Jump to content

Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η λογική που λέει ότι πρέπει να κόβεις εισιτήριο για να μετακινηθείς μέσω αστικού, είναι ακόμα πιο κοινή. Παρόλα αυτά είναι κολλημένα στα παράθυρα όλων των αστικών ότι είναι παράνομο να μην ακυρώνεις εισιτήριο, γράφει και το πρόστιμο.;):wacko:

 

Ας βάλλουν και την παρακάτω ανακοίνωση:

 

"Μην χρησιμοποιείτε εισιτήρια άλλων που δεν έχουν λήξει, αλλά να ακυρώνετε δικό σας. Αυτή η πράξη σας, εκτός το ότι είναι παράνομη (νόμος τάδε, άρθρο τάδε, ποινή τάδε) θα μας αναγκάσει να αυξήσουμε την τιμή των εισιτηρίων".

Αλλά που…:fool:

 

Α ρε κακόμοιρε Έλληνα, πήγες να κάνεις τα 700 ευρώ, 730 με διάφορα τεχνάσματα. :D

Ρε θα σε πατήσουν, που πας? :X

Μόνο η κυβέρνηση μπορεί να σε κλέβει και να σε εκμεταλλεύεται ποντάροντας στο φιλότιμο σου (π.χ. εθελοντισμός στους Ολυμπιακούς) κάτσε τώρα και πλήρωνε την "Δημοκρατία" σου.

 

Πιο φιλότιμο?…

Άσε κάτω τα ψίχουλα ρε!:mad:

Επιβεβαιώνεις αυτό που είπα. Οτι θέλουμε την απαγόρευση πάνω από το κεφάλι μας για να καταλάβουμε τα αυτονόητα. Που τα καταλαβαίνουμε δηλαδή, αλλά η κουτοπονηριά δε μας αφήνει να τα εφαρμόσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανέστατα δεν έχεις ιδέα από νομικά ζητήματα και δεν κατανοείς και το ότι μια κοινωνία είναι χτισμένη πάνω σε νόμους και βάσει αυτών πρέπει να λειτουργεί. Δεν τους σέβεσαι = δεν αποτελείς μέρος της κοινωνίας!

Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό (που προφανέστατα δεν μπορείς γιατί όλο βγαίνεις και λες άσχετες μπαρούφες όπως το "δεν μας αφήνετε να κάνουμε δώρο στο συνάνθρωπό μας" τότε και μένα η συζήτησή μου μαζί σου έχει τελειώσει γιατί εδώ μπαίνω να συζητήσω με ανθρώπους που έχουν κάποια ιδέα και ανταλλάζουμε 4-5 σοβαρές απόψεις, δεν μπαίνω για να εξηγώ στον καθένα τι είναι Δημοκρατία. Αν νομίζεις ότι ζούμε σε δύσκολες μέρες και εσύ είσαι αυτός που μπορεί να βοηθήσει, να το κάνεις με τις δικές σου πλάτες, όχι να κλέβεις το κράτος για να βοηθάς με ξένα χρήματα. Αυτό είναι κλοπή, οπότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μιλάς για Δημοκρατία.

Σίγουρα πάντως η Δημοκρατία δε σημαίνει να μπορείς να δίνεις εισητήριο που δε μεταβιβάζεται στον επόμενο κλέβοντας έτσι το κράτος.-

 

 

Τώρα αυτό που λες πέρα από το ότι δείχνει την γελοιότητα του μέσου Έλληνα ο οποίος ζει ακόμη με τη νοοτροπία όλοι τρώνε, ας φάω και γω, είναι εντελώς άσχετο. Πιστεύεις πραγματικά ότι αν αρχίσουμε να δίνουμε τα εισητήριά μας στον επόμενο θα αρχίσουν να μας υπολογίζουν σα χώρα? :lol:

 

Καταρχάς δε σε προσέβαλα ούτε σε είπα γελοίο κατά δεύτερον τράβα δούλεψε οπως εγω να δεις πως βγαίνουν τα χρήματα,κατά τρίτον συνέχισε να ψηφίζεις,και θα δεις άσπρη μέρα αυτό είναι σίγουρο,το εισητήριο εφόσων το πληρώνουμε με δικά μας χρήματα δικαίωμα μας να το κάνουμε οτι θέλουμε,επίσης αυτοί που δεν τηρούν τους νόμους πρώτοι είναι αυτοί που τους βγάζουν και όχι ο απλός λαός πιστεύω

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνεις αυτό που είπα. Οτι θέλουμε την απαγόρευση πάνω από το κεφάλι μας για να καταλάβουμε τα αυτονόητα. Που τα καταλαβαίνουμε δηλαδή, αλλά η κουτοπονηριά δε μας αφήνει να τα εφαρμόσουμε.

