Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ στα finance(αν και νομίζω πως το LSE είναι το κορυφαίο στα finance) αλλά για το marketing (που είναι περισσότερο στον κλάδο του managment) ξέρει κανείς τι ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οκ στα finance(αν και νομίζω πως το LSE είναι το κορυφαίο στα finance) αλλά για το marketing (που είναι περισσότερο στον κλάδο του managment) ξέρει κανείς τι ισχύει?

LSE for economic courses. LBS & Warchick finance. Μην μπερδευεις το marketing με το management. Δεν ειναι ιδιος κλαδος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...για νομικη στην αγγλια εχετε καποια αποψη? για πανεπιστημια και πολεις με σχετικα καλη ζωη....επισης γνωμη για surrey...kai sussex?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Είμαι καινούρια στο forum, μόλις γράφτηκα γιατί βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον το topic. Η δική μου ερώτηση είναι πολύ συγκεκριμένη και πραγματικά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση. Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για το τμήμα Communications and Signal Processing (electrical engineering) στο Imperial. Γνωρίζει κάποιος "prospective" student ή κάποιος που να έχει γίνει ήδη δεκτός σε παλαιότερα έτη, τι βαθμό πτυχίου ζητούν? Επιπλέον, είναι απόλυτοι σε αυτόν και αν δε τον καλύπτεις δε κοιτούν καν τα υπόλοιπα (πχ τυχόν προυπηρεσία, συστατικές επιστολές, statement of purpose κτλ.)?

Εγώ έχω βαθμο πτυχίου από ΗΜΜΥ ΕΜΠ 7,5 κ 3 χρόνια προυπηρεσία σαν SW engineer, 3 ξένες γλώσσες, CCNA... Έχω διαβάσει ότι ίσως ζητούν 8 σαν minimum. Ή εμπειρία σας λέει ότι μισός βαθμός διαφορά στο βαθμό μου από το ό,τι φαίνεται να είναι το minimum, μπορεί τελικά να μου στερήσει αυτό το για μένα μεγάλο στόχο?

Thanks for any tips and advise!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Είμαι καινούρια στο forum, μόλις γράφτηκα γιατί βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον το topic. Η δική μου ερώτηση είναι πολύ συγκεκριμένη και πραγματικά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση. Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για το τμήμα Communications and Signal Processing (electrical engineering) στο Imperial. Γνωρίζει κάποιος "prospective" student ή κάποιος που να έχει γίνει ήδη δεκτός σε παλαιότερα έτη, τι βαθμό πτυχίου ζητούν? Επιπλέον, είναι απόλυτοι σε αυτόν και αν δε τον καλύπτεις δε κοιτούν καν τα υπόλοιπα (πχ τυχόν προυπηρεσία, συστατικές επιστολές, statement of purpose κτλ.)?

Εγώ έχω βαθμο πτυχίου από ΗΜΜΥ ΕΜΠ 7,5 κ 3 χρόνια προυπηρεσία σαν SW engineer, 3 ξένες γλώσσες, CCNA... Έχω διαβάσει ότι ίσως ζητούν 8 σαν minimum. Ή εμπειρία σας λέει ότι μισός βαθμός διαφορά στο βαθμό μου από το ό,τι φαίνεται να είναι το minimum, μπορεί τελικά να μου στερήσει αυτό το για μένα μεγάλο στόχο?

Thanks for any tips and advise!!

 

Δεν έχω εμπειρία στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο... αλλά με όλα αυτά τα χαρτιά που λες ότι έχεις, από τη στιγμή που θα τους πείσεις τους λόγους για τους οποίους θες να κάνεις το τάδε μεταπτυχιακό, τους προσκομίσεις όλη τη χαρτούρα, κτλ .. Δεν νομίζω να έχουν κανένα λόγο να μην σε δεχτούν ... αλοίμονο!!

Εννοείται ότι κοιτούν την συνολική εικόνα και δεν τους νοιάζει μόνο ο βαθμός .. εδώ - σε άλλα unis- έχω δει τα εξής :

1. από προπτυχιακό να πας κατευθείαν σε Phd.

