Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ψανχω ασυρματο σχετικα αξιοπιστο, με εγχρωμη οθονη, ανοιχτη ακροαση, μνημη κλησεων, οχι πολλα πραγματα δλδ το πολυ 50 ευρω τι προτινετe??? εχω βρει αυτα τα 2 τι λετε???

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978086&product=805629

 

http://www.skroutz.gr/s/29434/General-Electric-GE2-1857.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά χαρά σε όλους. Ενδιαφέρομαι για την αγορά ασύρματων τηλεφώνων τα οποία και θέλω να χρησιμοποιήσω σε δύο ορόφους, γι' αυτό θα ήταν απαραίτητη μεταξύ των χαρακτηριστικών και η ενδοεπικοινωνία (ή ακόμη και η μεταφορά μίας κλήσης απ΄ το ένα στο άλλο). Σχεδόν έχω καταλήξει στο Siemens Gigaset S670 το οποίο έχει και ελληνικό μενού, αλλά υπολείπεται σε χαρακτηριστικά έναντι των Siemens Gigaset S675 (με αυτόματο τηλεφωνητή) και Siemens Gigaset S675ip (με ενσωματομένο αυτόματο τηλεφωνητή και επίσης κατάλληλο για κλήσεις μέσω Voip). Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. S675 & S675ip έχουν ελληνικό μενού, αν όχι μήπως μπορούν να αναβαθμιστούν με ελληνική γλώσσα;

2. Αν επιλέξω για τον ένα όροφο (το οποίο προορίζεται για χρήση από τους γονείς μου και γι΄αυτό είναι απαραίτητη η ελληνική γλώσσα) το S670 ή το S675 (θα προτιμούσα το δεύτερο γιατί έχει αυτόματο τηλεφωνητή, δεν ξέρω για την γλώσσα όμως) και για τον άλλο όροφο το S675ip που ενδιαφέρει περισσότερο εμένα (για χρήση μέσω Voip καθώς και για την ενημέρωση νέων e-mail) θα υπήρχε πρόβλημα συμβατότητας για ενδοεπικοινωνία μεταξύ των δύο τηλεφώνων και μεταφορά των κλήσεων;

3. Το S675ip πρέπει να συνδεθεί πάνω σε adsl modem ή μπορώ και σε άλλη τηλεφωνική πρίζα με φίλτρα/διαχωριστές;

4. Το κυριότερο, η άποψη σας για τα τηλέφωνα αυτά, έχετε ακούσει για προβλήματα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

για το 1ο ερώτημα θα σου απαντηήσω αύριο (για S675 IP) γιατί τώρα το φορτίζω ακόμα

σήμερα το πήρα :)

 

για το 2ο δεν ξέρω

 

για το 3ο το s675 IP έχει μια είσοδο για τη σύνδεση με τη μπρίζα του ΟΤΕ και μια για σύνδεση LAN που το συνδέεις με το DSL router σου

Για NAT και port-forwarding και αν θέλει τίποτα τέτοιο δε ξέρω ακόμα

αν ξέρει κάποιος ας μας πει γιατί κι εγώ θα χρειαστώ συμβουλές :)

 

για το 4ο έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για το C450 IP, καλά λόγια και για το s450 IP οπότε πιστεύω και το s675 IP θα είναι εξίσου καλό

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει Ελληνικό menu

τουλάχιστον αυτό που πήρα εγώ δεν έχει :)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε atrias και ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου. Εντυπώσεις από το S675ip; Από που το πήρες; Σχετικά με την εγγύηση έχεις ρωτήσει αν ισχύει στην Ελλάδα, γιατί όταν είχα ρωτήσει τη Siemens μου είχαν πει ότι ισχύουν μόνο για όσα κυκλοφορούν εδώ από αυτούς. Έχεις δοκιμάσει με λογαριασμούς e-mail στο τηλέφωνο, δέχεσαι ειδοποιήσεις, με Voip; Πάντως, σχετικά με τις υποστηριζόμενες γλώσσες, ανέφερες ότι δεν υποστηρίζει την ελληνική, κρίμα, ελπίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος για αναβάθμιση, κάπως να προστίθεται και η ελληνική γλώσσα! Τουλάχιστον έχει αγγλικά;
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για την παρακατω τηλεοραση, http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=5&prID=300 ,Toshiba Regza 37Z3030DG LCD TV 37'' Full HD , και ενδιαφερομαι επισης να αγορασω μια συσκευη μεσω της οποιας να βλεπω Full HD περιεχομενο στην τηλεοραση μου, ετσι ωστε να την αξιοποιω 100%.

