Jump to content

Εκτροπή κλήσεων και forthnet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχμ εχω κανει αμεση εκτροπη κλησεων στο σταθερο μου στο οποιο εχω προεπιλογη φορεα με forthnet.Οι κλησεις εκτρεπονται στο κινητο μου.Η ερωτηση ειναι οταν θα με παιρνουν τι θα χρεωνεται:ο ΟΤΕ ή η forthnet; :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις προεπιλογή θα χρεώνεται η forthnet.

Αν δεν έχεις προεπιλογή θα πρέπει να γράψεις στον αριθμό της εκτροπής το 17xx μπροστά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω προεπιλογη και την εκτροπη την εχω περασει κανονικα με *67* κλπ.Τελικα ποιος εχει δικιο ο swiffer ή ο lewton ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι έχει δίκιο ο swiffer, γιατί απ' ότι γνωρίζω, η παροχή της εκτροπής κλήσεων παρέχεται μόνο από τον ΟΤΕ, ως "Ψηφιακή ευκολία".
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχει ο lewton,τουλάχιστον αν στην εκτροπή βάζεις και το πρόθεμα 17ΧΧ πριν τον αριθμό. Το έχω δοκιμάσει και όντως χρεώνεται μεσω Forthnet (για 1789).

 

Aφου έχεις προεπιλογή μάλλον δεν χρειάζεται καθόλου το πρόθεμα μπροστα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος myphone-fan (12 Φεβ. 2004 , 00:50)

 

Εγώ νομίζω ότι έχει δίκιο ο swiffer, γιατί απ' ότι γνωρίζω, η παροχή της εκτροπής κλήσεων παρέχεται μόνο από τον ΟΤΕ, ως "Ψηφιακή ευκολία".

 

 

Nαι αλλά επιλέγεις τον αριθμό που θες να καλέσεις.

Απλά του βάζεις και ένα 17.. μπροστά και καλεί μέσω Forthnet. Tόσο απλά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκανα προωθηση των κλησεων στον αριθμο της Tellas που ελεγχεις αν εχει ενεργοποιηθει η προεπιλογη (εχω προεπιλογη με Tellas).

 

Πηρα τηλεφωνο στο τηλεφωνο μου και... "Tellas, η υπρεσια προεπιλογης φορεα εχει ενεργοποιηθει για την τηλεφωνικη σας γραμμη".

 

Αρα χρεωνεται ο εναλλακτικος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (12 Φεβ. 2004 , 00:09)

 

Aν έχεις προεπιλογή θα χρεώνεται η forthnet.

Αν δεν έχεις προεπιλογή θα πρέπει να γράψεις στον αριθμό της εκτροπής το 17xx μπροστά.

 

 

 

συμφωνώ κι εγώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Α δεν σας ειπα,οχι δεν πηρα την forthnet ακομα ολο το ξεχναω,αλλα με πηρε ο ΟΤΕ και μαλιστα 2 φορες κιολας για να με ρωτησει αν ενεργοποιηθηκε η εκτροπη αν ολα πανε καλα αν εχω καποιο προβλημα με την χρηση κλπ..Μωρε μπραβο ενδιαφερον.. :wacko: :wacko: :worry: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (21 Φεβ. 2004 , 01:01)

 

Α δεν σας ειπα,οχι δεν πηρα την forthnet ακομα ολο το ξεχναω,αλλα με πηρε ο ΟΤΕ και μαλιστα 2 φορες κιολας για να με ρωτησει αν ενεργοποιηθηκε η εκτροπη αν ολα πανε καλα αν εχω καποιο προβλημα με την χρηση κλπ..Μωρε μπραβο ενδιαφερον.. :wacko: :wacko: :worry: :rolleyes:

 

e βεβαια αφου εχουν διπλα εσοδα στις εκτροπες...

χρεωνουν φυσιολογικα αυτον που καλει το τηλ.σου κ απο κει και περα χρεωνεσαι εσυ την μεταφορα στο κινητο-στην συγκεκριμενη περιπτωση-με χρεωσεις κινητου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκτος ομως αν υπαρχει προεπιλογη φορεα στη γραμμη οποτε χρεωνεται αυτος και οχι ο ΟΤΕ,το τσεκαρα σημερα με το cc της Forthnet.

