Jump to content

Σκοποβολή - οπλοκατοχή


romap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον,εχουμε και λεμε.

περα του οτι μου αρεσουν τα οπλα,οχι φυσικα για φιγουρα η το ενα και το αλλο,ισως για προστασια με τους ανωμαλους που κυκλοφορουν.θα ηθελα να μαθω ποιες οι συνεπειες της οπλοκατοχης.μιας κι ακουω πολλα και διαφορα,τι ισχυει τελικα.

καταρχας και εμενα μου αρεσουν τα οπλα και εχω 3! το ενα ειναι πολεμικο!

τωρα για για παράνομη ΟΠΛΟΦΟΡΙΑ, οι ποινές είναι πολύ αυστηρές, μην το σκέφτεσαι καν, αν σε πιάσουν τη μ@μησες, ας μη μιλήσω για ΟΠΛΟΧΡΗΣΙΑ..

επισης θα ήθελα να προσθέσω οτι υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στις έννοιες οπλοκατοχή/οπλοφορία/οπλοχρησία, νόμιμη οπλοκατοχή/παράνομη οπλοκατοχή κλπ. και σε νομικό επίπεδο, και φυσικά οι ποινές είναι διαφορετικές...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εμενα με ενδιαφερουν οι ποινες μονο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εμενα με ενδιαφερουν οι ποινες μονο.

Αν δεν θες να μπεις στη διαδικασία της έκδοσης άδειας οπολοκατοχής(που ίσως και να μην τα καταφέρεις) σκέψου και τη πιθανότητα να αγοράσεις ένα καλό αεροβόλο σκοποβολής.Θα την κάνεις τη δουλειά σου,είναι πολύ αληθοφανή(από μέταλλο κλπ) και μπορούν να προκαλέσουν σοβαρή ζημειά σε άνθρωπο(το λέω επειδή ανέφερες ότι χρειάζεσαι όπλο για προστασία).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εμενα με ενδιαφερουν οι ποινες μονο.

 

Δεν είναι εύκολο να σου απαντήσει κάποιος. Εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες. Αν δεν έχεις άδεια οπλοκατοχής και οπλοφορίας, πας κατηγορούμενος σε βαθμό κακουργήματος. Το μέγεθος της ποινής εξαρτάται από τις συνθήκες κατά τις οποίες θα πιαστείς, αν τυχόν έχεις ποινικό μητρώο, και πολλά άλλα.

 

Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσεις άδεια οπλοκατοχής, εκτός αν έχεις βύσμα ή είσαι διάσημος (βλέπε Καρβέλας). Η άδεια οπλοκατοχής είναι διαφορετική από την άδεια οπλοφορίας. είναι πιθανό κάποιος να έχει την πρώτη (π.χ. μέλος σκοπευτικού συλλόγου) αλλά όχι την δεύτερη, στην οποία περίπτωση αν πιαστεί με το όπλο επάνω του σε διαδρομή που δεν προβλέπεται (π.χ. από και προς το σκοπευτήριο) επίσης πάει κατηγορούμενος, ενώ του αφαιρείται και η άδεια. Γενικά στην Ελλάδα η νομοθεσία περί όπλων είναι εξαιρετικά προβληματική από πολλές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε ταξιδιώτη, τι είναι αυτά που μας τσαμπουνάς.

Είσαι από την λεβεντομάνα την Κρήτη και μου θες και άδεια για το όπλο;

Αίσχος, ντροπή και όνειδος.