2. χωρίς προπτυχιακό να ανοίγουν την "πόρτα" σε μεταπτυχιακό, απλά και μόνο με την επίδειξη 15 χρόνων εργασιακής εμπειρίας στην BT. (τον αντίστοιχο ΟΤΕ της Αγγλίας).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Είμαι καινούρια στο forum, μόλις γράφτηκα γιατί βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον το topic. Η δική μου ερώτηση είναι πολύ συγκεκριμένη και πραγματικά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση. Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για το τμήμα Communications and Signal Processing (electrical engineering) στο Imperial. Γνωρίζει κάποιος "prospective" student ή κάποιος που να έχει γίνει ήδη δεκτός σε παλαιότερα έτη, τι βαθμό πτυχίου ζητούν? Επιπλέον, είναι απόλυτοι σε αυτόν και αν δε τον καλύπτεις δε κοιτούν καν τα υπόλοιπα (πχ τυχόν προυπηρεσία, συστατικές επιστολές, statement of purpose κτλ.)?

Εγώ έχω βαθμο πτυχίου από ΗΜΜΥ ΕΜΠ 7,5 κ 3 χρόνια προυπηρεσία σαν SW engineer, 3 ξένες γλώσσες, CCNA... Έχω διαβάσει ότι ίσως ζητούν 8 σαν minimum. Ή εμπειρία σας λέει ότι μισός βαθμός διαφορά στο βαθμό μου από το ό,τι φαίνεται να είναι το minimum, μπορεί τελικά να μου στερήσει αυτό το για μένα μεγάλο στόχο?

Thanks for any tips and advise!!

 

Για το συγκεκριμένο course, όταν ήμουν εγώ όλοι οι Έλληνες είχαν 8-8.5 (πάαανε χρόνια). Βέβαια ο βαθμός δεν είναι το παν και μπορείς να τους πείσεις, ειδικά αν έχεις και προυπηρεσία (θα έπρεπε να το λάβουν υπόψη). Το course είναι EPSRC funded οπότε εκεί ίσως μετρήσει ο βαθμός (για το ποιοι φοιτητές θα πάρουν grant για τα tuition fees).

 

Έχει ενα σωρό Έλληνες καθηγητές και θα σου πρότεινα να επισκευτείς το τμήμα για να μιλήσεις προσωπικά με κάποιους απ' αυτούς (οι περισσότεροι είναι ανοιχτοί και θα δείξεις ενδιαφέρον, που μετράει).

 

Γενικά να σου πω ότι εγώ δεν έμεινα 100% ευχαριστημένος απ' το course, αλλά δυστυχώς δεν έχω μέτρο (άλλο MSc) να το συγκρίνω. Το αντίστοιχο course του UCL το κοίταξες; Όταν τα έψαχνα, μου είχε κάνει καλή εντύπωση και το UCL είναι επίσης εξαιρετικό πανεπιστήμιο και πολύ δυνατό στα telecoms (έχω άριστες εντυπώσεις από καθηγητές και φοιτητές του συγκεκριμένου τμήματος).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ mariel & snowball για την άμεση απάντηση!! Από ότι καταλαβαίνω οι πιθανότητές μου είναι 50-50.. Από τη μία δεν έχω τον βαθμό που από ότι φαίνεται τον είχαν όλοι, από την άλλη έχω το έξτρα της προυπηρεσίας, που φαντάζομαι ότι η πλειοψηφία δεν θα είχε αν πήγε μετά τη σχολή κατευθείαν για μεταπτυχιακό, όπως συνηθίζεται.

Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να επισκεφτώ το πανεπιστήμιο, για να ερχόμουν σε επαφή, αλλά ίσως να μπορούσα να στείλω mail σε κάποιον Έλληνα καθηγητή, σωστά?

Το τμήμα του UCL δεν το έχω κοιτάξει όσο πρέπει, θα το έχω και αυτό στα υπόψιν.

Επίσης σκέφτομαι να στείλω κάποιο mail στο admissions office, να τους ρώταγα αν η αίτηση μου θα θεωρούνταν αρκετά ανταγωνιστική ή αν όχι, τι θα είχαν να μου προτείνουν (αν είχαν). Και αυτό δε πιστεύεις ότι δείχνει ενδιαφέρον snowball? Ίσως να έβγαινε κάτι έτσι.

