 0,10€ και στο F2G 0,075€ αν μιλήσεις 3' στην Q 0,15€ και στο F2G είναι 0,075€ αν μιλήσεις 4' στην Q είναι 0,20€ και στο F2G 0,10€(τα μισά χρήματα). Όπως βλέπεις το πακέτο της Q είναι πανάκριβο σε σχέση με το πακέτο του F2G και δεν το σώζει το βήμα χρέωσης τα 60'' που αντιθέτως το θεωρώ μειονέκτημα να υπάρχει βήμα χρέωσης. Η Q συμφέρει ΜΟΝΟ αν μιλάς πολύ προς WIND και ΑΝ οι κλήσεις σου είναι ΚΑΤΩ από 60''.

 

Σωστος με μια μικρη υπενθυμιση που ισχυει και για τις δυο, οτι οι τιμες ΔΕΝ εχουν ΦΠΑ.

Δηλ. Τρωνε καρτα που ηδη εχει φαγωθει το φπα.

Επομενως οι πραγματικες τιμες ειναι λιγο μεγαλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...