Jump to content

Yakumo Alpha Navigator


gsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε actorius έγω έχω το Yacumo και μάλιστα με την έκδοση papago 7.0 που είναι 3D. δεν είχα ποτε πρόβλημα με το συγκεκριμένο μηχανάκι, θεωρώ λοιπόν ότι με 300 ευρώ το παίρνεις χωρίς πολλά-πολλά.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
epeidi doulevo sta carrefour kai ta navigators exoun perasi apo ta xeria mou 8a sas doso mia mono simbouli MAKRIA APO Yacumo ean 8elete parte to Mio me Destinator egw tora girisa apo karpenisi piga se perioxes pou den einai xartografimenes kai milame h akribia tou itan apisteyti.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά σχετικά με το πρόβλημα της μπαταρίας του Yakumo alpha Navigator απο το Carrefour, δηλαδή το οτι κάνει hardware reset αν αποφορτιστει πλήρως, το έλυσα...Κατέβασα την rom του acer Ν35 (είναι το ίδιο hardware) και την πέρασα απο την sd. Απο χθες που το ξεφόρτισα 2 φορές δεν μου το έχει κάνει! Και όλα πάιζουν μια χαρά! Η εγγύηση μόνο χάθηκε καθότι δεν μπήκα στον κόπο να ψάξω για backup της δικιάς του rom...Πάντως δουλευει μια χαρά...
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gsis καλημέρα,

Μπορείς να μου πεις που βρήκες ROM την αυτή για να την "κατεβάσω" και εγώ.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν έχω το ακριβες link αλλά αν θες θα το ψάξω και θα το γράψω το βράδυ.Πάντως είναι απο τον ftp server της acer. Εκτός απο την rom είναι και ο boot loadewr 6.2 που πρέπει πρώτα να μπει. Η διαδικασία περιγράφεται. Ψάξε στο google η αν θες το βράδυ θα τα γράψω αναλυτικά
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα..

"ftp://ftp.support.acer-euro.com/handheld/n35/osimage"

 

den bootloader "n35_SE_Eboot 6.2.rar" und

das os image "n35_SE_v2.10.12_WWE_SD.rar" runterladen

 

und dann wie folgt zuerst den bootloader und danach das os image flashen!

 

1. Use a FAT formated empty SD card

2. Unzip (or copy) all the files in the ZIP to the root of the SD card

used for the image upgrade. Please also note that only one image can be upgraded

at a time. For example, if you unzip (or copy) all the WWE files to the root of the

SD card, then unzip (or copy) all the FRA files to the SD, only FRA image will be

flashed to the device.

3. Set the n30 hard reset switch to left.

4. Connect the n30 to external power. (Use AC power)

5. Insert the SD card.

6. Press and hold the power button, and then set the hard reset switch to right.

7. You will see the screen becomes all white. Wait for at least 5 seconds,

then release the power button.

8. Wait for at least 2 minutes for an orange-colored progressing bar to show up.

9. If you don't see the bar after 2 minutes, please repeat from Step 3.

10. If you have tried several times but no success, the SD card you are using

can not be detected by the system. Pls pick another SD card, and repeat from

Step 2.

11. If you are upgrading OS ROM, the device will reboot when upgrade is done.

If you are upgrading boot loader, please hard reset the device when upgrade is done.

 

Πρόσεχε η sd να είναι fat κι όχι fat32 γιατί δεν θα παίξει...

Βασικά πρώτα βάζεις τα αρχεία (είναι 2) του bootloader και κάνοντας hard reset το ανοίγεις πατώντας παρατεταμένα το κουμπί που το ανοίγει. Στο σημείο αυτό εγώ δεν είδα καμία μπαρα να γεμίζει, αλλα νομίζω ότι κ΄τι έκανε γιατί μετα κατα την αναβάθμιση έλεγε "boot loader 6.2"...

Μετά σβήνεις τα 2 αυτά αρχεία απο την sd και περνάς τα αρχεία της rom (είναι αρκετά) στην sd. Κάνεις hard reset και ανοίγεις πατώντας παρατεταμένα το κουμπί που το ανοίγει. Ξεκινά ο bootloader και γεμίζει μια μπάρα. Όταν τελειώσει είσαι έτοιμος!

Σ'εμένα δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα κι ελπίζω να μην παρουσιάσει ούτε σ'εσένα όυτε σε κανέναν άλλο...

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Αγόρασα σήμερα το γνωστό Yakumo AlphaX με το PaPaGO 7.Έκανα τα πάντα ακριβώς όπως τα ζητάει στις οδηγίες και φυσικά είπα να το δοκιμάσω να δώ πώς παίζει το GPS του...

 

Να πώ τι ακριβώς κάνω

 

Start -> Settings -> GPS -> Power on

 

Ανοίγω το Maction PaPaGO!V7 και επιλέγω το εικονίδιο GPS κάτω δεξιά.Κάνει αναζήτησει στις COM 1,3,8 και μετά μου βγάζει μήνυμα : "GPS open failed,switch to the navigator mode?" Και τέρμα.... :cry:

 

Για να καταλάβω,δεν βρίσκει την κεραία η δεν βρίσκει δορυφόρους?Παίζει να είναι ελλατωματικό και να θέλει αλλαγή?