 

 

 

Καποια μοντελα dvd players (οπως αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977495&product=1029819 ) εχω δει και σε αλλο site να αναφερουν στην περιγραφη τους το εξης :

"......χρησιμοποιεί λειτουργία Upscale, σχεδιασμένη να δέχεται οποιοδήποτε συμβατικό σήμα εικόνας και ήχου, και να το αναβαθμίζει αυτόματα σε ποιότητα, με αναλύσεις της τάξης μέχρι και 720p, 1080i και 1080p!" -Ενω αλλα μοντελα αναβαθμιζουν μεχρι την δευτερη κατα σειρα αναλυση. Ενω αλλα δεν αναβαθμιζουν καθολου...

 

 

Παιρνουν δηλαδη ενα σημα και το αναβαθμιζουν λεει σε καποια ψηλοτερη αναλυση. Αλλα τι νοημα εχει αυτο ?? , απο τη στιγμη που η καθε τηλεοραση εχει ηδη δικο της ενσωματομενο upscaler που προσαρμοζει το ληφθεν σημα στην οθονη αναλογα ....

 

 

 

Kαι ηθελα πολυ να ρωτησω τι ακριβως σημαινουν ,ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ, τα 720p, 1080i και 1080p ???? , δηλαδη αν δεν κανω λαθος σε τι αναλυσεις αντιστοιχουν??.. :!:

 

 

 

Αν (ΑΝ) ο Upscaler αναβαθμιζει το σημα μεχρι 1366 x 768 για να απεικονιστει στην οθονη , τοτε λογικα ενα Blu-Ray Player, ειναι μονοδρομος για μενα, απο την στιγμη που θελω ιδανικη ποιοτητα εικονας αναλογα με την τηλεοραση που σκεφτομαι να παρω (1920 x 1080) και 100% εκμεταλλευση της. Σωστα??

 

 

Τα HD DVD εταιρειας Toshiba τεινουν να αποσυρθουν απο την αγορα, σωστα?

Αξιζει να γινει η επενδυση σε Blu-Ray Player, ή δεν υπαρχουν αρκετες ταινιες ακομα στα video club?

 

 

 

 

 

Και τελευταια ερωτηση ειναι αν ενα blue ray disk , διαφερει απο ενα απλο dvd μονο στο θεμα της χωρητικοτητας και μονο ...(??)

Δηλαδη θεωρητικα μπορω να αποθηκευσω video αναλυσης 1920 x 1080 , σε ενα απλο dvd, και να το παραγω επειτα με ιδανικα αποτελεσματα στην FULL HD τηλεοραση μου μεσω ενος απλου dvd player ????

Ενα απλο dvd player διαβαζει και παραγει μεχρι ενα ορισμενο bit rate??? , που ειναι μικροτερο απο ενος blu ray player??

 

 

 

 

 

ευχαριστω πολυ

 

 

EDIT

 

Σε αυτο το ποστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2226285#post2226285 βρηκα καποιες απαντησεις!!!!!

μενουν ομως και οι υπολοιπες!!!;):!::!::!:

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε λοιπόν από την αρχή!

 

Θέλεις να βλέπεις HD περιεχόμενο.Το DVD player με δυνατότητα upscaling δεν το προτείνω.Ουσιαστικά θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για DVDs και για divx αρχεία.Αν θέλεις να δεις πραγματικά κορυφαία ποιότητα θα πρέπει να έχεις:

 

α)Ή ένα Blu ray player (παίζουν και DVD)

β)Ή μια συσκευή αναπαραγωγής αρχείων υψηλής ποιότητας (πχ τα .mkv)

 

Τι προτείνω για αυτά τα 2?

