Jump to content

Siemens Gigaset SL780


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aκου φιλε ,ψαξε τα λιγο καλυτερα....

1. Το τηλεφωνο αποθηκευει 20 εξερχομενες κλησεις , την στιγμη που τα περισσοτερα τηλεφωνα αποθηκευουν μονο 10:!:

 

2. Οι εισερχομενες που βαστα νομιζω ειναι 50 ,το εχω στο καταστημα το τηλ. , θα σου πω σιγουρα αυριο...

Τα λεμε...:happy:

http://gigaset.com/shc/0,1935,hq_en_0_163402_rArNrNrNrN_variation%253A-5_pageType%253ATechnical%2Bdata_imagePos%253A0,00.html#content

 

Εδώ λέει 20 :) Γι'αυτό το είπα! Μην βαράς :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλα δε σε βαραω , φιλαρακι..:lol:

 

Τελικα εχεις δικιο !!!!!!!!!!!! :X

Το τηλ. κρατα 20 κλησεις απο καθε κατηγορια ,μαλιστα τις ονομαζει

. Εξερχομενες

. Απαντημενες

.Αναπαντητες

 

Κακως !, που κρατα μονο 20 εισερχομενες , Panasonic 10ετιας που ειχα βασταγε 50:X

Αλλα ξερεις δε με επηρεαζει και πολυ το ολο θεμα...:shifty:

Εμενα με τρελαινει το design του ,οθονη του και φυσικα η αντιστοιχιση ηχου & εικονας.

www.roloi-kosmima.com -Τα παντα εξελισσονται!-
Link to comment
Share on other sites

Βασικά 20 σε κάθε κατηγορία? 20 αναπ - 20 απαντημένες? ε οκ...εντάξει...νόμιζα ότι αναπαντ και απαντ τις είχε σε ίδια κατηγορία.... χμμμ thanks :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tο είχα παραγγείλει πριν ένα μήνα απο eshop αλλά όταν ήρθε δεν το άνοιγαν για να δούμε αν έχει ΚΑΙ Ελληνικό πληκτρολόγιο(στη συσκευή, πάνω στα πλήκτρα), αν και το είχαμε συζητήσει πριν παραγγείλω, οπότε το άφησα προς το παρόν μέχρι να το φέρει κάποιο κατάστημα να το επιβεβαιώσω απο κοντά...(μπορεί κάποιος απο εσας που το πήρατε να το δει και να ενημερώσει ποιο κατάστημα το έχει με Ελληνικό; )

Πάντως η κορυφαία λύση(μιας που βρίσκομαι στα τούβλα τώρα) είναι το Gigaset HC450, μπορείς να ανοίξεις την εξώπορτα αλλά και να μιλήσεις με αυτόν που χτυπάει το κουδούνι, και όλα αυτά με το sl780... http://www.cordless-phones.uk.com/electronics/video-door-entry-systems/siemens-gigaset-hc450-intercom

Link to comment
Share on other sites

Tο είχα παραγγείλει πριν ένα μήνα απο eshop αλλά όταν ήρθε δεν το άνοιγαν για να δούμε αν έχει ΚΑΙ Ελληνικό πληκτρολόγιο(στη συσκευή, πάνω στα πλήκτρα), αν και το είχαμε συζητήσει πριν παραγγείλω, οπότε το άφησα προς το παρόν μέχρι να το φέρει κάποιο κατάστημα να το επιβεβαιώσω απο κοντά...(μπορεί κάποιος απο εσας που το πήρατε να το δει και να ενημερώσει ποιο κατάστημα το έχει με Ελληνικό; )

Πάντως η κορυφαία λύση(μιας που βρίσκομαι στα τούβλα τώρα) είναι το Gigaset HC450, μπορείς να ανοίξεις την εξώπορτα αλλά και να μιλήσεις με αυτόν που χτυπάει το κουδούνι, και όλα αυτά με το sl780... http://www.cordless-phones.uk.com/electronics/video-door-entry-systems/siemens-gigaset-hc450-intercom

 

 

Το Πλαίσιο το φέρνει με ελληνικούς χαρακτήρες πάνω στο πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο το φέρνει με ελληνικούς χαρακτήρες πάνω στο πληκτρολόγιο.

Ευχαριστώ, θα το παραγγείλω απο Δευτέρα τότε...

