Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα στο οποίο δεν έχω βρει λύση και ζητάω τη βοήθειά σας.

Πρόσφατα νοίκιασα ένα νέο σπίτι σε μια πολυκατοικία με 9 διαμερίσματα και στην αρχή μας είχαν ενημερώσει ότι τα κοινόχρηστα είναι χαμηλά 50 - 60 € το μήνα για το χειμώνα.

Τώρα που άρχισαν τα κρύα, τα κοινόχρηστα έφτασαν τα 100 € και ακόμα δεν έπιασαν τα μεγάλα κρύα.

Αφού είδα στον πίνακα των κοινοχρήστων ότι κάποια διαμερίσματα δεν πληρώνουν καθόλου για θέρμανση επικοινώνησα με το διαχειριστή, ο οποίος με ενημέρωσε ότι δεν πληρώνουν κοινόχρηστα επειδή 3 διαμερίσματα είναι ξενοίκιαστα και ο ένας (ιδιοκτήτης) επειδή έχει αυτόνομη θέρμανση με δικό του καυστήρα (όχι φυσικό αέριο).

Δεν έφτανε αυτό και πρόσφατα ένας νέος ιδιοκτήτης εγκατέστησε αυτόνομη θέρμανση πάλι με δικό του καυστήρα (όχι φυσικό αέριο) και συνεπώς ούτε αυτός θα πληρώνει κοινόχρηστα για καλοριφέρ.

Έχουμε μείνει 4 διαμερίσματα (από τα 9) να πληρώνουμε όλα τα κοινόχρηστα της θέρμανσης. Επειδή όλοι οι ιδιοκτήτες είναι συγγενείς, και συνεπώς δεν θα κινηθεί κανένας εναντίων του άλλου, τι μπορούμε να κάνουμε εμείς οι 4 ενοικιαστές ώστε να μην πληρώνουμε τα σπασμένα.

Εφόσον δεν έχουμε δικαίωμα ψήφου και με τη λογική ότι όλοι οι ιδιοκτήτες μας υποστηρίζουν τα αδέρφια τους μπορούμε να βρούμε άκρη? Σημειώνω ότι τα χιλιοστά τις θέρμανσης στον πίνακα μοιράζονται μόνο στα ενοικιασμένα διαμερίσματα και όχι σε αυτά που έχουν αυτόνομη θέρμανση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Μα δεν εχουν δικαιωμα να βαζουν δικο τους καυστηρα σε πολυκατοικια με το ετσι θελω.Αυτο απαγορευεται.

Καντους καταγγελια στην καταλληλη υπηρεσια.

Ρωτα στο συνηγορο του πολιτη να σου πουν,αν δεν ξερεις που θα πας.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μα δεν εχουν δικαιωμα να βαζουν δικο τους καυστηρα σε πολυκατοικια με το ετσι θελω.Αυτο απαγορευεται.

Καντους καταγγελια στην καταλληλη υπηρεσια.

Ρωτα στο συνηγορο του πολιτη να σου πουν,αν δεν ξερεις που θα πας.

 

Εκτός του ότι κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν προβλημα με την πολεοδομία αν τους καταγγείλεις, ακόμα και αν έχουν κλειστα τα σώματα πρέπει να πληρώνουν ενα ποσοστό 50-70 % ανάλογα με τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Just me...
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν προβλημα με την πολεοδομία αν τους καταγγείλεις, ακόμα και αν έχουν κλειστα τα σώματα πρέπει να πληρώνουν ενα ποσοστό 50-70 % ανάλογα με τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι.

Το ποσοστο οπυ λες,μπορουν να το πληρωνουν,μονον εαν τα διαμ/τα,ΕΙΝΑΙ ΚλΕΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΚΑΤΟΙΚΗΤΑ.

Αν κατοικουνται,δεν εχουν δικαιωμα να τα κλεισουν και να πληρωνουν ενα ποσοστο.

Πρεπει να πληρωνουν ολο το ποσον.

Ολοι οι κανονισμοι,αυτο γραφουν.

Επισης,αν δεν βρισκεις ακρη με πολεοδομια και συνηγορο,μπορεις να γινεις συνδρομητης σε ενα συλλογο,και με ενα μκρο τιμημα ου θα δωσεις για να γραφτεις για να χρονο,θα σου πουν τα παντα ολα,μιας και εχουν δικηγορους και τα ξερουν αποξω κι ανακατωτα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχουν δικαιωμα να βαζουν δικο τους καυστηρα σε πολυκατοικια με το ετσι θελω.Αυτο απαγορευεται.