 

Blu ray Player

 

Αυτή τη στιγμή μονόδρομος για Blu ray players είναι το PS3 επειδή είναι πλήρως αναβαθμίσημο.Τι εννοώ με αυτό.Κατα καιρούς το Blu ray disc αλλάζει profiles,του προστίθενται δηλαδή ορισμένα extra features.Όσοι άτυχοι πήραν συσκευές με profile 1.1 πχ δεν μπορούν να τις αναβαθμίσουν στο νεότερο Profile. Το PS3 είναι πλήρως αναβαθμίσημο και εκτός του ότι είναι blu ray player παίζει και divx και dvd και wmv και μουσική,και μπαίνει στο internet και κάνει και πολλά άλλα με κόστος 400 ευρώ.

 

 

Συσκευές αναπαραγωγής HD αρχείων

 

Μπαίνεις και εσύ σιγά σιγά στον χώρο του HD και σύντομα θα μάθεις τα αρχεία Mkv τα οποία είναι ένα format κορυφαίας ποιότητας.Για να γίνω κατανοητός ότι ήταν πριν λίγα χρόνια τα divx για τα DVD είναι τώρα τα mkv για τα Blu ray.Υπάρχουν στην αγορά συσκευές αναπαραγωγης όλων των ειδών video files (και .mkv).Παίρνουν εσωτερικό δίσκο,εχουν usb για να βάλεις και εξωτερικούς δίσκους,έξοδο HDMI,έχουν κάρτα ethernet και για να μπορεις να βλέπεις τα shares που έχεις σε κάποιο άλλο pc του δικτύου σου. Το κόστος είναι λίγο τσιμπημένο ακόμα και δεν έχουν drive για Blu ray. Δες μια τέτοια συσκευή εδώ. Το κόστος της είναι περίπου 420 ευρώ...

 

Η προταση μου

 

Το PS3 παίζει Blu Ray τα οποία είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο στην Ελλάδα (ελάχιστα υπάρχουν σε video clubs και καταστήματα).Επίσης δεν παίζει αρχεία mkv.Το media player που σου έδωσα παίζει μεν mkv αλλά δεν παίζει Blu Ray και είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο(πολλοί users είχαν προβλήματα).Η απόλυτη λύση είναι ένα HTPC ή αλλιώς Home Theater PC το οποίο θα σου κοστίσει το πολύ 600 ευρώ οπως το υπολογίζω και θα παίζει και Blu ray,και τα πάντα από αρχεία,και θα είναι και ένας πλήρης υπολογιστής για το σαλόνι σου.Είναι η ιδανική λύση.

 

Τώρα:

 

720p ή 720progressive = ανάλυση 1280x720

1080p ή 1080progressive = ανάλυση 1920x1080

1080i ή 1080interlaced = ανάλυση 1920x1080

 

Την καλύτερη ποιότητα από τα παραπάνω θα την δεις σε 1080p.Ορίστε και ένα screeshot που θα σε βοηθήσει:

 

http://www.imageshack.gr/files/dei6u8jzyaa4hogvbxe2.png

 

Για τα HD DVD που ρώτησες ήδη έχουν πεθάνει αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε ένα καλό dvd player και βρείς ένα από αυτά (πλέον σε eshops έχουν λιγότερο από 100 ευρώ) είναι μια εξαιρετική λύση για upscaling!!

 

Για αυτό που ρώτησες σχετικά με το αν μπορείς να αποθηκεύσεις 1920x1080 σε ένα δισκάκι DVD να σε ενημερώσω απλά πως 1 ώρα βίντεο από blu ray συμπιεσμένο σε αρχείο mkv και με ανάλυση 720p πιάνει περίπου 4,5 gb.Αν πάμε σε 1080p μια ταινία με πολυκάναλο ήχο θα σου πιάσει περίπου 12 με 17gb.Οπότε δεν νομίζω να σε συμφέρουν τα DVDs...To bitrate του DVD σαφώς και είναι μικρότερο του Blu ray.