Link to comment
Share on other sites

Tο είχα παραγγείλει πριν ένα μήνα απο eshop αλλά όταν ήρθε δεν το άνοιγαν για να δούμε αν έχει ΚΑΙ Ελληνικό πληκτρολόγιο(στη συσκευή, πάνω στα πλήκτρα), αν και το είχαμε συζητήσει πριν παραγγείλω, οπότε το άφησα προς το παρόν μέχρι να το φέρει κάποιο κατάστημα να το επιβεβαιώσω απο κοντά...(μπορεί κάποιος απο εσας που το πήρατε να το δει και να ενημερώσει ποιο κατάστημα το έχει με Ελληνικό; )

Πάντως η κορυφαία λύση(μιας που βρίσκομαι στα τούβλα τώρα) είναι το Gigaset HC450, μπορείς να ανοίξεις την εξώπορτα αλλά και να μιλήσεις με αυτόν που χτυπάει το κουδούνι, και όλα αυτά με το sl780... http://www.cordless-phones.uk.com/electronics/video-door-entry-systems/siemens-gigaset-hc450-intercom

 

 

Kι εγω το πηρα απο media market με ελληνικους χαρακτηρες ,129€ cash:)

www.roloi-kosmima.com -Τα παντα εξελισσονται!-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρετε μήπως αν το SL780 διατίθεται κάπου στην Ελλάδα και με δεύτερο handset?

 

Στο Ligo βλέπω ότι το πουλάνε με όσα handsets θες.

 

Πού μπορεί να βρει κανείς δεύτερο handset στην Ελλάδα? Σκέτο το handset SL78H, το πουλάνε?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μήπως αν το SL780 διατίθεται κάπου στην Ελλάδα και με δεύτερο handset?

 

Στο Ligo βλέπω ότι το πουλάνε με όσα handsets θες.

 

Πού μπορεί να βρει κανείς δεύτερο handset στην Ελλάδα? Σκέτο το handset SL78H, το πουλάνε?

 

Κάποτε είχα ψάξει δεύτερο handset σε panasonic ασύρματο. Είχα επικοινωνήσει με το service και με την επίσημη αντιπροσωπεία και μου είπανε οτι δεν φέρνουν αυτοί. Και οτι δεν τα πουλάνε σκέτα. Έτσι το Ligo ήταν η μόνη επιλογή.

 

Αλλά στα siemens δεν το έχω ψάξει το θέμα...ίσως η αντιπροσωπεία της siemens να είναι πιο αξιόλογη από την panasonic. Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους. το έχεις το τηλέφωνο ή θές να στο ψάξω?

 

αν επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία πες μας τα νέα!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα ψάξει δεύτερο handset σε panasonic ασύρματο. Είχα επικοινωνήσει με το service και με την επίσημη αντιπροσωπεία και μου είπανε οτι δεν φέρνουν αυτοί. Και οτι δεν τα πουλάνε σκέτα. Έτσι το Ligo ήταν η μόνη επιλογή.

 

Αλλά στα siemens δεν το έχω ψάξει το θέμα...ίσως η αντιπροσωπεία της siemens να είναι πιο αξιόλογη από την panasonic. Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους. το έχεις το τηλέφωνο ή θές να στο ψάξω?

 

αν επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία πες μας τα νέα!

 

Thanks, βρήκα ένα τηλ στο σάιτ 6864111, θα πάρω αύριο.

 

Έχω στείλει και email αλλά δεν ελπίζω ότι θα απαντήσουν :-)

 

Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει στην Ελλάδα, δεν το βλέπω να το έχει κανένα μαγαζί, ούτε το skroutz το βγάζει.

 

Πιο πιθανή λύση βλέπω το να παίρνει κανείς ένα δεύτερο SL780 (ή να μένει με ένα και να το κουβαλάει παντού :-)

 

Άραγε αν το πάρει κανείς από αγγλία, θα λειτουργεί εδώ ? Έχουν διαφορές?

 

Το Ligo στέλνει Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Thanks, βρήκα ένα τηλ στο σάιτ 6864111, θα πάρω αύριο.

 

Έχω στείλει και email αλλά δεν ελπίζω ότι θα απαντήσουν :-)

 

Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει στην Ελλάδα, δεν το βλέπω να το έχει κανένα μαγαζί, ούτε το skroutz το βγάζει.