Καντους καταγγελια στην καταλληλη υπηρεσια.

Ρωτα στο συνηγορο του πολιτη να σου πουν,αν δεν ξερεις που θα πας.

 

Το πρόβλημα είναι ότι όλοι με τους αυτόνομους καυστήρες είναι αδέρφια και συγγενείς με τον δικό μου ιδιοκτήτη. Εγώ σαν ενοικιαστής εκτός από τις καταγγελίες που δεν νομίζω ότι θα μας βγάλουν πουθενά, (από προηγούμενη εμπειρία με την μετατροπή πρασίας & ισόγειου καταστήματος σε πάρκινγκ) μπορώ να επικαλεστώ κάποιο νόμο ή να ζητήσω να βγάλουν και απο εμένα τα σώματα, αφού το έκαναν αυτοί, και να θερμένομαι με κάποιο άλλο τροπο π.χ. κλιματιστικά?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι όλοι με τους αυτόνομους καυστήρες είναι αδέρφια και συγγενείς με τον δικό μου ιδιοκτήτη. Εγώ σαν ενοικιαστής εκτός από τις καταγγελίες που δεν νομίζω ότι θα μας βγάλουν πουθενά, (από προηγούμενη εμπειρία με την μετατροπή πρασίας & ισόγειου καταστήματος σε πάρκινγκ) μπορώ να επικαλεστώ κάποιο νόμο ή να ζητήσω να βγάλουν και απο εμένα τα σώματα, αφού το έκαναν αυτοί, και να θερμένομαι με κάποιο άλλο τροπο π.χ. κλιματιστικά?

Κατ αρχας,με τα αρκουδισια δε σε συμφερει,γιατι το ρευμα ειναι πιο ακριβο.Παντα.

Μετά,που πηγες και δε βρηκες το δικηο σου;Τους εκανες καταγγελια στην πολεοδομια;

Και αν αυτοι ως απατεωνες,κανανε τουμπεκα,γιατι δεν πηγες στο συνηγορο του πολιτη να ρωτησεις;

Για μπες και εδω,http://www.pomida.gr/ ,

και ρωτα πως μπορουν να σε βοηθησουν αυτοι.Σιγουρα και ξερουν,και μπορουν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι όλοι με τους αυτόνομους καυστήρες είναι αδέρφια και συγγενείς με τον δικό μου ιδιοκτήτη. Εγώ σαν ενοικιαστής εκτός από τις καταγγελίες που δεν νομίζω ότι θα μας βγάλουν πουθενά, (από προηγούμενη εμπειρία με την μετατροπή πρασίας & ισόγειου καταστήματος σε πάρκινγκ) μπορώ να επικαλεστώ κάποιο νόμο ή να ζητήσω να βγάλουν και απο εμένα τα σώματα, αφού το έκαναν αυτοί, και να θερμένομαι με κάποιο άλλο τροπο π.χ. κλιματιστικά?

 

 

Εάν δεν προβλέπεται διαφορετικά στον κανονισμό, άπαντες υποχρεούνται στην πληρωμή των δαπανών κεντρικής θέρμανσης, είτε την χρησιμοποιούν είτε όχι, είτε είναι κλειστά τα διαμερίσματά τους είτε όχι...

 

Εάν πάλι προβλέπεται κάτι αντίστοιχο από τον κανονισμό, συνήθως η οποιαδήποτε απαλλαγή συνδέεται σωρευτικά με τις εξής προυποθέσεις:

 

α) να αφορά κλειστό και ακατοίκητο διαμέρισμα

 

β) για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα

 

γ) να έχουν αφαιρεθεί ή σφραγισθεί τα θερμαντικά σώματα από τον διαχειριστή. Σημειωτέον,δε, ότι έαν κατοικηθεί και πάλι το διαμέρισμα, θα υποχρεούται στην πληρωμή ων δαπανών, ασχέτως εάν παραμείνουν εκτός λειτουργίας τα σώματα..