Πάρε εκεί δυο-τρια να ρίχνεις μπαλοθιές.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όσον αφορά τις προϋποποθέσεις έκδοσης άδειας οπλοκατοχής:

 

Έκδοση Αδείας Οπλοφορίας (άρθρο 10 του Ν. 2168/1993 )

 

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

 

α. Αίτηση του ενδιαφερομένου στην οποία μνημονεύονται οι λόγοι και το είδος της αιτούμενης αδείας καθώς και τα ακόλουθα στοιχεία:

 

1. Προκειμένου για φυσικό πρόσωπο: Επίθετο, ΄Ονομα, Πατρώνυμο, Μητρώνυμο,β ημερομηνία και τόπος γέννησης, διεύθυνση κατοικίας, αριθ. Ταυτότητας ή διαβατηρίου, ημερομηνία έκδοσης και εκδούσα Αρχή, επάγγελμα, τηλέφωνο και FAX.

2. Προκειμένου για νομικό πρόσωπο: ΄Ονομα ή εμπορική επωνυμία και έδρα, καθώς και τα ως άνω στοιχεία του νομίμου εκπροσώπου.

 

β. Τα προβλεπόμενα από τις ισχύουσες διατάξεις για την έκδοση της συγκεκριμένης αδείας ενσημοχαρτόσημα.

 

γ. Πιστοποιητικό ιατρού ειδικότητας νευρολόγου-ψυχιάτρου ή παθολόγου από το οποίο να προκύπτει η κατάσταση της ψυχικής υγείας του ενδιαφερομένου προκειμένου για φυσικό πρόσωπο ή των εκπροσώπων και διαχειριστών προκειμένου για Α.Ε. και Ε. Π.Ε. και των ομορρύθμων εταίρων προκειμένου για Ο.Ε. και Ε.Ε. ή των μελών του διοικητικού συμβουλίου προκειμένου περί σωματείων. Το πιστοποιητικό αυτό παραδίδεται από τον ιατρό, στο πρόσωπο που ζήτησε την εξέτασή του εντός σφραγισμένου φακέλλου. Η αρμόδια για την έκδοση της αδείας Αστυνομική Αρχή ελέγχει το απαραβίαστο του φακέλλου και δεν παραλαμβάνει πιστοποιητικό που ο φάκελλός του παραβιάσθηκε.

 

δ. Υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/86 των ενδιαφερομένων στην οποία αναφέρεται ότι ο δηλών δεν εμπίπτει στις απαγορευτικές διατάξεις του άρθρου 18 του Ν.2168/1993 και ότι δεν τυγχάνει φυγόποινος ή φυγόδικος.

 

ε. Πλήρες αντίγραφο Ποινικού Μητρώου (Τύπου Α΄) και σύμφωνα με τις διακρίσεις του εδαφίου γ΄ της παρούσης.

 

Με εξαίρεση τους Δημόσιους Οργανισμούς, τις Τράπεζες και τις Επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, αν η άδεια ζητείται από νομικό πρόσωπο υποβάλλονται επιπλέον των ανωτέρω και τα εξής δικαιολογητικά:

 

1. Επικυρωμένο αντίγραφο της πράξης διορισμού εκπροσώπου του διοικητικού συμβουλίου της Α.Ε.

2. Επικυρωμένο αντίγραφο του καταστατικού ή εταιρικού προκειμένου για νομικό πρόσωπο άλλης μορφής. Τα ανωτέρω δικαιολογητικά υποβάλλονται μία φορά και μόνο σε περίπτωση τροποποίησης του καταστατικού δημιουργείται υποχρέωση υποβολής εκ νέου.

 

Πρόσθετα δικαιολογητικά :

 

α. Σε ΄Ελληνες υπηκόους (παρ. 3 άρθρου 10 Ν. 2168/1993) :

 

1. Τρεις (3) φωτογραφίες.

2. Εφόσον πρόκειται για φύλακες και συνοδούς χρηματαποστολών ή προσώπων υποβάλλονται επιπλέον :

 

(α) ΄Εγγραφο της Τράπεζας, Οργανισμού ή Επιχείρησης, όπου αναφέρονται τα καθήκοντα που ασκεί ο συγκεκριμένος υπάλληλος και οι λόγοι που επιβάλλουν την οπλοφορία του.

