Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To οπτικό τους σύστημα/φακός είναι αρκετά μικρότερο από ότι στις μεγαλύτερες βιντεοκάμερες, για αυτό δεν έχουν ακριβώς την ίδια ποιότητα.Ωστόσο υπάρχουν στην αγορά κάποιες Mini hd κάμερες αρκετά καλές για να τραβάς καθημερινά βιντεάκια σε αρκετά καλή ποιότητα και να τα ανεβάζεις στο youtube.

 

Ρίξε μια ματιά στις παρακάτω:

 

Sony MHS-PM1

JVC Picsio GC-FM1

Flip Mino HD

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To οπτικό τους σύστημα/φακός είναι αρκετά μικρότερο από ότι στις μεγαλύτερες βιντεοκάμερες, για αυτό δεν έχουν ακριβώς την ίδια ποιότητα.Ωστόσο υπάρχουν στην αγορά κάποιες Mini hd κάμερες αρκετά καλές για να τραβάς καθημερινά βιντεάκια σε αρκετά καλή ποιότητα και να τα ανεβάζεις στο youtube.

 

Ρίξε μια ματιά στις παρακάτω:

 

Sony MHS-PM1

JVC Picsio GC-FM1

Flip Mino HD

Σε ευχαριστω παρα πολυ!! Την πρωτη την ειχα δει και εγω και η αληθεια ειναι πως μου κεντρισε αμεσως το ενδιαφερον... Διαβασα ομως πως δεν τραβαει σταθερες φωτογραφιες και πως το βραδυ υπαρχει προβλημα στη ληψη!! Μηπως καποια απο τις αλλες δυο δεν εχει αυτα τα προβληματα?? Εσυ ποια προτεινεις?? Αν και μαλλον στη sony θα καταληξω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει καμία.Αλλά μην περιμένεις και τρομερή εικόνα σε καμιά τέτοια Mini κάμερα.;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

????????? ??????. ??? ??????? ???????. ??? ???????? ??? sony xr500e ??? ???????.

??? ??? ???? ???? ??? ????? ?? ?????? ????? ?? ???????????? ?? flash ???? ??????????? ? ??? ?????? ??????? ????????????????.

????? ?????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο φθηνές βίντεοκάμερες, ποια θα προτείνατε;

-Samsung SMX-F34

-Sanyo Xacti VPC-CG10BK

 

Η Samsung έχει καλύτερη μπαταρία και εσωτερική μνήμη 16 GB, αλλά η sanyo είναι πολύ καλύτερη κατασκευή (πιο στιβαρή) που τις είδα από κοντά και μου φαίνεται ότι τραβάει καλύτερο και πιο σταθερό βίντεο. Επίσης έχει πολύ καλύτερης ποιότητας οθόνη.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει άμεσα.

 

edit: Θα πάρω την Sanyo τελικά. Με βοήθησε ο Nagata στην επιλογή και τον ευχαριστώ πολύ. :)

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή την βιντεοκάμερα επειδή μου αρέσει το form factor:

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Camcorders/Video-cameras/Sony-HDR-TG7E-Videocamera-Full-HD-Flash-Card.htm

 

Ποιά είναι η γνώμη σας; Αξίζει τα λεφτά της; Όσοι την έχουν είναι ευχαριστημένοι;

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

γεια στο φορουμ.αγορα καμερασ εχω δει μερικές και :!: σε μια στην sony DCR-SR57E ολα καλα σε αυτην αλλα δεν ειναι hd πεζει μεγαλο ρόλο αυτο αλαζουν πολλα η ειναι μικρη η διαφορα,θα ηθελα να δωσω πανω κατω σε αυτα τα λευτα..εχω ακουση και οτι γινεται αποσηρση απο την sony στισ βιντεοκαμερες ειναι αληθεια ξερει κανεισ για αυτο ευχαρηστω.και αν εχει κανεισ να με προτηνη κατι αλο δεκτο
Link to comment
Share on other sites

