Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τυπικά κάθονται 15 μέρες. Αλλά μπορεις να πας να τους ζητήσεις να το κρατήσουν μέχρι να γυρίσεις, ή να τους πάρεις τηλέφωνο όταν φτάσει, να το χουν υπόψιν

 

Αν κάτσει 15 μέρες με καλύπτει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

από τις 22 το δικό μου συστημένο που έφυγε για Αγγλία..ακόμα δεν φαίνεται τίποτα στο Royal Mail για να δω που βρίσκεται...λέτε να έχει χαθεί???:wacko:
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

για γραμμα εσωτερικου καστορια-αθηνα ποια η διαφορα του συστημενου με το συστημενο express σε χρονο παραδοσης
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει από Αγγλία και μου το έστειλαν με interlink express, που μετά το δίνει στην dpd group.

Εδώ στην Ελλάδα ποια εταιρία συνεργάζεται για να μου φέρουν το δέμα?

 

Πρώτη φορά που τυχαίνει και μου στέλνουν με αυτές τις εταιρίες και δεν ξέρω τι γίνεται..

 

Να απαντήσω στην ερώτησή μου!

Τελικά ήρθε το DPD ήρθε με ACS!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω παραγγείλει ένα δέμα απο Αγγλία έδω και 12 μέρες. Ο πωλητής το έστειλε με ΤΝΤ Post ταχυδρομείο ( όχι την κούριερ tnt) Παρακολουθώ την αποστολή απο tntpost.com όπου το δέμα αναφέρεται στις 9 Αυγούστου είναι στην Ελλάδα. Την ΤΝΤ post την εξυπηρετούν τα ΕΛΤΑ (απλό ταχυδρομείο) πληροφορήθηκα. Το θέμα είναι ότι στο tracking system των ΕΛΤΑ δεν βγάζει αποτελέσματα! Επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι δεν βλέπουν στο σύστημα τους το δέμα! Ο πωλητής απο την άλλη με διαβεβαιώνει ότι είναι στην Ελλάδα το δέμα και θα παραλάβω απο μέρα σε μέρα. Γνωρίζει κανείς τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις? όπως πχ να έχει έρθει το δέμα και να μην έχουν πάρει χαμπάρι οι δίκοι μας...Κάνεις άλλο με παρόμοια περίπτωση με ΤΝΤ απλό ταχυδρομείο?:wacko:

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στα ελτα κουριερ, μπας και....

 

Μπααα ..τίποτα.Δυστυχώς.. Λέω να περιμένω κανά 2 μέρες και μετά να το πάθω το εγκεφαλικό. Ελπίζω να έχουν καθυστερήσει απλά οι δικοι μας εδώ.. Είναι πάντως πολύ ενδιαφέρον το tracking της TNT Post να δέιχνει ότι είναι στην Ελλάδα και έδω να ορκίζονται δεν έχει έρθει....:mad:

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω παραγγείλει ένα δέμα απο Αγγλία έδω και 12 μέρες. Ο πωλητής το έστειλε με ΤΝΤ Post ταχυδρομείο ( όχι την κούριερ tnt) Παρακολουθώ την αποστολή απο tntpost.com όπου το δέμα αναφέρεται στις 9 Αυγούστου είναι στην Ελλάδα. Την ΤΝΤ post την εξυπηρετούν τα ΕΛΤΑ (απλό ταχυδρομείο) πληροφορήθηκα. Το θέμα είναι ότι στο tracking system των ΕΛΤΑ δεν βγάζει αποτελέσματα! Επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι δεν βλέπουν στο σύστημα τους το δέμα! Ο πωλητής απο την άλλη με διαβεβαιώνει ότι είναι στην Ελλάδα το δέμα και θα παραλάβω απο μέρα σε μέρα. Γνωρίζει κανείς τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις? όπως πχ να έχει έρθει το δέμα και να μην έχουν πάρει χαμπάρι οι δίκοι μας...Κάνεις άλλο με παρόμοια περίπτωση με ΤΝΤ απλό ταχυδρομείο?:wacko:

Κάνε υπομονή, μέσα στη βδομάδα θα ανοιχθεί ο σάκος και θα φανεί στο τράκινγκ των ελτα. Άλλωστε απ τις 9 μέχρι σήμερα, ήταν μη εργάσιμες ημέρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή, μέσα στη βδομάδα θα ανοιχθεί ο σάκος και θα φανεί στο τράκινγκ των ελτα. Άλλωστε απ τις 9 μέχρι σήμερα, ήταν μη εργάσιμες ημέρες ;)