 

Πιο πιθανή λύση βλέπω το να παίρνει κανείς ένα δεύτερο SL780 (ή να μένει με ένα και να το κουβαλάει παντού :-)

 

Άραγε αν το πάρει κανείς από αγγλία, θα λειτουργεί εδώ ? Έχουν διαφορές?

 

Το Ligo στέλνει Ελλάδα?

 

Ναι ναι, θα λειτουργεί. Δεν έχει θέμα. Μην σε απασχολεί.

 

όσο για το Ligo δεν ξέρω.

 

http://www.home-phones.co.uk/ ξέρω αυτό το site. Δεν γράφει οτι στέλνει ελλάδα, αλλά ειχα επικοινωνήσει μαζί τους και δεν ειχαν κανένα πρόβλημα να μου στείλουν. ΑΠλά ήθελαν να τους πω τι θέλω για να μου πούνε τα ταχυδρομικά.

 

οπότε επικοινώνησε μαζί τους!

 

στο handset είναι η υποδοχή ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, θα λειτουργεί. Δεν έχει θέμα. Μην σε απασχολεί.

 

...

 

Υπάρχει περίπτωση το caller id function να είναι διαφορετικό και να μην λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το caller id function να είναι διαφορετικό και να μην λειτουργεί?

 

Όχι το caller id έχει να κάνει με την βάση σου. Την βάση σου, την πήρες Ελλάδα και λέει από κάτω ότι προορίζεται για Ελλάδα. Το ακουστικό απλά παίρνει πληροφορίες από την βάση.

 

Οπότε εσύ απλά θα πάρεις ένα ακουστικό με τον φορτιστή του και θα το δηλώσεις στην υπάρχουσα βάση σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το caller id έχει να κάνει με την βάση σου. Την βάση σου, την πήρες Ελλάδα και λέει από κάτω ότι προορίζεται για Ελλάδα. Το ακουστικό απλά παίρνει πληροφορίες από την βάση.

 

Οπότε εσύ απλά θα πάρεις ένα ακουστικό με τον φορτιστή του και θα το δηλώσεις στην υπάρχουσα βάση σου.

 

Έλεγα να πάρω το SIEMENS GIGASET SL785 TWIN

 

από το Ligo με 165 λίρες + ταχυδρομικά. Με ισοτιμία 1.10 και ταχυδρομικά 25 ευρώ, βγαίνει 207 ευρώ

 

http://www.cordless-phones.uk.com/img/large/008412.jpg

 

Αν πάρω το SL780 από Ελλάδα (140 ευρώ) + SL78H από Ligo (109 λίρες) + ταχυδρομικά βγαίνει σύνολο 285 ευρώ, αρκετά παραπάνω.

 

Ξέρεις που θα μπορούσα να τσεκάρω αν έχουν άλλο σύστημα caller id ?

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να πάρω το SIEMENS GIGASET SL785 TWIN

 

από το Ligo με 165 λίρες + ταχυδρομικά. Με ισοτιμία 1.10 και ταχυδρομικά 25 ευρώ, βγαίνει 207 ευρώ

 

http://www.cordless-phones.uk.com/img/large/008412.jpg

 

Αν πάρω το SL780 από Ελλάδα (140 ευρώ) + SL78H από Ligo (109 λίρες) + ταχυδρομικά βγαίνει σύνολο 285 ευρώ, αρκετά παραπάνω.

 

Ξέρεις που θα μπορούσα να τσεκάρω αν έχουν άλλο σύστημα caller id ?

 

Χμ...εγω πιστεύω ότι θα σου δουλεύει και Ελλάδα αλλά μην σε πάρω στον λαιμό μου. Στείλτους ένα e-mail πιστεύω θα σου απαντήσουν...

 

αλλιώς googlare Κανένα caller id uk, caller id Greece μήπως βρείς καμιά πληροφορία παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Χμ...εγω πιστεύω ότι θα σου δουλεύει και Ελλάδα αλλά μην σε πάρω στον λαιμό μου. Στείλτους ένα e-mail πιστεύω θα σου απαντήσουν...

 

αλλιώς googlare Κανένα caller id uk, caller id Greece μήπως βρείς καμιά πληροφορία παραπάνω...

 

 

Να γνωρίζουν αυτοί για Ελλάδα το βλέπω δύσκολο.