@sparky

Πρόκειται ίσως για την πιο κορυφαία βιντεοκάμερα τσέπης.Καλοκατασκευασμένη και ανθεκτική ακόμη και σε μικροχτυπήματα.Ποιότητα εικόνας εξαιρετική,πολύ πάνω από τα στάνταρ για τις μικρές βιντεοκάμερες με τόσο μικρό μέγεθος.Αυτό οφείλειται στο φακό(Exmor CMOS 1/5”). Πάρα πολύ λεπτή και εύκολη στην χρήση της.Το menu της είναι πολύ φιλικό και σίγουρα δεν θα σε παιδέψει καθόλου.Διαθέτει τα πάντα από δυνατότητες και είναι εύκολο να επεξεργαστείς τα βιντεάκια που έχεις τραβήξει.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σκέφτομαι να αγωράσω την sanyo xacti hd2000 την οποια την βρισκω απο το pixmania στα 405 ευρώ.. με ενδιαφέρει να ειναι full hd.. υπαρχει αλλη στα ιδια λεφτά?
//~~ipod touch 2g+iphone 3gs owner:happy:~~//---> υπογραφή 2007 nostalgia
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σκέφτομαι να αγωράσω την sanyo xacti hd2000 την οποια την βρισκω απο το pixmania στα 405 ευρώ.. με ενδιαφέρει να ειναι full hd.. υπαρχει αλλη στα ιδια λεφτά?

 

Πάρτην φίλε μου με κλειστά τα μάτια και θα πάθεις ζημιά και από τις φώτο και από το βίντεο που τραβάει;)

Εγώ δεν την αλλάζω με τίποτα:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σκέφτομαι να αγωράσω την sanyo xacti hd2000 την οποια την βρισκω απο το pixmania στα 405 ευρώ.. με ενδιαφέρει να ειναι full hd.. υπαρχει αλλη στα ιδια λεφτά?

 

Την ιδια αγορασα και εγω απο το ιδιο καταστημα πριν τις γιορτες και εμεινα πολυ ευχαριστημενος .

Τρομερη ποιοτητα εικονας, σε full hd

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, ανάμεσα στις παρακάτω ψηφιακές βιντεοκάμερες ποια προτείνεται;

 

- Sony DCR-SX30

- Panasonic SDR-S26

 

Οποιαδήποτε πρόταση στα maximum 250€ δεκτή.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή μου έτυχε ένα άσχημο περιστατικό (έφαγα κλήση για ζώνη) στο οποίο νομικά έφταιγα μεν, αλλά πρακτικά, άλλος είχε την ευθύνη. Με έκλεισαν εκεί που είχα παρκάρει, προσπάθησα να κατεβάσω το αυτοκίνητο από το κράσπεδο και για να μην κλείσω περισσότερο την κυκλοφορία όταν τελικά κατέβηκα ξεκίνησα χωρίς ζώνη οπότε και με έπιασαν 200-300 m πιο κάτω ακριβώς την ώρα που είχα στρίψει και ήμουν έτοιμος να βάλω τη ζώνη. Μίλησα στους αστυνομικούς, τους είπα το περιστατικό, αλλά σιγά μη με πιστέψουν. Αν είχα όμως απόδειξη σε βίντεο, θα μπορούσα να κάνω μια ένσταση και ο Δκτης να την κάνει αποδεκτή.

 

Υπάρχουν κάποιες έτοιμες λύσεις με κάμερες για μέσα στο όχημα. Τραβάνε στο ικανοποιητικότατο 640x480 και αποθηκεύουν σε SDHC που μπορεί να φτάσει ακόμα τα 32 GB, δηλάδη ώρες ολόκληρες, ακόμα και ταξίδι Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Κάτι σαν τις παρακάτω:

http://www.engadget.com/2008/07/19/gps-equipped-car-camera-voyager-pro-logs-fender-benders/

http://www.roadhawk.co.uk/roadhawk-RH-1.htm

 