E αν για σένα είναι αυτονόητο τήρησετο.Για άλλους πάλι δεν είναι...

Καταρχάς δε σε προσέβαλα ούτε σε είπα γελοίο κατά δεύτερον τράβα δούλεψε οπως εγω να δεις πως βγαίνουν τα χρήματα,κατά τρίτον συνέχισε να ψηφίζεις,και θα δεις άσπρη μέρα αυτό είναι σίγουρο,το εισητήριο εφόσων το πληρώνουμε με δικά μας χρήματα δικαίωμα μας να το κάνουμε οτι θέλουμε,επίσης αυτοί που δεν τηρούν τους νόμους πρώτοι είναι αυτοί που τους βγάζουν και όχι ο απλός λαός πιστεύω

Φιλε πες τα γιατί θα τρελαθώ.Με αυτά που ακούω είχα αρχίσει να πιστεύω πως είμαι ο μόνος με αυτές τις απόψεις και μάλλον ο τρελός της υπόθεσης...:tease::lol:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δε σε προσέβαλα ούτε σε είπα γελοίο κατά δεύτερον τράβα δούλεψε οπως εγω να δεις πως βγαίνουν τα χρήματα,κατά τρίτον συνέχισε να ψηφίζεις,και θα δεις άσπρη μέρα αυτό είναι σίγουρο,το εισητήριο εφόσων το πληρώνουμε με δικά μας χρήματα δικαίωμα μας να το κάνουμε οτι θέλουμε,επίσης αυτοί που δεν τηρούν τους νόμους πρώτοι είναι αυτοί που τους βγάζουν και όχι ο απλός λαός πιστεύω

 

Δεν δουλέυεις μόνο εσύ οπότε το επιχείρημα σου είναι άκυρο!Φυσικά αφού το πληρώνεις μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις μέχρι να το χρησιμοποιήσεις.Από εκει και έπειτα αν θες να βοηθήσεις μπορείς να αγοράσεις ένα άλλο εισητήριο και να το δώσεις όπου θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλέυεις μόνο εσύ οπότε το επιχείρημα σου είναι άκυρο!Φυσικά αφού το πληρώνεις μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις μέχρι να το χρησιμοποιήσεις.Από εκει και έπειτα αν θες να βοηθήσεις μπορείς να αγοράσεις ένα άλλο εισητήριο και να το δώσεις όπου θέλεις.

Αυτό όμως προς το παρόν είναι δικός σου κανονισμός.Είπαμε περιμένουμε απάντηση στα mail για να βγάλουμε συμπεράσματα...Μη προτρέχουμε;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως προς το παρόν είναι δικός σου κανονισμός.Είπαμε περιμένουμε απάντηση στα mail για να βγάλουμε συμπεράσματα...Μη προτρέχουμε;):)

 

Συγνώμμη κιόλας αλλά ο υπουργός, στη συνέντευξή που παρέθεσε ένα άλλο μέλος, δεν είπε ότι είναι παράνομο;Έστω και να μην είναι παραδέχεσαι ότι αν εφαρμοστεί αυτό τα έσοδα των ΜΜΜ θα μειωθούν και κάποιος θα πρέπει να πληρώσει τα σπασμένα;

Link to comment
Share on other sites

κατά δεύτερον τράβα δούλεψε οπως εγω να δεις πως βγαίνουν τα χρήματα

 

Καλά κι εμείς δουλεύουμε αλλά δεν το δεσαμε σκοινί-κορδόνι να το χρησιμοποιούμε σαν επιχείρημα παντού.

 

το εισητήριο εφόσων το πληρώνουμε με δικά μας χρήματα δικαίωμα μας να το κάνουμε οτι θέλουμε

 

Σου απάντησε ο lulukos με ωριμότητα πολύ μεγαλύτερη από τα 16 του χρόνια:

 

Φυσικά αφού το πληρώνεις μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις μέχρι να το χρησιμοποιήσεις.