 

Εφ΄όσον επομένως, είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στις δαπάνες αυτές, ουδείς έχει δικαίωμα να αποσυνδεθεί αυτοβούλως με αντίστοιχη απαλλαγή του από τις δαπάνες αυτές, ούτε έχει δικαίωμα να εγκαταστήσει αυτόνομη ατομική θέρμανση, παρά μόνον εάν υπάρχει ΟΜΟΦΩΝΗ απόφαση των συνιδιοκτητών με συμβολαιογραφικό έγγραφο και μεταγραφή του στο υποθ/κείο..

Link to comment
Share on other sites

Εφ΄όσον επομένως, είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στις δαπάνες αυτές, ουδείς έχει δικαίωμα να αποσυνδεθεί αυτοβούλως με αντίστοιχη απαλλαγή του από τις δαπάνες αυτές, ούτε έχει δικαίωμα να εγκαταστήσει αυτόνομη ατομική θέρμανση, παρά μόνον εάν υπάρχει ΟΜΟΦΩΝΗ απόφαση των συνιδιοκτητών με συμβολαιογραφικό έγγραφο και μεταγραφή του στο υποθ/κείο..

 

Όπως προείπα είμαι ενοικιαστής και όλοι οι ιδιοκτήτες συγγενείς μεταξύ τους, εάν δεν προβλέπεται κάτι που να επιτρέπει στους ιδιοκτήτες να μην πληρώνουν όταν βγάλουν τα σώματα, τι τους εμποδίζει να συνενοηθούν μεταξύ τους?

Αφού είναι αδέρφια και ξαδέρφια και τη δική τους στη κυριολεξία τσέπη θα βολέψουν μπορούν να αποφασίσουν ομόφωνα σαν ιδιοκτήτες να μην πληρώνουν καθόλου τα κλειστά διαμερίσματα και εάν έχουν αυτόνομη θέρμανση να μην πληρώνουν καθόλου. Στη συνέχεια με συμβολαιογράφο και υποθ/κείο το νομιμοποιούν και το δικό μας προβλημα παραμένει άλυτο και νόμιμο.

Προσπαθώ να μην τα κάνω χειρώτερα και να είμαι οπλισμένος με επιχειρήματα πριν την συνάντηση.

Ακόμη, μπορώ μήπως να εκμεταλευτώ την παραπάνω παρατυπία για να σπάσω το μισθωτήριο συμβόλαιο χωρίς επιπτώσεις?

Δεν έχουν καμία σχέση αυτά που συμφωνήσαμε με αυτά που πληρώνουμε, μας είπαν οτι θα πληρώνουμε 50 -60 ευρώ και πληρώνουμε πάνω από 150 ευρώ για 70 τετραγωνικά. Τα εξοδά μας έχουν βγει εκτός προϋπολογισμού.

Ακόμη κάθε φορά που κάποιος βάζει αυτονομη θέρμανση, τα χιλιοστά του μοιράζονται με κάποιο μαγικό τρόπο στους υπόλοιπους. Εγώ μένω σε υπερυψωμένο ισόγειο και αυτή τη στιγμή έχω βρεθεί στη φάση να έχω περισσοτερα χιλιοστά από τα ίδια διαμέρισματα στο ισόγειο, στον πρώτο και στο δεύτερο. Είναι λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το ποσοστο σε κλειστο διαμερισμα σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση που πρεπει να πληρωνω σαν ιδιοκτητης εαν σφραγισω τα σωματα?
Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το ποσοστο σε κλειστο διαμερισμα σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση που πρεπει να πληρωνω σαν ιδιοκτητης εαν σφραγισω τα σωματα?

 

Δεν ξέρω αν είναι κάτι στάνταρ, αλλά σίγουρα αναγράφεται στο καταστατικό. Στη δική μας είναι 30%

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα είμαι ενοικιαστής και όλοι οι ιδιοκτήτες συγγενείς μεταξύ τους, εάν δεν προβλέπεται κάτι που να επιτρέπει στους ιδιοκτήτες να μην πληρώνουν όταν βγάλουν τα σώματα, τι τους εμποδίζει να συνενοηθούν μεταξύ τους?

Αφού είναι αδέρφια και ξαδέρφια και τη δική τους στη κυριολεξία τσέπη θα βολέψουν μπορούν να αποφασίσουν ομόφωνα σαν ιδιοκτήτες να μην πληρώνουν καθόλου τα κλειστά διαμερίσματα και εάν έχουν αυτόνομη θέρμανση να μην πληρώνουν καθόλου. Στη συνέχεια με συμβολαιογράφο και υποθ/κείο το νομιμοποιούν και το δικό μας προβλημα παραμένει άλυτο και νόμιμο.