 

Ευχαριστώ...Αναμένω...σε αναμμένα κάρβουνα...:)

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα γίνεται μάλλον πιο πολύπλοκο απο όσο φαίνεται. Νέο update στο site της ΤΝΤ Post (Απλό Ταχυδρομείο) σχετικά με το δέμα μου: 12-8-2013:

Parcel out for delivery

12-8-2013:

Parcel not delivered. Addressee not at home

 

Αυτοι ισχυρίζονται ότι προσπάθησαν να το παραδοσουν κιόλας και δεν ήμουν στο σπίτι! Εννοείται στα ΕΛΤΑ διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι το Δέμα δεν είναι στην Ελλάδα!!Έχει πολύ ψωμί η υπόθεση. Κάτι μου λέει ότι δεν θα έχει αίσιο τέλος. Σαν να έχει χαθεί το δέμα... 15 μέρες πέρασαν για αποστολή απο Αγγλία.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Διαβάζω κυρίως τους οδηγούς για custom rom του forum, αλλά είπα να γίνω μέλος και να ζητήσω μερικές συμβουλές για κάτι που μου έτυχε σήμερα.

 

Σήμερα το μεσημέρι, ενώ έλειπα από το σπίτι μου, ο διανομέας των ΕΛΤΑ άφησε μαζί με τους λογαριασμούς στο γραμματοκιβώτιο μου και ένα μικρό δέμα που είχα παραγγείλει από Καναδά με ένα χαλασμένο smartphone το οποίο διαπιστωμένα δεν λειτουργούσε και το οποίο σκόπευα να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για ανταλλακτικά

Το κακό είναι ότι το δέμα - στην ουσία ήταν γράμμα γιατί ζύγιζε μόλις 120 γραμμάρια - ήταν σκισμένο στην κορυφή και το smartphone έλειπε! :mad:

 

Η απορία μου είναι, πως στην ευχή το ταχυδρομείο παραδίδει κάτι το οποίο βγάζει μάτι ότι είναι παραβιασμένο και προφανώς κλεμμένο;

 

Πήγα ήδη στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, πανέτοιμος για καταγγελία, αλλά εκεί ο αξιωματικός υπηρεσίας μου είπε να πάω πρώτα στο ταχυδρομείο και να ζητήσω τα στοιχεία του διανομέα, καταγγέλοντας το γεγονός.

 

Διαθέτω το imei της συσκευής, υπάρχει τρόπος να μπει σε μαύρη λίστα και να καταστεί βασικά άχρηστο, όπως γίνεται σε Ευρώπη, Η.Π.Α, Καναδά και αλλού;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

ευχαριστώ!

 

(παραθέτω και μια φωτογραφία του πως μου ήρθε το γράμμα-δέμα)

 

http://i.imgur.com/PLBrySe.jpg?1

Edited by stratos11
φωτό
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να στο βουτηξε καποιος ενοικος

 

μένω σε μονοκατοικία

τα γράμματα ήταν όλα στο γραμματοκιβώτιο μου, το οποίο ανοίγω με κλειδί για να τα βγάλω έξω

ο διανομέας το έριξε εκεί μαζί με τους λογαριασμούς, όπως ήταν,

ξεσκισμένο και με κλεμμένο το περιεχόμενο :mad:

Link to comment
Share on other sites

μένω σε μονοκατοικία

τα γράμματα ήταν όλα στο γραμματοκιβώτιο μου, το οποίο ανοίγω με κλειδί για να τα βγάλω έξω

ο διανομέας το έριξε εκεί μαζί με τους λογαριασμούς, όπως ήταν,

ξεσκισμένο και με κλεμμένο το περιεχόμενο :mad:

Συνηθισμένα πράγματα στα Ελτα. Τουλάχιστον δεν εξαφάνισαν και το πακέτο μαζί, όπως άλλες φορές

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένα πράγματα στα Ελτα. Τουλάχιστον δεν εξαφάνισαν και το πακέτο μαζί, όπως άλλες φορές

 

Μήπως όμως δεν έγινε από τα ΕΛΤΑ τα δικά μας, αλλά από τα αντίστοιχα του Καναδά; Αν και πιστεύω τη λαμογιά του Έλληνα δεν την ξεπερνάει κανένας. Αν το κάνουν συχνά αυτό μιλάμε για αλητεία. Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί και έχω παραγγείλει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένα πράγματα στα Ελτα. Τουλάχιστον δεν εξαφάνισαν και το πακέτο μαζί, όπως άλλες φορές

 

χαιρετώ!