Και για να γίνω συγκεκριμένος:

 

Movie:Braveheart HD DVD Rip

Video Codec..........: x264

Video Bitrate.........: 8240kbit

Video Aspect Ratio:16:9

Video Framerate....: 23.976FPS

Audio Codec.........: AC3

Audio BitRate........: 4484kbt 48khz

Audio Channels.....: 5.1

Size:..................:11,4gb

 

Από τα παραπάνω φαντάζομαι καταλαβαίνεις γιατί το HTPC είναι μονόδρομος και από άποψη δυνατοτήτων και από άποψη τιμής...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός μείκτη εικόνας, να συνδέσω δηλαδή έναν υπολογιστή και μια κάμερα και να μπορώ να εναλάσω αυτά τα δυο σε προβολή είτε σε μεγάλη οθόνη είτε σε προτζέκτορα.

 

Υπάρχουν τίποτα λινκ,γιατί ο googlης δεν βοηθάει και πολύ σ'αυτή την αναζήτηση.

 

Ευχαριστώ.:O

Link to comment
Share on other sites

αυτος που πηγες να πει πως φταιει,δεν με...καλυπτει..

 

αυριο θα φερω αλλο ασυρματο τηλεφωνο για να το δοκιμασω.

 

εμένα όσες φορές μου έχει συμβεί αυτό, φταίνε οι μπαταρίες που παίρνει το τηλέφωνο για να λειτουργεί η οθόνη...δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε atrias και ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου. Εντυπώσεις από το S675ip; Από που το πήρες; Σχετικά με την εγγύηση έχεις ρωτήσει αν ισχύει στην Ελλάδα, γιατί όταν είχα ρωτήσει τη Siemens μου είχαν πει ότι ισχύουν μόνο για όσα κυκλοφορούν εδώ από αυτούς. Έχεις δοκιμάσει με λογαριασμούς e-mail στο τηλέφωνο, δέχεσαι ειδοποιήσεις, με Voip; Πάντως, σχετικά με τις υποστηριζόμενες γλώσσες, ανέφερες ότι δεν υποστηρίζει την ελληνική, κρίμα, ελπίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος για αναβάθμιση, κάπως να προστίθεται και η ελληνική γλώσσα! Τουλάχιστον έχει αγγλικά;

εντυπώσεις άριστες μέχρι στιγμής

το πήρα από http://www.technixx.gr/

για εγγύηση τους ρώτησα και είπαν 2 χρόνια ότι πάθει το πάω σε αυτούς και αναλαμβάνουν αυτοί. ελπίζω να μη χρειαστεί όμως!

email δε δοκίμασα αλλά είδα τις ρυθμίσεις και πιστεύω θα δουλεύει χωρίς πρόβλημα (μόνο pop3)

μόνο τον καιρό έβαλα να μου δείχνει σαν screensaver! :P

voip με i-call και τη 2mbps DSL μου παίζει τέλεια!

αγγλικά φυσικά και έχει αλλιώς θα το είχα πάει πίσω! :)

δε βρήκα άλλο firmware για αλλαγή γλώσσας..

θα στείλω κανένα email στη siemens γιατί κι εγώ το ψάχνω γιατί δε φαίνονται ελληνικοί χαρακτήρες στα sms

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

εμένα όσες φορές μου έχει συμβεί αυτό, φταίνε οι μπαταρίες που παίρνει το τηλέφωνο για να λειτουργεί η οθόνη...δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...

 

telika eftaige o....synh8hs ypoptos...:lol:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γειά σου atrias. έψαχνα πληροφορίες σχετικά με κάποια αναβάθμιση της γλώσσας, το μόνο που κατάφερα να βρω είναι το εξής από το:

 

http://www.gigaset-blog.com/archive/2007/09/siemens_gigaset_s675_ip.html

 

Nick 4:04 PM, February 25, 2008

I'ts ok I found how to change the language ... and you have also : english, french, italiano, espanol, portugues, dansk, norsk, svenska, suomi, cesky, turkce, ellinika, magyar, hrvatski, slovenscina, romana ! (είπε ελληνικά???!!!)

MENU -> 8 -> 4 -> 1

 

αν μπορείς, δοκίμασε το, ίσως έχει ελληνικά αν φανούμε τυχεροί και αυτό σύμφωνα με όσα ανέφερε ο "Nick" στο παραπάνω forum!