 

Αυτό όμως προς το παρόν είναι δικός σου κανονισμός.

 

Αυτό προς το παρόν είναι η κοινή λογική. Το ότι εσύ θέλεις και γραπτή απόδειξη δεν το αναιρεί αυτό.

 

Φιλε πες τα γιατί θα τρελαθώ.Με αυτά που ακούω είχα αρχίσει να πιστεύω πως είμαι ο μόνος με αυτές τις απόψεις και μάλλον ο τρελός της υπόθεσης...:tease::lol:

 

Ε καλά είστε 2-3 τρελοί. Μπορεί να είστε και περισσότεροι. Δεν είναι αριθμητικό το ζήτημα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά είστε 2-3 τρελοί. Μπορεί να είστε και περισσότεροι. Δεν είναι αριθμητικό το ζήτημα. :lol:

 

:lol::lol:Σε έχουν πιάσει οι καλοσύνες σου βλέπω...:lol::lol::lol:Πάντως δεν απαντά κάποιος με ωρημότητα επειδή υποστηρίζει την άποψή σου.Γιατί και γω λέω το ακριβώς αντίθετο και επειδή δε το θεωρείς και συ λογικό μπορεί να με θεωρείς ανώρημο...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:Σε έχουν πιάσει οι καλοσύνες σου βλέπω...:lol::lol::lol:Πάντως δεν απαντά κάποιος με ωρημότητα επειδή υποστηρίζει την άποψή σου.Γιατί και γω λέω το ακριβώς αντίθετο και επειδή δε το θεωρείς και συ λογικό μπορεί να με θεωρείς ανώρημο...

 

Ανώριμο σε θεωρώ όχι γιατί υποστηρίζεις την αντιθετη άποψη, δικαιωμά σου. Αλλά επειδή έχεις κολλήσει στο γράμμα του νόμου (όποιο κι αν είναι αυτό) και όχι στην ουσία που είναι ότι με αυτή την πρακτική επιβαρύνονται οι υπόλοιποι, οι "νομοταγείς" αν θέλεις, και στην τελική όλο το σύστημα άρα όλοι εμείς που το χρηματοδοτούμε.

Link to comment
Share on other sites

E αν για σένα είναι αυτονόητο τήρησετο.Για άλλους πάλι δεν είναι...

Σόρρυ, αλλά όποιος ζητάει να το δει γραμμένο για να το εφαρμόσει ή μας δουλεύει κανονικά για να είναι καλυμμένος για την παρανομία του (κουτοπόνηρος δηλαδή) ή όντως δεν καταλαβαίνει τα αυτονόητα (έχει δηλαδή κάποιου είδους νοητική υστέρηση).

Διάλεξε κατηγορία και πάρε.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, αλλά όποιος ζητάει να το δει γραμμένο για να το εφαρμόσει ή μας δουλεύει κανονικά για να είναι καλυμμένος για την παρανομία του (κουτοπόνηρος δηλαδή) ή όντως δεν καταλαβαίνει τα αυτονόητα (έχει δηλαδή κάποιου είδους νοητική υστέρηση).

Διάλεξε κατηγορία και πάρε.

Ή απλά είναι δισπιστος με την γνώμη του καθενώς.Δε καταλαβαίνω όποιος έχει διαφορετική άποψη από εσένα πρέπει να μη καταλαβαίνει τα αυτονόητα ή έχει κάποιου είδους νοητική υστέρηση?Με την ίδια λογική θα μπορούσα να πω το ίδιο για εσένα μιας και δε δέχεσαι μια διαφορετική απ'τη δική σου άποψη...Εξάλλου αυτονόητο είναι ότι γράφεται στο χαρτί και είναι κοινός αποδεκτό.Εδώ απ'τα 10 άτομα τα πέντε έχουν τη δική τους άποψη και τα άλλα 5 την αντίθετη.Άρα δεν είναι κάτι το κοινός αποδεκτό.Εξάλλου εγώ είπα πως αν ισχύει αυτός ο νόμος θα αλλάξω άποψη.Εσύ είσαι το αγύριστο κεφάλι που λένε...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Πυθαγόρα πάντως στην ερώτηση που σου έκανα δεν απάντησες...