Προσπαθώ να μην τα κάνω χειρώτερα και να είμαι οπλισμένος με επιχειρήματα πριν την συνάντηση.

Ακόμη, μπορώ μήπως να εκμεταλευτώ την παραπάνω παρατυπία για να σπάσω το μισθωτήριο συμβόλαιο χωρίς επιπτώσεις?

Δεν έχουν καμία σχέση αυτά που συμφωνήσαμε με αυτά που πληρώνουμε, μας είπαν οτι θα πληρώνουμε 50 -60 ευρώ και πληρώνουμε πάνω από 150 ευρώ για 70 τετραγωνικά. Τα εξοδά μας έχουν βγει εκτός προϋπολογισμού.

Ακόμη κάθε φορά που κάποιος βάζει αυτονομη θέρμανση, τα χιλιοστά του μοιράζονται με κάποιο μαγικό τρόπο στους υπόλοιπους. Εγώ μένω σε υπερυψωμένο ισόγειο και αυτή τη στιγμή έχω βρεθεί στη φάση να έχω περισσοτερα χιλιοστά από τα ίδια διαμέρισματα στο ισόγειο, στον πρώτο και στο δεύτερο. Είναι λογικό αυτό?

 

Το ότι είσαι μισθωτής, δεν σημαίνει αυτομάτως πως δεν έχεις και δικαιώματα..μέχρι να νομιμοποιήσουν με τον τρόπο που προεξέθεσα την απαλλαγή τους από τις δαπάνες θέρμανσης, ισχύει ότι υποχρεούνται να πληρώνουν ολοσχερώς τα ποσοστά συμμετοχής τους και εσύ δικαιούσαι να αρνηθείς την καταβολή ποσών πλέον των νομίμων...

 

Μην ξεχνάς, ότι η αποσύνδεση από την κεντρική θέρμανση, γίνεται μόνον ομοφώνως το οποίον πρακτικώς σημαίνει πως ό,τι ισχύσει για τους άλλους θα ισχύσει ΚΑΙ για το διαμέρισμα που μισθώνεις...εν κατακλείδι ή θα απαλλαγούν άπαντες ή ουδείς...

 

Αν αυτά δεν είναι όπλα-επιχειρήματα..τότε τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι κάτι στάνταρ, αλλά σίγουρα αναγράφεται στο καταστατικό. Στη δική μας είναι 30%

 

30% με σφραγισμενα σωματα?σε εμενα αναγραφεται κλειστο διαμερισμα αλλα δεν εχουν κλεισει τα σωματα και πληρωνω 30% λιγοτερα κοινοχρηστα.αυτο ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος νόμος για το θέμα της κοινόχρηστης θέρμανσης κενών διαμερισμάτων.

Εφόσον αναγράφεται κάποιο ποσοστό η κάποια απαλλαγή στο καταστατικό ισχύει.

Αν δεν αναγράφεται κάτι η αν δεν υπάρχει καταστατικό, πρέπει να πληρώνεις κανονικά την κοινόχρηστη θέρμανση, είτε κλείσεις τα σώματα, είτε όχι.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

30% με σφραγισμενα σωματα?σε εμενα αναγραφεται κλειστο διαμερισμα αλλα δεν εχουν κλεισει τα σωματα και πληρωνω 30% λιγοτερα κοινοχρηστα.αυτο ειναι σωστο?

 

Ναι σφραγισμένα, με τυπικές διαδικασιές. Δηλαδή αν παει κάποιος και τα ανοίξει δεν θα το καταλάβει κανείς:lol: Αλλά στην ουσία μιλάμε για σφραγισμένα

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Ναι σφραγισμένα, με τυπικές διαδικασιές. Δηλαδή αν παει κάποιος και τα ανοίξει δεν θα το καταλάβει κανείς:lol: Αλλά στην ουσία μιλάμε για σφραγισμένα

 