και αυτή είναι επίσης μεγάλη απορία μου, αφού μου έκλεψαν τη χαλασμένη συσκευή, γιατί δεν πέταξαν την συσκευασία, παρά την έφεραν και την παρέδωσαν σπίτι μου; Μιλάμε για στουρνάρια ολκής!

 

Μήπως όμως δεν έγινε από τα ΕΛΤΑ τα δικά μας, αλλά από τα αντίστοιχα του Καναδά; Αν και πιστεύω τη λαμογιά του Έλληνα δεν την ξεπερνάει κανένας. Αν το κάνουν συχνά αυτό μιλάμε για αλητεία. Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί και έχω παραγγείλει πολλά.

 

πολύ αμφιβάλλω αν έγινε στον Καναδά...

η συσκευή είχε πολύ μικρή αξία και από πάνω ήταν και χαλασμένη

Όχι, βάζω 1,000,000 καναδικά δολάρια στοίχημα, ότι η κλεψιά έγινε στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση που είναι συνηθισμένο γεγονός. Ντροπή και ξεφτίλα. Τόση διαφθορά πια; Δεν λειτουργεί τίποτα σε αυτό το κράτος; Να θες να στείλεις κάτι σε κάποιον και να παρακαλάς μην πέσεις στο λαμόγιο;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως δεν έγινε από τα ΕΛΤΑ τα δικά μας, αλλά από τα αντίστοιχα του Καναδά; Αν και πιστεύω τη λαμογιά του Έλληνα δεν την ξεπερνάει κανένας. Αν το κάνουν συχνά αυτό μιλάμε για αλητεία. Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί και έχω παραγγείλει πολλά.

Είναι αδύνατον να έκανε τόσο δρόμο ανοιγμένη συσκευασία. Θα είχε σταματήσει στο αεροδρόμιό μας και θα γινόταν η απαραίτητη διαδικασία κατάσχεσης κι επιστροφής. Ό,τι έγινε, έγινε στη διανομή της περιοχής σου, πήγαινε, βρες τους, και φέρσου ευγενικά :p

χαιρετώ!

και αυτή είναι επίσης μεγάλη απορία μου, αφού μου έκλεψαν τη χαλασμένη συσκευή, γιατί δεν πέταξαν την συσκευασία, παρά την έφεραν και την παρέδωσαν σπίτι μου; Μιλάμε για στουρνάρια ολκής!

 

πολύ αμφιβάλλω αν έγινε στον Καναδά...

η συσκευή είχε πολύ μικρή αξία και από πάνω ήταν και χαλασμένη

Όχι, βάζω 1,000,000 καναδικά δολάρια στοίχημα, ότι η κλεψιά έγινε στην Ελλάδα

Σιγά, στον πειραιά έκλεβαν τάμπλετ και κινητά στη διανομή κι έπειτα έκλειναν τα πακέτα και τα στελναν στο ταχυδρομείο, υπάρχουν δεκάδες αναφορές

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πω και μία δική μου εμπειρία, προ τριών ετών είχα στείλει πίσω στην Αγγλία μία φωτογραφική μηχανή στο κατάστημα από όπου την πήρα γιατί μου είχαν στείλει λάθος μηχανή και χάθηκε στο ταχυδρομείο του Ηνωμένου Βασιλείου. Ευτυχώς που το είχα ασφαλίσει και τα πήρα όλα πίσω μετά από μήνες βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατον να έκανε τόσο δρόμο ανοιγμένη συσκευασία. Θα είχε σταματήσει στο αεροδρόμιό μας και θα γινόταν η απαραίτητη διαδικασία κατάσχεσης κι επιστροφής. Ό,τι έγινε, έγινε στη διανομή της περιοχής σου, πήγαινε, βρες τους, και φέρσου ευγενικά :p

Λέω για αρχή να πάω στον διευθυντή του καταστήματος ΕΛΤΑ και να κάνω την καταγγελία μου εκεί

Αν πάω στο κέντρο διανομής της περιοχής μου (Κηφισιά είμαι) υπάρχει περίπτωση να βρω κάποια άκρη;