 

(β) Επικυρωμένο αντίγραφο αδείας φύλακα, όπου απαιτείται από τις ισχύουσες διατάξεις.

 

(γ) Υπεύθυνη δήλωση του προσώπου που συνοδεύεται ότι επιθυμεί την προστασί του από τον ή τα συγκεκριμένα άτομα.

 

β. Σε υπηκόους Χωρών-Μελών της Ευρωπαϊκής Ενωσης ή άλλων Χωρών που διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα (παρ. 4 άρθρου 10 Ν. 2168/1993) :

 

1. Επικυρωμένο αντίγραφο άδειας παραμονής ή διαμονής του αιτούντος στη Χώρα μας.

2. Υπεύθυνη δήλωση του αιτούντος στην οποία αναφέρεται ότι θα κατέχει το όπλο στην Ελλάδα και δεν θα το μεταφέρει σε άλλη Χώρα, χωρίς σχετική άδεια.

3. Αντίγραφο της άδειας εργασίας, εφόσον πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για την προστασία προσώπων, την ασφάλεια δημοσίων καταστημάτων, τραπεζών, μουσείων, μεταφοράς χρημάτων ή αξιών, οικημάτων που έχουν ανάγκη ειδικής προστασίας, επιχειρήσεων κοινής ωφέλειας ή προοριζομένων για εξυπηρέτηση της Εθνικής ΄Αμυνας ή άλλων μεγάλης αξίας και σπουδαιότητας επιχειρήσεων ή εγκαταστάσεων.

 

Κατ' εξαίρεση, σε αλλοδαπό που πρόκειται να εργασθεί ως προσωπικό ασφαλείας σε επιχείρηση συμφερόντων της Χώρας του, εφόσον τούτο βεβαιώνεται από σχετικό έγγραφο της εργοδότριας επιχείρησης, μπορεί προσωρινά, αντί της άδειας παραμονής και εργασίας, να υποβάλλεται επίσημο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει το νόμιμο της διαμονής του στη Χώρα μας, καθώς και βεβαίωση της αρμόδιας Διεύθυνσης Απασχόλησης της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης ότι έχουν υποβληθεί δικαιολογητικά για χορήγηση άδειας εργασίας για τον ως άνω σκοπό.

 

Αν εντός τριμήνου δεν υποβληθούν στην αρμόδια Αστυνομική Υπηρεσία τα προβλεπόμενα στις περιπτώσεις (1) και (3) του παρόντος εδαφίου δικαιολογητικά, η χορηγηθείσα άδεια ανακαλείται.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να μπεις στη διαδικασία της έκδοσης άδειας οπολοκατοχής(που ίσως και να μην τα καταφέρεις) σκέψου και τη πιθανότητα να αγοράσεις ένα καλό αεροβόλο σκοποβολής.Θα την κάνεις τη δουλειά σου,είναι πολύ αληθοφανή(από μέταλλο κλπ) και μπορούν να προκαλέσουν σοβαρή ζημειά σε άνθρωπο(το λέω επειδή ανέφερες ότι χρειάζεσαι όπλο για προστασία).
μπορω να βγαλω αλλα ηθελα να δω και τι τρεξιμο θελει,αεροβολα εχω

αδειες και κακο,τοσα πραγματα κυκλοφορουν και ειναι επικυνδυνα και παρομοια σε κινδυνο οπως το οπλο.αυτα τα πραγματα βεβαια θελουν και μυαλο κι οχι για εφφε,ειναι κακο σπορ και σιγουρα δεν ειναι για να τα χουν αμυαλοι.

το κακο παντως εδω εχει παραγινει,κυκλοφορουν κατι συμμοριες και δεν εχουν αφησει σπιτι για σπιτι που να μην εχουν γδυσει,οσο δε για αυτοκινητα???τα σπανε στην σειρα,και οι αρμοδιοι την στηνουν για αλκοοτεστ,καταλαβαινετε???

