Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να αγορασω ενα καινουριο μικρο κουζινακι. Αυτο που εχω τωρα ειναι συνδεδεμενο στη πριζα για τη κουζινα. Πρεπει και το καινουριο να το συνδεσω στη συγκεκριμενη πριζα, και γιατι; Δε μπορω πχ να το συνδεσω με πολυπριζο εκει που εχω και το ψυγειο;

 

Ρωταω, επειδη η πριζα της κουζινας ειναι χαλασμενη και το παλιο φουρνακι το ειχε συνδεσει ο πατερας μου. Μονος μου δε θα μπορω να συνδεσω το καινουριο φουρνακι.. Δε μπορω να το εξηγησω ακριβως, αλλα δε θα τα καταφερω.

Link to comment
Share on other sites

όταν έμενα μόνος (φοιτητής) είχα συνδεμένο το φουρνάκι σε πολύπριζο με το φυγείο. πρόβλημα δεν αντιμετωπισα. άλλωστε το φουρνάκι δε τραβάει όσο ρεύμα τραβάει η κουζίνα :)

δεν 'εχεις να χασεις κάτι αν το βάλεις σε άλλη πρίζα ή πολύπριζο. αν δεις οτι δεν... τότε το συνδέεις στην πρίζα της κουζίνας

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι ακριβως μπορει να δω; Η κουζινα εχει ξεχωριστη πριζα λογω αυξημενης ενεργειακης καταναλωσης ή παιζει κατι αλλο;
Link to comment
Share on other sites

κουζίνες, πλυντηρια και άλλα ενεργοβόρα είναι σε διαφορετικές γραμμές/πριζες.

 

αν δεις ότι πέφτει η ασφάλεια/γενικός, το συνδέεις στην πρίζα της ηλ. κουζίνας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μικρό κουζινακι (αυτό με 3 μάτια πάνω και φουρνακι από κάτω) και το πλυντήριο, τα έχω σε κανονικές μπριζες.

Μόνο αν δουλεύουν μαζί και ανοίξω και το air condition μπορεί να πέσει η ασφάλεια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετσι και αλλιως η κουζινα απο μονη της εχει μεγαλη επιβαρυνση στον πινακα, καλυτερα να το βαλεις στο ψυγειο που ειναι μακραν πιο "ελαφρια" συσκευη ενεργειακα.Το μονο που θα σου ελεγα να προσεξες σε περιπτωση που μαζευονται πολλα watt μαζι θα ηταν το παχος του καλωδιου του πολυμπριζου αλλα κατα 99,9% δεν θα εχεις θεμα.

 

Εγω σε ενα μια μπριζα μεσω πολυμπριζου εχω : Τοστιερα 2000w , φουρνακι μικροκυματων 1000w , φραπιεδιερα , εσπρεσιερα krups και φριτεζα.Πολλες φορες τα εχω δουλεψει συνδυαστικα χωρις κανενα προβλημα.Αν λεμε αν πεσει καμια ασφαλεια τοτε μπορει εκει να εχει καμια 16αρα και αν βαλεις 20αρα να ειναι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω αυτοματο dispenser υγρου σαπουνιου?Ειχα αυτο αλλα πριν 3 μερες χαλασε και με 1 περασμα του χεριου εβγαζε τριπλη δοση σαπουνιου αντι για μονη(εριχνε 3 φορες) με αποτελεσμα να σπαταλαει το σαπουνι.Το ανοιξα για να δω μηπως εχει καποιο προβλημα ο αισθητηρας του αλλα παρατηρησα οτι ειχε παρει νερο εσωτερικα,ακομη κι εκει που ηταν το μοτερακι.Το αφησα να στεγνωσει και μετα το ξανασυναρμολογησα αλλα πλεον δεν λειτουργει καθολου.Ουτε το φωτακι αναβει.Ψαχνω για να αγορασω κανενα καινουριο.Θα μπορουσα να παω στο σουπερ μαρκετ και να παρω ενα ιδιο αλλα δεν συμφερει αφου παιρνει μονο τα δικα του ανταλλακτικα τα οποια ειναι πανακριβα σε σχεση με μια απλη συσκευασια σαπουνιου και μπορει και να μου ξαναχαλασει σε 1 χρονο.Σε ποιο καταστημα μπορω να βρω ενα αυτοματο dispenser που να μπορω να το γεμιζω με οποιοδειποτε υγρο σαπουνι?Εχω βρει αρκετα σε e-shops αλλα θα προτιμουσα να το παρω απο καποιο "φυσικο" καταστημα αντι να το παραγγιλω απ'το internet.Τα μεγαλα πολυκαταστηματα π.χ. notos,hondos center κ.τ.λ. θα εχουν?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το ίδιο κ δουλεύει μια χαρά. Ανταλλακτικά βάζω palmolive. Mε κατσαβίδι βγάζεις το καπάκι, γεμίζεις το δοχειάκι και το ξανακλείνεις. Ένα χρόνο και δεν χρειάστηκε άλλο μπουκαλάκι.