δυστυχώς για μένα πέφτει λίγο ακριβότερο-με τα τσουχτερά μεταφορικά έξοδα θα έλεγα-το τηλέφωνο λόγω απόστασης (Αθήνα)! επίσης, αυτό με βάζει και σε κάποιες σκέψεις όπως, αν προκύψει βλάβη, θα χρεωθώ πάλι μεταφορικά για να το στείλω και να μου επιστραφεί πίσω. αν έχεις κάτι νεότερο και μπορείς, ενημέρωσε με. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ποιος είναι ρε παιδιά ο συνήθης ύποπτος να μπω κι εγώ στο κολπάκι;;;;:wacko:

 

γιατί δε με παίζετε;;;:cry::sorry:

 

:p:lol:

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

γειά σου atrias. έψαχνα πληροφορίες σχετικά με κάποια αναβάθμιση της γλώσσας, το μόνο που κατάφερα να βρω είναι το εξής από το:

 

http://www.gigaset-blog.com/archive/2007/09/siemens_gigaset_s675_ip.html

 

Nick 4:04 PM, February 25, 2008

I'ts ok I found how to change the language ... and you have also : english, french, italiano, espanol, portugues, dansk, norsk, svenska, suomi, cesky, turkce, ellinika, magyar, hrvatski, slovenscina, romana ! (είπε ελληνικά???!!!)

MENU -> 8 -> 4 -> 1

 

αν μπορείς, δοκίμασε το, ίσως έχει ελληνικά αν φανούμε τυχεροί και αυτό σύμφωνα με όσα ανέφερε ο "Nick" στο παραπάνω forum!

δυστυχώς για μένα πέφτει λίγο ακριβότερο-με τα τσουχτερά μεταφορικά έξοδα θα έλεγα-το τηλέφωνο λόγω απόστασης (Αθήνα)! επίσης, αυτό με βάζει και σε κάποιες σκέψεις όπως, αν προκύψει βλάβη, θα χρεωθώ πάλι μεταφορικά για να το στείλω και να μου επιστραφεί πίσω. αν έχεις κάτι νεότερο και μπορείς, ενημέρωσε με. ευχαριστώ

το δικό μου έχει ακριβώς αυτές τις γλώσσες που γράφεις και με αυτή τη σειρά ακριβώς (με πρώτη όμως τα Γερμανικά)

 

όμως από turkce πάει σε magyar χωρίς να έχει αυτό το ellinika! :D

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

κανένας ; Κάτι, κάποια πληροφορία;
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας και εσύ λίγες πληροφορίες.Τι καλώδια έχεις?Πχ HDMI,d-sub,dvi,composite??
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια θα είναι αυτά που βγαίνουν απο τον υπολογιστή και την κάμερα (rca νομίζω της κάμερας, vga του υπολογιστή).
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι κι εγω να παρω ενα,προχτες τα εδειχνε στις ειδησεις κι ηταν πολυ ενδιαφερον

 

παλια ειχε φερει κατι ενας φιλος μου απο γαλλια...ηταν πολυ καλα...μαλιστα τα συγκεκριμενα ειχαν σχεση με star wars

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε ψάχνω κάτι σαν αυτό:

 

http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=18061&pcode=H002_I0018061&ref=pathfinder

 

αλλά σε μια πιο light έκδοση και πιο φθηνό αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα πρόσφατα την συγγεκριμένη κάμερα και θέλησα να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου.

 

Λοιπόν... EX-F1. To πρώτο και σημαντικότερο για εμένα είναι ότι αξίζει τα χρήματα που κοστίζει μέχρι και το τελευταίο λεπτό! Θα έλεγα μάλιστα ότι ίσως και να είναι κάπως φτηνή για τις δυνατότητες που προσφέρει (προσέξτε πως το θέτω) για έναν ΑΡΧΑΡΙΟ / χομπίστα όπως είμαι του λόγου μου!

 

Δυνατότητες όπως είναι η full hd εγγραφή 1920χ1080 με 59.94 καρέ το δευτερόλεπτο είναι μοναδικές αν και άχρηστες για πολούς επαγγελματίες φωτογράφους, αλλά χρήσιμες για κάμερα που τα βγάζει πέρα σε δύσκολες καταστάσεις όπου η ταχύτητα είναι σωτήρια ακόμη και για τον επαγγελματία, έως και του να καταργήσει κανείς οποιαδήποτε κάμερα έχει.