 

Α και επισης ακομα δεν εχω καταλαβει το παρακατω!

 

Δίκιο έχει ο lewton,τουλάχιστον αν στην εκτροπή βάζεις και το πρόθεμα 17ΧΧ πριν τον αριθμό. Το έχω δοκιμάσει και όντως χρεώνεται μεσω Forthnet (για 1789).

 

Aφου έχεις προεπιλογή μάλλον δεν χρειάζεται καθόλου το πρόθεμα μπροστα..

 

Στην εντολη της εκτροπης δεν βαζεις κανενα προθεμα μπροστα,βαζεις μονο τον αριθμο που θα εκτρεπονται οι κλησεις.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κάποιας συνεργασίας μου με την Tellas, γνωρίζω ότι από τους εναλλακτικούς υποστηρίζονται όλες η ψηφιακές ευκολίες εκτός της αναγνώρισης. Από την στιγμή που έχετε προεπιλογή σε κάποιον εναλλακτικό φορέα, τότε οτιδήποτε καλείτε (ανάλογα με την δυνατότητα που είναι διαθέσιμη και έχετε επιλέξει) δρομολογείται μέσω του συγκεκριμένου φορέα, και αυτό γίνεται κατευθείαν από το κέντρο. Γι’ αυτό στην εντολή της εκτροπής δεν χρειάζεται και βέβαια να τοποθετηθεί κάποιο πρόθεμα. Ουσιαστικά η γραμμή με προεπιλογή της Χ εταιρείας ανήκει στην Χ εταιρεία!!! Τέλος οι «πουστιές» του ΟΤΕ που δεν εξυπηρετούσε για τον οποιοδήποτε λόγο μια κλήση όταν πληκτρολογούσαμε 17ΧΧ για να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικό φορέα, και δρομολογούσε την κλήση για λογαριασμό του. Χαρακτηριστικό είναι το παρακάτω απόσπασμα από μια επιστολή που μόλις έλαβα:

«Αγαπητοί συνεργάτες,

Τις τελευταίες εβδομάδες, διαπιστώσαμε ότι ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει μια εκστρατεία «επαναπροσέγγισης» των πελατών μας που έχουν ενεργοποιήσει την Αυτόματη Προεπιλογή Φορέα.

Ήμασταν βέβαιοι ότι ο ΟΤΕ θα προσπαθούσε να μειώσει τις μεγάλες απώλειες των πελατών που επιθυμούν οικονομικότερες λύσεις στην Σταθερή τηλεφωνία αλλά με μεγάλη μας λύπη, διαπιστώσαμε ότι ο ΟΤΕ με αφορμή τις νέες τιμές του, , επιχειρεί να τους ενημερώσει δίνοντάς ανακριβείς και ασαφείς πληροφορίες, τόσο για τα τιμολόγια του όσο και για τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες που παρέχονται από τον ανταγωνισμό του...»

Σίγουρα η καλύτερη λύση για εμάς (κι εγώ κάνω εκτροπή στο κινητό μου) είναι του τύπου My Mobile της Tellas και Αγαπημένοι Προορισμοί της FORTHnet. Φτάνει στα 0.180/min για την ΤΙΜ... :o

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
Ναι εκτος ομως αν υπαρχει προεπιλογη φορεα στη γραμμη οποτε χρεωνεται αυτος και οχι ο ΟΤΕ,το τσεκαρα σημερα με το cc της Forthnet.

 

Α και επισης ακομα δεν εχω καταλαβει το παρακατω!

 

 

 

Στην εντολη της εκτροπης δεν βαζεις κανενα προθεμα μπροστα,βαζεις μονο τον αριθμο που θα εκτρεπονται οι κλησεις.. :worry:

 

Μου ειπαν απο την φορθνετ οτι εχω εκπτωση στο παγιο οταν ομως δεν καλω σε εξωτερικο και κινητα .Λογω δουλειας ομως χρησιμοποιω την εκτροπη στο κινητο μου ,και θελω να ρωτησω αν θα χρεωνομαι σαν κλησεις απο εμενα προς κινητα .Γιατι αν γινεται αυτο ,τοτε θα πληρωνω εξτρα λεφτα για κλησεις προς κινητα ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...