Νομίζω δεν θα αποφύγεις την παραγγελία από ηλεκτρονικό κατάστημα.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως είναι λίγο υπερβολή ? Δεν σας κάνει με το κουμπάκι?

 

Με κουμπακι ενοεις χειροκινητη αντλια?Επειδι ειχα την αυτοματη του dettol εδω και 1 χρονο,εχω συνηθισει και καλομαθει στο αυτοματο και μου φαινεται πολυ πιο πρακτικο και οικονομικο αφου ριχνει καθε φορα σταθερη δοση.Επισεις ειναι προσφερει και καλυτερη υγιεινη αφου δεν ερχεται σε επαφη η αντλια με τα βρωμικα χερια.Θα παω τωρα οποια μερα ευκαιρησω καμια βολτα στο hondos center της ομονοιας ή στο attica μηπως βρω εκει αφου εχουν πολλα ειδη σπιτιου και μικροσυσκευες.Αλλιως,τελευταια λυση να ξαναπαρω του dettol απ΄το super market.

Link to comment
Share on other sites

Το detol σε προσφορά θα το βρεις στη μισή τιμή 6 ευρώ περίπου. Αφού είχες δοκίμασε να ανοίξεις το δοχειάκι και να δεις πόσο εύκολο είναι να ξαναγεμίσει.
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω καλα λογια για goalbet και mybet. Δε ξερω ομως τι ορους εχουν και εαν σε χρεωνουν με 10% επι των κερδων σου ( συνολικα ή ανα στοιχημα )

 

Γνωριζει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου φιλρ ειναι οτι καλυτερο θα ηταν να πας σε μια πιο γνωστη εταιρια του χωρου καθως ειναι και πιο αξιοπιστες. Τσεκαρε την bet365.

Καλυτερα να συνεχιστει βεβαια στο θεμα που υπαρχει ηδη οπως ειπε και ο φιλος juan.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

BWIN-WILLIAMHILL- BETFAIR....ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ...ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ.....
Link to comment
Share on other sites

Εχετε μεινει λιγακι πισω; William Hill εχει αποσυρθει απο την Ελλαδα, το ιδιο και η betfair. Η bwin και η bet365 δεν ειναι προς το παρον νομιμες.. Πολυ λιγες εταιριες εχουν παρει αδειες, και οι περισσοτερες απο αυτες κρατανε μια ρητρα 10% επι των κερδων, αλλες δε το 10% επι των κερδων του καθε στοιχηματος ξεχωριστα!!
Link to comment
Share on other sites

Εχετε μεινει λιγακι πισω; William Hill εχει αποσυρθει απο την Ελλαδα, το ιδιο και η betfair. Η bwin και η bet365 δεν ειναι προς το παρον νομιμες.. Πολυ λιγες εταιριες εχουν παρει αδειες, και οι περισσοτερες απο αυτες κρατανε μια ρητρα 10% επι των κερδων, αλλες δε το 10% επι των κερδων του καθε στοιχηματος ξεχωριστα!!

 

Διαβασα οτι η ΕΕ πηγε κοντρα στο νομοσχεδιο αυτο που ηθελε να πλασαρει η κυβερνηση και πλεον ολα ειναι οπως πριν. Ετσι διαβασα, ψαξτο καλυτερα και μονος σου.