προχτες στην γειτονια μου περπατουσαν 3 αγορια και μια κοπελα φοιτητες και περνουσαν κατι <<καλα>> παιδια με μηχανακια και ροπαλα και κατεβηκαν και τους εκαναν αχρηστους απο το ξυλο,ετρεξα κι εγω και προλαβω να παιξω 2-3 στα καλα παιδια αλλα εγιναν λουηδες.και φυσικα η ασφαλεια???στο κοσμο τους.

και μετα λενε να μην παιρνουμε την δικαιοσυνη στα χερια μας,ε μα πως,πρεπει πρωτα να μπουνε στα σπιτια μας να τις φαμε να μας κλεψουν και να μας σπασουν και τα αυτοκινητα και μετα να ερθουν να δουνε τι εγινε???τοτε θα χει πεταξει το πουλακι.

αυτοαμηνα κυριοι,αυτοαμηνα,αυτος ειναι νομος,δεν μπορουμε να τρεχουμε σαν λαγοι και να κρυβομαστε,ουτε και να μενουμε απρακτοι,πατησες την περιουσια μου???με κακο σκοπο εννοω?θα πληρωσεις.

πειραξες το αυτοκινητο μου και σε ειδα???θα πληρωσεις,δεν περιμενω απο δικαστηρια και συλληψεις που ποτε δεν γινοντε,ισως σπανια να μου αποδωσουν την δικαιοσυνη που μου αρμοζει.

και φυσικα δεν ειναι κανονας το να κυκλοφορουμε με οπλα η γκλοπ η στιλετα για την ασφαλεια μας,καθε πραγμα ειναι καλο να χρησιμοποιηθει μονο οταν πρεπει κι οχι οποτε μας καπνισει.

αλλα εχουνε ριξει ολοι ολο το βαρος στο να γραφουν μηχανακια που ειναι και κερδοφορο κι ευκολο,οπως επισης και να κανουν αλκοοτεστ που δεν ειναι και κακο αλλα και καμια περιπολια σε παραξενες ωρες δεν ειναι και κακη ιδεα,αν και οι ωρες πλεον δεν παιζουν σημασια,οι κατεργαρεοι πλεον εχουν 24η εργασια.

δεν μιλαω παραλογα πιστευω,συζητηση κανουμε και υπαρχει ελευθερια τυπου,τουλαχιστον εδω πρεπει να μιλαμε δικαια και να βγαζουμε παραπονα μας και μη.

απλα ειμαι στην σκεψη,δεν ξερω.τετοια πραγματα θελουν καθαρο μυαλο επαναλαμβανω κι οχι βιαστικες κινησεις.

 

Καλά ρε ταξιδιώτη, τι είναι αυτά που μας τσαμπουνάς.

Είσαι από την λεβεντομάνα την Κρήτη και μου θες και άδεια για το όπλο;

Αίσχος, ντροπή και όνειδος.

Πάρε εκεί δυο-τρια να ρίχνεις μπαλοθιές.

2-3??μια αδεια δε μας χαλαει,εδω οπως προανεφερα μπορω να βγαλω,απλα ηθελα να ξερω.αλλα το ονειρο μου ειναι ενα,magnum...357 η 44αρι

 

http://www.imageshack.gr/files/2izqbkddm0x9darlweog.jpg

 

αν το μηνυμα μου ειναι προσβλητικο η ακυρο για οποιοδηποτε λογο παρακαλω να σβηστει,σεβομαι το moderating team του myphone και δεν μου αρεσουν οι οποιεσδηποτε επιπλοκες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πειραξες το αυτοκινητο μου και σε ειδα???θα πληρωσεις,δεν περιμενω απο δικαστηρια και συλληψεις

 

Επειδή μιλάς για όπλο κι όχι για κανά ρόπαλο, ελπίζω να μην προτιμάς τα ισόβια από το να βρεις το αυτοκίνητό σου με ζημιά ...