 

Στέκομαι λίγο στο σημείο του video. Εγγράφει βίντεο λοιπόν κανονικά όπως και μια high def κάμερα με autofocus σε πραγματικό χρόνο (αν και κάπως αργό) αλλά και με zooming 12x αναλογικό επίσης σε πραγματικό χρόνο. Η απόδοσή της σε βίντεο έστω και σε χαμηλό φωτισμό είναι πραγματικά παιδιά ανεπανάληπτες. Συγκρίνετε μόνον με κάποιες sony του χιλιάρικου highdef, οπότε δεν με χαλάει που έχει αυτές τις δυνατότητες και ακόμη περισσότερες.

 

Και αναλύω. Εννοείτε πέραν του 1920χ1080 60fps τραβάει και 1280χ720 30fps. To ζουμί όμως είναι και άλλο.. Τραβάει πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βίντεο με 300fps(!) 600 και 1200. Τα 2 τελευταία δεν τα συμπαθώ ιδιαίτερα λόγο του ότι πέφτει πολύ η ανάλυση αλλά το 300fps σε 512χ384 αν δείτε τι κάνει θα ενθουσιαστείτε όπως όποιος την έχει δει.

 

Τώρα.. Στην φωτογραφία. Δεν συγκρίνεται φυσικά με μια καλή DSLR Των 600+ ευρώ επουδενή λόγο και αναφέρομαι καθαρά σε ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ φωτογράφισης, ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ εξοπλισμού και ίσως και ευκολία χειρισμού. Όμως. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι φωτογραφίες είναι υποδιέστερες που τραβά. ¨Εχω στην κατοχή μου και μια παλιά Nikon D100 και απλά να πω ότι η ποιότητα των φωτογραφιών της Ex-F1 είναι αν όχι εφάμιλες και καλύτερες!.

 

Πάρα πολύ καλή απόδοση σε ISO 1600 ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ σχέση με ΚΑΜΙΑ Pocket κάμερα ακόμη και εαν πρόκειτε και για την fuji F31 και όσοι γνωρίζουν την συγκεκριμένη κάμερα ξέρουν τι ενοώ. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι αποδίδει το ίδιο ίσως και καλύτερα από Nikon D80 και Canon 400D. Για την δεύτερη μιλάω με σιγουριά γιατί την είχα καιρό στην κατοχή μου και έχω αρκετά δείγματα. Για την Nikon την έχω δουλέψει ελάχιστα και απλά λέω ότι είναι περίπου τα ίδια.

 

Τώρα.. Σε θέματα ταχύτητας.. Φίλος έχει στην κατοχή του την D2x... ¨Οταν χωρίσαμε σήμερα που κάναμε δοκιμές έφυγε με μια απορία στο πρόσωπό του και μια σχετική απογοήτευση που έδωσε τόσα χρήματα για την D2x... Προσέξτε.. ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΩ με την D2x .. Απλά.. Ο Ερασιτέχνης που ίσως ποτέ να μην γίνει εππαγγελματίας βλέποντας πόσα μπορεί να του προσφέρει μια κάμερα όπως είναι η EX-F1 μετανιώνει που έδωσε πολλά χρήματα για μια DSLR.

 

Αποτελέσματα 90-99% σίγουρα τέλεια.. εφόσον είναι σχεδόν αδύνατον να χάσουμε άποια στιγμή λόγο του ότι το "πράγμα" τραβάει prerecord frames 60 φορές το δευτερόλεπτο και όταν πατήσουμε μέχρι κάτω το shutter να έχει ήδη τραβήξει 60 φωτογραφίες!.. Δεν χάνετε λοιπόν στιγμή ΟΣΟ αρχάριος και να είναι κανείς.

 

Σκεφτείται τώρα το ίδιο και με ΦΛΑΣ!!!.. Ναι ναι.. το κάνει και με φλας!.. Τραβάει καταριπάς με 60 φλασιές το δευτερόλεπτο στην ΠΛΗΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ της των 6 megapixel !