 

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Αγόρασα σήμερα το γνωστό Yakumo AlphaX με το PaPaGO 7.Έκανα τα πάντα ακριβώς όπως τα ζητάει στις οδηγίες και φυσικά είπα να το δοκιμάσω να δώ πώς παίζει το GPS του...

 

Να πώ τι ακριβώς κάνω

 

Start -> Settings -> GPS -> Power on

 

Ανοίγω το Maction PaPaGO!V7 και επιλέγω το εικονίδιο GPS κάτω δεξιά.Κάνει αναζήτησει στις COM 1,3,8 και μετά μου βγάζει μήνυμα : "GPS open failed,switch to the navigator mode?" Και τέρμα.... :cry:

 

Για να καταλάβω,δεν βρίσκει την κεραία η δεν βρίσκει δορυφόρους?Παίζει να είναι ελλατωματικό και να θέλει αλλαγή?

 

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια :)

Πατα το GPS OFF πρωτα να σταματησει το μπλε led και μετα πατα ON παs ρυθμ.μεσα στο papago πατα εργαλεια πατα gps βαλε com 8 Baudrate 9600 πατα search gps και πατα το gps που ειναι μποστα στο χαρτη και εισαι οκ

[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα πρόβλημα να παίξει κάρτα wi-fi(sd pretec) σε μηχάνημα με windows mobile 2003 (yakumo alpha gps με acer n35 rom).
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά αυτό το πρόβλημα που χάνονται οι ρυθμίσεις όταν τελειώνει η μπαταρία,είναι κλασσικό πρόβλημα των windows 2003 και το έχουν όλα τα ppc ανεξαρτήτως.Από yakumo προτείνω το delta x5 είναι καλύτερο από το alpha.Εχει wm2005(δεν παρουσιάζουν το πρόβλημα με την απώλεια δεδομένων) και μνήμη rom 512mb!!! για προγράμματα και όχι μόνο.Χωρίς κάρτα μνήμης,έχω βάλει το papago 7 με τον τελευταίο χάρτη(v2.2 είναι δωρεάν στους νόμιμους χρήστες),το destinator 6 με τον ελληνικό χάρτη,προγράμματα,παιχνίδια και έχω ακόμη 215mb ελεύθερα.:)

Μάλιστα μου έπεσε σε μια λεκάνη με νερό.:( 2 μέρες δεν δούλευε,στέγνωσε και πλέον δουλεύει και πάλι τέλεια:D

Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα πρόβλημα να παίξει κάρτα wi-fi(sd pretec) σε μηχάνημα με windows mobile 2003 (yakumo alpha gps με acer n35 rom).

Αυτό έχει να κάνει με το αν το sd drive υποστηρίζει το πρωτόκολλο sdio.Eπίσης είσαι σίγουρος ότι έχεις τα wm2003 και όχι wm2003 se?(τόσο το καλύτερο για σένα).Για ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις της οθόνης,αν μπορείς να την περιστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου στείλει τα παρακάτω αρχεία

γιατί δεν είναι πια διαθέσιμα από το FTP της Acer?

 

n35_SE_Eboot 6.2.rar

n35_SE_v2.10.12_WWE_SD.rar

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα,

 

Ρε παιδια πηρε ο θειος μου το yakumo alpha x και μου λεει πως μεσα στο papago v7 προγραμμα δεν μπορει να κανει με τιποτα input στα ελληνικα. Το προβλημα ειναι πως ο μπαρμπας ειναι στο νησι και δεν μπορω να δω ο ιδιος το device. Μπορειτε να μου πειτε πως αλλαζει γλωσσα το keyb αναλυτικα ωστε να του τα πω τηλεφωνικος;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά (γιατί το πούλησα το μηχάνημα) εγκαθιστούσα ξεχωριστό keyboard για ελληνικά. Νομίζω manosinf keyboard ή κάτι τέτοιο...
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Kαλά θυμάσαι.Χρειάζεται να εγκαταστήσεις το infomanos greek keyboard.

http://rapidshare.com/files/116882607/InfoManosKeyboardGreekSIP.cab.html

To εγκαθιστάς από τον explorer της συσκευής,κάνεις επανεκκίνηση και στη συνέχεια το επιλέγεις μέσα από το papago.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω το Yakumo AX GPS από το 1985 (Carrefour)

 

Μέχρι στιγμής όλα καλά αλλά φέτος έσπασε το κούμπωμα του φορτιστή αυτοκινήτου και δεν μπορώ να βρω άλλο φορτιστή να αγοράσω.

Η DIS μου λέει ότι το μοντέλο είναι παλιό και δεν το υποστηρίζει πια, προσπάθησαν να μου πουλήσουν άλλο GPS.

Με την εμπειρία μου για τους χάρτες τους όσον αφορά την επαρχία ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω!

Άσε που έχουν να κάνουν ανανέωση από τον Μάϊο του 2008.

Τέλος πάντων τα βόλεψα από χάρτες και πρόγραμμα εκείνο που θέλω είναι ένας φορτιστής αυτοκινήτου.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω?

Υπάρχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα για τα Yakumo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...