 

Και γενικώς όσον αφορά τα υλικά αγαθά (δε μιλάω για απειλή κατά της ζωής σου ή της σωματικής σου ακεραιότητας) ελπίζω να μη θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο να μπεις στη στενή ή να βρεθείς να κοιτάς τα θυμαράκια ανάποδα (θα βγάλεις το όπλο θα το βγάλει κι ο κλέφτης και όποιος προλάβει να φάει τον άλλο).

 

Εγκυκλοπαιδικά και μόνο, κοιτάξτε τι εγκληματικότητα υπάρχει στην Αμερική που οι πάντες οπλοφορούν (εν δυνάμει) για αυτοάμυνα και πόση στην (πχ) Αγγλία που ούτε οι αστυνομικοί δεν οπλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάς για όπλο κι όχι για κανά ρόπαλο, ελπίζω να μην προτιμάς τα ισόβια από το να βρεις το αυτοκίνητό σου με ζημιά ...

 

Και γενικώς όσον αφορά τα υλικά αγαθά (δε μιλάω για απειλή κατά της ζωής σου ή της σωματικής σου ακεραιότητας) ελπίζω να μη θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο να μπεις στη στενή ή να βρεθείς να κοιτάς τα θυμαράκια ανάποδα (θα βγάλεις το όπλο θα το βγάλει κι ο κλέφτης και όποιος προλάβει να φάει τον άλλο).

 

Συμφωνώ απόλυτα, έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν αξίζει τον κόπο να πας φυλακή για κανένα *******ι.

 

Εγκυκλοπαιδικά και μόνο, κοιτάξτε τη εγκληματικότητα υπάρχει στην Αμερική που οι πάντες οπλοφορούν (εν δυνάμει) για αυτοάμυνα και πόση στην (πχ) Αγγλία που ούτε οι αστυνομικοί δεν οπλοφορούν.

 

Διαφωνώ απόλυτα. Καμία σχέση με την πραγματικότητα το παράδειγμα που αναφέρεις.

 

Δες τι εγκληματικότητα υπάρχει στην Αμερική και δες στον Καναδά, ακριβώς δίπλα, όπου η αναλογία είναι 6 όπλα ανά ένα κάτοικο σε κάποιες περιοχές.

 

Η οπλοχρησία θέμα παιδείας είναι και εννοώ και θέμα εκπαίδευσης (χρήσης του όπλου) και θέμα παιδείας, από το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Δες τι εγκληματικότητα υπάρχει στην Αμερική και δες στον Καναδά, ακριβώς δίπλα, όπου η αναλογία είναι 6 όπλα ανά ένα κάτοικο σε κάποιες περιοχές.

 

Θες να μου πεις ότι οι Καναδοί οπλοφορούν μανιωδώς (σε κάποιες περιοχές έστω) και ότι σε αυτές τις περιοχές η εκγληματικότητα συνεχίζει να είναι το ίδιο χαμηλή (συγκριτικά με τη US έστω) με τον υπόλοιπο Καναδά;

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ότι οι Καναδοί οπλοφορούν μανιωδώς (σε κάποιες περιοχές έστω) και ότι σε αυτές τις περιοχές η εκγληματικότητα συνεχίζει να είναι το ίδιο χαμηλή (συγκριτικά με τη US έστω) με τον υπόλοιπο Καναδά;

 

Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να σου πω.

 

Και επειδή το επόμενο που θα πεις (και δικαίως) είναι «πηγές έχεις»?, οι πηγές είναι μαρτυρίες αστυνομικών αρχών των ΗΠΑ και του Καναδά αντίστοιχα σε δυο γειτονικές περιοχές των δυο αυτών χωρών κοντά στο Βανκούβερ. Από το γνωστό ντοκυμαντέρ του Μουρ για το Columbine.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να σου πω.