Και προσθέστε ότι έχει και ενσωματωμένο led προβολάκι που κάνει την νύχτα μέρα και για το βίντεο και για την φωτογραφία, προσθέστε ότι τα μενού της είναι πραγματικά ΑΣΤΕΙΑ και πανεύκολα, προσθέστε και τις άπειρες ρυθμίσεις που έχει (για έναν αρχάριο πάντα) με φούλ μάνουαλ λήψεις και όχι μόνο, και ακόμη την δοκιμάζω.

 

Ένα αναλυτικό review έχω ξεκινίσει στο site Μου http://www.bytheway.gr και όσοι θέλουν ας με τιμήσουν με την παρουσία τους για να δουν το πρώτο video review που έχω κάνει με το πρώτο μέρος του unboxing Και μερικά βιντεάκια στο απίστευτο 300fps.

 

Μέχρι τέλος της εβδομάδας επίσης ετοιμάζω και το δεύτερο μέρος όπου θα έχω κάνει και αρκετές λήψεις με διάφορες ρυθμίσεις και στο βιντεο και στην φωτογραφία.

 

Ενα πραγματικό λοιπόν εργαλείο στα χέρια ενός αρχάριου με πραγματικά κορυφαίες δυνατότητες και ίσως μια δεύτερη μηχανή ανάγκης για τον επαγγελματία όπου θα του λύσει τα χέρια σε καταστασεις "δύσκολες" όπου η 1000-1500 ευρώ μηχανή του εκοπλισμού του δεν τα βγάζει πέρα !

 

Εδώ: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=4252 είναι το direct link για το review. Δείτε και το υπόλοιπο μέρος του site να μου πείτε τα καλορίζικα και την γνώμη σας..

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρα απο παπασωτηριου..

223 ευρω.. σε μια μερα με ACS ηρθε..

 

εκανα ROM update σε 2.09..

μεσω SD, πρεπει να ειναι σε FAT16 (μεχρι 2 GB..)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχει μια πολύ πιο παλή και μικρή "κονσόλα" με απλά κουμπάκια που δεν χρειάζεται να τροφοδοτείται από ρεύμα που εναλλάσεις μεταξύ διαφόρων πηγών σε διάφορες εξόδους.

Την έχω πάρει και έχω συνδέσει dvd και filmnet από πηγές (έχει τρεις εισόδους, οπότε βάζω και την tv-out του υπολογιστή όποτε θέλω) σε τηλεόραση και προτζέκτορα από εξόδους. Κάνει 15 ευρώ και την έχουν σε κάποια καταστήματα με ηλεκτρονικά στην Αθήνα, αρκεί να ξέρεις να την ζητήσεις. Εγώ στο internet την βρήκα, εκτύπωσα την εικόνα τη και την πήγα σ' ένα μαγαζί κοντά στην πλατεία Κοτζιά που έγραφε στο site του ότι την έχει και μου την παράγγειλε και σε 2 μέρες μου την έφερε. Η δικιά μου είναι μάρκας Audioline και κάνει την δουλειά της άψογα. Δεν χριεάστηκε να αποσυνδέσω καλώδια από τις συσκευές μου ποτέ ξανά εδώ και ένα χρόνο (και βίδωσα και το σύνθετο στον τοίχο!)

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Άντε βρήκα και παρόμοια σε φωτογραφία:

 

http://www.stereopark.gr/ACCESSORIES/HAMA/AV_CONSOLES/AV_CONSOLES_INDEX.htm

 

Αλλά η δική μου είναι καλύτερη και φθηνότερη... ;)

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Άντε βρήκα και παρόμοια σε φωτογραφία:

 

http://www.stereopark.gr/ACCESSORIES/HAMA/AV_CONSOLES/AV_CONSOLES_INDEX.htm

 

Αλλά η δική μου είναι καλύτερη και φθηνότερη... ;)

 

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου..θα το κοιτάξω γιατί αυτή σίγουρα είναι μια φθηνή λύση..βρήκα και περισσότερα απο αυτά που θέλω, σε ΠΟΛΥ πιο ακριβές τιμές...ο φθηνότερος μείκτης εικόνας κοστίζει πάνω/κάτω 400 ευρώ.

 

Θα το ψάξω..σε ευχαριστώ. Αν γνωρίζει κανείς άλλος κάτι απο θεσ/νίκη, περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...