 

Έριξα μια ματιά στο google, το καλύτερο που μπόρεσα να βρω είναι αυτό το Caller ID FAQ (αν και είναι από το 2004). Αυτό που λέει είναι ότι υπάρχουν διάφορα caller id standards:

 

  • Bellcore is used in Australia, Canada, China, Hong Kong, New Zealand, Singapore and USA
  • BT and CCA standards in the UK
  • DTMF-based in Brazil, Belgium, Denmark, Finland, Iceland, India, Netherlands, Saudi Arabia, Sweden & Uruguay
  • ETSI in Eire, France, Germany, Norway, Italy, Spain, South Africa and Turkey
  • NTT standard in Japan
  • "USSR ANI-hacking" in the former Soviet Union

 

Η Ελλάδα δεν ξέρω ποιο στάνταρντ ακολουθεί (πιθανότερο το ETSI). Βέβαια μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια ή οι συσκευές πλέον να μπορούν να ακολουθήσουν πολλά πρότυπα, αλλά πάλι δεν είναι βέβαιο.

Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζουν αυτοί για Ελλάδα το βλέπω δύσκολο.

 

Έριξα μια ματιά στο google, το καλύτερο που μπόρεσα να βρω είναι αυτό το Caller ID FAQ (αν και είναι από το 2004). Αυτό που λέει είναι ότι υπάρχουν διάφορα caller id standards:

 

  • Bellcore is used in Australia, Canada, China, Hong Kong, New Zealand, Singapore and USA
  • BT and CCA standards in the UK
  • DTMF-based in Brazil, Belgium, Denmark, Finland, Iceland, India, Netherlands, Saudi Arabia, Sweden & Uruguay
  • ETSI in Eire, France, Germany, Norway, Italy, Spain, South Africa and Turkey
  • NTT standard in Japan
  • "USSR ANI-hacking" in the former Soviet Union

 

Η Ελλάδα δεν ξέρω ποιο στάνταρντ ακολουθεί (πιθανότερο το ETSI). Βέβαια μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια ή οι συσκευές πλέον να μπορούν να ακολουθήσουν πολλά πρότυπα, αλλά πάλι δεν είναι βέβαιο.

 

Not all types of caller identification use 202-type modulation, nor do all systems send the information between the first and second ring, e.g., British Telecom sends the signal before the first ring, after a polarity reversal in the line. (Because of this most caller ID software is not compatible with BT even if the modem is) As a result, not all caller ID devices are compatible from country to country or in the same country, even though the basic phone system is the same. Some providers use FSK, others use the DTMF protocol.

 

Αυτό από το http://en.wikipedia.org/wiki/Caller_ID

 

Αυτά είναι τα 2 βασικά πρωτόκολλα. Μπορείς να ρωτήσεις την siemens αν το 780 υποστηρίζει και τα 2 πρότυπα. Και να αποφασίσεις από κεί. όπως και να έχει, το να αγοράσεις το μηχάνημα από το εξωτερικό, σε κάνει να μην έχεις εγγύηση εδώ πέρα...και δεν είναι ότι καλύτερο.

 

πάρε το sl780 από εδώ από Ελλάδα. και πάρε και αυτό πχ http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Cordless/Siemens-C590-Cordless-Phone-S30852-%CE%972101-T101.htm

 

πάλι από ελλάδα και κούμπωσε το ακουστικό πάνω στο 780. Και χρησιμοποιείς την βάση του άλλου μονο για φόρτιση. και θα έχεις κανονικά και αναγνώριση και θα βλέπεις και τις αναπάντητες. είναι συμβατό το μοντέλο που σου έστειλα με το άλλο. δεν ξέρω ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Not all types of caller identification use 202-type modulation, nor do all systems send the information between the first and second ring, e.g., British Telecom sends the signal before the first ring, after a polarity reversal in the line. (Because of this most caller ID software is not compatible with BT even if the modem is) As a result, not all caller ID devices are compatible from country to country or in the same country, even though the basic phone system is the same. Some providers use FSK, others use the DTMF protocol.

 

Αυτό από το http://en.wikipedia.org/wiki/Caller_ID

 

Αυτά είναι τα 2 βασικά πρωτόκολλα. Μπορείς να ρωτήσεις την siemens αν το 780 υποστηρίζει και τα 2 πρότυπα. Και να αποφασίσεις από κεί. όπως και να έχει, το να αγοράσεις το μηχάνημα από το εξωτερικό, σε κάνει να μην έχεις εγγύηση εδώ πέρα...και δεν είναι ότι καλύτερο.