 

Και επειδή το επόμενο που θα πεις (και δικαίως) είναι «πηγές έχεις»?, οι πηγές είναι μαρτυρίες αστυνομικών αρχών των ΗΠΑ και του Καναδά αντίστοιχα σε δυο γειτονικές περιοχές των δυο αυτών χωρών κοντά στο Βανκούβερ. Από το γνωστό ντοκυμαντέρ του Μουρ για το Columbine.

 

Το ντοκυμαντέρ του Μουρ ειχα κι εγώ στο μυαλό μου και (πάνε χρονάκια βέβαια) αλλά είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι οι Καναδοί έχουν όπλα για κυνήγι και όχι για αυτοπροστασία. Μπορεί να μη θυμάμαι και καλά βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το ντοκυμαντέρ του Μουρ ειχα κι εγώ στο μυαλό μου και (πάνε χρονάκια βέβαια) αλλά είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι οι Καναδοί έχουν όπλα για κυνήγι και όχι για αυτοπροστασία. Μπορεί να μη θυμάμαι και καλά βέβαια.

 

Κοίτα, έχουν και όπλα για αυτοπροστασία, οι άδειες δίνονται γενικά σε όποιον τις ζητήσει, το θέμα είναι ότι και ένα κυνηγετικό οπλο σκοτώνει το ίδιο αποτελεσματικά, μερικές φορές περισσότερο αποτελεσματικά, ιδιαίτερα τα μονόβολα.

 

Εγώ έθιξα το θέμα της παιδείας όμως. Να γίνει δηλαδή βίωμα και συνείδηση στον καθένα ότι ένα όπλο έχει έναν συγκεκριμένο σκοπό, είτε λέγεται κυνήγι είτε αυτοπροστασία. Δεν υπάρχει για να το παίζουν μερικοί σερίφηδες και επιθεωρητές Κάλαχαν.

 

Στις ΗΠΑ αυτό το πράγμα δεν υπάρχει, εξού και η αυξημένη εγκληματικότητα και δολοφονίες, σε αντίθεση με τον Καναδά ή άλλες χώρες. Στην Ολλανδία π.χ. μπορεί κάποιος να αγοράσει νόμιμα και ελεύθερα ακόμα και πολεμικά τυφέκια και σφαίρες χωρίς περιορισμό. Δεν ανοίγει μύτη όμως (συγκριτικά και αναλογικά) εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως το αεροβολο οταν το κουβαλαω πρεπει να το εχω χωρις την αμπουλα και χωρις τα σκαγια.

για να το παρω γραφτηκα σε σκοπευτικο ομιλο,γιατι ειχα ακουσει οτι ετσι πρεπει,αλλα το καταστημα που μου το πουλησε δεν ζητησε χαρτι!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε κάπου :)

 

Στις χώρες που αναφέρεις δεν έχουν τα όπλα για να βγαίνουν να κάνουν τους σερίφηδες. Στις ΗΠΑ που το κάνουν, δημιουργεί περισσότερα προβλήματα παρά σε βοηθάει να προστατευτείς.

 

Το ίδιο ισχύει και σε ατομικό επίπεδο. Πιστεύω ακράδαντα ότι αν έχεις ένα όπλο οι πιθανότητες να γίνει η στραβή είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι αν δεν έχεις αυτού του είδους την "αυτοπροστασία".

 

Και λέγοντας στραβή εννοώ είτε να γίνει ατύχημα, είτε να φας κάποιον και να πας ισόβια, είτε να οδηγήσεις τη συμπλοκή σε άλλο επίπεδο κι εκεί που ο κλέφτης δεν είχε σκοπό να σε πειράξει (εννοώ να απειλήσει τη σωματική σου ακεραιότητα) να γίνει μακελιό.

 

Στο τελευταίο αναφερόμουν κυρίως με τα προηγούμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως το αεροβολο οταν το κουβαλαω πρεπει να το εχω χωρις την αμπουλα και χωρις τα σκαγια.