 

Wish me luck! :-)

Link to comment
Share on other sites

http://www.britishcouncil.org/gr/greece-education-uk-exhibitions.htm

Έκθεση Βρετανικών Πανεπιστημίων, Αθήνα

Σάββατο 7 & Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2009,

Ελάτε να μιλήσετε με εκπροσώπους Βρετανικών πανεπιστημίων και αναγνωρισμένων ιδρυμάτων ανώτερης και ανωτάτης εκπαίδευσης που είναι πρόθυμοι να απαντήσουν τις ερωτήσεις σας.>>

να υποθεσω πως τους στελνουν Αγγλια ακομη και νοεμβρη μηνα για να συμπληρωσουν κενες θεσεις?

Link to comment
Share on other sites

http://www.britishcouncil.org/gr/greece-education-uk-exhibitions.htm

Έκθεση Βρετανικών Πανεπιστημίων, Αθήνα

Σάββατο 7 & Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2009,

Ελάτε να μιλήσετε με εκπροσώπους Βρετανικών πανεπιστημίων και αναγνωρισμένων ιδρυμάτων ανώτερης και ανωτάτης εκπαίδευσης που είναι πρόθυμοι να απαντήσουν τις ερωτήσεις σας.>>

να υποθεσω πως τους στελνουν Αγγλια ακομη και νοεμβρη μηνα για να συμπληρωσουν κενες θεσεις?

 

Όχι, είναι για του χρόνου.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια καλησπερα. ..ειμαι καινουργιος εδω. .εκανα register για το συγκεκριμενο θεμα. .. .προκειται να κανω αιτηση μεσα σε λιγο καιρο για πανεπιστημιο στη βρετανια για αρχιτεκτονικη. ..εχω απολυτηριο 18.7 , 2 proficiency και αρκετα καλο portfolio. ..το εψαξα το θεμα αρκετα εως πολυ αλλα θα ηθελα και ακομη μερικες γνωμες.. ..

1.ποια πανεπιστημια θα μου προτεινατε για αρχιτεκτονικη?(Εχω ξεχωρισει τα

Bath,Cardiff,Sheffield,UCL,Nottigham,Oxford,Imperial,Cambridge)

2.τι γνωμη εχετε για τα πανεπιστημια της Σκωτιας?(συγκεκριμενα Ediburgh, Glasgow)

3.να κανω την αιτηση στο UCAS μονος μου ή μεσω καποιου γραφειου(π.χ. DEI, TOMH) ή μεσω του British Council?θελω να πω αυτοι θα με κλεψουν ή θα εχω εγγυημενο αποτελεσμα?

 

Οποιαδηποτε απαντηση η βοηθεια θα ηταν χρησιμη!!ευχαριστω προκαταβολικα:D:D!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...για νομικη στην αγγλια εχετε καποια αποψη? για πανεπιστημια και πολεις με σχετικα καλη ζωη....επισης γνωμη για surrey...kai sussex?

Καλησπέρα..Σπουδάζω νομική στην Αγγλία. Αλλα γίνε ποιο συγκεκριμένος στο τι θες να μάθεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το Kingston University.

Ποια περιοχή βολεύει, οικονομικά κι από άποψη απόστασης, για διαμονή; Υπάρχει κανένα από τα Unite, ή Liberty Living εκεί κοντά;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλησπερα.Ενδιαφερομαι και εγω για σπουδες νομικης στην Αγγλια εχω μερικες αποριες.Με απολυτηριο 17 και βαθμο πανελληνιων 16.7 εχω πιθανοτητες να με δεχτουν σε καποιο απο τα καλα πανεπιστημια του Λονδινου;Ποια θεωρουνται κορυφαια σε αυτο τον τομεα πχ το kings college η το lse εχουν καλες νομικες;Αληθευει οτι προτιμουν φοιτητες μεγαλυτερης ηλικας η ειναι μυθος;Ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Ενδιαφερομαι και εγω για σπουδες νομικης στην Αγγλια εχω μερικες αποριες.Με απολυτηριο 17 και βαθμο πανελληνιων 16.7 εχω πιθανοτητες να με δεχτουν σε καποιο απο τα καλα πανεπιστημια του Λονδινου;Ποια θεωρουνται κορυφαια σε αυτο τον τομεα πχ το kings college η το lse εχουν καλες νομικες;Αληθευει οτι προτιμουν φοιτητες μεγαλυτερης ηλικας η ειναι μυθος;Ευχαριστω:)

 

Εάν έχεις τα ακαδημαϊκά προσόντα δεν πρόκειται να έχει σημασία η ηλικία σου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...για νομικη στην αγγλια εχετε καποια αποψη? για πανεπιστημια και πολεις με σχετικα καλη ζωη....επισης γνωμη για surrey...kai sussex?