Έχει υπόψη του κανείς κάτι άλλο σχετικά με το θέμα; Έψαξα και μόνο 2-3 περιπτώσεις αξίζουν, όσες δηλαδή γράφουν με ανάλυση 640x480 σε 25 fps και δέχονται SDHC στα 32 GB. Κανονική βιντεοκάμερα δε θέλω να βάλω σε στηρίγματα στα καθίσματα γιατί φαίνεται υπερβολικά και δεν μπορώ να την έχω σε άμεση καθημερινή χρήση, ούτε θέλω να περνάω καλώδια μέσα από το αυτοκίνητο. Οι μικρές αυτές κάμερες μπαίνουν άνετα κάτω από καθρέπτη και παίρνουν τροφοδοσία από ασφάλεια αναπτήρα μέσω καλωδίου που περνάει περιμετρικά οπότε κανείς δε βλέπει τίποτε και το αυτοκίνητο παραμένει σε τάξη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Αγόρασα μια ψηφιακή βιντεοκαμερα και θελω να επεκτεινω την μνημη της αγοραζοντας καρτουλα εξτρα.

στην συσκευασια ,οπως την αγορασα δλδ, ειχε εξτρα μια 2gb kingston(sd)

απ οσο γνωριζω για βιντεοκαμερα κατι παιζει με την ταχυτητα εγγραφης.

τι θα πρεπει να προσεξω??τι ταχυτητα εγγραφης να εχει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Αγόρασα μια ψηφιακή βιντεοκαμερα και θελω να επεκτεινω την μνημη της αγοραζοντας καρτουλα εξτρα.

στην συσκευασια ,οπως την αγορασα δλδ, ειχε εξτρα μια 2gb kingston(sd)

απ οσο γνωριζω για βιντεοκαμερα κατι παιζει με την ταχυτητα εγγραφης.

τι θα πρεπει να προσεξω??τι ταχυτητα εγγραφης να εχει?

 

Ποιά βιντεοκάμερα είναι (μοντέλο) ;

Link to comment
Share on other sites

Kαλό θα ήταν η ταχύτητα εγγραφής να έχει υψηλή τιμή, ωστόσο τέτοιες ταχύτητες υποστηρίζουν βιντεοκάμερες που δέχονται μνήμες με φορμάτ SDHC.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE το ιδανικότερο είναι η ταχύτητα εγγραφής ανά sec να είναι 5mb και άνω.Αλλά πές μας το μοντέλο για να σου δώσουμε την σωστή απάντηση.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια Sony XR200 και τα αρχεια στην full αναλυση ειναι .MTS.Το media player μετα απο κατι plug ins μου τα παιζει χωρις ηχο.Καμια ιδεα για το πως μπορω να τα μετατρεψω σε .avi ή .mpeg για παραδειγμα,ωστε να μπορω να τα ανεβασω στο net?
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Την ιδια αγορασα και εγω απο το ιδιο καταστημα πριν τις γιορτες και εμεινα πολυ ευχαριστημενος .

Τρομερη ποιοτητα εικονας, σε full hd

 

 

βγάζει σταθερά βίντεο?

γιατι μιά που δοκίμασα κουνάει αρκετά.δεν εχει οπτικό σταθεροποιητη

 

γιαυτο λεω να παραω μια panasonic hdc sd10 που έχει

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι λίγο ψιλοάσχετος, έχετε να προτείνετε καμμία κάμερα γύρω στα € 200 με καλή ανάλυση και υψηλό ζουμ? Θεωρώ ότι η sony και canon είναι καλύτερες, αληθεύει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να προτεινεται μια καλη σχετικα βιντεοκαμερα μεχρι 600ευρω? Και να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω? Λιγο ασχετος στο αντικειμενο προς το παρων:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι λίγο ψιλοάσχετος, έχετε να προτείνετε καμμία κάμερα γύρω στα € 200 με καλή ανάλυση και υψηλό ζουμ? Θεωρώ ότι η sony και canon είναι καλύτερες, αληθεύει;

Ευχαριστώ

 

Πολύ περιορισμένες οι διαθέσιμες βιντεοκάμερες στα 200ευρώ.

 

TOSHIBA CAMILEO H20

CANON LEGRIA FS200

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=179991

 

Ότι καλύτερο υπάρχει σ'αυτά τα χρήματα...

Επίσης και στην φωτογραφία δίνει ρέστα και βάζει τις περισσότερες compact φωτογραφικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...