Μπορουν να εχουν σημειωσει ποσες ωρες εχει δουλεψει ,οποτε οποια αλλαγη φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για κεντρική θέρμανση. Εκεί δεν φαίνονται κάποιες ώρες. Απλά όταν σφραγίζονται τα σώματα είναι παρόν και ο διαχειριστής ο οποίος είτε σε αναγκάζει να αφαιρέσεις τα χερούλια του διακόπτη είτε ανάλογα την περίπτωση σε αναγκάζει να αφαιρέσεις τα σώματα. Σε εμένα τουλάχιστον που ήταν παρόν απλά τα έκλεισε ο ίδιος και αρκέστηκε στην προφορική μας συμφωνία ότι δεν αφαιρεί τίποτα (διακόπτες, σώματα)για να μην δημιουργήσει πρόβλημα με επιπλέον εργασίες.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα είμαι ενοικιαστής και όλοι οι ιδιοκτήτες συγγενείς μεταξύ τους, εάν δεν προβλέπεται κάτι που να επιτρέπει στους ιδιοκτήτες να μην πληρώνουν όταν βγάλουν τα σώματα, τι τους εμποδίζει να συνενοηθούν μεταξύ τους?

Αφού είναι αδέρφια και ξαδέρφια και τη δική τους στη κυριολεξία τσέπη θα βολέψουν μπορούν να αποφασίσουν ομόφωνα σαν ιδιοκτήτες να μην πληρώνουν καθόλου τα κλειστά διαμερίσματα και εάν έχουν αυτόνομη θέρμανση να μην πληρώνουν καθόλου. Στη συνέχεια με συμβολαιογράφο και υποθ/κείο το νομιμοποιούν και το δικό μας προβλημα παραμένει άλυτο και νόμιμο.

Προσπαθώ να μην τα κάνω χειρώτερα και να είμαι οπλισμένος με επιχειρήματα πριν την συνάντηση.

Ακόμη, μπορώ μήπως να εκμεταλευτώ την παραπάνω παρατυπία για να σπάσω το μισθωτήριο συμβόλαιο χωρίς επιπτώσεις?

Δεν έχουν καμία σχέση αυτά που συμφωνήσαμε με αυτά που πληρώνουμε, μας είπαν οτι θα πληρώνουμε 50 -60 ευρώ και πληρώνουμε πάνω από 150 ευρώ για 70 τετραγωνικά. Τα εξοδά μας έχουν βγει εκτός προϋπολογισμού.

Ακόμη κάθε φορά που κάποιος βάζει αυτονομη θέρμανση, τα χιλιοστά του μοιράζονται με κάποιο μαγικό τρόπο στους υπόλοιπους. Εγώ μένω σε υπερυψωμένο ισόγειο και αυτή τη στιγμή έχω βρεθεί στη φάση να έχω περισσοτερα χιλιοστά από τα ίδια διαμέρισματα στο ισόγειο, στον πρώτο και στο δεύτερο. Είναι λογικό αυτό?

 

Τα χιλιοστά δεν επιτρέπεται να μοιράζονται στο καθένα απο εσάς! Ακόμα και αν το έχουν νομιμοποιήσει με γενική συνέλευση ή με συμβολαιογράφο, τα χιλιοστά θέρμανσης για το διαμερίσμα σου θα αναγράφονται είτε σε πρακτικό είτε στο συμβόλαιο του σπιτιού. Υπάρχει κάποιο νόμιμο χαρτί; Αν δεν υπάρχει πρακτικό, τότε ζήτα από τον ιδιοκτήτη το συμβόλαιο του σπιτιού. Εκεί θα λέει και αυτό θα πρέπει να πληρώνεις

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας σίγουρα θα το ορίζει καθαρά πόσο πρέπει να πληρώνουν τα κενά διαμερίσματα. Συνήθως είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν ένα ποσό 30-50% από το πετρέλαιο!Θα πρέπει να τον ζητήσεις από την ιδιοκτήτη του διαμερίσματος ή το διαχειριστή.

Τώρα αν βλέπεις ότι δε μπορείς να συννεοηθείς, απλά απείλησε τον ιδιοκτήτη ότι θα τον καταγγείλεις για τις παρατυπίες που γίνονται στο διαμέρισμα που νοίκιασες π.χ. στην γενική γραμματεία του καταναλωτή (Δε ξέρω γιατί αλλά συνήθως πιάνει, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.efpolis.gr/ ή εδώ http://www.kepka.org/), να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω και να την κάνεις...