 

Αυτό το εργαλείο θα σε βοηθήσει http://www.unibook.gr/, μπορείς να φιλτράρεις σε μεταπτυχιακό νομικής (ή προπτυχιακό αναλόγως τι θέλεις) και να δεις πια πανεπιστήμια το προσφέρουν.

 

check και αυτά,

http://www.unibook.gr/university-of-surrey.html

http://www.unibook.gr/university-of-sussex.html

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Ενδιαφερομαι και εγω για σπουδες νομικης στην Αγγλια εχω μερικες αποριες.Με απολυτηριο 17 και βαθμο πανελληνιων 16.7 εχω πιθανοτητες να με δεχτουν σε καποιο απο τα καλα πανεπιστημια του Λονδινου;Ποια θεωρουνται κορυφαια σε αυτο τον τομεα πχ το kings college η το lse εχουν καλες νομικες;Αληθευει οτι προτιμουν φοιτητες μεγαλυτερης ηλικας η ειναι μυθος;Ευχαριστω:)

 

http://search.ucas.com/cgi-bin/hsrun/search/search/StateId/DfZsnGy-fmA1ja6cb4lAHXMfV5GBo-U9JV/HAHTpage/search.HsKeywordSuggestion.whereNext?query=392&word=LAW&single=Y >(ολα τα βρετανικα πανεπιστημια που διαθετουν το αντικειμενο που θελεις).σπουδαζω κιεγω Λονδινο αλλα αλλο αντικειμενο.παντως απο ο τι ξερω,τα καλυτερα(εχεις υψηλα στανταρς και καλα κανεις πιστευω) για ~law studies BA~ ειναι τα

1 University of Cambridge

2 King's College University of London

3 Kingston University

4 London School of Economics

5 Oxford University

6 University of Westminster

7 UCL University of London.

 

απο αυτα τα 1,2,4 και 5 δεχονται εξαιρετικα δυσκολα με απολυτηριο κατω απο 18μισο τουλαχιστον.Αλλα ειναι πολυ καλος βαθμος και ειναι βεβαιο οτι θα σε δεχτουν πολλα καλα αγγλικα πανεπιστημια.απλα αν θελεις να ξεκινησεις σπουδες το σεπτεμβριο του '10 πρεπει να βιαστεις δεοντως με την αιτηση σου γιατι η προθεσμια ειναι 15 Ιανουαριου(σημερα!)με περιθωριο 2-3 μερες πανω ή κατω.

 

οσο για την προτιμηση σε φοιτητες μεγαλυτερης ηλικιας,τα 1-2 τελευταια χρονια λογω αυξανομενου επαγγ.ανταγωνισμου παρατηρειται στατιστικα το φαινομενο ''πισω στα θρανια'' και πολλοι κατοχοι προηγουμενων πτυχιων κανουν δευτερες η τριτες σπουδες για να επαναπροσδιορισουν την επαγγελματικη τους πορεια.Τα βρετανικα πανεπιστημια ως γνωστον ειναι ημι-ιδιωτικα.(=ζητουν καποια διδακτρα.)Στα πλαισια του κερδους,συνεπως,δεχονται μαθητες αδιακριτως ηλικιας μεχρι να συμπληρωθουν οι θεσεις.Ετσι πολλοι νεοι wannabe φοιτητες βρισκονται σε αναμονη λογω κατειλημμενων τμηματων.Αυτο,απλα.Δεν ισχυει δηλαδη αυτο που φοβασαι,οτι αν εχουν να επιλεξουν μεταξυ 2 υποψηφιων θα επιλεξουν τον μεγαλυτερο σε ηλικια.Οποτε μη φρικαρεις:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το Kingston University.