 

 

....Έστω και να μην είναι παραδέχεσαι ότι αν εφαρμοστεί αυτό τα έσοδα των ΜΜΜ θα μειωθούν και κάποιος θα πρέπει να πληρώσει τα σπασμένα;
Link to comment
Share on other sites

Πυθαγόρα πάντως στην ερώτηση που σου έκανα δεν απάντησες...Έστω και να μην είναι παραδέχεσαι ότι αν εφαρμοστεί αυτό τα έσοδα των ΜΜΜ θα μειωθούν και κάποιος θα πρέπει να πληρώσει τα σπασμένα

Θα σου πω τα έσοδα είναι έτσι κανονισμένα ώστε για μιαμιση ώρα να χρησιμοποιείται το μετρό για 0,80€ το κάθε εισητήριο.Σημαίνει πως αυτό αντέχεται.Έτσι ήταν ο αρχικός υπολογισμός ώστε να μην πέσουν τα καράβια έξω που λέμε.Άρα όσο και να πέσουν τα έσοδα το απαραίτητο ποσό θα μπαίνει μέσα στο ταμείο.Οπότε αν πέσουν κατά ένα ποσοστό οι πωλήσεις εισητηρίων δεν υπάρχει δικαιωλογία για άμεση αύξηση της τιμής του εισητηρίου...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τα έσοδα είναι έτσι κανονισμένα ώστε για μιαμιση ώρα να χρησιμοποιείται το μετρό για 0,80€ το κάθε εισητήριο.Σημαίνει πως αυτό αντέχεται.Έτσι ήταν ο αρχικός υπολογισμός ώστε να μην πέσουν τα καράβια έξω που λέμε.Άρα όσο και να πέσουν τα έσοδα το απαραίτητο ποσό θα μπαίνει μέσα στο ταμείο.Οπότε αν πέσουν κατά ένα ποσοστό οι πωλήσεις εισητηρίων δεν υπάρχει δικαιωλογία για άμεση αύξηση της τιμής του εισητηρίου...

 

Μα αν το κάνουν όλοι δεν θα μειωθούν λίγο οι πωλήσεις αλλά πολύ.Εξήγησα ότι αν με 1 εισητήριο τώρα ταξίδεύει 1 άτομο και μετά ταξιδευουν 2 τότε οι πωλήσεις πέφτουν στο μισό.Δεν νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλο περιθώριο κέρδους!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τα έσοδα είναι έτσι κανονισμένα ώστε για μιαμιση ώρα να χρησιμοποιείται το μετρό για 0,80 το κάθε εισητήριο.Σημαίνει πως αυτό αντέχεται.Έτσι ήταν ο αρχικός υπολογισμός ώστε να μην πέσουν τα καράβια έξω που λέμε.Άρα όσο και να πέσουν τα έσοδα το απαραίτητο ποσό θα μπαίνει μέσα στο ταμείο.Οπότε αν πέσουν κατά ένα ποσοστό οι πωλήσεις εισητηρίων δεν υπάρχει δικαιωλογία για άμεση αύξηση της τιμής του εισητηρίου...

 

Mε τη διαφορά ότι τα έσοδα είναι "κανονισμένα" όπως λες για 0.80 το κάθε εισητήριο από κάθε επιβάτη. Αν χρησιμοποιούν 2 επιβάτες ένα εισητήριο, τα έσοδα πέφτουν στο 50%.

 

Εκτός αν νομίζεις ότι ο ΟAΣΑ και το Υπουργείο Μεταφορών περίμεναν αυτή την κίνηση, που αν ήταν έτσι προφανώς ο υπουργός δε θα αντιδρούσε έτσι στη συνέντευξη που έδωσε;

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνεις αυτό που είπα. Οτι θέλουμε την απαγόρευση πάνω από το κεφάλι μας για να καταλάβουμε τα αυτονόητα. Που τα καταλαβαίνουμε δηλαδή, αλλά η κουτοπονηριά δε μας αφήνει να τα εφαρμόσουμε.

 

 

Αυτονόητο θεωρώ να γνωρίζει ο λαός πώς, διαχειρίζονται τα χρήματά του από τους φόρους που καταβάλει.

Συγκεκριμένα για το ΟΑΣΑ: ποια τα έσοδα και από που, ποια τα έξοδα και που, ποιες επενδύσεις σκοπεύει να κάνει κτλ. Πλήρης διαφάνεια για το πώς προκύπτει η τιμή του εισιτηρίου.