 

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι γιατί καταναλώνετε τόσο πετρέλαιο από τι στιγμή που είσαστε 3-4 διαμερίσματα που τα λειτουργείτε. Αν ήσασταν 10 διαμερίσματα ενεργά φαντάζομαι θα προμηθευόσασταν περίπου ένα τόνο το μήνα. Αν είστε 4 διαμερίσματα όπως λες που καίτε τότε θα έπρεπε να καίτε τα μισά, επομένως θα πληρώνατε λιγότερο. Μήπως τελικά λειτουργούν ορισμένοι τα καλοριφέρ τους και δηλώνουν ότι δεν τα χρησιμοποιούν;

;-)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια θελω την βοηθεια σας. νοικιαζω ενα σπιτι και εχω σοβαρο προβλημα.

το πρωτο συμβολαιο ηταν για 2 χρονια, ολα καλα με την οικογενεια που ζουσε μεσα. τυπικοτατη στην πληρωμη του ενοικιου και το σπιτι σε αψογη κατασταση. αποφασιζουμε λοιπον να κανουμε νεο συμβολαιο διαρκειας 1 ετους αυτη τη φορα. λιγες μερες μετα την υπογραφη του αρχιζουν τα προβληματα. η οικογενεια, λογω πολυ σοβαρων προβληματων, αποφασιζει να χωρισει- πολυ επεισοδιακος χωρισμος- και η γυναικα φευγει με τα παιδια. ο συζυγος παραμενει στο σπιτι, αλλαζει χωρις να με ενημερωσει την κλειδαρια της εξωπορτας, προκαλει φθορες στους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας και στο εσωτερικο του σπιτιου. κατοπιν συνεννοησης δεσμευεται να επιδιορθωσει τα παντα. για λογους καλης προθεσης και προστασιας του σπιτιου του προτεινω να αποχωρησει απο το σππιτι <<σπαζοντας>> το συμβολαιο που υπογραψαμε, χωρις να εχω προθεση να διεκδικησω κανενα νοικι. σημερα λοιπον πηγα στο σπιτι για να μου παραδωσει τα κλειδια και αντικρισα ενα χαος. δεν επιδιορθωσε καμια ζημια και αντ"αυτου διαπιστωσα οτι προκαλεσε και αλλες(χτυπημενα κουφωματα, σπασμενοι σωληνες και πολλες αλλες εκ προθεσεως ζημιες). το ενα νοικι που μου ειχε καταβαλει στην αρχη για εγγυηση δεν φτανει ουτε για να επιδιορθωθει το 10% των ζημιων. επιπροσθετα μου παρεδωσε 2 κλειδια αντι των 3 απο την καινουρια κλειδαρια που αλλαξε, ισχυριζομενος οτι το 3 το εχασε. πηγα σε κλειδαρα και του ζητησα να αλλαξουμε την κλειδαρια εξηγωντας του την κατασταση, μου ειπε ομωε οτι χρειαζεται χαρτι απο εισαγγελεα. ειμαι σε απογνωση και δεν ξερω πως να χειριστω την κατασταση.

οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως τα πραγματα ειναι απλα.

ζητας να σου καλυψει ολα τα εξοδα απο ζημιες που εκεινος προξενησε και αν αρνηθει προσφευγεις σε ενδικα μεσα.

ο κλειδαρας γιατι θελει χαρτι απο εισαγγελεα?δεν ειναι δικο σου το σπιτι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως τα πραγματα ειναι απλα.

ζητας να σου καλυψει ολα τα εξοδα απο ζημιες που εκεινος προξενησε και αν αρνηθει προσφευγεις σε ενδικα μεσα.

ο κλειδαρας γιατι θελει χαρτι απο εισαγγελεα?δεν ειναι δικο σου το σπιτι?

 

δικο μου ειναι. αυτο μου ειπε αυτο μεταφερω.

του ζητησα ευγενικα να αποκαταστησει τις ζημιες αλλα εισεπραξα αρνηση και ειρωνια. ουτε εγω ξερω πως κρατηθηκα και δεν τον εδειρα. καλεσα την αστυνομια, ηρθανε και τους ελεγε οτι τον απειλησα οτι θα τον σκοτωσω. και οι αστυνομικοι γελουσαν μαζι του. πηγα στο τμημα και καταγραφηκε το γεγονος στο βιβλιο συμβαντων.

η μονη λυση ειναι η προσφυγη στα δικαστηρια?

παιζει καποιο θετικο ρολο το γεγονος οτι ειναι δημοσιος υπαλληλος? εννοω οτι μπορω να διεκδικησω τα χρηματα με <<κατασχεση>> του μισθου του?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εφοσον το σπιτι ειναι πλεον κενο και σου ανηκει ,δεν καταλαβινω τον λογο αρνησης..