για να το παρω γραφτηκα σε σκοπευτικο ομιλο,γιατι ειχα ακουσει οτι ετσι πρεπει,αλλα το καταστημα που μου το πουλησε δεν ζητησε χαρτι!

Το καθεστώς αγοράς αεροβόλου είναι απλά να έχεις κλείσει τα 18 και να το αποδεικνύεις με την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας κατά την αγορά του αεροβόλου.Τπτ άλλο.Και εγώ όταν πήγα στο μαγαζί μου ζητήσανε ταυτότητα και γράψανε τα στοιχεία μου σε μια καρτέλα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε πως η αυτοάμυνα δικαιολογείται μόνο αν γίνεται με ίσο ή κατώτερο όπλο του επιτιθέμενου.

 

Με λίγα λόγια αν σου ορμήξει κάποιος με μαχαίρι και εσύ τον πυροβολήσεις, παίζει να βρεθείς σε πολύ δυσάρεστη θέση. Σε παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν έχουν ρίξει κατηγορίες ακόμα και για ανθρωποκτονία εκ προθέσεως.

 

(βέβαια πολλοί αθωώθηκαν αλλά όχι και όλοι).

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...

στη Θεσσαλονικη που μπορει να ασχοληθει καποιος με την σκοποβολη?

επισης απο τιμες τι παιζει? για αδεια, αγορα, ο,τι αλλο χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

στη Θεσσαλονικη που μπορει να ασχοληθει καποιος με την σκοποβολη?

επισης απο τιμες τι παιζει? για αδεια, αγορα, ο,τι αλλο χρειαζεται?

 

πληροφοριες για τον σκοπευτικο ομιλο θεσσαλονικης θα βρεις εδώ.

τωρα για αγορα και αδεια..θα πας σε καταστημα με τετοια ειδη και με ταυτοτητα θα παρεις το αεροβολο που θελεις.

εγω ετσι εκανα.μαλιστα το εκανα και απο το ιντερνετ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κακο με τον ΕΣΚΟΘ(και τους αλλους συλλογους) ειναι οτι ουσιαστικα πρεπει να ασχοληθεις με το ολυμπιακο αεροβολο(χαμηλης ισχυος) και ετσι δεν μπορεις να συμετεχεις με πιο δυνατα αεροβολα(που ετσι κι αλλιως δεν ενδεικνυνται σε κλειστο χωρο),καποιες προσπαθειες πανε να γινουν τα τελευταια χρονια για το αθλημα του fieldtarget στην Ελλαδα, αλλα οι καρεκλοκενταυροι της ΣΚΟΕ ειναι εκτος τοπου και χρονου και ετσι το αεροβολο(εκτος του ολυμπιακου) παραμενει στην αφανεια(ενω σαν κτηση ειναι χιλιαδες σε σχεση με τις μερικες εκατονταδες ολυμπιακα),καθως μπορεις να το αγορασεις ελευθερα αλλα σου απαγορευεται η χρηση.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Αν δεν θες να μπεις στη διαδικασία της έκδοσης άδειας οπολοκατοχής(που ίσως και να μην τα καταφέρεις) σκέψου και τη πιθανότητα να αγοράσεις ένα καλό αεροβόλο σκοποβολής.Θα την κάνεις τη δουλειά σου,είναι πολύ αληθοφανή(από μέταλλο κλπ) και μπορούν να προκαλέσουν σοβαρή ζημειά σε άνθρωπο(το λέω επειδή ανέφερες ότι χρειάζεσαι όπλο για προστασία).