Για να μπορεί να κρίνει οιοσδήποτε τις επιχειρηματικές κινήσεις τους και πιθανών να συμβουλέψει, για το κοινό όφελος, άρα και δικό του. Γιατί δεν νομίζω να πιστεύεις πως αυτοί που τα διαχειρίζονται, είναι οι καλλίτεροι της πιάτσας(και να είναι δηλαδή, παλι… ).

 

Γιατοί, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά είναι δισπιστος με την γνώμη του καθενώς.Δε καταλαβαίνω όποιος έχει διαφορετική άποψη από εσένα πρέπει να μη καταλαβαίνει τα αυτονόητα ή έχει κάποιου είδους νοητική υστέρηση?Με την ίδια λογική θα μπορούσα να πω το ίδιο για εσένα μιας και δε δέχεσαι μια διαφορετική απ'τη δική σου άποψη...Εξάλλου αυτονόητο είναι ότι γράφεται στο χαρτί και είναι κοινός αποδεκτό.Εδώ απ'τα 10 άτομα τα πέντε έχουν τη δική τους άποψη και τα άλλα 5 την αντίθετη.Άρα δεν είναι κάτι το κοινός αποδεκτό.Εξάλλου εγώ είπα πως αν ισχύει αυτός ο νόμος θα αλλάξω άποψη.Εσύ είσαι το αγύριστο κεφάλι που λένε...

Δύσπιστος σε τι; Στο οτι κάτι που κάνει μπαμ οτι είναι παράνομο; Μερικά πράγματα είναι τόσο αυτονόητα που δε χρειάζεται να τα δεις γραμμένα για να τα καταλάβεις. Κοινή λογική χρειάζεται.

 

Κι επειδή η ουσία είναι αλλού και όχι στο αν είναι παράνομο και το έχουμε κουράσει με αυτή την κουβέντα, μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις οτι θες. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να πας να το κάνεις μπροστά σε έναν ελεγκτή και αν σε γράψει να πας το θέμα στα διοικητικά δικαστήρια. Εκεί θα αποδειχθεί το κατά πόσο έχεις δίκιο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν το κάνουν όλοι δεν θα μειωθούν λίγο οι πωλήσεις αλλά πολύ.Εξήγησα ότι αν με 1 εισητήριο τώρα ταξίδεύει 1 άτομο και μετά ταξιδευουν 2 τότε οι πωλήσεις πέφτουν στο μισό.Δεν νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλο περιθώριο κέρδους!

Πίστεψε με αυτοί που έκαναν τα σχέδια στον οικονομικό τομέα του μετρό στάνταρ είχαν υπολογίσει μια τέτοια κίνηση από πλευράς πολιτών!!!;)Ξάδελφος μου δουλεύει σε αυτό το τομέα στην Αγγλία και έχουν πάνω από δέκα συμβούλους εκτός από αυτόν για τη λήψη τέτοιων αποφάσεων!;)

Δύσπιστος σε τι; Στο οτι κάτι που κάνει μπαμ οτι είναι παράνομο; Μερικά πράγματα είναι τόσο αυτονόητα που δε χρειάζεται να τα δεις γραμμένα για να τα καταλάβεις. Κοινή λογική χρειάζεται.

 

Κι επειδή η ουσία είναι αλλού και όχι στο αν είναι παράνομο και το έχουμε κουράσει με αυτή την κουβέντα, μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις οτι θες. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να πας να το κάνεις μπροστά σε έναν ελεγκτή και αν σε γράψει να πας το θέμα στα διοικητικά δικαστήρια. Εκεί θα αποδειχθεί το κατά πόσο έχεις δίκιο ή όχι.

Μην ανησυχείς δεν είμαι ο ψευτόμαγκας της υπόθεσης.Ότι κάνω πίσω από τους ελεγκτες το κάνω και μπροστά τους!!!;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Αυτονόητο θεωρώ να γνωρίζει ο λαός πώς, διαχειρίζονται τα χρήματά του από τους φόρους που καταβάλει.

Συγκεκριμένα για το ΟΑΣΑ: ποια τα έσοδα και από που, ποια τα έξοδα και που, ποιες επενδύσεις σκοπεύει να κάνει κτλ. Πλήρης διαφάνεια για το πώς προκύπτει η τιμή του εισιτηρίου.