Ή απλά θα κάνουν το κορόιδο "δεν ξέρω, δεν είδα"

 

Πάντως για να πω και κάτι άλλο που είχα δει πριν 2 μήνες περίπου, σε μια αγορά μέσω ebay Αυστρίας, το πακέτο μου δεν πέρασε τελωνείο, αλλά όταν ήρθε σπίτι μου και άνοιξα το γραμματοκιβώτιο μου, είχε μια μεγάλη τρύπα, σαν κάποιος να ήθελε να δει τι είχε μέσα

Δεν μου φάνηκε για ατύχημα γιατί ο φάκέλος ήταν χοντρός και δύσκολα άνοιγες τρύπα παρά μόνο με προσπάθεια και βασικά υποψιάστηκα τον διανομέα

 

πάντα ευγενικά, βέβαια ;)

 

Σιγά, στον πειραιά έκλεβαν τάμπλετ και κινητά στη διανομή κι έπειτα έκλειναν τα πακέτα και τα στελναν στο ταχυδρομείο, υπάρχουν δεκάδες αναφορές

γι'αυτό μας έχουν σχεδόν σε blacklist στο ebay

πολλές, πάρα πολλές κλοπές, πρέπει να ψάχνεις με καραμπίνα να βρεις κάποιον να στέλνει Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Λέω για αρχή να πάω στον διευθυντή του καταστήματος ΕΛΤΑ και να κάνω την καταγγελία μου εκεί

Αν πάω στο κέντρο διανομής της περιοχής μου (Κηφισιά είμαι) υπάρχει περίπτωση να βρω κάποια άκρη;

Ή απλά θα κάνουν το κορόιδο "δεν ξέρω, δεν είδα"

 

 

Γνωμη μου:να πας ΚΑΙ στους 2.μπορει ο δ/ντης του καταστηματος ΕΛΤΑ να κανει την παπια.το κεντρο της διανομης φανταζομαι δεν μπορει να το αποσιωπησει...

Φυσικα,εγγραφες καταγγελιες.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα κατι που διαβασα σε παλιοτερα θεματα στο google οτι στην αντικαταβολη με ελτα στην αιτηση βαζεις τα στοιχεια του αποστολεα στον αγοραστη και τα στοιχεια του πωλητη στον παραληπτη.

Αν ναι νομιζω πως την εκανα την πατατα χθες κανοντας μια πωληση,και θελω να μου πειτε τη μπορω να κανω σε μια τετοια περιπτωση?

Υπαρχει περιπτωση να μη δω ποτε λεφτα?Η να μπερδευτουν με το δεμα οταν φτασει?Η ακομα και να χαθει?

Το δεμα λεει πανω τα στοιχεια του παραληπτη,του αγοραστη δηλαδη.Λετε να το καταλαβουν και να το διορθωσουν?

Με εξυπηρετησε μια κοπελα της οποιας της ειπα οτι στελνω 1η φορα με αντικαταβολη και απλα μου εδωσε το χαρτι χωρις να μου πει τιποτα,εβαλα και εγω σαν λογικος ανθρωπος το αποστολεα στο ονομα μου και το παραληπτη στον αγοραστη,επισης οταν τελειωσα μου λεει ειμαστε ενταξει μπορειτε να φυγετε χωρις να μου δωσει καποια αποδειξη,ε και εγω λεω ετσι θα πηγαινει το συστημα και σηκωθηκα και εφυγα σα το βοδι.

Παρακαλω τα φωτα σας.

 

Να σημειωσω οτι εστειλα στης 14/8 χθες απο επαρχια κατα τις 1 το μεσημερι και σημερα εχουμε 15 και αργια,υπαρχει περιπτωση να το προλαβω πριν φυγει αν παρω πρωι πρωι τηλεφωνο αυριο?

Edited by Karebouras
Link to comment
Share on other sites

Αν κι έχω να στείλω 2 χρόνια με αντικαταβολή, θα σου πω πάνω κάτω τι θυμάμαι:

 

Έχει μπρος και πίσω μέρος το χαρτί. Στο μπροστά βάζεις τα στοιχεία κανονικά, ενώ πίσω βάζεις τα ανάποδα. Δηλαδή αυτόν σαν αποστολέα κι εσένα σαν παραλήπτη, ώστε να σου έρθουν τα λεφτά...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...