Ποια περιοχή βολεύει, οικονομικά κι από άποψη απόστασης, για διαμονή; Υπάρχει κανένα από τα Unite, ή Liberty Living εκεί κοντά;

 

Ειχα βρεθει πριν λιγους μηνες στο Kingston μετα απο course offer και παρολο που το αντικειμενο τελικα δεν ηταν το καταλληλλο για μενα,εντυπωσιαστηκα απο αποψη οργανωσης του campus του πανεπιστημιου.Εχει πολυ καλα studio rooms με λογικες τιμες και μαλιστα φθηνοτερες απο του Liberty σε εκεινη την περιοχη.(ειναι και ωραια φαση,φοιτητες,πρασινο και ετσι )

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βρεθει πριν λιγους μηνες στο Kingston μετα απο course offer και παρολο που το αντικειμενο τελικα δεν ηταν το καταλληλλο για μενα,εντυπωσιαστηκα απο αποψη οργανωσης του campus του πανεπιστημιου.Εχει πολυ καλα studio rooms με λογικες τιμες και μαλιστα φθηνοτερες απο του Liberty σε εκεινη την περιοχη.(ειναι και ωραια φαση,φοιτητες,πρασινο και ετσι )

 

Ανεβαίνει ο κολλητός μου σε 10 μέρες, τον έχουν δεχτεί σε ένα MSc στο Engineering. Το Πανεπιστήμιο όμως τον έχει βάλει σε λίστα αναμονής για δωμάτιο στην εστία, και επειδή δεν το'χει και πολύ (το ψάξιμο για σπίτι, κτλ) έλεγα μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο postcode που θα τον βολέψει να μείνει και να είναι κοντά στο uni, και να έχει και πρόσβαση σε tube, κτλ ..

Εγώ μένω σε Liberty στο Liverpool και είμαι πολύ ικανοποιημένη (συγκρίνοντας και τις εστίες του uni και καταστάσεις που έχω ακούσει από φίλους). Συγκριτικά με unite το Liberty νομίζω είναι φθηνότερο .. τουλάχιστον όσον αφορά τις τιμές στο L'pool.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

http://www.findaproperty.com/searchresults.aspx?edid=00&salerent=1&areaid=0002

 

αυτο ειναι το site που δινει το πανεπιστημιο για independent/shared renting. επισης μπορει να βαλει αγγελια στο site του πανεπιστημιου στο facebook ,πολλοι φοιτητες αφηνουν το δωματιο τους στα halls μετα τα χριστουγεννα και το νοικιαζουν οι ιδιοι σε χαμηλο κοστος.συνηθως το πανεπιστημιο δεν το αναφερει αυτο.δεν το συμφερει

Edited by mariel19
μην χρησιμοποιείται ελληνική γραφή σε αγγλικές λέξεις!!!!
Link to comment
Share on other sites

http://search.ucas.com/cgi-bin/hsrun/search/search/StateId/DfZsnGy-fmA1ja6cb4lAHXMfV5GBo-U9JV/HAHTpage/search.HsKeywordSuggestion.whereNext?query=392&word=LAW&single=Y >(ολα τα βρετανικα πανεπιστημια που διαθετουν το αντικειμενο που θελεις).σπουδαζω κιεγω Λονδινο αλλα αλλο αντικειμενο.παντως απο ο τι ξερω,τα καλυτερα(εχεις υψηλα στανταρς και καλα κανεις πιστευω) για ~law studies BA~ ειναι τα

1 University of Cambridge

2 King's College University of London

3 Kingston University

4 London School of Economics

5 Oxford University

6 University of Westminster

7 UCL University of London.

 

απο αυτα τα 1,2,4 και 5 δεχονται εξαιρετικα δυσκολα με απολυτηριο κατω απο 18μισο τουλαχιστον.Αλλα ειναι πολυ καλος βαθμος και ειναι βεβαιο οτι θα σε δεχτουν πολλα καλα αγγλικα πανεπιστημια.απλα αν θελεις να ξεκινησεις σπουδες το σεπτεμβριο του '10 πρεπει να βιαστεις δεοντως με την αιτηση σου γιατι η προθεσμια ειναι 15 Ιανουαριου(σημερα!)με περιθωριο 2-3 μερες πανω ή κατω.