Η bwin δεν εχει τις καυτερες αποδοσεις, η 365 προφανως ειναι καλυτερη και σε αυτον τον τομεα απο εκει και περα κανε και ενα research.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θέλω να ρωτήσω το εξής και άν μπορεί κάποιος γνώστης σε αυτά να μου δώσει μια απάντηση.Θέλω να αγοράσω ένα ακίνητο απο ένα πολύ γνωστό μου.Μετά απο συζήτηση μιας και δεν διαθέτω μετρητά μου πρότεινε να πληρώσω την εφορία των ακινήτων που έχει-σύνολο ένα ποσό 50000(λόγω μεγάλης ακίνητης περιουσίας)-και να δίνω κάθε μήνα το ποσό που χρειάζεται και να πάρω το σπίτι.Προφανώς πρώτα θα μου γράψει το σπίτι και μετά θα πληρώνω εγώ ένα ποσό κάθε μήνα την εφορία του χωρίς να δώσω κάτι άλλο.Θέλω να ρωτήσω πρώτον άν γίνεται κάτι τέτοιο,μετά αν με συμφέρει και πως γίνεται να έχω σπίτι στο όνομα μου πληρώνοντας εφορία άλλου και τι ποσό προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις να δίνεις πχ άν είναι δίνω 1000 ευρώ το μήνα δεν μπορώ να το καλύπτω-πως γίνεται ο διακανονισμός απο την εφορία είναι κάθε μήνα κάθε δίμηνο κτλ.Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσε με απλά λόγιαι-προφανώς χρειάζονται δικηγόρο όλα αυτά-αλλά θέλω να έχω μια γενική ιδέα πρίν προχωρήσω.Ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

Την εφορία δεν τη νοιάζει πιο θα πληρώσει. Στα χαρτιά που θα κάνετε και θα πάτε στο συμβολαιογράφο θα το γράψετε πως θα γίνει η πληρωμή, και βάζετε συναλλαγματικές για να είσαι καλυμμένος.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!Οταν λές δεν την νοιάζει;Δηλαδή δεν μπλέκουμε την εφορία και απλά παίρνω το σπίτι με γραμμάτια;Δεν γίνεται να περάσει και η εφορία και το σπίτι εξ αρχής στο όνομα μου;Το ποσό που πρέπει να δίνω το κανονίζω εγώ η είναι συγκεκριμένο απο την εφορία;Είναι λίγο μπέρδεμα....
Link to comment
Share on other sites

1.Πριν κάνεις ό,τιδήποτε θα προβείς σε έλεγχο τίτλων στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο-Κτηματολογικό Γραφείο..

 

2. Για να καταρτισθεί συμβόλαιο αγοραπωλησίας, θα πρέπει να εκδοθεί φορολογική ενημερότητα επ' ονόματι του πωλητού...εάν υπάρχει οφειλή, παίρνεις μία βεβαίωση οφειλής από την ΔΟΥ του, την προσκομίζεις στον συμβολαιογράφο και εκείνος υποχρεούται να παρακρατήσει από το καταβληθέν τίμημα το ποσό της οφειλής και να το αποδώσει στο Ελληνικό Δημόσιο..

 

3. Εάν το μερικό τίμημα που θα καταβληθεί με την υπογραφή δεν επαρκεί για την κάλυψη της οφειλής, καλά θα κάνεις να απευθυνθείς μαζί με ένα σχέδιο συμβολαίου στην ΔΟΥ του πωλητού ώστε να διακριβώσεις εάν μπορεί να γίνει διακανονισμός με δόσεις της οφειλής σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου..

 

4. Υπάρχει και η λύση του να συνάψεις προσύμφωνο αγοραπωλησίας με συμφωνία σύνταξης οριστικού συμβολαίου σε ρητή ημερομηνία και όρο να προβείς σε αυτοσύμβαση άμα τη εξοφλήσει του τιμήματος...όμως δεν κατοχυρώνεσαι απόλυτα, καθ' όσον θα πρέπει να εγγράψεις και προσημείωση υποθήκης ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα πωληθεί ενδιάμεσα σε τρίτον...για περισσότερα απευθύνσου σε δικηγόρο..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια από τα ίδια, αλλά για τη δόση του Δεκεμβρίου. Μάλιστα την πλήρωσα μέσω e-banking, από τις 18/12 επειδή μεσολαβούν και οι γιορτές ώστε να μην έχω και καλά τέτοιο θέμα. Αλλά πριν λίγο μπήκα taxisnet (πρωτοχρονιάτικα και τέτοια ώρα άλλη δουλειά δεν είχα, θα μου πείτε:lol:) και μου την βγάζει ληξηπρόθεσμη....

Θέλω να πιστεύω ότι οφείλεται στις γιορτές. Μήπως έτυχε και σε κανέναν άλλον??

@dtzgr, εσύ φίλε μου οκ ή είχες τραβήγματα τελικά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...