 

Eιμαστε σοβαροι; Δινετε συμβουλες σε αγνωστους για το πως θα αποκτησουν οπλο και με τι οπλο δεν θελει αδεια και κανεις ζημια; Για να σοβαρευομαστε λιγακι. Οντας αθλητης σκοποβολης και εχοντας αδεια οπλοκατοχης εχω να πω οτι αυτες οι συμβουλες ειναι πολυ επικυνδινες οταν δεν ξερουμε τι ειναι ο αλλος απεναντι μας. Ακομα και τα σκοπευτικα αεροβολα σκοτωνουν. Εσυ θες κοσμος να κυκλοφορει με οπλο πανω και και να το τραβαει με το παραμικρο; Φαντασου να παρεξιγηθεις με καποιον στο δρομο και να σου τραβηξει με το αεροβολο στο κεφαλι. Θα σε κλαιμε μετα. Δεν ειναι να παιζουμε με τα οπλα. Το δικο μου ειναι σφραγισμενο και βγαινει μονο για να παω στο σκοπευτηριο και για να καθαριστει. Ουτε το κουβαλαω μαζι μου, ουτε το εχω σκεφτει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο εύκολο είναι να βρει κανείς όπλο στην μαύρη αγορά-χωρίς άδεια εννοείται και σε τιμή υψηλή,αν θέλει κάποιος καινούριο.

Το θέμα είναι ότι αυτό πρέπει να αποφεύγεται.το όπλο δε μας κάνει περισσότερο άντρες και δυστυχώς από όταν βγήκαν χάθηκε ο αντρισμος σε πολλούς.

Αν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος για να πάρει κάποιος άδεια κατοχής όπλου το κρίνει η ασφάλεια της κάθε περιοχής.δεν βγαίνει όμως εύκολα.

Για σκοποβολή βγαίνει εύκολα δεν σου επιτρέπει όμως να το κρατάς πάνω σου και φυσικά αν σε πιάσουν θα δεχτείς και τις ποινικές συνέπειες πού αντιστοιχούν σε πολύ χρήμα για την ποινή.

Το καλύτερο είναι οποίος ενδιαφέρεται να ρωτάει και στο αρμόδιο τμήμα η υπηρεσία

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Eιμαστε σοβαροι; Δινετε συμβουλες σε αγνωστους για το πως θα αποκτησουν οπλο και με τι οπλο δεν θελει αδεια και κανεις ζημια; Για να σοβαρευομαστε λιγακι. Οντας αθλητης σκοποβολης και εχοντας αδεια οπλοκατοχης εχω να πω οτι αυτες οι συμβουλες ειναι πολυ επικυνδινες οταν δεν ξερουμε τι ειναι ο αλλος απεναντι μας. Ακομα και τα σκοπευτικα αεροβολα σκοτωνουν. Εσυ θες κοσμος να κυκλοφορει με οπλο πανω και και να το τραβαει με το παραμικρο; Φαντασου να παρεξιγηθεις με καποιον στο δρομο και να σου τραβηξει με το αεροβολο στο κεφαλι. Θα σε κλαιμε μετα. Δεν ειναι να παιζουμε με τα οπλα. Το δικο μου ειναι σφραγισμενο και βγαινει μονο για να παω στο σκοπευτηριο και για να καθαριστει. Ουτε το κουβαλαω μαζι μου, ουτε το εχω σκεφτει ποτε.

Έχεις δίκιο, ήταν λάθος από μέρους μου.Βέβαια είναι και 3-4 ετών post..

Ποτέ μου δε σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το αεροβόλο για αυτοάμυνα και εννοείται ότι το χρησιμοποιούμε αποκλειστικά και μόνο στους διαμορφωμένους χώρους σκοποβολής.

 

@Ταξιδιώτης Για αυτοάμυνα υπάρχουν και οι πολεμικές τέχνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το θέμα είναι ότι αν ο άλλος έχει καλάσνικοφ οι πολεμικές τέχνες δε θα βοηθήσουν (εκτός αν είσαι ο Τζακ Νόρις).

Απ΄την άλλη και με όπλο, στο δεπτερόλεπτα που θα σκεφτείς ότι πας να σκοτώσεις άνθρωπο και θα έχει κυρώσεις θα σε έχει ήδη φάει ο άλλος.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...