 

οσο για την προτιμηση σε φοιτητες μεγαλυτερης ηλικιας,τα 1-2 τελευταια χρονια λογω αυξανομενου επαγγ.ανταγωνισμου παρατηρειται στατιστικα το φαινομενο ''πισω στα θρανια'' και πολλοι κατοχοι προηγουμενων πτυχιων κανουν δευτερες η τριτες σπουδες για να επαναπροσδιορισουν την επαγγελματικη τους πορεια.Τα βρετανικα πανεπιστημια ως γνωστον ειναι ημι-ιδιωτικα.(=ζητουν καποια διδακτρα.)Στα πλαισια του κερδους,συνεπως,δεχονται μαθητες αδιακριτως ηλικιας μεχρι να συμπληρωθουν οι θεσεις.Ετσι πολλοι νεοι wannabe φοιτητες βρισκονται σε αναμονη λογω κατειλημμενων τμηματων.Αυτο,απλα.Δεν ισχυει δηλαδη αυτο που φοβασαι,οτι αν εχουν να επιλεξουν μεταξυ 2 υποψηφιων θα επιλεξουν τον μεγαλυτερο σε ηλικια.Οποτε μη φρικαρεις:)

 

Αννα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Βασικα σπουδαζω Ιστορια-Αρχαιολογια στην Αθηνα και σκοπευω του χρονου να κανω καποια αιτηση σε πανεπιστημιο της Αγγλιας οχι φετος οποτε δεν βιαζομαι.....Εχω υπολογισει πανω-κατω οτι θα χρειαστουν γυρω στις 30-35χιλ για σπουδες στο Λονδινο.Ειναι σωστος ο υπολογισμος τι λες;Ακομη θελω να ρωτησω για τα δανεια που δινουν πως που ποτε κτλ....Αν κανω καποιο foundation εδω αυξανω τις πιθανοτητες η ειναι απλα χασιμο χρονου και χρηματων;Πανω απο 18 θελουν τα 5 πρωτα ε;:(

Link to comment
Share on other sites

Αννα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Βασικα σπουδαζω Ιστορια-Αρχαιολογια στην Αθηνα και σκοπευω του χρονου να κανω καποια αιτηση σε πανεπιστημιο της Αγγλιας οχι φετος οποτε δεν βιαζομαι.....Εχω υπολογισει πανω-κατω οτι θα χρειαστουν γυρω στις 30-35χιλ για σπουδες στο Λονδινο.Ειναι σωστος ο υπολογισμος τι λες;Ακομη θελω να ρωτησω για τα δανεια που δινουν πως που ποτε κτλ....Αν κανω καποιο foundation εδω αυξανω τις πιθανοτητες η ειναι απλα χασιμο χρονου και χρηματων;Πανω απο 18 θελουν τα 5 πρωτα ε;:(

 

lse,oxford,cambridge&king's θελουν παρα πολλα qualifications,ναι.αλλα ολα ειναι πιθανα.οταν με το καλο κανεις την αιτηση σου(μεχρι 5 πανεπιστημια μπορεις,αν θυμαμαι καλα)δε σου απαντανε απλα 'ναι'/'οχι.μπορει να σε δεχτουν ζητωντας ομως πρωτα να εκπληρωσεις καποια επιπλεον conditions(πχ φαουντεισιον/IELTS/ιν τέρβιου κλπ).και γενικα τα κριτηρια παιζουν μεταξυ των πανεπιστημιων.καλο θα ηταν να επικοινωνησεις ξεχωριστα με το καθενα,να δειξεις τι εχεις και τι δεν εχεις και να πεις 'εγω πχ δεν εχω πανω απο 18,αλλα μπορω να το αναπληρωσω με καποιο αλλο τροπο?'

 

επισης δεν ξερω καθολου το θεμα στην περιπτωση που εχεις ηδη ενα πτυχιο απο αλλη ανωτατη σχολη(αν εννοεις οτι ωςτοτε θα εχεις παρει το πτυχιο ιστοριας-αρχαιολογιας).παντως σιγουρα βοηθαει πολυ.