Για να μπορεί να κρίνει οιοσδήποτε τις επιχειρηματικές κινήσεις τους και πιθανών να συμβουλέψει, για το κοινό όφελος, άρα και δικό του. Γιατί δεν νομίζω να πιστεύεις πως αυτοί που τα διαχειρίζονται, είναι οι καλλίτεροι της πιάτσας(και να είναι δηλαδή, παλι… ).

 

Γιατοί, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. :)

Ωραία, αλλά δε βλέπω να έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε (το αν είναι παράνομη η πράξη ή όχι).

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με αυτοί που έκαναν τα σχέδια στον οικονομικό τομέα του μετρό στάνταρ είχαν υπολογίσει μια τέτοια κίνηση από πλευράς πολιτών!!!;)Ξάδελφος μου δουλεύει σε αυτό το τομέα στην Αγγλία και έχουν πάνω από δέκα συμβούλους εκτός από αυτόν για τη λήψη τέτοιων αποφάσεων!;)

 

Δηλαδή για να καταλάβω.Το εισητήριο που πληρώνουμε είναι πιο ακριβό γιατί μερικοί θέλουν να εφαρμόσουν αυτό το μέτρο και έτσι οι υπέυθυνοι αναγκάζονται να κρατούν υψηλά τις τιμές.Άρα φίλε μου αν αυτό που λες ισχύει αποδυκνείεται ότι αυτοί που είχαν την ιδέα να κυκλοφορουν με 1 εισητήριο περισσότερα άτομα φταίνε για την τιμή του εισητηρίου(που δεν είναι και τόσο υψηλη).Άρα αν δεν έιχατε αυτή την ιδέα οι αρμόδιοι δεν θα χρειαζόταν να την συμπεριλάβουν στον οικονομικό σχεδιασμο και έτσι το εισητήριο θα ήταν φθηνότερο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αλλά δε βλέπω να έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε (το αν είναι παράνομη η πράξη ή όχι).

συζητάμε για όλους τους τομείς που σχετίζονται με το θέμα.Εξάλλου το θέμα λέει Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...δε σε ρωτάει αν συμφέρει ή όχι.Σε παροτρείνει να το κάνεις.Επίσης στην ουσία είναι σαν να σε ρωτάει εσύ το κάνεις?Πως σου φένεται σαν άποψη?όχι να επιμένεις σα τρελός για το αντίθετο.Είναι σαν άλλο θέμα του chat and fun με το τσιγάρο.Σε ρωτάει τι τσιγάρα καπνίζεις.Όχι το αν το θεωρείς σωστό ή όχι.Φαντάζεσαι εγώ ως φανατικός αντικαπνιστης και κάθε άλλος όμοιος μου να έμπαινα εκεί και να προσπαθούσα να περάσω εκεί τις απόψεις μου?Αυτό κάνεις εσύ σε αυτό το θέμα...:ninja:

Δηλαδή για να καταλάβω.Το εισητήριο που πληρώνουμε είναι πιο ακριβό γιατί μερικοί θέλουν να εφαρμόσουν αυτό το μέτρο και έτσι οι υπέυθυνοι αναγκάζονται να κρατούν υψηλά τις τιμές.Άρα φίλε μου αν αυτό που λες ισχύει αποδυκνείεται ότι αυτοί που είχαν την ιδέα να κυκλοφορουν με 1 εισητήριο περισσότερα άτομα φταίνε για την τιμή του εισητηρίου(που δεν είναι και τόσο υψηλη).Άρα αν δεν έιχατε αυτή την ιδέα οι αρμόδιοι δεν θα χρειαζόταν να την συμπεριλάβουν στον οικονομικό σχεδιασμο και έτσι το εισητήριο θα ήταν φθηνότερο!

 

όχι λέω πως αυτό το έχουν πάρει σαν προυπόθεση ότι θα γίνει οπότε στην ουσία κάνουμε κάτι σαν απόσβεση των επιπλέον χρημάτων που ήδη μας έχουν πάρει για αυτό το σκοπό!

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Αυτονόητο θεωρώ να γνωρίζει ο λαός πώς, διαχειρίζονται τα χρήματά του από τους φόρους που καταβάλει.

Συγκεκριμένα για το ΟΑΣΑ: ποια τα έσοδα και από που, ποια τα έξοδα και που, ποιες επενδύσεις σκοπεύει να κάνει κτλ.

 

Στο site του έχει ισολογισμούς, απολογισμούς κτλ.