 

πάρε το sl780 από εδώ από Ελλάδα. και πάρε και αυτό πχ http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Cordless/Siemens-C590-Cordless-Phone-S30852-%CE%972101-T101.htm

 

πάλι από ελλάδα και κούμπωσε το ακουστικό πάνω στο 780. Και χρησιμοποιείς την βάση του άλλου μονο για φόρτιση. και θα έχεις κανονικά και αναγνώριση και θα βλέπεις και τις αναπάντητες. είναι συμβατό το μοντέλο που σου έστειλα με το άλλο. δεν ξέρω ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

 

Ναι, βοήθησες. Για βοήθα και σε κάτι ακόμη: πώς βρίσκουμε ποιες συσκευές είναι συμβατές μεταξύ τους ? (ότι για παράδειγμα το C590 είναι συμβατό με το SL780)

 

Επίσης με ενδιαφέρει να περάσω τις επαφές του outlook αυτόματα με το πρόγραμμα συγχρονισμού στην συσκευή. Με τον συνδυασμό αυτόν (SL780+C590), μπορώ να τις περάσω και στο C590 ή μόνο στο ακουστικό του SL780 ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βοήθησες. Για βοήθα και σε κάτι ακόμη: πώς βρίσκουμε ποιες συσκευές είναι συμβατές μεταξύ τους ? (ότι για παράδειγμα το C590 είναι συμβατό με το SL780)

 

Επίσης με ενδιαφέρει να περάσω τις επαφές του outlook αυτόματα με το πρόγραμμα συγχρονισμού στην συσκευή. Με τον συνδυασμό αυτόν (SL780+C590), μπορώ να τις περάσω και στο C590 ή μόνο στο ακουστικό του SL780 ?

 

Στο πρώτο ερώτημα σου

 

http://gigaset.com/shc/0,1935,hq_en_0_159159_rArNrNrNrN,00.html

 

Όσον αφορά για το Outlook Και συγχρονισμούς δεν έχω πραγματικά ιδεά :(

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ερώτημα σου

 

http://gigaset.com/shc/0,1935,hq_en_0_159159_rArNrNrNrN,00.html

 

Όσον αφορά για το Outlook Και συγχρονισμούς δεν έχω πραγματικά ιδεά :(

 

Thanks για το λινκ.

 

Η δυνατότητα συγχρονισμού με το outlook είναι σημαντικό χαρακτηριστικό γιατί μπορείς συγχρονίζοντας το κινητό με το outlook και το outlook με το gigaset, να μεταφέρεις άμεσα όλες τις επαφές χωρίς να κάθεσαι να γράφεις.

 

Ρώτησα τους γερμανούς ποιο πρότυπο caller id ακολουθεί το SL785. Η απάντηση είναι εξής:

...

We would like to inform you that this model is not available in Greece and we do not advise customers to purchase a telephone from another country as every phone is specially designed for the country where is going be sold.

 

Due to telephone line specifications and hardware specifications, a product sold in a specific country is to used in that country. If the telephone is used anywhere else, we are not able to confirm that the telephone or all the features (if any) will be functioning as it should in its country of origin.

 

All available Gigaset products in Greece use the supported from the Greek Telecommunications Organisation (OTE) Caller ID protocol which is the DTMF.

...

Link to comment
Share on other sites

Το 785 είναι με τον τηλεφωνητή ε? Ναι όντως δεν παίζει αυτό Ελλάδα. Δεν το φέρνουν. Στο uk δεν ξέρουν ποιό Protocol έχουν φορτωμένο?
Link to comment
Share on other sites

Το 785 είναι με τον τηλεφωνητή ε? Ναι όντως δεν παίζει αυτό Ελλάδα. Δεν το φέρνουν. Στο uk δεν ξέρουν ποιό Protocol έχουν φορτωμένο?

 

Ναι το 785 έχει και τηλεφωνητή. Αλλά είναι πιο φθηνό στο Ligo απ' ότι το 780. Ίσως έχουν στοκάρει πολύ 785. Ακόμα περιμένω να μου απαντήσουν αυτοί αν στέλνουν Ελλάδα.

 

Στο gigaset uk δεν είχα ρωτήσει για το πρωτόκολο, έστειλα τώρα email, για να δούμε τι θα πουν. Αλλά λογικά δεν θα κάνει για Ελλάδα, αφού όπως βλέπω και στο wikipedia, η BT έχει δικό της πρότυπο FSK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...