 

φαουντεισον στην ελλαδα ειναι κοροιδια.αφενος πανακριβο αφετερου αχρηστο στην ουσια.σου δινουν τον καλο βαθμο που θελει να δει το πανεπιστημιο,και τιποτααλλο.και αφου αυτο σε δεχτει φτανεις εκει απροετοιμαστος.αν πιστευεις οτι χρειαζεσαι φαουντεισιον,καλυτερα να το κανεις σε αγγλικο πανεπιστημιο,η ακομα καλυτερα στο συγκεκριμενο το πανεπιστημιο που θες εφοσον το εχει,και μετα να πας κατευθειαν στο 2ο ετος του BA.

 

για τα δανεια i have not a clue.

η τιμη παιζει,αναλογα με τα διδακτρα και το κοστος διαμονης.ο υπολογισμος σου ειναι σωστος αν και ειναι το αποτελεσμα ειναι το ελαχιστο δυνατο,αν μενεις λονδινο και οχι λιγο εξω απο αυτο η σε αλλλη πολη.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι οι περισσότεροι είχατε τις σπουδές στην Αγγλία ως δεύτερη επιλογή...Δηλαδή αν κάποιος έχει απολυτήριο κοντά στο 20 και τη δυνατότητα μέσω πανελληνίων να περάσει σε οποιαδήποτε σχολή στην Ελλάδα, πιστεύετε ότι είναι λάθος να προτιμήσει την αντίστοιχη σε κάποιο από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Αγγλίας??
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι οι περισσότεροι είχατε τις σπουδές στην Αγγλία ως δεύτερη επιλογή...Δηλαδή αν κάποιος έχει απολυτήριο κοντά στο 20 και τη δυνατότητα μέσω πανελληνίων να περάσει σε οποιαδήποτε σχολή στην Ελλάδα, πιστεύετε ότι είναι λάθος να προτιμήσει την αντίστοιχη σε κάποιο από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Αγγλίας??

 

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, όπως λ.χ. το οικονομικό. Μπορεί κάποιος να μπορεί από πλευράς προσόντων να σπουδάσει στην Οξφόρδη, αλλά να μην μπορεί λόγω κόστους.

 

Επίσης, υπάρχουν πανεπιστημιακά ιδρύματα, τα οποία - με τις εξαιρέσεις των πιθανών καταλήψιων και λοιπών προβλημάτων - δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα από αντίστοιχα της Αγγλίας. Ένα τέτοιο ας πούμε είναι το Ε.Μ.Π.

 

Εν συνεχεία, το που θα σπουδάσεις εξαρτάται και από το τι θα σπουδάσεις. Εάν σπουδάζεις οικονομικά, ίσως ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία, να σου δώσει τη δυνατότητα να εργαστείς σε κάποιο ελεγκτικό οίκο.

 

Συνεπώς το που θα επιλέξεις να σπουδάσεις πρέπει να είναι απόρροια πολλής σκέψης και στάθμισης πολλών παραγόντων. Ειδικά για κάποιον ο οποίος πληροί τα ακαδημαϊκά κριτήρια για να σπουδάσει σε κάποια από τα καλύτερα ιδρύματα Αγγλίας και Ελλάδας.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι μου έχει δημιουργηθεί εντύπωση ότι αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να περάσει στις ελληνικές σχολές με υψηλές βάσεις (ιατρική, πολυτεχνείο,) δε πρέπει ούτε να το σκεφτεί για εξωτερικό και ότι το επίπεδο εδώ είναι υψηλότερο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι μου έχει δημιουργηθεί εντύπωση ότι αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να περάσει στις ελληνικές σχολές με υψηλές βάσεις (ιατρική, πολυτεχνείο,) δε πρέπει ούτε να το σκεφτεί για εξωτερικό και ότι το επίπεδο εδώ είναι υψηλότερο.

 

Δε νομίζω ότι - ειδικά για ιατρική - το επίπεδο στην Ελλάδα είναι υψηλότερο. Προσωπικά θεωρώ ότι το Πολυτεχνείο είναι ένα εξαιρετικό πανεπιστήμιο, με υψηλό επίπεδο και τα προβλήματα που ταλανίζουν όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια. Από την άλλη σίγουρα το κόστος σπουδών είναι μακράν χαμηλότερο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...