 

http://www.oasa.gr/index.asp?tml=1&pageid=93&menu=1&pg=1

 

 

 

Πίστεψε με αυτοί που έκαναν τα σχέδια στον οικονομικό τομέα του μετρό στάνταρ είχαν υπολογίσει μια τέτοια κίνηση από πλευράς πολιτών!!!;)

 

Στάνταρ ε; Ε για να το λες κάτι θα ξέρεις. :rolleyes:

 

Ξάδελφος μου δουλεύει σε αυτό το τομέα στην Αγγλία και έχουν πάνω από δέκα συμβούλους εκτός από αυτόν για τη λήψη τέτοιων αποφάσεων!;)

 

Κι επειδή έχουν 10 συμβούλους σημαίνει ότι ο ΟΑΣΑ έχει υπολογίσει κάτι τέτοιο.

 

Και το ακόμα σημαντικότερο: έστώ ότι ο ΟΟΣΑ το περίμενε, έστω και όχι. Επιβαρύνει η κίνηση αυτή όσους αγοράζουν μόνοι τους το εισητήριο και δεν το παίρνουν από τον προηγούμενο ναι ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

 

Και το ακόμα σημαντικότερο: έστώ ότι ο ΟΟΣΑ το περίμενε, έστω και όχι. Επιβαρύνει η κίνηση αυτή όσους αγοράζουν μόνοι τους το εισητήριο και δεν το παίρνουν από τον προηγούμενο ναι ή όχι;

 

Αν το περίμενε που είναι οι περισσότερες πιθανότητες τότε όχι!Η επιβάρυνση έχει γίνει απ'την αρχή έτσι και αλλιώς.Στην ουσία απόσβεση κάνεις!!!Και όπως κάποιοι αγοράζουν το εισητήριο κάποια στιγμή θα τους δώσουν κάποιοι άλλοι το δικό τους και θα έχουν και αυτοί έτσι ώφελος τους!!!;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

συζητάμε για όλους τους τομείς που σχετίζονται με το θέμα.Εξάλλου το θέμα λέει Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...δε σε ρωτάει αν συμφέρει ή όχι.Σε παροτρείνει να το κάνεις.Επίσης στην ουσία είναι σαν να σε ρωτάει εσύ το κάνεις?Πως σου φένεται σαν άποψη?όχι να επιμένεις σα τρελός για το αντίθετο.Είναι σαν άλλο θέμα του chat and fun με το τσιγάρο.Σε ρωτάει τι τσιγάρα καπνίζεις.Όχι το αν το θεωρείς σωστό ή όχι.Φαντάζεσαι εγώ ως φανατικός αντικαπνιστης και κάθε άλλος όμοιος μου να έμπαινα εκεί και να προσπαθούσα να περάσω εκεί τις απόψεις μου?Αυτό κάνεις εσύ σε αυτό το θέμα...:ninja:

 

 

όχι λέω πως αυτό το έχουν πάρει σαν προυπόθεση ότι θα γίνει οπότε στην ουσία κάνουμε κάτι σαν απόσβεση των επιπλέον χρημάτων που ήδη μας έχουν πάρει για αυτό το σκοπό!

Συζητούσαμε για το αν είναι παράνομη ή όχι η πράξη και μου απάντησε για τη διαφάνεια του ΟΑΣΑ. Δεν του είπα να μη γράψει την άποψή του, απλά μου φάνηκε οτι δεν κόλλαγε με αυτό που παρέθεσε, γι' αυτό άσε στην άκρη τις νουθεσίες...

Link to comment
Share on other sites

Αν το περίμενε που είναι οι περισσότερες πιθανότητες τότε όχι!Η επιβάρυνση έχει γίνει απ'την αρχή έτσι και αλλιώς.Στην ουσία απόσβεση κάνεις!!!Και όπως κάποιοι αγοράζουν το εισητήριο κάποια στιγμή θα τους δώσουν κάποιοι άλλοι το δικό τους και θα έχουν και αυτοί έτσι ώφελος τους!!!;)

 

Αχά. Το ότι οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι ελλειματικές και ότι υπάρχουν ούτως ή άλλως τρύπες τις οποίες καλύπτει ο δημόσιος κορβανάς (δηλαδή όλοι όσοι πληρώνουν φόρους) το έλαβες υπόψην στη σκέψη σου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...