πανε σε αλλον κλειδαρα.

στο βιβλιο συμβαντων τι καταγραφηκε?πως τον απειλησες?

 

εφοσον δεν σου πληρωνει δια της νορμαλ οδου,ακολουθεις την νομικη οδο.

αρχικα εξωδικο και επονται τα υπολοιπα αν δεν ρυθμισει τις οφειλες του.

τελος,ωσπου να φτασετε σε σημειο να "κατασχεσεις" τον μισθο του, εχεις πολυ μελλον ακομα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εφοσον το σπιτι ειναι πλεον κενο και σου ανηκει ,δεν καταλαβινω τον λογο αρνησης..

πανε σε αλλον κλειδαρα.

στο βιβλιο συμβαντων τι καταγραφηκε?πως τον απειλησες?

 

εφοσον δεν σου πληρωνει δια της νορμαλ οδου,ακολουθεις την νομικη οδο.

αρχικα εξωδικο και επονται τα υπολοιπα αν δεν ρυθμισει τις οφειλες του.

τελος,ωσπου να φτασετε σε σημειο να "κατασχεσεις" τον μισθο του, εχεις πολυ μελλον ακομα.

 

παραλειψη μου, αφησε μεσα κατι ερειπια ηλεκτρικες μικροσυσκευες τις οποιες ειπε πως δεν θελει και να τις κανω οτι θελω. το ειπα και αυτο στον κλειδαρα οταν με ρωτησε.

στο βιβλιο συμβαντων καταγραφηκε οτι εχει προκαλεσει πολλες ζημιες στο σπιτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα του κλειδαρα τι λογος του πεφτει?

η δουλεια του ειναι να αλλαξει την κλειδαρια,οχι να κανει απογραφη ζημειων

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Θα αποκαταστήσεις δαπάναις σου τις ζημιές και εν συνεχεία αγωγή εναντίον του βάσει των παραστατικών εγγράφων..μπορείς να ασκήσεις και μήνυση για φθορά ξένης ιδιοκτησίας, αρκεί να αποδείξεις ότι οι ζημιές δεν αφορούν τις εκ συνήθους χρήσεως προερχόμενες αλλά υπάρχει δόλος εκ μέρους του (πράγμα σχετικώς εύκολο αν κρίνω από το ιστορικό). Οι ανωτέρω αστικής φύσεως αξιώσεις σου παραγράφονται μετά πάροδον εξαμήνου από την παραλαβή του ακινήτου...καλό θα είναι να τραβήξεις και φωτογραφίες..

 

Αναφορικά με τον κλειδαρά, αρκεί ένα αντίγραφο του συμβολαίου σου...όταν θα έχεις τελεσίδικη απόφαση, ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κατάσχεση εις χείρας τρίτου (εν προκειμένω του εργοδότου του ) του μισθού του όπως εσφαλμένα αναφέρθηκε...

 

Αρθρο 982.- Κ.Πολ.Δικ.

 

''....Εξαιρούνται από την κατάσχεση

 

...δ) απαιτήσεις μισθών,συντάξεων ή ασφαλιστικών παροχών, εκτός αν πρόκειται να ικανοποιηθεί απαίτηση για διατροφή που στηρίζεται στο νόμο ή σε διάταξη τελετυταίας βούλησης ή για συνεισφορά στις ανάγκες της οικογένειας, οπότε επιτρέπεται να γίνει κατάσχεση έως το μισό, αφού ληφθούν υπόψη τα ποσά που εισπράτει ο υπόχρεος, το μέγεθος των υποχρεώσεων που του δημιουργεί ο γάμος του για αντιμετώπιση των οικογενειακών αναγκών και ο αριθμός των δικαιούχων...

Link to comment
Share on other sites

Οι ανωτέρω αστικής φύσεως αξιώσεις σου παραγράφονται μετά πάροδον εξαμήνου από την παραλαβή του ακινήτου

 

Αναφορικά με τον κλειδαρά, αρκεί ένα αντίγραφο του συμβολαίου σου...όταν θα έχεις τελεσίδικη απόφαση,

 

καταρχην σε ευχαριστω πολυ.

1)το εξαμηνο μετραει απο σημερα που μου παρεδωσε τα κλειδια η απο την ημερα που σπασαμε το συμβολαιο?

2)τι εννοεις οταν θα εχω τελεσιδικη αποφαση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...